تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، سولانا، شاخص S&P 500 و DXY؛ ۹ آبان ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین در هفته گذشته ۱۵٪ و هفته پیش از آن ۱۰.۴۵٪ افزایش یافت. همزمان شاخص S&P 500 در این بازه‌ها به ترتیب با ۲.۵۳٪ و ۲.۳۹٪ ریزش همراه شد. این امر نشان می‌دهد بیت کوین در کوتاه‌مدت خود را از شاخص S&P 500 جدا کرده و بی‌توجه به آن به روند خود ادامه می‌دهد.

به نقل از کوین تلگراف، علیرغم این اتفاق، ممکن است ادامه مسیر چندان برای بیت کوین هموار نباشد. نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در تاریخ ۱ نوامبر (۱۰ آبان) برگزار می‌شود و ممکن است در کوتاه‌مدت بازار را دچار نوسان کند. البته انتظار نمی‌رود تصمیم غافلگیرکننده‌ای در این جلسه گرفته شود. بر اساس داده‌های فدواچ، به احتمال ۹۸٪ نرخ بهره بدون تغییر باقی خواهد ماند.

نمای کلی از بازار رمزارزها
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

بخش قابل توجهی از رشد اخیر بیت کوین به دلیل پیش‌بینی‌های مبنی بر تایید نخستین صندوق قابل معامله بورسی اسپات (ETF) در آینده نزدیک توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) به دست آمده است. بنابراین، هرگونه خبر منفی در این باره می‌تواند فشار نزولی بر قیمت وارد کند. علاوه بر این، همچنان احتمال اصلاح قیمت در کوتاه‌مدت وجود دارد.

برای تداوم روند صعودی بیت کوین و آلت کوین‌ها کدام سطوح حمایتی باید حفظ شوند؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500، شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)، بیت کوین، اتریوم و سولانا را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال شاخص S&P 500

شاخص S&P 500 همچنان در یک روند نزولی قوی قرار دارد و در نزدیکی منطقه حمایت مهم ۴۰۵۰ تا ۴۱۰۰ به سر می‌برد.

نمودار شاخص S&P 500 - منبع: TradingView
نمودار شاخص S&P 500 تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

با ریزش شدید این شاخص در چند روز گذشته، شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده اشباع فروش وارد شده است و به همین خاطر ممکن است شاهد تغییر روند در کوتاه‌مدت و صعود آن باشیم. انتظار می‌رود این شاخص تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۴۲۵۵) افزایش یابد و در این سطح با فروش خرس‌ها (فروشندگان) همراه شود.

در صورت ریزش شدید پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه، می‌توان گفت احساسات منفی باقی مانده و معامله‌گران استراتژی فروش در زمان رالی قیمتی را اتخاذ کرده‌اند. در ادامه، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا S&P 500 را به زیر منطقه حمایتی مذکور کاهش دهند و در صورت موفقیت، این شاخص می‌تواند تا ۳۸۰۰ سقوط کند. در سمت دیگر، در صورتی که میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه به سمت بالا شکسته شود، پیش‌بینی نزولی در کوتاه‌مدت فاقد اعتبار خواهد شد.

تحلیل تکنیکال شاخص قدرت دلار آمریکا (DXY)

شاخص دلار آمریکا (DXY) پس از کاهش تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۰۵) در تاریخ ۲۴ اکتبر، دوباره افزایش یافت؛ اتفافی که نشان می‌دهد تقاضا برای دلار آمریکا در سطوح پایین‌تر وجود دارد.

نمودار شاخص دلار آمریکا - منبع: TradingView
نمودار شاخص دلار آمریکا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب صعودی میانگین‌های متحرک سیگنالی صعودی به شمار می‌رود. با این حال، با توجه به واگرایی منفی RSI می‌توان انتظار داشت روند صعودی تضعیف شود. بنابراین، احتمالا این شاخص برای مدتی بین ۱۰۵.۳۶ تا ۱۰۷.۳۵ در نوسان خواهد بود.

در صورتی که DXY بالاتر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۰۶.۲۳) باقی بماند، گاوها (خریداران) تلاش خواهند کرد تا آن را به بالای ۱۰۷.۳۵ برسانند. در صورت تحقق این مهم، می‌توان انتظار داشت DXY تا ۱۱۱ افزایش یابد.

در سمت دیگر، اگر خرس‌ها بخواهند از روند صعودی جلوگیری کنند، باید DXY را به زیر ۱۰۵.۳۶ برسانند و حفظ کنند. در این سناریو این شاخص ممکن است تا ۱۰۴.۵۰ سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

بیت کوین پس از رالی چشمگیر خود وارد فاز تثبیت شده و در محدوده ۳۳،۳۹۰ تا ۳۵،۵۸۰ دلار در نوسان است. این سیگنال مثبتی است؛ چرا که نشان می‌دهد خریداران هیچ تمایلی به فروش و برداشت سود ندارند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، RSI به محدوده «اشباع فروش» وارد شده است، اما شیب صعودی میانگین‌های متحرک نشان می‌دهد همچنان گاوها بر بازار تسلط دارند. در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای ۳۵،۲۸۰ دلار برسانند، بیت کوین ممکن است تا ۴۰،۰۰۰ دلار افزایش یابد که مقاومت مهمی به شمار می‌رود.

در سمت دیگر، اگر خرس‌ها بتوانند قیمت بیت کوین را به زیر ۳۳،۳۹۰ دلار کاهش دهند، این ارز می‌تواند تا ۳۲،۴۰۰ و سپس ۳۱،۰۰۰ دلار سقوط کند. انتظار می‌رود در این حوالی فشار خرید گاوها از ریزشِ بیشتر جلوگیری کند. در غیر این صورت، فشار فروش ممکن است تشدید شود و بیت کوین را تا ۲۸،۱۴۳ دلار کاهش دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم بالاتر از سطح شکست ۱٬۷۴۶ دلار حفظ شده است اما گاوها در ادامه روند صعودی چندان موفق نبوده‌اند. این امر نشان می‌دهد تقاضای زیادی در سطوح بالاتر وجود ندارد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در ادامه ممکن است اتریوم برای چند روز بین ۱٬۷۴۶ دلار تا ۱٬۸۶۵ دلار در نوسان باشد. شیب صعودی میانگین‌های متحرک و قرار گرفتن RSI در منطقه «اشباع خرید» نشان می‌دهد فعلا گاوها بر بازار مسلط هستند.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت اتریوم را به بالای ۱٬۸۶۵ دلار افزایش دهند، این ارز می‌تواند تا ۲۰۰۰ دلار صعود کند. انتظار می‌رود خرس‌ها با تمام قدرت از این سطح محافظت کنند.

در صورت نزولی شدن قیمت، دو حمایت مهم در حوالی ۱٬۷۴۶ دلار و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱٬۷۰۵ دلار) قرار دارد. در صورتی که فروشندگان بتوانند قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بکشانند، روند نزولی دوباره آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

در یک روند صعودی، اصلاح‌های قیمتی معمولا کم عمق و کوتاه‌مدت هستند؛ اتفاقی که برای قیمت سولانا رخ داده است. به دنبال روند صعودی قوی اخیر سولانا، قیمت کمی کاهش یافت، اما گاوها مجددا کنترل بازار را به دست گرفتند و قیمت را افزایش دادند.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

روند صعودی سولانا در تاریخ ۳۰ اکتبر (۸ آبان) با شکسته شدن مقاومت ۳۳.۹۰ دلار مجددا از سر گرفته شد. در حال حاضر، گاوها به دنبال آن هستند تا قیمت را تا مقاومت ۳۸.۷۹ دلار افزایش دهند. انتظار می‌رود در این سطح با مقاومت خرس‌ها روبه‌رو شویم اما در صورت شکسته شدن آن، سولانا می‌تواند تا ۴۸ دلار افزایش یابد.

در صورت ریزش قیمت، حمایت مهمی در حوالی ۳۱ دلار قرار دارد. در صورت از دست رفتن این حمایت، ممکن است شاهد فروش هیجانی گاوها باشیم؛ اتفاقی که می‌تواند قیمت سولانا را تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۲۸.۷۳ دلار کاهش دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا