اخبار عمومی

رتبه‌بندی استیبل کوین‌ها از نگاه توسعه‌دهنده شاخص S&P 500؛ تتر عملکرد ضعیفی دارد

شرکت S&P Global پیشرو در رتبه‌بندی‌های اعتباری، ثبات استیبل کوین‌ها را بررسی کرده و از ۱ (بسیار قوی) تا ۵ (بسیار ضعیف) به آن‌ها امتیاز داده است. جالب توجه است که این شرکت به هیچ کدام از ۸ استیبل کوین موجود در فهرست مورد بررسی خود امتیاز کامل را نداده و به تتر (USDT) که بزرگ‌ترین استیبل کوین بازار کریپتو از نظر مارکت کپ محسوب می‌شود، امتیاز ۴ را داده است که امتیاز ضعیفی محسوب می‌شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف و کریپتو اسلیت، S&P Global در این گزارش ابتدا ریسک استیبل کوین‌ها و سپس عوامل کاهش‌دهنده و موثر بر این ریسک‌ها را بررسی کرده است. از جمله فاکتورهای دیگر در بررسی‌های این شرکت می‌توان به حاکمیت، چارچوب قانونی و نظارتی، قابلیت بازخرید و نقدینگی، فناوری و وابستگی‌ آن‌ها به اشخاص ثالث و عملکردشان در گذشته اشاره کرد.

فاکتورهای S&P Global برای بررسی استیبل کوین‌ها
فاکتورهای S&P Global برای بررسی استیبل کوین‌ها – منبع: S&P Global

S&P Global که قبلا تحت عنوان «Standard & Poor» شناخته می‌شد، بیشتر به خاطر راه‌اندازی شاخص «S&P 500» برای بررسی سهام شرکت‌های بزرگ بورس آمریکا مشهور شده است. این شرکت قبلا هم به بررسی استیبل کوین‌ها پرداخته، اما آن‌ها را رتبه‌بندی‌ نکرده بود. لپو گواگنیولو (Lapo Guadagnuolo)، تحلیلگر ارشد S&P Global اظهار داشته است:

ما متوجه شدیم که جایگاه استیبل کوین‌ها در بازارهای مالی گسترش یافته و به عنوان پل مهمی بین دارایی‌های دیجیتال و دنیای واقعی عمل می‌کند. با وجود این باید بدانیم که کیفیت، حاکمیت و نقدینگی استیبل کوین‌ها به یک شکل نیست.

استیبل کوین جمنای (GUSD)، دلار پکسوس (USDP) و یواس‌دی کوین (USDC) امتیاز ۲ (قوی) را به لطف پشتوانه دارایی‌هایشان دریافت کرده‌اند که بیشترین امتیاز موجود محسوب می‌شود. شایان ذکر است جمنای و دلار پکس هر دو از نظارت‌های وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک جان سالم به در برده‌اند.

لازم به ذکر است یواس‌دی کوین در ابتدا امتیاز کامل ۱ را دریافت کرده بود، اما S&P Global اعلام کرد چون هنوز مشخص نیست در صورت ورشکستگی شرکت سرکل (Circle) چه اتفاقی برای آن می‌افتد و سابقه‌ای برای این مورد ثبت نشده، امتیاز ۲ را به آن می‌دهد.

تتر هم به خاطر شفافیت پایین ذخایر و مدیریت ریسک خود امتیاز ۴ را دریافت کرده است. به طور مشابه، دو استیبل کوین First Digital USD (FDUSD) و Dai (DAI) نیز رتبه ۴ را به خود اختصاص دادند. در نهایت، S&P Global به خاطر اطلاعات و شفافیت پایین دلار ترو (TrueUSD) امتیاز ۵ (ضعیف) را به آن داد. استیبل کوین فرکس (FRAX) نیز با دریافت امتیاز ۵ عملکرد ضعیفی داشته است. هرچند اعضای جامعه فرکس در ماه مارس (اسفند ۱۴۰۱) تایید کردند که این توکن باید به مدل دلاری مهاجرت کند، وابستگی آن به سیستم الگوریتمی روی رتبه‌بندی S&P Global تاثیر گذاشته است. در نتیجه، TUSD و FRAX ضعیف‌ترین استیبل کوین‌ها معرفی شدند. نواکولا اوکامی (Novacula Occami)، تحلیلگر بازار کریپتو، در جمع‌بندی این گزارش اعلام کرد:

این مسئله ممکن است در بازار کریپتو اهمیتی نداشته باشد، اما برای بقیه اکوسیستم مالی مهم است. S&P استیبل کوین‌ها را طبقه‌بندی کرده و به آن‌ها ۱ تا ۵ امتیاز داده است:

۱. بسیار قوی: هیچ کدام
۲. قوی: یو‌اس‌دی کوین/دلار پکسوس/دلار جمنای
۳. متوسط: هیچ کدام
۴. محدود: تتر/FDUSD/دای
۵. ضعیف: فرکس/دلار ترو

توییت نواکولا اوکامی
توییت نواکولا اوکامی – منبع: پلتفرم اکس

طبق گفته‌های S&P Global، هدف از انتشار این گزارش ارزیابی توانایی هر استیبل کوین برای حفظ ارزش پایدار آن در برابر ارز فیات است و تمام استیبل کوین‌هایی که تاکنون توسط این شرکت ارزیابی شده‌اند، همگی پگ دلاری دارند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا