تحلیل تکنیکال

کدام ارز با ثبات (stable coin) در بازار کریپتو ریسک پذیر تر است؟

اگرچه ارزهای با ثبات (Stable coin) همگی برای معامله یک به یک با ارزهای بی پشتوانه (فیات) طراحی شده اند اما تفاوت هایی بین این ارزهای دیجیتال وجود دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

با توجه به این موضوع که معمولا از ارزهای با ثبات به عنوان یک سکو برای سرمایه گذارانی استفاده می‌شود که به دنبال خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال می‌باشند، افزایش یا کاهش قیمت این نوع ارزها به این معنا است که ممکن است مشتریان قیمتی که در صرافی ها یا پلتفرم ها برای بیت کوین مشخص شده است را نپردازند.

پس از آنکه ارز با ثبات معروف تتر (USDT) ارزش ثابت دلاری خود را چند روز پیش از دست داد و به ۰.۸۷ دلار رسید، دچار مشکلات زیادی شد. روز بعد با اینکه قیمت تتر به یک دلار نزدیک و ثابت شد، ارزش بازار آن افت چشمگیری پیدا کرد. افت ارزش بازار تتر بیانگر این موضوع می‌باشد که این ارز دیجیتال در حال خروج از گردش بازار است.

قیمت ارز باثبات

طبق داده های جمع آوری شده از سایت CoinMarketCap، بازار USDT را ریسکی ترین ارز با ثبات حال حاضر می‌داند که هر توکن آن قیمتی کمتر از یک دلار دارد.

این کاهش قیمت این شک را به وجود می‌آورد که آیا شرکت صادر کننده این توکن یعنی تتر (Tether)، دلار کافی برای پشتیبانی از توکن ها را در دست دارد یا خیر. این شرکت که روابط نزدیکی با صرافی کریپتوی بیتفینکس (Bitfinex) دارد، مدت هاست که گفته می‌شود ذخیره کافی برای پشتیبانی از این توکن را دارد اما قادر به حسابرسی نبوده است.

از طرف دیگر دلار جمینای (GUSD) که تحت پشتیبانی صرافی جمینای می‌باشد، شاهد افزایش قیمت بوده و به بیشترین قیمت خود یعنی ۱.۱۹ دلار به ازای هر توکن رسید پس از مدتی به قیمت ۱.۰۴ دلار برگشت.

سایر ارز با ثبات های مهم دیگر نظیر یو‌اس‌دی (USDC) که توسط پلتفرم معاملاتی سیرکل Circle صادر شده است، (TrueUSD (TUSD که توسط TrustToken صادر شده است و دلار استاندارد پکسوس PAX که توسط پکسوس صادر شده است نیز با قیمت بیش از یک دلار معامله می‌شوند اما هیچ‌کدام از این ۳ توکن به بیشترین قیمت GUSD نرسید.

تفاوت قیمت بین GUSD و PAX با حجم توکن های در گردش آن ها بیش از پیش مشخص می‌شود. در حالی که پکسوس اعلام کرده است ۵۰ میلیون توکن صادر کرده است، موجودی GUSD بسیار کمتر است.

قدرت خرید

به دنبال این افزایش قیمت ها، مقدار هزینه ای که سرمایه گذار برای یک بیت کوین می‌پردازد بر اساس اینکه از کدام ارز با ثبات استفاده می‌کند متفاوت می‌باشد. در یک روز، خرید بیت کوین با USDT حدود ۷۰۰ دلار گران تر از خرید بیت کوین با GUSD انجام می‌شد.

برای بیان بیشتر تاثیر این موضوع بر سرمایه گذاران می‌توان اینطور گفت که سرمایه گذار با خرید GUSD به ارزش ۶۰۱۷.۹۳  دلار سپس قادر خواهد بود یک بیت کوین بخرد. در عوض، خرید یک بیت کوین با TUSD حدود ۶۴۱۹.۷۲ دلار، با USDC حدود ۶۴۳۸.۷۴ دلار و با PAX حدود ۶۴۴۸ دلار انجام می‌شود. در مقابل هزینه خرید یک بیت کوین با دلار آمریکا ۶۵۸۵.۵۲ دلار می‌باشد.

ارز با ثبات و بیت کوین

از طرف دیگر، خرید بیت کوین با USDT بسیار گران تر از خرید آن با هر ارز با ثبات دیگری تمام می‌شود. هم چنین خرید بیت کوین با GUSD ارزانتر از سایر ارز با ثبات ها می‌باشد. این موضوع نشان می‌دهد که بازار کریپتو به طور کلی به ارز با ثبات یک ماهه خود بیشتر از تتر اعتماد دارد.

به نظر شما کدم ارز با ثبات دیجیتال در بازار کریپتو ریسک پذیرتر است؟ دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا