اخبار بیت کوین

یک گام نزدیک‎‌تر به صدور استیبل کوین‌ها در شبکه بیت کوین و لایتنینگ؛ پروتکل Taproot Assets راه‌اندازی شد

شرکت لایتنینگ لبز نسخه آلفای شبکه اصلی پروتکل تپ روت استس (Taproot Assets) را منتشر کرد. هدف این پروتکل، فراهم کردن بستری برای صدور استیبل کوین‌ها و دارایی‌های دنیای واقعی (Real-World Assets) در شبکه بیت کوین و لایتنینگ است.

به نقل از کوین تلگراف و به گفته رایان جنتری (Ryan Gentry)، رییس بخش توسعه کسب‌وکار شرکت لایتنینگ لبز، در نسخه ۰.۳ پروتکل تپ روت استس، امکان تجربه کامل صدور، مدیریت و کاوش استیبل کوین‌ها و سایر دارایی‌ها در بلاکچین بیت کوین برای توسعه‌دهندگان فراهم شده است.

وی در این رابطه گفت:

ما معتقدیم در این دوره جدید برای بیت کوین، تعداد زیادی از ارزهای جهانی در پروتکل تپ روت استس منتشر شده و معاملات ارزی در سراسر جهان از طریق شبکه لایتنینگ بلافاصله پردازش خواهند شد.

شرکت لایتنینگ لبز نیز روز گذشته در پست جداگانه‌ای نوشت:

با این نسخه، توسعه‌دهندگان می‌توانند دارایی‌ها را به صورت آنچین و به شیوه‌ای مقیاس‌پذیر صادر کنند. امروز عصر جدیدی برای شبکه بیت کوین است.

توییت لایتنینگ لبز
منبع: X

نسخه کنونی پروتکل تپ روت استس از نقدینگی بیت کوین موجود در شبکه لایتنینگ استفاده می‌کند. به گفته جنتری، این پروتکل شبکه بیت کوین را گسترش می‌دهد و یک قدم آن را به «بیت کوینیزه کردن دلار» نزدیک می‌کند.

وی افزود:

اینگونه است که ما بیت کوین را به یک شبکه جهانی برای پول در فضای اینترنت تبدیل می‌کنیم. به این ترتیب، ما دلار و دارایی‌های مالی جهان را بیت کوینیزه می‌کنیم.

پائولو آردوینو مدیرعامل تتر نیز در واکنش به این خبر نوشت:

آینده‌ای که سزاوار ماست.

توییت آردوینو
منبع: X

به گفته جنتری، تقاضای گسترده‌ای از جانب توسعه‌دهندگان برای صدور استیبل کوین در شبکه بیت کوین وجود داشته است، به ویژه با توجه به اینکه برخی از شرکت‌های استیبل کوین اوراق خزانه‌داری کشور آمریکا را بیش از اوراق کشورهایی مثل آلمان و کره جنوبی به عنوان پشتوانه نگهداری می‌کنند.

وی ادامه داد:

چنین چیزی اهمیت این دارایی‌ها در سطح جهانی و مقیاس و میزان تقاضای کاربران را نشان می‌دهد.

به گفته رییس بخش کسب‌وکار شرکت لایتنینگ لبز، در ماه‌های اخیر نزدیک به ۲۰۰۰ دارایی در بستر پروتکل تپ روت استس صادر شده است.

لایتنینگ لبز در ماه می ۲۰۲۳ (اردیبهشت) از تپ روت استس رونمایی کرد و آن را یک پروتکل جدید مبتنی بر تپ روت برای صدور دارایی‌ها در بلاکچین بیت کوین نامید که می‌توانند از طریق شبکه لایتنینگ برای تراکنش‌های فوری، با حجم بالا و کارمزد کم منتقل شوند.

آنچه این پروتکل وعده می‌دهد این است که کاربران را قادر می‌سازد تا ارز انتخابی خود را از طریق شبکه لایتنینگ ارسال و دریافت کرده و از نقدینگی بیت کوین به عنوان ارز جهانی و وسیله مبادله استفاده کنند.

نسخه آلفای شبکه اصلی به این معنی است که توسعه هنوز به فاز نهایی خود وارد نشده است. شرکت لایتنینگ لبز خاطر نشان کرد برچسب آلفا نشان می‌دهد آنها انتظار دارند جامعه این پروتکل را برای رفع باگ‌های احتمالی آزمایش کنند.

بیت کوین درایو چین (Bitcoin Drivechain)، اسپایدرچین (Spiderchain)‌ و ماشین مجازی بیت کوین (BitVM) از دیگر تحولات اخیر اکوسیستم بیت کوین هستند که قصد دارند قابلیت‌های این شبکه بلاکچینی را گسترش دهند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا