اخبار خارجی

تسلا از فروش بیت کوین‌های خود ۶۴ میلیون دلار سود کسب کرده است

کاهش قیمت بیت کوین و رمزارزها باعث کاهش حاشیه سود بسیاری از هولدرهای سازمانی و نهنگ‌ها شده است. یکی از مهم‌ترین هولدرهای بیت کوین شرکت تسلا بود که کاهش قیمت بیت کوین باعث کاهش ارزش ترازنامه مالی این شرکت شده است. با این حال Tesla از فروش بیت کوین ۶۴ میلیون دلار سود کسب کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتو پوتیتو، شرکت خودروسازی تسلا متعلق به ایلان ماسک، در نیمه اول سال ۲۰۲۲ (زمستان ۱۴۰۰ و بهار ۱۴۰۱) حدود ۱۷۰ میلیون دلار زیان کاهش ارزش (impairment charge) ناشی از کاهش قیمت بیت کوین را در ترازنامه خود ثبت کرد. زیان کاهش ارزش اصطلاحی است که با کاهش ارزش یک دارایی، در گزارش‌های مالی شرکت‌ها ثبت می‌شود.

البته در گزارش تسلا آمده این موضوع نیز مطرح شده است که از فروش بیت کوین ۶۴ میلیون دلار سود کسب کرده است.

در حسابداری، دارایی‌های دیجیتال به عنوان دارایی‌های ناملموس با عمر نامحدود تعریف می‌شوند. به این ترتیب، تسلا باید هر گونه کاهش ارزش بیت کوین نسبت به ارزش دفتری آن را در بازه زمانی مربوطه در حسابداری خود لحاظ کند حتی اگر قیمت بیت کوین در مقاطعی از زمان با افزایش‌ روبرو شده باشد.
نوسانات بالای رمزارزها باعث دست و پاگیر شدن این قانون برای شرکت‌هایی که چنین دارایی‌هایی در ترازنامه خود دارند می‌شود. سرویس خدمات حسابداری مالی (FASB) قرار بود قوانین حسابداری مربوط به دارایی‌های دیجیتال را در ماه می (اردیبهشت) بررسی کند؛ اما هنوز جلسه‌ای تشکیل نداده است. تسلا گفت:

این زیان‌ها ممکن است بر سودآوری ما در دوره‌هایی که قیمت رمزارز کاهش یافته است تاثیر منفی بگذارد، حتی اگر ارزش کلی بازار این دارایی‌ها افزایش یافته باشد.

احتمالا زیان‌های ناشی از کاهش ارزش بیت کوین یکی از دلایلی بود که تسلا تصمیم گرفت بیت کوین خود را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ (بهار ۱۴۰۱) نقد کند و تنها ۲۵٪ از دارایی‌های خود را نگه دارد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا