تحلیل تکنیکالاخبار آلتکوین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، XRP و TON؛ اول مهر ۱۴۰۲

قیمت بیت‌ کوین (BTC) و آلت‌ کوین‌های بزرگی مانند اتریوم (ETH)، ریپل (XRP) و تون کوین (TON) از اوج هفتگی خود فاصله گرفتند، اما گاوها در تلاش‌اند با ایجاد یک کف موقت پایین‌تر نشان دهند در حال خرید آن‌ها هستند. به همین خاطر تحلیلگران به این نتیجه رسیده‌اند که گاوها و خرس‌ها نبرد سنگینی در پیش دارند و معامله‌گران باید با دقت حمایت‌ها و مقاومت‌های رمزارزها را تحت نظر داشته باشند.

به نقل از کوین‌ تلگراف، همان طور که پیش از این گزارش دادیم، فدرال رزرو در نشست خود در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) نرخ بهره را افزایش نداد اما تاکید کرد نرخ بهره آمریکا ممکن است برای مدت طولانی‌تری بالا باقی بماند. جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو نیز هشدار داد پایین آوردن تورم پایدار آمریکا به هدف ۲٪ به زمان زیادی نیاز دارد.

این سناریوی احتمالی ممکن است فشار فروش بازارهای سهام ایالات متحده و همچنین بازار کریپتو را افزایش دهد؛ چرا که عملکرد دارایی‌های پرریسک معمولا با افزایش نرخ بهره کاهش می‌یابد. البته هرچند که شاخص «S&P 500» در این هفته بیش از ۲٪ و شاخص نزدک نیز حدود ۳٪ کاهش یافته، قیمت بیت کوین چندان تغییر نکرده است.

عملکرد بازار رمزارزها در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار رمزارزها در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

آلت کوین‌ها به خاطر ریسک بالای خود نتوانستند سودشان در روزهای گذشته را حفظ کنند، اما بیت کوین و آلت‌ کوین‌های بزرگ تا حدودی موفق شدند در بالای سطوح کلیدی حمایت‌ خود باقی بمانند. تحلیلگران معتقدند عملکرد این رمزارزها در چند روز آینده اهمیت زیادی دارد، زیرا احتمالا نبرد سختی بین گاوها و خرس‌ها رخ خواهد داد.

اما سوال این جا است که آیا خرس‌ها ابتکار عمل را در دست می‌گیرند و قیمت بیت کوین و آلت کوین‌های مهم را کاهش می‌دهند، یا اینکه خریداران دوباره می‌توانند قدرتشان را جمع کرده و قیمت را افزایش دهند؟ در ادامه، نمودار بیت کوین، اتریوم، ریپل و تون کوین را بررسی خواهیم کرد تا به جواب این سوال برسیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در چند روز گذشته بین میانگین‌های متحرک آن قرار داشت. معامله این رمزارز در یک ناحیه محدود نشان می‌دهد گاوها و خرس‌های BTC هنوز درمورد حرکت بعدی آن به نتیجه نرسیده‌اند.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت بیت کوین به دلار – منبع: TradingView

خریداران بیت کوین در تلاش هستند قیمت آن را در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی رنگ – ۲۶,۵۲۰ دلار) نگه دارند. اگر قیمت بیت کوین رشد کند، گاوها مجددا سعی می‌کنند بر سد میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز رنگ – ۲۷,۰۵۰ دلار) غلبه کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، BTC می‌تواند به مقاومت بعدی خود در ۲۸,۱۴۳ دلار برسد.

در مقابل، اگر قیمت BTC به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند، نشان می‌دهد خرس‌ها دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند. در این صورت، بیت کوین ممکن است دوباره حمایت ۲۴,۸۰۰ دلار را آزمایش کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی رنگ – ۱۶۲۸ دلار) برخورد کرد و کاهش یافت. این مسئله نشان داد خرس‌های ETH همچنان در روندهای صعودی دست به فروش می‌زنند.

نمودار روزانه قیمت اتریوم به دلار
نمودار روزانه قیمت اتریوم به دلار – منبع: TradingView

خرس‌ها تلاش خواهند کرد با پایین آوردن قیمت ETH به زیر حمایت ۱,۵۳۰ دلار، موقعیت خود را محکم‌تر کنند. اگر آن‌ها موفق به انجام این کار شوند، ETH ممکن است به سمت حمایت بعدی خود در ۱,۳۶۸ دلار حرکت کند.

برعکس، اگر اتریوم رشد کند یا بعد از برخورد به سطح ۱,۵۳۰ دلار برگردد، ثابت می‌کند در صورت کاهش قیمت می‌تواند خریداران بیشتری را جذب کند. اولین سیگنال صعودی ETH این است که بعد از شکستن مقاومت، خود را به بالای ۱,۶۷۰ دلار برساند. در این صورت ETH ممکن است بتواند تا ۱,۷۴۵ دلار رشد کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل در ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی رنگ – ۰.۵۱ دلار) رسید، اما گاوها نتوانستند از این رشد محافظت کنند.

نمودار روزانه قیمت ریپل به دلار
نمودار روزانه قیمت ریپل به دلار – منبع: TradingView

قیمت XRP دوباره تا نزدیکی همین میانگین متحرک کاهش یافت که حمایت بسیار مهمی محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاران باید به شدت مراقب آن باشند. اگر XRP بتواند رشد کند، نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران تغییر کرده و آن‌ها نه‌ تنها قصد ندارند ریپل را در روند صعودی موجود بفروشند، بلکه می‌خواهند آن را در کف بخرند. گاوها احتمالا دوباره تلاش می‌کنند قیمت ریپل را به بالای منطقه مقاومت بین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (خط قرمز رنگ – ۰.۵۳ دلار) و ۰.۵۶ دلار برسانند.

برعکس، اگر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه از دست برود، ریپل ممکن است تا خط روند صعودی موجود در نمودار روزانه (خط خاکستری رنگ در تصویر بالا) سقوط کند. گاوها باید با تمام توان از این سطح دفاع کنند، زیرا با شکسته شدن آن تحلیل صعودی XRP باطل می‌شود.

تحلیل قیمت تون کوین

قیمت تون کوین در ۱۹ و ۲۰ سپتامبر (۲۸ و ۲۹ شهریور) به بالای ۲.۵۹ دلار نرسید. همین مسئله ممکن است معامله‌گران کوتاه‌مدت این رمزارز را وسوسه کند تا با فروش آن سودشان را برداشت کنند.

نمودار روزانه قیمت تون کوین به دلار
نمودار روزانه قیمت تون کوین به دلار – منبع: TradingView

در صورت کاهش قیمت تون کوین، اولین حمایت آن در محدوده ۲.۲۵ دلار قرار دارد. اگر این حمایت شکسته شود، قیمت TON ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی رنگ – ۲.۰۸ دلار) کاهش یابد. علاوه بر این، اگر گاوها بخواهند قدرتشان را حفظ کنند، باید از این سطح دفاع کنند. اگر تون کوین به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برخورد کند و با قدرت برگردد، ممکن است بتواند موقعیت خود در محدوده ۲.۰۷ تا ۲.۵۹ دلار را حفظ کند.

احتمال دیگر این است که قیمت تون کوین بعد از برخورد به حمایت ۲.۲۵ دلار برگردد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، نشان می‌دهد معامله‌گران منتظر اصلاح بیشتری نیستند. در این صورت، احتمال اینکه قیمت تون کوین به بالای ۲.۵۹ دلار برسد، افزایش می‌يابد. TON در ادامه ممکن است تا ۲.۹۰ دلار رشد کند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا