تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، یونی سواپ، IMX، وی چین و الگورند؛ ۶ آذر ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در تاریخ ۲۴ نوامبر (۳ آذر) از ۳۸٬۰۰۰ دلار فراتر رفت، اما این صعود ادامه‌دار نبود که نشان می‌دهد معامله‌گران برای خرید در قیمت‌های بالاتر تردید دارند. برای دومین هفته متوالی در نمودار هفتگی، شاهد تشکیل شدن الگوی دوجی هستیم که نشان‌دهنده بلاتکلیفی معامله‌گران در رابطه با ادامه روند بیت کوین است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، در حالی که بیت کوین همچنان در نزدیکی اوج ۱۸ ماهه خود باقی مانده است، آرتور هیز (Arthur Hayes)، بنیانگذار صرافی بیتمکس همچنان نسبت به آینده این ارز خوش‌بین است. هیز اخیرا در توییتی مدعی شده است رشد اخیر بیت کوین به خاطر افزایش نقدینگی دلار آمریکا رخ داده و احتمالا ادامه‌دار خواهد بود.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

پلن بی (PlanB)، تحلیلگری که در بولران قبلی به واسطه مدل قیمتی انباشت به جریان خود مشهور شده بود نیز پیش‌بینی کرده است بیت کوین برای مدت طولانی در سطوح فعلی باقی نمی‌ماند. این تحلیلگر انتظار دارد قیمت بیت کوین بین سال‌های ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۸ از ۱۰۰٬۰۰۰ دلار فراتر برود.

تحلیلگران در چند روز گذشته پیش‌بینی‌های صعودی را مطرح کرده‌اند، با این حال باید همچنان احتیاط کرد؛ چرا که هر روند صعودی حتما با اصلاح قیمت مواجه می‌شود.

آیا بیت کوین می‌تواند از ۳۸٬۰۰۰ دلار فراتر رود یا فاز اصلاحی آغاز می‌شود؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، یونی سواپ، ایمیوتبل، وی چین و الگورند را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین در حال حاضر با مقاومتی در حوالی ۳۷٬۹۸۰ دلار مواجه است؛ اما گاوها (خریداران) عجله‌ای برای فروش و دریافت سود ندارند و انتظار دارند قیمت بیش از این افزایش یابد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

نخستین سطح حمایت در مسیر نزولی در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۳۶٬۵۴۶ دلار) قرار دارد. در صورت افزایش قیمت از این سطح حمایت، می‌توان گفت معامله‌گران از هر ریزش جزئی برای خرید بیشتر استفاده می‌کنند. چنین اتفاقی احتمال شکست مقاومت ۳۷٬۹۸۰ دلاری را افزایش می‌دهد.

در صورت شکسته شدن مقاومت مذکور، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۴۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد. البته در این سطح انتظار می‌رود خرس‌ها (خریداران) مقاومت کنند، اما اگر سطح ۳۸٬۰۰۰ دلار به یک سطح حمایتی تبدیل شود، رالی بیت کوین می‌تواند تا ۴۸٬۰۰۰ دلار ادامه یابد.

در سمت مقابل، در صورت فروش معامله‌گران و دریافت سود آنها، قیمت بیت کوین می‌تواند به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه سقوط کند. در این سناریو، ریزش قیمت می‌تواند تا ۳۴٬۸۰۰ دلار ادامه داشته باشد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز گاوها در تلاش هستند تا قیمت را بالاتر از میانگین‌های متحرک رسم‌شده حفظ کنند. با این حال مقاومت ۳۷٬۹۸۰ دلاری چالش‌برانگیز شده است. در همین حال، شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز درست بالاتر از نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان می‌دهد روند صعودی در حال تضعیف شدن است.

در صورتی که قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای سقوط کند، احتمالا خط روند صعودی رسم شده در نمودار دوباره آزمایش خواهد شد. انتظار می‌رود گاوها با تمام قدرت از این خط روند دفاع کنند. در سمت مقابل، شکسته شدن مقاومت ۳۸٬۵۰۰ دلاری و بسته شدن کندلی بالاتر از آن بیانگر بازگشت دوباره گاوها به بازار خواهد بود.

تحلیل تکنیکال یونی سواپ

قیمت یونی سواپ در تاریخ ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار پایین، ۵.۴۴ دلار) کاهش یافت؛ اما خرید تهاجمی گاوها باعث شد دوباره قیمت افزایش یابد و ۳ روز بعد به ۶.۶۰ دلار برسد.

نمودار یونی سواپ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار یونی سواپ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

با این حال، رالی اخیر یونی سواپ در حوالی مقاومت سربار ۶.۷۰ دلاری با فشار فروش مواجه شده است؛ اتفاقی که باعث شده قیمت به سطح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (در موج ۴.۸۲ دلار تا ۶.۶ دلار) در حوالی ۵.۹۲ دلار کاهش یابد. در صورت تداوم ریزش قیمت ممکن است به سطح ۵۰٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۵.۷۱ دلار برسد.

جهش شدید قیمت از منطقه فعلی نشان می‌دهد معامله‌گران از فرصت کنونی برای خرید در کف استفاده کرده‌اند. چنین اتفاقی چشم‌انداز شکسته شدن مقاومت ۶.۷۰ دلاری را افزایش می‌دهد. در صورت تحقق این مهم، یک الگوی کف دو قلو در تایم فریم ۱ روزه تکمیل خواهد شد. هدف این الگو ۹.۶۰ دلار است. شایان ذکر است ریزش به زیر سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۵.۵۰ دلار می‌تواند رالی صعودی را تضعیف کند.

نمودار یونی سواپ تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار یونی سواپ تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، تلاش گاوها برای حفظ میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای کافی نبوده و قیمت به زیر این سطح سقوط کرده است. در صورت حفظ قیمت یونی سواپ پایین‌تر از این سطح، احتمالا شاهد آزمایش میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خواهیم بود.

در سمت مقابل، اگر قیمت از سطح کنونی یا پس از آزمایش میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای افزایش یابد، می‌توان گفت سطوح قیمتی پایین‌تر با حمایت خریداران همراه شده است. در این سناریو گاوها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به بالای مقاومت ۶.۷۰ دلاری برسانند. در صورت شکسته شدن این مقاومت، رالی می‌تواند تا ۷.۸۰ دلار ادامه پیدا کند.

تحلیل تکنیکال قیمت ایمیوتبل (IMX)

قیمت ایمیوتبل در روزهای اخیر بالاتر از سطح شکست ۱.۳۰ دلاری حفظ شده است و این امر نشان می‌دهد فعلا گاوها بر بازار مسلط هستند.

نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه قیمت IMX ممکن است به زیر این سطح بازگردد و برای مدتی بین ۱.۳۰ تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۱.۲۰ دلار) در نوسان باشد. در این محدوده احتمالا شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان خواهیم بود؛ اما اگر خریداران پیروز شوند قیمت می‌تواند تا ۱.۸۶ دلار بالا برود.

در سمت مقابل، در صورتی که فروشندگان قیمت IMX را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند، احتمالا حد ضرر معامله‌گران فعال خواهد شد. چنین اتفاقی با تشدید فشار فروش می‌تواند قیمت را تا ۱ دلار کاهش دهد.

نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار ایمیوتبل تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای افقی شده و RSI نیز درست زیر نقطه میانی خود قرار گرفته است که نشان‌دهنده احتمال تثبیت قیمت در کوتاه‌مدت است. نخستین سطح حمایت در صورت ریزش قیمت، در حوالی ۱.۳۰ دلار قرار گرفته است. در صورتی که قیمت بالاتر از ۱.۳۰ دلار باقی بماند می‌توان گفت این سطح به یک کف جدید برای IMX تبدیل شده است.

در صورتی که قیمت ایمیوتبل از ۱.۵۰ دلار فراتر برود، می‌توان گفت روند صعودی از سر گرفته شده است. در این سناریو قیمت می‌تواند ابتدا به ۱.۵۹ دلار و سپس به ۱.۶۳ دلار افزایش یابد. در سمت مقابل، در صورت سقوط قیمت به زیر ۱.۲۰ دلار، خرس‌ها بر بازار مسلط خواهند شد.

تحلیل تکنیکال قیمت وی چین (VET)

روز گذشته خریداران قیمت وی چین را به بالای مقاومت سربار ۰.۰۲۳ دلاری رساندند، با این حال، سایه بلند روی کندل روز گذشته نشان می‌دهد در افزایش بیشتر قیمت ناتوان بوده‌اند.

نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه، فروشندگان به دنبال آن خواهند بود تا قیمت را به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۰.۰۲۱ دلار) کاهش دهند. در صورت افزایش قیمت از این سطح، می‌توان گفت احساسات همچنان صعودی باقی مانده است. در این سناریو گاوها دوباره برای فتح مقاومت ۰.۰۲۳ دلاری تلاش خواهند کرد. در صورت شکسته شدن این مقاومت، قیمت وی چین می‌تواند تا ۰.۰۲۷ دلار افزایش یابد و حتی ممکن است به هدف الگو در حوالی ۰.۰۳۱ دلار برسد.

در سمت مقابل، اگر خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهند، قیمت وی چین احتمالا برای مدت طولانی‌تری بین ۰.۰۱۴ دلار تا ۰.۰۲۳ دلار نوسان خواهد کرد.

نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت به زیر سطح شکست ۰.۰۲۳ دلاری کاهش یافته است که نشان‌دهنده فشار فروش فروشندگان است. در ادامه، قیمت ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای کاهش یابد که سطح مهمی است و باید آن را زیر نظر داشت.

در صورت افزایش قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای، گاوها دوباره به مقاومت ۰.۰۲۳ دلاری حمله خواهند کرد و در نهایت قیمت می‌تواند تا ۰.۰۲۷ دلار افزایش یابد. در سمت دیگر، اگر میانگین متحرک مذکور به سمت پایین شکسته شود، احتمالا شاهد اصلاح شدیدتر قیمت وی چین تا ۰.۰۲۰ دلار خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال قیمت الگورند (ALGO)

قیمت الگورند در تاریخ ۲۵ نوامبر (۴ آذر) به مقاومت ۰.۱۴ دلاری افزایش یافت و در این سطح با مقاومت خرس‌ها مواجه شد.

نمودار الگورند تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار الگورند تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

حفظ قیمت در این سطح را می‌توان به خوش‌بینی گاوها و انتظار آنها برای افزایش بیشتر قیمت نسبت داد. چنین اتفاقی احتمال عبور قیمت از مقاومت ۰.۱۴ تا ۰.۱۵ دلاری را افزایش می‌دهد. در این صورت، یک الگوی فنجان و دسته در تایم فریم ۱ روزه تکمیل خواهد شد. این الگو، یک الگوی بازگشتی است و می‌تواند قیمت را تا ۰.۲۰ دلار افزایش دهد.

در صورتی که خرس‌ها بخواهند از تداوم رالی صعودی جلوگیری کنند، باید قیمت را به زیر حمایت ۰.۱۲ دلاری بکشانند. در این صورت قیمت الگورند می‌تواند ابتدا تا ۰.۱۱ دلار و سپس تا ۰.۰۹ دلار کاهش یابد.

نمودار الگورند تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار الگورند تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، الگورند مدتی است در محدوده ۰.۱۲ تا ۰.۱۵ دلار در نوسان است. در محدوده‌های این‌چنینی معامله‌گران معمولا در نزدیکی سطح حمایتی خرید می‌کنند و نزدیک به سطح مقاومت می‌فروشند. پیش‌بینی روند آتی الگورند دشوار است، به همین خاطر باید تا مشخص شدن روند منتظر ماند.

در صورت شکسته شدن آستانه بالایی محدوده مذکور، فاز صعودی بعدی الگورند آغاز می‌شود. در این سناریو قیمت می‌تواند ابتدا به ۰.۱۸ دلار و سپس به ۰.۲۰ دلار برسد. در سمت مقابل، اگر قیمت به زیر ۰.۱۲ دلار سقوط کند، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا