اخبار بلاکچیناخبار عمومی

تلگرام با فناوری بلاک چین دسترسی به هات گرام و تلگرام طلایی را قطع می کند!

در حالی که مسدودسازی فعالیت ‌هاتگرام و طلاگرام این روزها به بحث داغی تبدیل شده است، مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی بر این اعتقاد است که تلگرام پس از عرضه ارز دیجیتال خود تحت نام «گرام» دسترسی‌ هاتگرام و تلگرام طلایی را قطع خواهد کرد و این سؤال مطرح می‌شود که آیا تلگرام می‌تواند ارتباط این دو پوسته را با سرور خود قطع کند و آیا ‌هاتگرام و طلاگرام می‌توانند خود را به یک پیام‌رسان داخلی تبدیل کرده و کاربران چندمیلیونی تلگرام را همچنان حفظ کنند؟

فعالیت هاتگرام و طلاگرام با مجوز تلگرام

مهدی انجیدنی، مدیر یکی از پیام‌رسان‌های داخلی درباره اینکه آیا تلگرام می‌تواند فعالیت ‌هاتگرام و طلاگرام را متوقف کند، گفت:

چه ارز دیجیتالی تلگرام فعال شود و چه نشود تلگرام اگر بخواهد، می‌تواند دسترسی هر کلاینتی که از سرور تلگرام خدمات دریافت می‌کنند را مسدود کند.

انجیدنی درباره ادامه فعالیت این کلاینت‌ها (هاتگرام و طلاگرام) گفت:

ادامه فعالیت کلاینت‌های‌ هاتگرام و طلاگرام به سیاست و نظر مسئولین کشور مربوط است و به نظر می‌رسد مسئولین کشور هنوز در باره مسدود شدن آن تصمیم نهایی نگرفته‌اند از این رو این دو پوسته در حال فعالیت است.

محمدرسول کاظمی، مدیر یکی دیگر از پیام‌رسان‌های داخلی نیز گفت:

این دو پوسته با اجازه تلگرام در حال فعالیت هستند به عبارتی تلگرام از ابتدا این اجازه را به آنها داده است تا از خدمات سرور اصلی تلگرام استفاده کنند بنابراین هر زمان تلگرام اراده کند، براحتی می‌تواند از ادامه این دو پوسته جلوگیری کند.

سهیل تقوی، کارشناس فناوری اطلاعات نیز گفت:‌

هاتگرام و طلاگرام با مجوز شبکه اجتماعی تلگرام در حال فعالیت هستند و بدون دریافت مجوز از تلگرام امکان فعالیت هیچ پوسته یا کلاینتی وجود ندارد بنابراین تلگرام هر وقت تصمیم بگیرد، می‌تواند این دو پوسته را مسدود کند.

وی در پاسخ به این سؤال که طبق گفته برخی از مدیران پیام‌رسان‌ها و کارشناسان طلاگرام و ‌هاتگرام حریم خصوصی کاربران را نقض می‌کنند، اما چرا تلگرام آنها را تهدید یا مسدود نمی‌کند، گفت:

چون مدیر تلگرام در حال خریدن زمان است تا بتواند فناوری بلاک چین خود را عملیاتی کند به همین دلیل فعلاً به این اقدام‌ها واکنش نشان نمی‌دهد. تلگرام بیشترین کاربر را در ایران دارد و نمی‌خواهد آنها را تا اوایل ۲۰۱۹ که می‌خواهد فناوی بلاک چین را عملیاتی کند، از دست بدهد از این رو نه تنها با راه‌اندازی ارز دیجیتالی، بلکه با عملیاتی کردن فناوری بلاک چین دسترسی پوسته‌ها را با سرور تلگرام قطع خواهد کرد.

تقوی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه آیا این دو پوسته می‌توانند با مهلت‌هایی که گرفته‌اند به پیام‌رسان صد درصد بومی تبدیل شده و کاربران چند میلیونی فعلی تلگرام را جذب کنند، گفت:

شاید این خواسته روی کاغذ و به صورت تئوری عملیاتی به نظر برسد ولی در عمل امکانپذیر نیست. چرا که با تزریق پول و دادن مهلت به این دو پوسته می‌توان سخت‌افزار و نرم‌افزار خرید ولی نمی‌توان یک شبه دانش تولید کرد. دانش با تحقیق و توسعه و در طول چند سال فعالیت به دست می‌آید.

این کارشناس فناوری درباره اینکه آیا ادامه فعالیت این دو پوسته برای پیام‌رسان‌های داخلی مضر است یا خیر، گفت:

بعد از مسدودسازی تلگرام و دیگر پوسته‌ها، طلاگرام و‌ هاتگرام برای مرحله گذار فیلتر نشدند تا پیام‌رسان‌های داخلی بتوانند ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود را ارتقا دهند و کم کم کاربر جذب کنند. بنابراین با وعده‌ای که داده‌اند و تلاش‌هایی که پیام‌رسان‌های داخلی برای افزایش قابلیت‌های خود انجام داده‌اند، به نظر نمی‌رسد ادامه فعالیت این دو کلاینت کار درستی باشد.

نظر شما راجع به صحبت ها چیست؟ آیا هاتگرام یا طلاگرام بسته خواهد شد؟

منبع
صدای ایران

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا