متوسط مقالات

دیفای می‌تواند یک حباب باشد، اما قدرت ما را افزایش می‌دهد!

ما در دوره بزرگترین انتقال ثروت در تاریخ بشر هستیم، دیفای (DeFi) سرانجام مشکل مشارکت دادن افراد در امور مالی را حل کرد. برنامه‌نویسان راهی پیدا کرده‌اند که می‌توانند خدمات اصلی وال استریت و ارتشی از وکلا را با ۸۰۰ خط کد از قرارداد هوشمند جایگزین کنند.

De در DeFi مخفف غیرمتمرکز است و این بدان معنی است که هیچ واسطه‌ای در این فرآیند وجود ندارد. علی‌رغم رابط کاربری بی‌تجربه و ناخوشایند روزانه میلیاردها دلار دارایی از طریق برنامه‌های جدید غیرمتمرکز به گردش می‌افتد.

این چیز بدی است یا می‌توان از دیفای برای همیشه استفاده کرد؟

دیفای deFi

ما تنها در ابتدای رشد حباب دیفای هستیم و در حال حاضر توکن‌ هایی با ارزش بیشتر از بیت کوین (BTC) وجود دارد. بعضی از این توکن ها چیزی بیشتر از یک نام، کد و بازاریابی هوشمند نیستند. توکن های میگو، برگر، اسپاگتی و سوشی وجود دارد که به ارزشی بسیار زیاد رسیده‌اند و بسیاری از میم توکن ها حتی ادامه نیز داشته است. این یک دیوانگی حتی بیش از حباب عرضه اولیه کوین (ICO) در سال ۲۰۱۷ است.

هرچیزی که قابل توکنی کردن باشد می‌تواند به یک برنامه دیفای تبدیل شود. سرعت توسعه زیاد است. هر روز پروژه‌های درخشان جدیدی ظهور می‌کنند. در نهایت دیفای ممکن است یک روز از اینترنت بزرگتر باشد. اکنون هر کاری امکان‌پذیر است.
امور مالی همتا به همتا نیز در پس زمینه بی‌صدا کار می‌کرده است. این خدمات مالی را، بر اساس موارد استفاده واقعی مانند پرداخت، حواله، ذخیره ارزش ارزش و ترید به مردم ارائه می‌دهد. به نظر می‌رسد مردم در بازارهای در حال ظهور، برای مثال مانند آفریقا و هند، بیشترین سود را می‌برند. تمام معاملات دیفای همان طور که در بلاک چین اتفاق می‌افتد ماهیت همتا به همتا دارند.
یک نسخه خالص دیفای را تصور کنید که در آن می‌توانیم پول سنتی مانند دلار و همه ارزهای جهان را به هم وصل کرد. چرا دنیا به آن نیاز دارد؟ بخش پردازشی بدون اصطکاک را به خاطر دارید؟ در واقع این یک ارزش افزوده عظیم است زیرا بیش از ۴۰ ٪ از کشورهای در حال ظهور که ما در خدمت آنها هستیم نمی‌توانند خدمات مناسب بر اساس شناخت از مشتریان ارائه دهند، زیرا راه‌حل‌های محلی KYC به خوبی ادغام و توسعه نیافته‌اند. بعلاوه، بسیاری از افراد به‌ هیچ‌وجه شناسه ندارند و این فرصت دیگری بری مشارکت دادن افراد بیشتری است.
۱.۷ میلیارد نفر وجود دارند که به خدمات مالی سنتی دسترسی ندارند. اگر بیت کوین لایه یک باشد، دیفای لایه دوم است و لایه مردم که توسط شبکه‌های همتا به همتا ارائه شده است لایه سوم است. این بازار غیرمتمرکز و مردم نهاد برای انتقال پول به یک پردازش بدون اصطکاک که تمرکززدایی به همراه دارد نیازمند است.

کاربردهای حوزه دیفای

یکی دیگر از مزایای بزرگ، امکان کشف قیمت به‌صورت غیرمتمرکز است. صرافی‌های غیرمتمرکز فعلی نمی‌توانند این کار را انجام دهند زیرا آنها از اوراکل (oracle) قیمت صرافی متمرکز استفاده می‌کنند. با این حال، بازارهای مردم نهاد غیرمتمرکز می‌توانند قیمت خود را براساس کریپتو همتا به همتا به معاملات سنتی ارائه دهند. این می‌تواند قیمت واقعی بیت کوین در برابر دلار را به ما بدهد، چیزی که برای افراد در اقتصاد فوق تورمی، مانند زیمباوه یا ونزوئلا، ارزش بسیاری دارد زیرا مردم در آنجا اغلب مجبورند منابع مختلف را بررسی کنند.
می‌توان روش‌های کشف قیمت بیشتری را بر قوانین مدل مزایده صرافی‌ها ساخت. اینجا می‌توان یک محصول تاثیرگذار را پیدا کرد؛ چنین نوعی از کشف قیمت می‌تواند استاندارد جدیدی باشد و پتانسیل جابجا کردن قدرت‌های جئوپولتیک را دارد.
به خاطر داشته باشید که ما در یک حباب هستیم اما وقتی ترکید، حمله هیجانی به کوین بعدی شروع خواهد شد؛ پس خود را آماده کنید. همان‌طور که جهان در هرج و مرج فرو می‌رود به خاطر داشته باشید که خوب است به کریپتو بپردازید، زیرا رمز ارزها محافظی علیه جهان مالی از هم پاشیده است. بیت کوین و اتر کاملا استوار هستند زیرا اکنون به عنوان موارد استفاده واقعی عمل می‌کنند.
توکن های دیفای به معنای واقعی کلمه با آتش بازی می‌کنند و شما ممکن است بسوزید. کسانی در این بازی برنده می‌شوند که می‌خرند، نگه می‌دارند و مدام قیمت‌ها را بررسی می‌کنند. بیت کوین همیشه ستون فقرات اقتصاد کریپتو خواهد بود و رشد خواهد کرد و DeFi کاری را که بیت کوین آغاز کرده است به پایان می‌رساند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا