اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

انتشار وایت‌پیپر BitVM؛ راه‌حلی جدید برای پیاده‌سازی قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین

یک توسعه‌دهنده بیت کوین، روش جدیدی را برای آوردن قراردادهای هوشمند خارج از زنجیره به بیت‌کوین بدون نیاز به سافت فورک پیشنهاد کرده است. وی مدعی است این راهکار جدید (BitVM)، بدون نیاز به فورک جدید بلاکچین بیت کوین، اجرای قراردادهای تورینگ کامل را بدون تغییر قوانین اجماع بیت کوین امکان‌پذیر می کند.

به نقل از کوین تلگراف، رابین لینوس (Robin Linus)، سرپرست پروژه زیروسینک (ZeroSync) روز گذشته وایت پیپر جدیدی با نام «BitVM: هر چیزی را در شبکه بیت کوین محاسبه کنید» منتشر کرد. بر اساس این وایت پیپر، می‌توان با استفاده از ماشین مجازی بیت کوین (BitVM) قراردادهای تورینگ کامل (Turing-complete) را در این بلاکچین بدون نیاز به تغییر در قوانین اجماع استفاده کرد.

تورینگ کامل به ماشین‌ها و سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که با در اختیار داشتن منابع و زیرساخت‌های لازم مثل زمان و حافظه، از نظر تئوری می‌توانند هر مساله محاسباتی را حل کنند.

بر اساس این وایت پیپر، با استفاده از BitVM، منطق (Logic) قراردادهای بیت کوین به صورت آفچین اجرا می‌شود و تایید آنها مشابه با رول‌آپ‌های آپتیمیستیک شبکه اتریوم در بستر خودِ بلاکچین بیت کوین صورت می‌گیرد.

توییت لینوس
منبع: X

معماری ماشین مجازی بیت کوین بر اساس گواه اثبات تقلب (Fraud Proof) و یک مدل چالش – پاسخ (Challenge-Response) بنا شده است. در این معماری، کاربران می‌توانند ادعایی را مطرح کنند و در نهایت، در صورتی که تاییدکننده بتواند خلاف آن ادعا را ثابت کند، آن کاربر جریمه خواهد شد.

لینوس معتقد است بلاکچین بیت کوین در شکل فعلی‌ به عملیات‌ پایه مثل امضاها، تایم لاک‌ها و هش لاک‌ها محدود است اما با استفاده از BitVM می‌توان مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی جالب را به این شبکه اضافه کرد:

می‌توان با استفاده از BitVM برنامه‌های مختلفی مثل بازی‌هایی مانند شطرنج یا GO توسعه داد. همچنین، می‌توان از آن برای تایید گواه‌ها در قراردادهای بیت کوین استفاده کرد. علاوه بر این، می‌توان با استفاده از این نوآوری بیت کوین را به شبکه‌های دیگر منتقل کرد، یک بازار پیش‌بینی ساخت یا از کدهای جدید در بلاکچین بیت کوین استفاده کرد.

به گفته لینوس، BitVM از این نظر محدودیت دارد که تنها در یک محیط دو طرفه با یک اثبات‌کننده (Prover) و یک تاییدکننده (Verifier) کار می‌کند و برای اجرای برنامه‌ها به مقدار زیادی محاسبات آفچین احتیاج دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد نقطه عطف بعدی، اضافه کردن BitVM به زبان برنامه‌نویسی Tree++ برای نوشتن و رفع باگ‌های قراردادهای شبکه بیت کوین است.

همچنین، در این وایت پیپر ۸ صفحه‌ای به تحقیقات در مورد رول‌آپ‌های آپتیمیستیک اتریوم و مطالعات مرتبط با درخت مرکل اشاره شده است.

به گفته لینوس، زیرساخت لازم برای توسعه BitVM به دنبال اجرای سافت فورک تپ روت که در نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد، فراهم است.

واکنش جامعه بیت کوین به این وایت پیپر چه بود؟

انتشار وایت پیپر لینوس با واکنش زیاد جامعه بیت کوین همراه شد. اریک وال (Eric Wall)، یکی از بیت کوینرهای مشهور در توییتی نوشت نسبت به این نوآوری، البته با کمی احتیاط هیجان‌زده است و منتظر است کاربردهای واقعی آن را ببیند.

دیلان لکلیر (Dylan LeClair)، تحلیلگر بیت کوین نیز از علاقه خود به وایت پیپر BitVM خبر داد. با این حال، آدام بک (Adam Back)، یکی از توسعه‌دهندگان هسته بیت کوین (Bitcoin Core) از کاربران خواست تا در رابطه با این نوآوری فعلا هیجان‌زده نشوند.

توییت آدام بک
منبع: X

یکی دیگر از کاربران شبکه اجتماعی X با نام سم پارکر (Sam Parker) به ترس مکسیمالیست‌های بیت کوین مبنی بر قفل شدن ارزها در قراردادهای تورینگ کامل اشاره کرد و گفت:

در نهایت این به انتخاب شما بستگی دارد. اگر به قفل کردن کوین‌های خود در یک قرارداد تورینگ کامل اعتماد ندارید که کاملا هم منطقی است، این کار را انجام ندهید. این یکی از زیبایی‌های مدل UTXO است.

برخی دیگر نیز معتقدند BitVM می‌تواند در کنار سایر اتفاقات و نوآوری‌ها به افزایش قیمت بیت کوین در بازار صعودی بعدی منجر شود.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا