مقالات عمومی

پاسخ متخصصان به یک پرسش اساسی؛ چرا آمریکا در قانونگذاری کریپتو عملکرد ضعیفی دارد؟

چارچوب های قانونگذاری برای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سراسر جهان به روش های مختلف انجام شده است و از ممنوعیت ها تا قانونگذاری های مختص به کریپتو متفاوت می‌باشند. علیرغم اینکه آمریکا در حوزه امور اقتصادی کشور پیشرویی می‌باشد اما بسیاری از افراد داخل صنعت کریپتو اذعان می‌کنند که ایالات متحده بین دولت هایی که فعالانه بر روی قانونگذاری این فناوری جدید کار می‌کنند نتوانسته است جایگاه خوبی کسب کند.

در این خصوص از جولی استیتزل عضو اتاق بازرگانی، هیث تاربرت عضو کمیسیون معاملات کالاهای آتی (CFTC)، تیموتی پاولینی عضو سازمان امور بلاک چین نیویورک و سایر متخصصان این صنعت سوالاتی پرسیده شد تا نظرات خود را در خصوص شرایط فعلی قانونگذاری ارزهای دیجیتال و بلاک چین در آمریکا بیان کنند.

آمریکا با چالش هایی در خصوص ایجاد چشم انداز قانونگذاری ساماندهی شده برای ارزهای دیجیتال مواجه است. آژانس های مختلف قانونگذاری آمریکا مواضع متفاوتی نسبت به ارزهای دیجیتال دارند. در سال ۲۰۱۳ شبکه مقابله با جرایم مالی وزارت خزانه داری آمریکا (FinCEN) بیت کوین را به عنوان نمونه ای از ارزهای مجازی غیرمتمرکز دسته بندی کرد. سال بعد، خدمات درآمد داخلی آمریکا (IRS) پیشنهاد داد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی برای اهداف مالیاتی فدرال در نظر گرفته شود و در سال ۲۰۱۵ کمیسیون معاملات آتی کالاها، ارزهای دیجیتال را به عنوان کالا در نظر گرفت.

اوایل تابستان جاری، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و نهاد قانونگذاری صنعت امور مالی (FINRA) با همکاری یکدیگر مشکلات قانونگذاری تصدی ارزهای دیجیتال را خاطر نشان کردند اما شرایطی که در آن، ارزهای دیجیتال می‌توانند مطابق با قانون محافظت از مشتریان باشد را عنوان نکردند.

در نتیجه پیش نیازهای مالیاتی و حقوقی پیچیده که از جانب چندین آژانس قانونگذاری آمریکا اعمال شده است، آمریکا هنوز چارچوب قانونگذاری مشخصی برای صنعت ارز دیجیتال در سطح فدرال ندارد.

 

چرا آمریکا هنوز در قانونگذاری کریپتو پیشرو نشده است؟

جولی استیتزل
جولی استیتزل

جولی استیتزل معاون رییس جمهور و عضو اتاق بازرگانی برای بازارهای سرمایه:

سابقه ایالات متحده در خصوص پذیرش و اصلاح چارچوب های قانونی در بخش مالی منجر به ساختار قانونگذاری مستحکمی شده است که ثبات و بازار و مدیریت ریسک موثری را امکان پذیر ساخته است. اگرچه بازار دارایی های دیجیتال بسیار نوپا است، اما خطرات و نگرانی هایی وجود دارد که ایالات متحده ممکن است از آنها چشم پوشی کند و فرصت گسترش نوآوری و ایجاد شغل و رشد اقتصاد با استفاده از این فناوری نوظهور را از دست بدهد.

ایالات متحده به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان باید درباره نحوه به کارگیری قانونگذاری فعلی و اصول نظارت در زمینه دارایی های دیجیتال از جمله ارزهای دیجیتال تفکر متفاوتی داشته باشد. مسلما طبقه بندی دارایی های دیجیتال و تعیین یک نهاد فدرال با قدرت قضایی برای قانونمندی و نظارت این دارایی ها یکی از روش های ارائه شفافیت قانونگذاری برای نوآوران این عرصه می‌باشد و این امر نشان می‌دهد که ایالات متحده در فضای دارایی های دیجیتال نیز پیشرو می‌باشد.

هیث تاربرت
هیث تاربرت

هیث تاربرت رییس کمیسیون معاملات کالاهای آتی آمریکا:

بازارهای آمریکا از نظر گستردگی، عمق و یکپارچگی به استاندارد جهانی تبدیل شده‌اند. این امر، نتیجه توازن با دقت نوآوری، قانونگذاری مناسب و محیط حرفه ای تجاری می‌باشد. اگرچه چشم انداز قانونگذاری آمریکا بی نقص نیست اما در هر سیستمی کمی و کاستی هایی وجود دارد. قانونگذاران آمریکا مراقب این موضوع هستند که حین توسعه این فضای نوپا، مانع نوآوری نشوند.

همانطور که بیشتر پیش می‌رویم، به کارگیری قانونگذاری های مناسب و مبتنی بر اصول که از پتانسیل فناوری های جدید نظیر دارایی های کریپتو و کالاهای قرن بیست و یکم استقبال می‌کند، کلید تضمین سیستم تجاری آزاد آمریکا می‌باشد.

کارول گوفورث
کارول گوفورث

کارول گوفورث استاد حقوق دانشگاه آرکانزاس، استاد سابق هیات وکلای آرکانزاس:

اختیارات قانونگذاری در آمریکا بین چند آژانس مختلف تقسیم شده است و همه آنها نیز ماموریت ها و علایق خود را بیان می‌کنند. علاوه بر FinCEN، SEC، CFTC و IRS‌ که همگی مدعی نحوه طبقه بندی و برخورد با دارایی های کریپتو می‌باشند، ۵۰ دولت ایالتی نیز دارید که باید مد نظر قرار دهید. بسیاری از این نهادها در خصوص قانونگذاری عجله کرده اند و بر مبنای شناخت و دانسته های خود به قانونگذاری های اشتباه پرداخته اند. بنابراین با موضوعی مواجه هستیم که نگرش به ارزهای دیجیتال به شیوه ای است که تمام آنها از اهمیت یکسانی برخوردارند و هر آژانس می‌تواند آنها را به صورت کلی قانونگذاری کند. کنگره نمی‌تواند این شرایط را اصلاح کند زیرا بیش از حد مشغول موضوعات احزاب متخلف است. دولت نمی‌تواند این شرایط را بهبود ببخشد زیرا موافق با نحوه پرداختن به مشکلات پرشمار موجود در زمینه دارایی های کریپتو نیست.

طرح قانونگذاری مت بین نهادها و آژانس های بسیار زیادی تقسیم شده است و این رویکرد بیش از حد کلی است و واکنش آن به توسعه پرسرعت این فناوری جدید بسیار کند و آهسته می‌باشد.

یایا فانوسی
یایا فانوسی

یایا فانوسی عضو بنیاد دفاع از دموکراسی، استراتژیست ارشد راهبردهای ضدپولشویی ارزهای دیجیتال:

چه کسی گفته است که آمریکا در خصوص قانونگذاری های کریپتو پیشرو نیست؟ اتفاقا اینطور نیست و از نظر قانونگذاری های ضدپولشویی، آمریکا قطعا پیشرو است. آمریکا از سال ۲۰۱۳ دستورالعمل رسمی در خصوص نحوه قانونگذاری صرافی های کریپتو را ارائه داده است. سال گذشته، تحقیقی با تام رابینسون از شرکت الیپتیک (Elliptic) انجام دادیم که طی آن، اطلاعات تراکنش های بیت کوین از ارائه دهندگان خدمات بیت کوین سراسر جهان را تحلیل کردیم. ما در این تحقیق دریافتیم که میزان بیت کوین های غیرقانونی که از بازارهای دارک نت وارد صرافی ها می‌شوند در آمریکا بسیار کمتر از اروپا می‌باشد. دلیل احتمالی این موضوع آن است که FinCEN، سازمان اعمال کننده قانونگذاری ضدپولشویی خزانه داری آمریکا دستورالعمل های شفاف تری نسبت به همتایان اروپایی خود داشته است.

مثال دیگر در خصوص پیشرو بودن آمریکا در خصوص قانونگذاری ضدپولشویی کریپتو، نحوه ارائه دستورالعمل برای قانونگذاری دارایی های دیجیتال توسط نیروی ویژه امور مالی می‌باشد. این گروه نهادی جهانی است که استانداردهای لازم برای اقدامات ضدپولشویی و امور مالی ضدتروریستی می‌باشد. این دستورالعمل توسط آمریکا کنترل می‌شود و عمدتا بازتاب دهنده چارچوب های اعمال شده توسط FinCEN است.

جورجیا کویین
جورجیا کویین

جورجیا کویین، مشاور کوین لیست، النوف، گراسمن و شول:

یکی از مشکلات آمریکا آن است که این دارایی ها در محدوده اقدامات چند آژانس قانونگذاری قرار گرفته است، بنابراین حوزه قضایی آن نامشخص است. کمیسیون SEC به عنوان قانونگذار اصلی پا پیش گذاشته است و اقدامات قاطعی در خصوص اعمال قانون انجام داده است، اما رویکردهای هدفمندتری در خصوص قانونگذاری واقعی مورد نیاز است. بسیاری از افراد احساس می‌کنند که قوانین فعلی کافی و مناسب می‌باشند. این نگرش باعث شده است که افراد زیادی برای قوانین جدید منتظر تصمیمات کنگره باشند.

علاوه بر مسائل فوق، بسیاری از افراد در آمریکا احساس می‌کنند که بازارهای سرمایه قوی و فرصت های نوآوری زیادی داریم اما به اندازه کشورهای دیگر دارای طرح های تشویقی نمی‌باشیم و استفاده از این صنعت جدید می‌تواند باعث رشد اقتصاد این کشورها شود. با این تفاسیر به نظر ما رویکرد فعلی، رویکرد مناسبی برای آمریکا نیست.

جان واگستر
جان واگستر

جان واگستر مدیر ارشد تیم ارز دیجیتال و بلاک چین فراست براون تاد (Frost Brown Todd):

نهادهای دولتی آمریکا در اکثر بخش ها به جای ارائه چارچوب های قانونگذاری جدید، اجازه داده اند که قانونگذاری ارزهای دیجیتال از قوانین موجود حاصل شود. مزیت این رویکرد آن است که دولت به جای نگرش نابالغ که می‌تواند مانع رشد این فناوری نوپا شود، ارائه دستورالعمل های توسعه و استفاده از فناوری برای توسعه های آتی را امکان پذیر می‌سازد.

نقطه ضعف این رویکرد نیز این است که عدم چشم انداز قانونگذاری، کار را برای ارزهای دیجیتال و کسب و کارهای مرتبط برای حضور در آمریکا را دشوار می‌کند. چند کشور دیگر نظیر سوییس، جبل الطارق و برمودا رویکرد مخالفی در خصوص چارچوب های نظارتی بر ارزهای دیجیتال اتخاذ کردند تا سرمایه گذاری ها را به سمت خود بکشانند.

با امکان پذیر ساختن رشد قانونگذاری کریپتو به جای توسعه چارچوب های جدید، آمریکا صبر کرده است تا تاثیر این رویکرد بر کریپتو را ببیند. اگرچه فناوری بلاک چین دارای مزیت های قابل انکاری است که دولت و بخش های خصوصی به آن پرداخته اند، اما ظهور ارزهای دیجیتال، روش قانونگذاری سنتی اوراق بهادار و کالاها از جانب آمریکا را تهدید می‌کند. بعضی از ارزهای دیجیتال به راحتی می‌توانند قانونگذاری های پرشماری که تحت لایحه محرمانه بودن امور بانکی و لایحه مشاوران سرمایه گذاری می‌باشند را دور بزنند. این قانونگذاری تا برای محافظت از مشتریان و جلوگیری از جرایم مالی نظیر پولشویی طراحی شده اند. این پیچیدگی ها همراه با چالش رسیدگی به مسائل موجود در خصوص حضور چند نهاد قانونگذاری در عرصه کریپتو، عوامل کلیدی برای تبدیل نشدن آمریکا به قانونگذار پیشروی جهانی در زمینه کریپتو می‌باشد.

بیل شیهارا
بیل شیهارا

بیل شیهارا موسس و مدیرعامل بیترکس:

نامشخص بودن قانونگذاری یکی از بزرگترین موانع پیشرفت فناوری بلاک چین است. تعداد زیاد نهادهای قانونگذاری در آمریکا و تفسیرهای گوناگون از این حوزه باعث شده است که فعالیت شرکت ها در آمریکا دشوار شود.

تا زمانی که دولت آمریکا نتواند مجموعه واحدی از استانداردها برای نظارت بر این صنعت ارائه دهد، باید انتظار مشاهده نوآوری های بیشتر از جانب سایر کشورها باشیم و به همین دلیل است که شعبه بین المللی بیترکس را تأسیس کردیم تا ماموریت خود در خصوص رشد نوآوری های بلاک چین در پلتفرمی ایمن و مطمئن را پیش ببریم. اگرچه هم چنان با قانونگذاران آمریکا در حال مشاوره و گفتگو هستیم.

داریو دی مارتینو
داریو دی مارتینو

داریو دی مارتینو مدیر گروه قراردادهای هوشمند و بلاک چین موفو:

هنگامی که فناوری های جدید معرفی می‌شوند، قانونگذاران اغلب با مجموعه چالش های مشابهی مواجه اند: چگونه به بهترین نحو از مشتریان محافظت کنند در حالی که باعث رشد نوآوری، ارتقای رقابت، اعمال قانونگذاری و مقابله با وجود چندین قانونگذاری متفاوت شود.

در زمینه بلاک چین، سیاست گذاران به دلیل موانع متعدد در خصوص معرفی قانونگذاری های مشخص احتیاط می‌کنند.

اول از همه باید گفت که دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، دارایی های یکپارچه نمی‌باشند. این دارایی ها ممکن است حاوی ویژگی های اوراق بهادار، کالاها، ارزها یا ترکیبی از آنها باشند و بر بازارهای بین المللی تاثیرگذار باشند. در آمریکا، چندین آژانس متفاوت هستیم که حوزه اختیارات آنها با یکدیگر همپوشانی و اشتراک دارند. برای مثال، کمیسیون معاملات کالاهای آتی، شبکه اعمال قانون جرایم مالی، کمیسیون معاملات فدرال، خدمات درآمد داخلی و کمیسیون بورس و اوراق بهادار حوزه قضایی یا اختیارات مشترکی در خصوص مسائل مربوط به بلاک چین دارند.

ثانیا، اگرچه چرخه استاندارد سیاست اغلب چندسال طول می‌کشد، اما شرکت های نوظهور، فناوری های جدیدی با هدف جهانی طی چند ماه توسعه می‌دهند. تاریخ به ما آموخته است که قانونگذاری هایی که سریعا انجام گرفته اند می‌توانند به بدی قانونگذاری های با تعلل باشند.

علیرغم این چالش ها، سیاست گذاران آمریکا دست به کار شده اند و در حال تلاش زیاد برای همکاری با حاضرین دنیای بلاک چین می‌باشند. این اقدامات را می‌توان قدمی متن در مسیر قانونگذاری دانست.

مایکل نوناکا
مایکل نوناکا

مایکل نوناکا مدیر گروه خدمات مالی کاوینگتون و برلینگ، عضو کمیته قوانین بانکداری و هیات وکلای آمریکا:

شبکه اعمال قانون جرایم مالی آمریکا اولین دستورالعمل رسیدگی به شرکت های فعال در زمینه ارز دیجیتال را در سال ۲۰۱۳ صادر کرد. از آن زمان به بعد، سرعت توسعه اقدامات قانونگذاری برای دارایی های دیجیتال کاهش یافت اما در چند سال گذشته با افزایش تعداد آژانس های دولتی و فدرال که شاهد فرصت های منحصر به فرد و خطرات موجود در این بخش بودند به اوج خود برگشت.

ایجاد قانونگذاری معقول برای ارائه چارچوب قانونگذاری با ثبات برای دارایی های دیجیتال بدون اختلال در نوآوری این دارایی ها، وظیفه ای دشوار است و نباید هیچ آژانس دولتی یا ایالتی بدون تجربه کافی در حوزه دارایی های دیجیتال وارد این عرصه شود.

بحث های زیادی در خصوص این موضوع وجود دارد که عدم وجود قانونگذاری مانع پیشرفت دارایی های دیجیتال شده است، اما اگر قانونگذاری های به روشی انجام میشد که از نکات مهم غافل میشد، سروصدای زیادی به پا میشد.

ماهیت کند فرآیند قانونگذاری در آمریکا می‌تواند فرآیندی فرسایشی باشد اما نوسان های شدید را کاهش می‌دهد.

تیموتی پائولینی
تیموتی پائولینی

تیموتی پائولینی عضو هیات بلاک چین نیویورک:

در بیش از ۸ سال تجربه سروکار داشتن من با دولت، می‌توانم بگویم که تشریفات، تعارفات و کاغذبازی های اداری بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید در دولت وجود دارد. حتی مطرح کردن مسائل برای شروع صحبت به تلاش زیادی نیاز دارد زیرا همواره موضوعات بسیار زیادی وجود دارد که توجه دولت را به خود مشغول کرده است.

هم چنین احتمالا بزرگترین عامل موثر، شکاف آموزشی عظیمی است که در دولت وجود دارد. بسیاری از قانونگذاران در صدد این هستند که از کریپتو و بلاک چین سر دربیاورند. خوشبختانه افرادی نظیر کریستین اسمیت و تیمش را در انجمن بلاک چین داریم تا این موضوع را به دولت آموزش دهد. و فرایند مورد نیاز برای شفافیت قانونگذاری را سرعت ببخشد.

دولت نیز به طور آشکار واکنشی عمل می‌کند. این موضوع را در رابطه با برنامه لیبرا فیسبوک شاهد بودیم که قانونگذاران اصلا آماده آن نبودند. با تمام این تفاسیر مطمئنم که دولت آمریکا بالاخره مسیر درست را پیدا می‌کند و هوشمندانه عمل می‌کند تا مانع نوآوری های این صنعت نشود و آمریکا را در جایگاه تعیین کننده استاندارد برای قانونگذاری کریپتو قرار دهد.

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا