مقالات

بانک های سوئیسی بهشت ارزهای دیجیتال !

پروژه های مشترک زیادی بین شرکت های ارز دیجیتال و بانک های سوئیسی در حال اجرا شدن است و مشتریان می توانند هم فرصت سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال را داشته باشند و هم در این میان از خدمات بانک ها استفاده کنند. این پروژه ها در فضایی قانونی صورت می گیرد و کشور سوئیس همواره رویکردی دوستانه به نسبت صنعت جوان کریپتو (crypto) داشته است. اخیرا مشارکتی بین یک موسسه سنتی و یک استارتاپ (startup) فناوری مالی برقرار شده که هدف آن، در دسترس قرار دادن ارز های دیجیتال اصلی برای مشتریان ثروتمند این موسسه می باشد.

سوئیس در حال تبدیل شدن به بانک کریپتوی جهان 

بانک های سوئیسی

اگرچه سوئیس از دیرباز به عنوان بانک جهان مطرح بوده است اما در چند دهه اخیر با توجه به فشار های اعمال شده از جانب اتحادیه اروپا و آمریکا، تا حدودی جایگاه خود را از دست داده است. این کشور ها باعث شدند که سوئیس کمی از بانکداری آزاد دور شود و مانند کشور های مجاور، مالیات را افزایش دهد. حال ارز های دیجیتال به کمک سوئیس آمده اند و سوئیس می تواند جایگاه تضعیف شده خود را دوباره کسب کند. از طرف دیگر، به نظر می رسد که بانک های سوئیسی هم قدر این موقعیت را بدانند.

ایالت زاگ (Zug) مرکز کسب و کار های کریپتویی در سوئیس می باشد و بیش از ۷۵۰ کسب و کار کریپتویی در این ایالت موجود می باشد. Arab bank که موجودیتی سوئیسی دارد، در این اواخر به Taurus که یک سازمان بلاک چینی (blockchain) می باشد، پیوسته است و هدف از این مشارکت، در دسترس قرار دادن ارز های دیجیتال برای مشتریان این بانک می باشد. قرار است که در اثر این مشارکت اقداماتی مانند ایجاد بروکر (broker) برای دو ارز دیجیتال اصلی یعنی بیت کوین (bitcoin) و اتریوم (ethereum) انجام شود. این خدمات بر پایه پلتفرم (platform) انبارشی پروژه Taurus خواهد بود.

مدیر عامل این بانک ابراز کرده که فناوری بلاک چین (blockchain) قطعا منجر به انقلابی در امور مالی خواهد شد. او همچنین اظهار داشته که بانک آنها می خواهد از اولین بانک های سوئیسی باشد که سرویس دارایی های دیجیتال را برای مشتریانش فراهم می کند. بعضی از مشتریان ثروتمند این بانک، قبلا اظهار داشته بودند که مایل به وارد کردن ارز های دیجیتال به پورتفولیوی (portfolio) خود می باشند. تا کنون به دلیل مسائل قانون گذاری، چنین اقداماتی از جانب موسسات سنتی کمتر دیده شده است.

استارتاپ های کریپتویی در حال تبدیل شدن به راه حلی برای بانک های سوئیسی

شرکت های جوان کریپتویی در حال تبدیل شدن به بخشی از این معادله می باشند و خدمات را برای مشتریان بانک ها در این زمینه فراهم می کنند. بانک های کوچکتر در سراسر جهان علاقه بیشتری به فعالیت در حوزه ارز دیجیتال از خود نشان داده اند و شاید دلیل این امر، تلاش آنها برای تثبیت جایگاه خود در این صنعت در حال رشد باشد. Arab Bank نیز در حال وارد شدن به چنین مسیری است.

بانک ونتوبل (Bank Vantobel) نیز با Taurus مشارکت برقرار کرده است. آنها با همدیگر پلتفرمی را ایجاد کرده اند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد که به معامله و ذخیره ارز های دیجیتال بپردازند. این سرویس برای مشتریانی که مایل به درگیر کردن خود در جنبه های فنی ارز های دیجیتال نیستند، بسیار مناسب می باشد. خوشبختانه در سال ۲۰۱۹، علاقه سرمایه گذاران به ارز های دیجیتال احیا شده است. بانک قدیمی جولیس بائر (Julius Baer) نیز که یکی از قدیمی ترین بانک های سوئیسی است، ورود خود را به بازار کریپتو افشا کرده است.

دیگر منابع درآمد

یکی دیگر از بانک های سوئیسی بنام مارکی بومن (Maerki Baumann) در جستجوی موقعیت های جدید در بازار کریپتو و به دلیل نیاز به دیگر منابع درآمد، وارد این بازار شده است. بسیاری از موسسات و بانک های سوئیسی اقدام به ارائه سرویس هایی در زمینه معامله، ذخیره و سرمایه گذاری ارز های دیجیتال کرده اند. لازم نیست که بانکداری کریپتویی ضرورتا با موسسات مالی سنتی درگیر باشد. در مشارکتی که بین دو شرکت برجسته کریپتو با نام های Bitcoin.com و Cred صورت گرفته، به مشتریان این امکان داده می شود که از دارایی های خود سود کسب کنند.

نتیجه گیری

اگر در حوزه کریپتو تازه وارد هستید و علاقه مند به خرید ارز های دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و بیت کوین کش (BCH) هستید، می توانید با مراجعه به صرافی هایی مانند بایننس (Binance) این کار را انجام دهید. بسیاری از پیشگامان عرضه اولیه ارز های دیجیتال از کشور سوئیس می باشند و این به دلیل چارچوب قانونی دوستانه این کشور به نسبت صنعت کریپتو می باشد. وجود استعداد فنی فراوان و جمعیت محلی ثروتمند، از دیگر دلایل توسعه کریپتو در سوئیس می باشد. نظر شما چیست؟ آیا در آینده ای نزدیک همه بانک های سوئیسی وارد فضای کریپتو خواهند شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blockchain-council

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا