اخبار کوتاه

پشتیبانی سولانا از زبان برنامه‌نویسی Move؛ بهبود قراردادهای هوشمند یا تضعیف شبکه آپتوس؟

سولانا لبز اعلام کرده است که زبان‌های برنامه نویسی Move و Zig را به زودی پشتیبانی خواهد کرد و توسعه‌دهندگان سولانا قادر خواهند بود از این زبان‌ها در توسعه اکوسیستم سولانا استفاده کنند و از مزایای آن در نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

به گزارش میهن بلاکچین، صفحه رسمی سولانا اخیرا توییتی را بازنشر کرده است که در آن اشاره شده است که به زودی زبان‌های برنامه‌نویسی Move و Zig توسط اکوسیستم سولانا پشتیبانی خواهند شد.

در حال حاضر سولانا از زبان‌های برنامه‌نویسی Rust ، C و پایتون پشتیبانی می‌کند. و سولانا لبز اکنون بخش Move را به پلتفرم گیت‌هاب خود اضافه کرده است.

توییت پشتیبانی سولانا از Move
منبع: توییتر

پیش از این شبکه‌های آپتوس (Aptos) و سویی (Sui) از زبان Move استفاده کرده بودند و اتفاقا آپتوس یکی از رقبای نوظهور سولانا محسوب می‌شود. زبان Move در واقع زبان برنامه‌نویسی ارتقا یافته Rust محسوب می‌شود که در حال حاضر در اکوسیستم سولانا فعال است.

بعید نیست که سولانا لبز پشتیبانی از این زبان را به خاطر جذب توسعه‌دهندگان آپتوس مورد پشتیبانی قرار داده باشد. این زبان در مباحث امنیتی و اجرای قراردادهای هوشمند عملکرد بهتری نسبت به Rust دارد. این زبان توسط توسعه‌دهندگان پروژه دیم (Diem) ساخته شده است. Diem نام سرویس پرداخت و استیبل کوینی است که ابتدا توسط شرکت متا (Meta) به مدیریت مارک زاکربرگ به وجود آمد و در بهمن ماه سال گذشته فروخته شد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا