بررسی پیشرفت برنامه های تلگرام؛ روند ارز دیجیتال گرام (Gram) چگونه است؟

اگرچه برنامه های ارز دیجیتال به سد قانونگذاران برخورد، اما شبکه اجتماعی بزرگ دیگر یعنی تلگرام با ارز دیجیتال خود به جلو حرکت می‌کند. طبق اعلام سه نفر از سرمایه گذاران که اخیرا با تلگرام صحبت کرده اند، این شبکه اجتماعی به سرمایه گذاران گفته است که در حال برنامه ریزی برای ارسال اولین بسته کوین خود به اسم گرام (Gram) طی دو ماه آتی می‌باشد. تلگرام هم چنین در حال برنامه ریزی برای ایجاد کیف پول های دیجیتال گرام و ارائه آن به ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون کاربر جهانی برنامه پیام‌رسان تلگرام می‌باشد. این خبر را سرمایه گذارانی اعلام کردند که نخواستند اسم آنها فاش شود زیرا توافقنامه عدم افشای اطلاعات را امضا کرده اند.

تلگرام با اشاره به امیدهای فیسبوک برای توکن لیبرا که در سال جاری معرفی شد، گفته است که گرام به ارز آنلاین جدید و روشی برای انتقال پول در سراسر جهان تبدیل خواهد شد. چشم انداز آن از اوایل سال ۲۰۱۸ مشخص بود. در آن زمان، تلگرام توانست ۱.۷ میلیارد دلار از سرمایه گذاران مطرحی شامل بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری سیلیکون ولی سرمایه جذب کند.

برخلاف فیسبوک که برنامه های پول دیجیتال خود را مدت ها قبل از آنکه اولین توکن آن آماده شود به طور عمومی منتشر کرده بود، تلگرام به طور پنهانی برنامه های خود را پیش برده است. این ابهام باعث می‌شود هنگامی که توکن تلگرام به صورت عمومی ارائه شود با سوالات بیشتری از جانب مراجع و نهادهای دولتی مواجه شود. قانونگذاران به تدریج بیشتر نگران این موضوع می‌شوند که کوین هایی نظیر گرام و لیبرا بتوانند همانند بیت کوین در قاچاق مواد مخدر و پولشویی مورد استفاده قرار گیرند. مسئولان آمریکا قبلا نیز اقداماتی در خصوص تعطیل کردن پروژه های کوچکتر ارز دیجیتال به دلیل نقض قوانین اوراق بهادار انجام داده‌اند.

ریچارد لوین از شرکت حقوقی پولسینلی که در زمینه قوانین ارزهای دیجیتال متخصص می‌باشد گفت: هرکسی که بخواهد این نوع سیستم توکن ایجاد کند باید در سطوح مختلف مراقب قانونگذاران باشد. به نظرم قانونگذاران، این پروژه را بسیار دقیق بررسی خواهند کرد.

سخنگوی تلگرام از هرگونه اظهار نظر خودداری کرد

تلگرام همواره با سطحی از بی اعتنایی به نظرات مراجع و نهادهای دولتی به فعالیت پرداخته است. شرکت تلگرام توسط پاول دوروف تاسیس شده است. دوروف خود را آزادی خواهی می‌داند که پس از کشمکش های فراوان با دولت و مجبور شدن به فروش اولین شبکه اجتماعی خود به اسم VKontakte از روسیه فرار کرد. دوروف در حال حاضر در دفاتر خود در خاورمیانه و اروپا حضور دارد. برنامه تلگرام ارسال پیام های رمزنگاری شده بین تلفن های همراه را آسان می‌کند. این موضوع باعث شده است که برنامه در بین تروریست ها و مخالفان دولت در هنگ کنگ محبوب شود. این ویژگی های تلگرام باعث شده است نزد دولت های ایران و روسیه مورد غضب واقع شود.

تلگرام در ارائه فروش توکن گرام که توسط نیویورک تایمز نیز مشاهده شد گفته است که این ارز دیجیتال جدید با ساختار غیرمتمرکز مشابه با بیت کوین عمل خواهد کرد، در نتیجه چشم پوشی از قانونگذاری های دولتی آسانتر می‌شود. گفته شده است که پس از عرضه کوین ها توسط تلگرام، این کوین ها توسط شبکه غیرمتمرکزی از رایانه ها اداره خواهد شد، در نتیجه تلگرام هیچگونه کنترلی بر نحوه و مقصد انتقال کوین ها نخواهد داشت. تلگرام در سندی که به سرمایه گذاران بالقوه در سال ۲۰۱۷ ارسال کرد گفته بود: اقتصاد کاملا جدیدی به وجود خواهد آمد که مملو از کالاها و خدماتی است که در ازای ارز دیجیتال فروخته خواهند شد.

برنامه‌های توکن گرام با بدگمانی ها و مخالفت های بسیار زیادی در جامعه ارز دیجیتال مواجه شد. بسیاری از شرکت های سرمایه گذاری بزرگ که در حوزه ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند از سرمایه گذاری بر روی این پروژه امتناع کردند. به دلیل مشکلات امنیتی که تلگرام داشته است، محققان امنیت نیز نگرانی هایی را در خصوص این کوین ابزار داشته اند. مشکلاتی که اگر بحث پول در میان باشد عواقب بسیار جدی تری به دنبال دارد.

اما این موضوع باعث نشده است که شرکت های بزرگ سرمایه گذاری آمریکایی Benchmark و Lightspeed Capital و بسیاری از سرمایه گذارهای روسی از حضور در برنامه جذب سرمایه گرام در سال ۲۰۱۸ خودداری کنند. سرمایه گذاران حدود ۱.۷ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کردند. تلگرام در اسناد قانونی و حقوقی وعده داده است که توکن گرام را در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ به سرمایه گذاران ارائه دهد، در غیر این صورت پول آنها را برمی‌گرداند. تلگرام در حال حاضر در تلاش است تا قبل از اتمام مهلت بتواند کوین ها را عرضه کند. طبق اسناد سرمایه گذاری که نشریه تایمز آن را مشاهده کرده است، بعضی از افراد بلافاصله خواهند توانست توکن های گرام خود را در صرافی های ارز دیجیتال بفروشند، اما سرمایه گذاران اولیه توافق کرده اند که این توکن ها را برای مدتی نزد خود نگه دارند.

توکن لیبرا قرار است که توسط ارزهای سنتی موجود در حساب های بانکی پشتیبانی شود تا ارزش این ارز دیجیتال ثابت بماند. در مقابل، توکن گرام توسط هیچگونه دارایی پشتیبانی نخواهد شد همانند بیت کوین با تمایل خرید افراد، ارزش آن کم و زیاد خواهد شد. تلگرام اخیرا بیان کرده است که قبل از عرضه کوین ها، یک نسخه آزمایشی از شبکه گرام طی یک الی دو هفته آتی منتشر خواهد شد.

گرام در صدد غیرممکن کردن خرید و فروش سایر کالاها در تلگرام می‌باشد

این شرکت چشم اندازهای بزرگ و مهمی برای شبکه متن باز تلگرام (TON) دارد و امیدوار است که میزبان انواع جدیدی از برنامه ها و کاربردهای دیجیتال باشد. این برنامه ها و کاربردها می‌تواند انواع جدیدی از وبسایت ها باشد. برای مثال وبسایتی که کاربران در ازای کامنت های خوب به یکدیگر توکن بدهند و یا شرط های کوچک در خصوص رویدادهای آینده داشته باشند.

اما قبل از آنکه این اتفاقات رخ دهد، تلگرام باید با قانونگذاران بدبین و مخالف و منتقدان سروکار داشته باشد. دیوید جرارد یکی از منتقدان و تحلیلگران ارز دیجیتال اخیرا در وبسایت خود نوشت:

کاملا بعید میدانم که تا انتهای اکتبر، تلگرام بتواند با قانونگذاران همسو و مطابق شود.


54321
امتیاز 4.7 از 3 رای

منبع nytimes
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر