تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین، NEAR ،UNI، آپتیمیزم و اینجکتیو؛ ۱۱ دی ۱۴۰۲

اگرچه بیت کوین در روزهای اخیر در محدوده مشخصی در نوسان است؛ اما در کل سال ۲۰۲۳، مجموعا بیش از ۱۵۵٪ افزایش یافت و سال خوبی را سپری کرد. روند چشمگیر بیت کوین در سال گذشته این باور را در میان سرمایه‌گذاران زنده کرده است که صعود همچنان می‌تواند در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه داشته باشد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، عوامل مختلفی می‌توانند بر روند بیت کوین در سال جدید میلادی تاثیر بگذارند که یکی از مهم‌ترین آنها، اعلام نتیجه ETFهای اسپات توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکاست. البته داده‌های بازار آپشن نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران معتقدند افزایش قیمت ناشی از تایید ETF، پیش از این اعمال شده و از این رو انتظار ندارند پس از تاییدیه نهایی شاهد جهش شدید قیمت باشیم.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

صرف نظر از واکنش کوتاه‌مدت بازار به نتیجه ETF، جو حاکم بر کریپتو صعودی است و بیت کوین و آلت کوین‌ها در روند افزایشی قرار گرفته‌اند. معمولا در روندهای صعودی، ریزش‌های قیمت به عنوان فرصتی برای خرید در کف در نظر گرفته می‌شوند.

اما آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌توانند روند صعودی خود را در اولین هفته سال نو میلادی ادامه دهند؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، یونی سواپ، نیر، آپتیمیزم و اینجکتیو را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

خرس‌ها (فروشندگان) در تاریخ ۲۹ و ۳۰ دسامبر (۸ و ۹ دی) تلاش کردند قیمت بیت کوین را به زیر خط حمایت الگوی مثلث صعودی رسم شده در نمودار زیر بکشانند، اما موفق نشدند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب افقی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا) در حوالی ۴۲٬۴۸۴ دلار و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی نقطه میانی، تعادل میان خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد. اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بالاتر برود، گاوها (خریداران) سعی خواهند کرد تا بیت کوین را به بالای ۴۴٬۷۰۰ دلار برسانند و الگوی مثلث صعودی را تکمیل کنند. در این صورت قیمت بیت کوین می‌تواند تا هدف الگو در حوالی ۴۹٬۱۷۸ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر، اگر قیمت کاهش یابد و به زیر خط حمایت الگوی مذکور سقوط کند، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. معمولا بی‌اعتبار شدن الگوهای صعودی سیگنالی منفی است و می‌تواند حد ضرر بسیاری از معامله‌گران را فعال کند. در این سناریو قیمت بیت کوین می‌تواند ابتدا تا ۴۰٬۰۰۰ دلار و در نهایت تا ۳۷٬۹۸۰ دلار سقوط کند.

در تایم فریم ۴ ساعته، گاوها با موفقیت بیت کوین را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای رسانده‌اند، اما قیمت همچنان پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (خط قرمز رنگ) قرار دارد. در صورت کاهش قیمت بیت کوین از سطوح فعلی، فروشندگان تلاش خواهند کرد تا این ارز را به زیر ضلع پایینی الگوی مثلث بکشانند و قیمت را تا ۴۰٬۰۰۰ دلار کاهش دهند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

اما واگرایی مثبت RSI نشان‌دهده کاهش فشار فروش است. در صورتی که قیمت از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای فراتر برود و در آن حوالی حفظ شود، احتمالا در آینده نزدیک شاهد صعود تا ۴۴٬۰۰۰ دلار و سپس ۴۴٬۷۰۰ دلار خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال یونی سواپ (UNI)

قیمت یونی سواپ در ناحیه ۷.۷۹ دلار با مقاومت شدید فروشندگان مواجه شده است.

نمودار یونی سواپ تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار یونی سواپ تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در نزدیکی عدد ۶۶ نشان می‌دهد مقاومت زیادی در مسیر پیش‌روی یونی سواپ وجود ندارد. بنابراین، اگر خریداران بتوانند مقاومت ۷.۷۹ دلاری را به سمت بالا بشکنند، یونی سواپ می‌تواند تا ۸.۲۶ دلار و سپس ۹.۶۵ دلار صعود کند.

امادر حال حاضر، قیمت از مقاومت ۷.۷۹ دلاری ریجکت شده و انتظار می‌رود حمایت ۶.۷۰ دلاری خریداران را جذب کند.

نمودار یونی سواپ تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار یونی سواپ تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد ریزش قیمت تا محدوده میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای هستیم که نشان می‌دهد احتمالا اصلاح کوتاه‌مدت ادامه دارد.

در حال حاضر، قیمت کاهش یافته و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای رسیده است، در نتیجه خرس‌ها مجددا کنترل بازار را در اختیار گرفته‌اند. در این سناریو فروشندگان ابتدا حمایت کلیدی را که در حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه قرار گرفته است، آزمایش می‌کنند. در صورت از دست رفتن این سطح،‌ می‌توان انتظار داشت UNI تا ۶.۷۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال نیر پروتکل (NEAR)

قیمت نیر در حال پیدا کردن حمایت خود بین سطوح ۳۸.۲٪ فیبوناچی اصلاحی (۳.۶۴ دلار) و ۵۰٪ (۳.۳۴ دلار) است.

نمودار نیر تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار نیر تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۳۰ دلار) و قرار گرفتن RSI در ناحیه مثبت نشان می‌دهد کفه ترازو اندکی به نفع خریداران سنگین است. در ادامه، گاوها تلاش خواهند کرد تا قیمت را به اوج ۴.۶۲ دلاری ثبت شده در تاریخ ۲۶ دسامبر (۵ دی) برسانند. در صورت موفقیت، قیمت NEAR می‌تواند تا ۶ دلار افزایش یابد.

در سمت دیگر، در صورت تداوم فشار فروش و سقوط قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، احتمال تداوم ریزش تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۳.۰۴ دلار و سپس میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۲.۴۳ دلار وجود خواهد داشت.

نمودار نیر تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار نیر تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد نوسان قیمت نیر پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای هستیم. این امر نشان می‌دهد فعلا خرس‌ها در کوتاه‌مدت بر بازار مسلط‌ هستند. در صورت کاهش بیشتر قیمت و سقوط به زیر ۳.۵۲ دلار، احتمالا شاهد ریزش بیشتر تا ۳.۲۰ دلار خواهیم بود. هرچه ریزش قیمت در فاز اصلاحی بیشتر باشد، زمان بیشتری برای صعود دوباره طول خواهد کشید.

اما در سمت دیگر، اگر قیمت از خط روند نزولی رسم شده در نمودار فوق فراتر برود، احتمالا شاهد تغییر روند خواهیم بود. در این سناریو قیمت نیر می‌تواند ابتدا تا ۴.۳۲ دلار و سپس تا ۴.۶۲ دلار صعود کند.

تحلیل تکنیکال آپتیمیزم (OP)

قیمت آپتیمیزم در چند روز گذشته در یک روند صعودی تثبیت شده است که نشان می‌دهد خریداران هیچ عجله‌ای برای فروش و خروج از بازار ندارند و انتظار دارند باز هم صعود ادامه داشته باشد.

نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

افزایش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳.۰۷ دلار) و قرار گرفتن شاخص RSI در منطقه مثبت نشان می‌دهد فعلا خریداران بر بازار مسلط هستند. انتظار می‌رود خریداران به‌خوبی از منطقه حمایتی ۳.۲۲ تا ۳.۴۰ دلار دفاع کنند. جهش قیمت از این محدوده نشان‌دهنده تداوم فشار خرید است و می‌تواند قیمت را ابتدا تا ۴.۱۸ دلار و سپس تا ۵ دلار افزایش دهد.

نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار آپتیمیزم تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

اما اگر قیمت به زیر سطح شکست در حوالی ۳.۲۲ دلار سقوط کند، ممکن است روند تغییر کند. در این سناریو قیمت آپتیمیزم می‌تواند تا ۲.۷۵ دلار سقوط کند.

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت OP بالاتر از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای حفظ شده، اما روند صعودی از سر گرفته نشده است. این امر نشان‌ می‌دهد خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و در زمان افزایش قیمت، دارایی خود را به فروش می‌رسانند. شیب افقی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و قرار گرفتن RSI نزدیک به نقطه میانی نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست.

اولین نشانه از سرگیری روند صعودی، عبور قیمت از ۳.۹۵ دلار و بسته شدن کندل بالاتر از این سطح خواهد بود. چنین اتفاقی می‌تواند مسیر را تا ۴.۱۸ دلار هموار کند. در سمت دیگر، ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای می‌تواند خرس‌ها را دوباره بر بازار مسلط کند و قیمت آپتیمیزم را تا ۳.۲۲ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال اینجکتیو (INJ)

اصلاح قیمت اینجکتیو در روزهای اخیر در تاریخ ۳۰ دسامبر (۹ دی) در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۴.۷۳ دلار) متوقف شد. این امر نشان می‌دهد احساسات معامله‌گران همچنان مثبت باقی مانده است و در حال خرید در کف هستند.

نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اینجکتیو تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورت افزایش قیمت از سطوح فعلی، اینجکتیو در حوالی ۴۰ دلار با مقاومت فروشندگان مواجه خواهد شد که در صورت شکسته شدن آن، احتمالا شاهد آزمایش دوباره مقاومت سربار در ناحیه ۴۴.۸۶ دلار خواهیم بود. شکسته شدن این مقاومت می‌تواند فاز بعدی روند صعودی تا ۵۱ دلار را آغاز کند.

در سمت دیگر، ریزش قیمت به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (خط آبی در نمودار بالا، ۳۴.۷۳۷ دلار)، پیش‌بینی صعودی را در کوتاه‌مدت بی‌اعتبار خواهد کرد. در این سناریو قیمت اینجکتیو می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه در حوالی ۲۳.۶۹ دلار سقوط کند.

نمودار اینجکتیو تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اینجکتیو تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز شاهد بهبود قیمت پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای هستیم، با این حال، اینجکتیو همچنان پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای خود قرار دارد که نشان می‌دهد خرس‌ها هنوز تسلیم نشده‌اند و آماده فروش در زمان افزایش قیمت‌ هستند. اگر قیمت دوباره به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای سقوط کند، احتمالا شاهد ریزش تا ۳۴ دلار خواهیم بود که سطح بسیار مهمی است. اگر این حمایت از دست برود، ممکن است قیمت اینجکتیو تا ۲۸ دلار سقوط کند.

در سمت مقابل، اگر خریداران می‌خواهند دوباره کنترل بازار را به دست خود بگیرند، باید قیمت را از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای فراتر ببرند. در این سناریو قیمت می‌تواند مجددا مقاومت سربار ۴۴.۸۶ دلاری خود را آزمایش کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا