مقالات عمومی

بررسی شرایط مالیات گذاری ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف

محبوبیت ارزهای دیجیتال طی چند سال گذشته به تدریج افزایش یافته است. مردم سراسر جهان به پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان ابزارهای پرداخت و فرصت های سرمایه گذاری ادامه می‌دهند. جایی که پول باشد مالیات نیز خواهد بود. اگرچه قوانین مالیاتی در اکثر کشورها وجود ندارد یا مبهم است، اما شاهد ایجاد شدن آژانس های مالیاتی هستیم.

فقط در دو ماه اخیر ۴ کشور اقداماتی در خصوص مالیات ارزهای دیجیتال انجام داده اند. پرتغال ارزهای دیجیتال را معاف از مالیات کرد، فرانسه نیز اعلام کرد که معاملات کریپتو به کریپتو مشمول مالیات نمی‌شوند، آمریکا به معامله کنندگان ارزهای دیجیتال هشدار داد و انگلستان نیز از صرافی های مهم اطلاعات معامله کنندگان کریپتو را درخواست کرد. با پذیرش بیشتر بیت کوین، چنین اقداماتی نیز ادامه خواهد یافت.

در این مقاله به مالیات گذاری بیت کوین در چند کشور و منطقه مختلف جهان خواهیم پرداخت.

آمریکا

در آمریکا برای مالیات گذاری، ارزهای مجازی به عنوان دارایی در نظر گرفته می‌شوند و نه یک نوع ارز. این موضوع بدان معنا است که هر تراکنشی که با بیت کوین انجام شود با چارچوب مالیات گذاری دارایی ها سنجیده خواهد شد. از آنجایی که تراکنش های دارایی ها منجر به کسب سود می‌شود می‌توان گفت که این شرایط برای تراکنش های کریپتو نیز صادق است.

نرخ مالیات برای سودهای کسب شده بستگی به این موضوع دارد که چه مدت دارایی مورد نظر را در اختیار داشته اید. اگر دارایی را بفروشید که طی یک سال اخیر خریده اید به معنای سود کسب شده کوتاه مدت می‌باشد و نرخ مالیات آن مشابه با درآمد معمول در نظر گرفته می‌شود. نگهداری دارایی به مدت بیش از یک سال به معنای سود کسب شده بلند مدت می‌باشد که نرخ مالیات آن از صفر الی ۲۰ درصد می‌باشد. از آنجایی که نرخ مالیات بلندمدت معمولا بسیار کمتر از نرخ مالیات کوتاه مدت می‌باشد، بیشتر ترجیح داده می‌شود که دارایی مورد نظر بیش از یک سال نگهداری شود.

اتحادیه اروپا

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا (ECJ) بیان کرده است که تراکنش های بیت کوین باید از مالیات ارزش افزوده (VAT) معاف شود. اگرچه این موضوع بدان معنا است که خرید و فروش بیت کوین مشمول مالیات ارزش افزوده نخواهد شد، اما ارزهای دیجیتال هم چنان در معرض سایر مالیات گذاری ها نظیر مالیات بر درآمد و مالیات کسب سود می‌باشند. اقدامات مالی در خصوص بیت کوین در هر کدام از کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است.

بریتانیا

بریتانیا نیز ارزهای دیجیتال را به عنوان پول یا ارز در نظر نمی‌گیرد. در این خصوص، اقدامات مالیات گذاری همانند سایر کشورها نظیر آمریکا می‌باشد. هرچند نهاد مالیات گذاری بریتانیا (HMRC) ارزهای دیجیتال را به ۳ بخش مجزا طبقه بندی کرده است که عبارتند از:

  • توکن های اوراق بهادار
  • توکن های چندمنظوره
  • توکن صرافی

در حال حاضر این توکن ها به صورت مشابه مالیات گذاری می‌شوند اما این شرایط در آینده تغییر خواهد کرد. بیت کوین در دسته توکن های صرافی قرار می‌گیرد.

هر سودی که از فروش یا معاملات ارزهای دیجیتال حاصل شود به عنوان سود کسب شده مالیات گذاری می‌شود. بریتانیا از سیستم انتظار برای سودهای کسب شده استفاده می‌کند. به طور خلاصه می‌توان گفت استخرهای انتظار اساسا میانگین هزینه تمام کوین های موجود در استخر می‌باشد. بنابراین هرگاه ارز دیجیتال می‌فروشید باید از هزینه استخر برای تعیین سود یا ضرر استفاده کنید.

پرتغال

پرتغال اخیرا بیانیه ای منتشر کرده است که خرید، فروش و معاملات ارزهای دیجیتال را کاملا معاف از مالیات می‌کند. پرتغال تاکنون تنها کشوری است که این موضع را اتخاذ کرده است. این بیانیه از سیستم مالیات گذاری پرتغال استفاده می‌کند که به موجب آن فقط آیتم هایی که فهرست شده اند نظیر سهام بورس، اوراق قرضه و غیره مشمول مالیات می‌شوند. این شرایط باعث می‌شود که پرتغال به کشوری مطلوب برای معامله کنندگان ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

آلمان

در آلمان، از سال ۲۰۱۳ بیت کوین به عنوان نوعی پول خصوصی در نظر گرفته می‌شود. دارندگان بیت کوین تحت قانون مالیاتی سود کسب شده می‌باشند که در حال حاضر نرخ آن ۲۵ درصد می‌باشد. هرچند این مالیات فقط در مواردی دریافت می‌شود که کمتر از یک سال از خرید بیت کوین توسط دارنده بیت کوین گذشته باشد. این موضوع بدان معنا است کسانی که بیش از یک سال ارزهای دیجیتال را در اختیار داشته باشند مشمول مالیات نمی‌شوند.

در این مقاله قصد داریم ۹ آدرس معروف و خاص بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم که احتمالا برایتان جالب خواهد بود! آدرس بیت کوین

ژاپن

ژاپن بیت کوین را به عنوان روش پرداخت تعیین کرده است. از تاریخ یکم جولای ۲۰۱۷، امور خدمات پرداخت ژاپن بیان کرده است که فروش بیت کوین از مالیات مصرف معاف می‌باشد. ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین در ژاپن به عنوان ارزش های مشابه با دارایی در نظر گرفته می‌شوند که به صورت دیجیتالی قابل انتقال می‌باشند و هم چنین برای انجام پرداخت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سودی که از بیت کوین کسب می‌شود به عنوان درآمد تجاری در نظر گرفته می‌شود. بنابراین به دارندگان بیت کوین به دو صورت درآمد و کسب سود، مالیات تعلق می‌گیرد.

استرالیا

استرالیا ارزهای دیجیتال را به عنوان آیتم هایی برای توافق های داد و ستدی در نظر می‌گیرد، زیرا ارزهایی نظیر بیت کوین به عنوان دارایی شناخته می‌شوند و از اینرو برای اهداف کسب سود مناسب می‌باشند. کسب و کارهایی که از تراکنش های مرتبط با بیت کوین بهره می‌برند موظف به ثبت، ایجاد سند و تعیین تاریخ دقیق این تراکنش ها می‌باشند. از طرف دیگر، شرکت هایی که پرداخت های بیت کوین را دریافت می‌کنند نیز باید ارزش این دریافت ها را همانند درآمد معمول خود اعلام کنند.

نکته منحصربه‌فرد در خصوص استرالیا این است که تراکنش های شخصی مرتبط با بیت کوین در شرایط خاص معاف از مالیات می‌باشند. یکی از شرایط ذکر شده این است که بیت کوین برای پرداخت خدمات و کالاهای شخصی مورد استفاده قرار بگیرد و یا ارزش تراکنش کمتر از ۱۰ هزار دلار استرالیا باشد. فعالیت هایی نظیر ماینینگ  یا مبادلات به عنوان معاملات سهام در نظر گرفته شده و مشمول مالیات می‌باشند.

نتیجه گیری

اگرچه کشورهای گفته شده دارای چارچوب مشخصی در خصوص مالیات گذاری ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین می‌باشند اما سایر کشورها فاقد قانونگذاری می‌باشند. در کشورهایی نظیر مالزی و سنگاپور مالیات کسب سود هنوز برقرار نشده است.

هم چنین این نکته نیز قابل ذکر است که اگر سود کلانی کسب کرده اید یا مالیات کریپتو سال گذشته را ارائه نداده اید، اکنون زمان مناسبی برای این اقدام می‌باشد. هم چنین می‌توانید از حسابدار مالیاتی کریپتو نیز کمک بگیرید. آمریکا اخیرا به هزاران معامله کننده ارزهای دیجیتال نامه ارسال کرده است، در حالی که انگلستان از آژانس های مالیاتی، اطلاعات معامله کنندگان را درخواست کرده است. با شناخت و پذیرش بیشتر ارزهای دیحیتال، اقدامات مالیات گذاری نیز افزایش می‌یابد.

منبع
coininsider

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا