مبتدی مقالات عمومی

بازار سهام و بازار کریپتو چه تفاوت هایی با همدیگر دارند؟

آیا هرگز چیزی در مورد بازار سهام شنیده اید؟ امیدواریم که شنیده باشید زیرا در این صورت ممکن است به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و بازار کریپتو هم علاقه مند باشید. این دو بازار با وجود شباهت هایی که دارند، تفاوت هایی اساسی هم با هم دارند و ماهیت عملکرد صرافی ها در این دو بازار و مقدار نوسانات این دو بازار کاملا متفاوت می باشد. برای افرادی که در این حیطه مشغول فعالیت هستند، درک تفاوت ها و شباهت های این دو بازار بسیار حیاتی می باشد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

این مقاله به هیچ وجه توصیه ای برای سرمایه گذاری نیست و تنها به بیان تفاوت های این دو بازار می پردازد. در این مقاله توضیحاتی در مورد این دو بازار داده می شود و در نهایت به مقایسه آنها و بیان تفاوت های آنها پرداخته می شود.

بازار سهام 

بازار بلاک

بسیاری از افراد، حرفه سرمایه گذاری خود را از بازار سهام شروع کرده اند و این بازار یکی از روش های محبوب برای افزایش ثروت افراد می باشد. نزدک (NASDAQ) و بورس نیویورک (NYSE) دو مورد از بزرگترین صرافی های بازار سهام می باشند که در روز های هفته از ۹:۳۰ دقیقه صبح تا ۴ بعد از ظهر به وقت نیویورک فعالیت دارند. در خارج از این ساعت ها معامله ای انجام نمی شود و تریدر ها به آموزش خود و یادگیری استراتژی های جدید برای روز های بعدی مشغول هستند.

وقتی که شما در بازار سهام اقدام به خریدن سهمی می کنید، در واقع در آن شرکت صادر کننده سهم شریک می شوید و تبدیل به یکی از سهامداران یک شرکت فیزیکی می شوید. شرکت های بیشماری در فضای بورس موجود هستند. این شرکت ها در فرآیند های عرضه اولیه سهام، سهام خود را برای عموم صادر می کنند و این سهام را در دسترس عموم قرار می دهند. این شرکت ها قبل از عرضه اولیه به صورت خصوصی فعالیت دارند و سهامداران آنها را بنیان گذاران شرکت و خانواده های آنها و تعدادی از افرادی که مایل به سرمایه گذاری مخاطره آمیز هستند، تشکیل می دهند.

قیمت سهام در لحظه عرضه اولیه تعیین می شود و سپس با وارد شدن به صرافی ها و تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا و همچنین روانشناسی تریدر ها ممکن است افت قیمت داشته باشد یا افزایش قیمت را تجربه کند. در این حالت، شرکت پول جمع آوری شده را دریافت می کند و سهام آن در صرافی ها باقی می ماند و معامله می شود.

بازار کریپتو 

بازار بلاک

از طرف دیگر، بازار کریپتو بازار متفاوتی است و صرافی های آن بسیار متفاوت عمل می کنند. وقتی شما یک دارایی دیجیتال را در این بازار می خرید، مالک شرکت نمی شوید بلکه شما به دلیل علاقه به فناوری این دارایی و قابلیت های شبکه آن، اقدام به خرید کرده اید. از این دارایی های دیجیتال می توانید برای پرداختی و ترید استفاده نمایید.

در بازار کریپتو، صرافی های ارز دیجیتال همیشه باز هستند و در همه روز های هفته و ۲۴ ساعت می توانید در آنها ترید کنید. هنگامی که شما خواب هستید، معاملات کریپتو جریان دارد و ممکن است وقتی که بیدار می شوید با افزایش یا کاهش شدید پورتفولیوی خود مواجه شوید. خرید کریپتو پیچیده تر از سهام می باشد و برای نگهداری کوین های (coins) خود نیاز به یک کیف پول دارید.

عرضه اولیه کوین ها یا همان ICO، از جانب شرکت هایی در این فضا شروع می شود که ایده و برنامه خاصی دارند و افراد نیز از سراسر جهان با استفاده از ارز های دیجیتال محبوبی مانند بیت کوین و اتریوم و یا گاها ارز های فیات می توانند در آنها مشارکت کنند. این افراد مشارکت کننده امیدوارند که سود عظیمی را از این سرمایه گذاری کسب کنند.

تفاوت های اساسی

این دو بازار دارای تفاوت هایی اساسی می باشند. مرکز فعالیت بازار کریپتو سان فرانسیسکو می باشد، در حالی که مرکز فعالیت بازار سهام نیویورک است. عمده تفاوت کریپتو و سهام در این است که با خرید سهام مالک یک شرکت ملموس و فیزیکی می شوید اما در مورد ارز دیجیتال قضیه چنین نیست. در مورد ارز دیجیتال، خرید یک کوین، شما را مالک یک دارایی دیجیتال می کند که می توانید از آن برای پرداختی و همچنین ترید استفاده کنید. اکثرا این کوین ها را به منظور ذخیره ارزش و افزایش بهای ان در آینده در کیف پول ها انبار می کنند.

یک تفاوت اساسی دیگر مربوط به زمان معامله این دو طبقه از دارایی ها می باشد. سهام را در روز های هفته و در ساعت هایی خاص می توان معامله کرد؛ در حالی که کریپتو را در همه روز های هفته و در همه ساعت های شبانه روز می توان معامله کرد و دلیل نوسان بیشتر آن نسبت به سهام نیز همین قضیه می باشد. سهام حرکت آهسته تری دارند زیرا در ساعت های خاصی در طول روز های هفته معامله می شوند.

این دو طبقه از دارایی در میان سرمایه گذاران جهان به دو صورت مختلف دیده می شوند. سهام به عنوان روشی پایدار و محبوب برای گسترش و توسعه ثروت معروف است و چنین دیدی نسبت به آن وجود دارد اما کریپتو و فناوری کریپتو چین جدید می باشد و زیاد از عمر آن نمی گذرد. بنابراین بسیاری بازار کریپتو را درک نمی کنند و در مورد آن مشکوک هستند. همین امر باعث شده که بازار کریپتو پر ریسک باشد و سرمایه گذاران احساساتی گذرا در این بازار داشته باشند. تنها زمان به ما خواهد گفت که مشروعیت و محبوبیت کریپتو به کجا خواهد رفت.

اگرچه تفاوت های زیادی بین این دو بازار وجود دارد اما تعدادی از مهمترین تفاوت ها شامل نوسانات، ساعت های ترید و احساسات مصرف کننده می باشد.

نتیجه گیری

همچنان که مشاهده کردید، این دو بازار دارای تفاوت هایی برجسته می باشند. برای سرمایه گذاری در بازار کریپتو باید تفاوت های آن با دیگر بازار ها را به خوبی درک کنید و دانش و مهارت لازم را در این زمینه داشته باشید. ممکن است شما تجربه هر دو بازار را داشته باشید و هم اکنون در هر دو بازار دارایی هایی داشته باشید. به هر حال، آموزش های لازم را در این زمینه فرا گیرید و همواره با مطالعه و تحقیق اقدام به خرید و فروش کنید. ما نیز امیدواریم که سرمایه گذاری موفقیت آمیزی را تجربه کنید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا