مبتدی مقالات

پلن بی (Plan B) کیست؟ آشنایی با تحلیلگر خالق مدل انباشت به جریان بیت کوین

اگر شما هم علاقه‌مند به ارز‌های دیجیتال و دنیای کریپتو باشید، حتما تا به حال نام Plan B را شنیده‌اید یا مقاله‌ای درباره تحلیل‌های جنجالی او در‌باره بیت کوین را خوانده‌اید. Plan B یکی از تحلیل‌گرانی است که نخستین مقاله خود را در ۲۲ مارس ۲۰۱۹ (۲ فروردین ۱۳۹۸) با نام مدل انباشت به جریان بیت کوین منتشر کرد. پس از انتشار این مقاله تحلیل‌های بسیاری از او با استفاده از همین مدل منتشر شد که به دلیل دقت بسیار بالای این مقالات در پیش‌بینی قیمت بیت کوین، نام Plan B بر سر زبان‌ها افتاد و تحلیل‌های او در پیش‌بینی قیمت به محبوبیت بسیار زیادی دست یافت. در این مقاله به این می‌پردازیم که Plan B کیست، پیش‌بینی‌های او در مورد قیمت بیت کوین چیست و چگونه انجام می‌شود. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

Plan B کیست؟

Plan B کیست

امروزه بسیاری از مردم ادعا می‌کنند که در زمینه ارزهای دیجیتال متخصص هستند. این ادعا در مورد افرادی که خوش‌شانس‌تر بوده و از اولین سرمایه‌گذاران بیت کوین و سایر توکن‌ها بوده‌اند بیشتر صدق می‌کند؛ در حالی که بسیاری از افراد به گفته خودشان به کارشناسان خبره در حوزه تحلیل و پیش‌بینی قیمت تبدیل شده‌اند، واقعا چه کسی بر اساس علم و دانش و چه کسی بر اساس پیش‌بینی‌های تصادفی روند بازار ارزهای دیجیتال را بیان می‌کند؟

یکی از افرادی که به واسطه تحلیل‌های دقیق و کاربردی‌اش در بازار کریپتو اسم و رسمی پیدا کرده است، خود را با نام مستعار Plan B معرفی می‌کند. او چندین سال قبل در حالی که مارکت کپ بیت کوین ۷۰ میلیارد دلار بود مدلی را با نام مدل انباشت به جریان بیت کوین معرفی کرد. امروز ارزش بازار بیت کوین بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار است و استفاده از این مدل همچنان برای تحلیل قیمت بیت کوین دقیق عمل می‌کند. 

در مدل معرفی شده توسط Plan B بیت کوین‌های در گردش بر نرخ سالانه تولید بیت کوین تقسیم می‌شود و عدد حاصله نشان‌دهنده مدل انباشت بیت کوین به جریان است. چندی بعد Plan B با به‌روز‌رسانی این فرمول نام آن را به مدل انباشت به دارایی متقابل بیت کوین (S2FX) تغییر داد. شایان ذکر است به گفته Plan B او در تحلیل‌هایش در کنار مدل انباشت از دانش گسترده خود در ریاضیات نیز استفاده می‌کند. برای آشنایی با نحوه دقیق کارکرد مدل انباشت به جریان بیت کوین حتما مقاله زیر را مطالعه فرمایید.

Plan B کیست و چه تخصصی در این حوزه دارد؟

تحلیل قیمت بیت کوین توسط plan b
پیش‌بینی قیمت بیت کوین توسط مدل انباشت به جریان

 او یکی از سرمایه‌گذاران موفق در بازار‌های مالی و بلاک چین است، که تجربه سال‌ها کار در این بازار‌ها را داراست و اصرار دارد که نامش برای همیشه مخفی بماند. نام او برگرفته از راه‌حل‌های بانک‌های مرکزی برای افزایش عرضه پول به منظور افزایش بهره در سیاست‌های بانکی است. او یکی از مورد تحسین‌ترین تحلیلگران بازار کریپتو است و غیر از نام مستعارش اطلاعات هویتی دیگری از او در دست نیست.

Plan B در تمامی مصاحبه‌‌های ویدئویی و رشته توییت‌هایش در شبکه‌ اجتماعی توییتر همواره از همین نام مستعار استفاده کرده است. اطلاعاتی که از او منتشر شده است نشان می‌دهد او زاده کشور هلند است و سابقه طولانی در بازارهای مالی دارد. او همچنین به عنوان مدیر سرمایه‌گذاری در یک شرکت بزرگ که دارایی‌هایش ارزشی میلیارد دلاری دارد، فعالیت می‌کند. این سرمایه‌گذار هلندی ادعا می‌کند بیش از ۲۵ سال سابقه کار در بازارهای مالی را داشته و مدتی نیز به عنوان تحلیل‌گر در بازار‌های مالی قانونی از جمله سهام و اوراق بهادار فعالیت داشته است.

پلن بی ایدی توییتر خود را با عنوان 100trillionUSD@ انتخاب کرده است. انتخاب این ایدی اشاره‌ای بر ابر‌تورم سال ۲۰۰۸ در کشور زیمباوه دارد که در طی آن بانک مرکزی این کشور، اسکناس‌های ۱۰۰ تریلیون دلاری به چاپ رسانده بود. Plan B معتقد است، عاقبت اقتصاد جهانی دچار یک تورم افسار گسیخته خواهد شد و تمامی پول‌های فیات که بدون هیچ پشتوانه‌ای چاپ شده‌اند از بین خواهد رفت. او معتقد است در آینده رمزارزها جای پول‌های فیات را خواهند گرفت و مدل اقتصاد جهانی به طور کلی تغییر خواهد کرد.

اسکانس ۱ میلیون دلاری زیمباوه
منبع: توییتر

از جمله پیش‌بینی‌های جنجالی Plan B مربوط به مرداد ماه امسال است که قیمت بیت کوین را حدود ۴۷۰۰۰ دلار و در شهریور ماه ۴۳۰۰۰ دلار پیش‌بینی کرده بود. حتی پیش از سال ۲۰۲۱ او پیش‌بینی دقیقی از قیمت بیت کوین در پایان سال ۲۰۲۰ ارائه داده بود. 

پیش‌بینی‌های Plan B در مورد قیمت بیت کوین 

توییت plan b در مورد قیمت بیت کوین
توییت نظر‌سنجی Plan B درباره قیمت بیت کوین

همانطور که گفته شد پلن بی فعالیت خود را در بازار رمزارزها از سال ۲۰۱۹ آغاز کرد. او پیش‌بینی‌های جنجالی در مورد قیمت بیت کوین داشته و آنها را بر اساس مدلی به نام انباشت به دارایی متقابل بیت کوین انجام می‌دهد. اوج معروفیت پلن بی مربوط به سال ۲۰۲۰ است که در اوج ناامیدی بازار توانست رشد بیت کوین و محدوده قیمتی آن را به درستی پیش‌بینی کند. در ادامه فعالیت او را در از سال ۲۰۲۰ تا کنون مورد بررسی قرار می‌دهیم.

پیش بینی‌ های پلن بی در سال ۲۰۲۰

سال ۲۰۲۰ سال سرنوشت‌سازی برای Plan B و مدل انباشت بیت کوین به جریان بود. پس از سقوط قیمت بیت کوین به ۳۶۰۰ دلار انتقادات به او و روشی که از آن برای پیش‌بینی قیمت بیت کوین استفاده می‌کرد، افزایش بسیاری پیدا کرد. با بررسی توییتر پلن بی در سال ۲۰۲۰ می‌توان دید که او به شدت از روش ابداعی خود یعنی انباشت بیت کوین به جریان دفاع می‌کرد، در صورتی که تمام تحلیلگران قیمت‌های پایین‌تری را برای بیت کوین متصور بودند. در نهایت مدل انباشت به جریان به درستی عمل کرد و بیت کوین در سال ۲۰۲۰ به همان قیمتی (۱۲,۰۰۰ دلار) رسید که پلن بی پیش‌بینی کرده بود. پس از آن پلن‌بی، مدل انباشت جریان و پیش‌بینی‌های او مورد توجه بسیاری از افراد فعال در بازار رمزارزها قرار گرفت.

پیش بینی های Plan B در سال ۲۰۲۱

به گفته Plan B ممکن است سال ۲۰۲۱ آخرین سال فعالیت او باشد. او قصد دارد تا پس از تحقق قیمت ۶ رقمی بیت کوین فعالیت خود را متوقف کند. او در پیش‌بینی‌های خود بیان داشته است که قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ به بیش از ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. اتفاقی که رخ نداده است و قیمت بیت کوین تاکنون حتی به آن نزدیک هم نشده است.

نتیجه نظر‌سنجی Plan B در آخرین توییت‌هایش در سال ۲۰۲۱ نشان از آن دارد که با باقی ماندن قیمت BTC زیر ۱۰۰,۰۰۰ دلار، مدل انباشت به جریان اعتبار خود را تا حدودی از دست داده است. او در این مدل با توجه به هاوینگ‌های بیت کوین و نصف شدن تعداد بیت کوین‌ها در هر ۴ سال پیش‌بینی می‌کند که قیمت اولین رمزارز جهان همواره روندی صعودی خواهد داشت. Plan B در تحلیلی که با مدل S2F انجام داده است، بیان می‌کند قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ یک میلیون دلار و در سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۱۰ میلیون دلار خواهد بود.

پیش بینی های پلن بی در سال ۲۰۲۲

با پایان پذیرفتن سال ۲۰۲۱ و محقق نشدن وعده بیتکوین ۱۰۰,۰۰۰ دلاری که پیش‌تر توسط پلن بی مطرح شده بود، او پذیرفت که در محاسبات خود اشتباه کرده و بازار خرسی از آپریل سال ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) آغاز شده است. پلن بی در توییت خود اینگونه بیان کرده است:

پیش بینی قیمت توسط پلن بی
منبع: توییتر

من در دسامبر سال ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) هم‌چنان انتظار یک حرکت صعودی جدید داشتم. در سه‌ماهه اول ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰) مشخص شد که بازار صعودی به پایان رسیده است. ما از آپریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) وارد بازار خرسی شده‌ایم (بله، علی‌رغم این‌که اوج قیمت در نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) رخ داد). در حال حاضر در حال ساختن کف قیمت هستیم. پس از آن بازار صعودی جدیدی آغاز خواهد شد. این یعنی چرخه‌های قیمتی بیت کوین.

منبع: توییتر

پلن بی در آخرین تحلیل‌های خود وضعیت فعلی بیت کوین در محدوده ۳۰,۰۰۰ دلار را به بازار خرسی ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ تشبیه کرده است. او با استفاده از مدل انباشت به جریان، محدوده آبی رنگ فعلی را معادل محدوده‌های نزولی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ می‌داند و معتقد است پس از گذر از این دوران، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد و بازار گاوی آغاز می‌شود.

پلن بی معتقد است قیمت بیت کوین دیگر به سطوح قبلی خود بازنمی‌گرد و تا پایان سال ۲۰۲۲ احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار وجود دارد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • پلن بی (Plan B) کیست؟
    پلن بی (PlanB) یک تحلیلگر مطرح هلندی و خالق مدل پیش‌بینی قیمت انباشت به جریان (Stock to Flow) است. او در توییتر فعالیت می‌کند و تحلیل‌های خود را با دنبال‌کنندگان خود به اشتراک می‌گذارد. پلن بی در سال ۲۰۲۰ و در پی پیش‌بینی‌های دقیق خود از قیمت بیت کوین به معروفیت زیادی دست یافت و اکنون بیش از ۱.۸ میلیون نفر دنبال کننده در توییتر دارد.
  • پیش‌بینی پلن بی در مورد قیمت بیت کوین چیست؟
    پلن بی پیش‌بینی کرده بود قیمت بیتکوین در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰,۰۰۰ دلار خواهد رسید؛ اما با ایجاد بازار نزولی این امر محقق نشد. PlanB پیش‌بینی کرده است در سال ۲۰۲۲ روند نزولی پایان می‌پذیرد و قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار می‌رسد.
  • مدل انباشت به جریان (Stock to Flow) چیست؟
    مدل انباشت به جریان نشان می‌دهد با توجه به نرخ ایجاد یا تولید فعلی (بیت کوین، فلزات گران‌بها و غیره)، چند سال طول می‌کشد تا کل موجودی استخراج شود. این مدل از تقسیم انباشت یا تعداد کوین‌های بیت کوین موجود بر جریان یا روند استخراج آن بدست می‌آید.

سخن پایانی

Plan B نام مستعار یکی از افرادی است که به واسطه پیش‌بینی‌های دقیقش در رابطه با قیمت بیت کوین، در سال ۲۰۲۰ بر سر زبان‌ها افتاد. تعداد زیادی از پیش‌بینی‌های قیمتی او دقیق از آب درآمد و تا پایان سال ۲۰۲۱ تمامی دنبال‌کنندگان او منتظر رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۰۰,۰۰۰ دلار بودند. اتفاقی که هرگز رخ نداد و سال ۲۰۲۱ به پایان رسید. بر هیچکس پوشیده نیست که پیش‌بینی بازارهای مالی همیشه با مدل‌های ریاضی جواب نمی‌دهد و فاکتورهای زیادی از جمله رفتار انسان‌ها در بازار بر قیمت‌ها تاثیر‌گذار است. فاکتوری که در مدل انباشت به جریان ثابت در نظر گرفته شده است و تاثیر آن بر قیمت‌ بیت کوین نادیده گرفته می‌شود. در این مقاله به این پرداختیم که Plan B کیست و پیش‌بینی‌های او در مورد قیمت بیت کوین چیست و چگونه انجام می‌شود. نظر شما در رابطه با پیش‌بینی‌ها و مدل استفاده شده توسط Plan B چیست؟ به نظر شما قیمت بیت کوین به تارگت‌های داده شده توسط Plan B می‌رسد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. 

منبع
marketrealist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا