مبتدی ترید

بزرگ‌ترین اشتباهات تریدرها هنگام FOMO؛ چگونه با کمک روانشناسی معامله‌گری از ضررها اجتناب کنیم؟

احتمالا تاکنون با آمارهای مختلفی درباره میزان موفقیت تریدرها مواجه شده‌اید. اگر سری به منابع مختلف بزنید، مشاهده می‌کنید که از نظر اکثر آنها حدود ۹۰ تا ۹۵٪ تریدرها در معاملات خود موفق نیستند. این رقم بالایی است که نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ نفری که وارد کار معامله‌گری و ترید می‌شوند، تنها ۵ یا ۱۰ نفر از آن‌ها به سودآوری می‌رسند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به خوبی می‌دانیم که ترید ارزهای دیجیتال می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودآور اما در عین حال پرخطر باشد. در دنیای پرسرعت و همیشه در حال تغییر ارزهای دیجیتال، برخی اشتباهات ممکن است بسیار پرهزینه باشند. برای جلوگیری از این اشتباهات پرهزینه، فهرستی از رایج‌ترین اشتباهات معامله‌گران را که اغلب در دنیای واقعی تکرار می‌شوند برگزیده‌ایم تا در معاملات خود از آن‌ها اجتناب کنید.

FOMO تریدینگ

تله سرمایه گذاری یا سوگیری رفتاری فومو

یکی از رایج‌ترین اشتباهات تریدرها، معامله از روی FOMO (ترس از دست دادن) است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک ارز دیجیتال شروع به رشد کرده و معامله‌گرانی که احساس جا ماندن از بازار را پیدا کرده‌اند، آن رمز ارز را در اوج قیمت می‌خرند؛ زیرا می‌ترسند سود احتمالی آن را از دست بدهند. متاسفانه، این اقدام اغلب منجر به ضرر می‌شود زیرا قیمت معمولا پس از چنین افزایشی کاهش می‌یابد. بهترین راه برای جلوگیری از FOMO تریدینگ این است که چنین ارزی را کنار بگذارید و اصلا به سراغ معامله آن نروید؛ چون ریسک ضرر آن از سودش بیشتر است. به دنبال فرصت‌های بهتر باشید. فرصت‌های این چنینی در بازار فراوان است.

انتقام از بازار

بسیاری از معامله‌گران پس از آنکه در معامله‌ای ضرر می‌کنند، برای جبران زیان خود مجددا شروع به معامله می‌کنند.
معامله انتقام جویانه بزرگترین اشتباه از نظر روانشناسی معامله‌گری است. شما نمی‌توانید بازار را شکست دهید؛ بنابراین بهتر است با آن وارد بازی انتقام نشوید. اگر پول خود را از دست دادید، صبور باشید و به دنبال بهترین فرصت‌ها بگردید. بهترین کار برای جلوگیری از چنین معاملاتی این است که معامله‌گران برای خود یک قانون تعیین کنند که در صورت ضرر کردن، تا مدت زمان معینی دست به هیچ معامله‌ای نزنند.

ترید بیش از حد

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌گران بیش از حد ترید کردن است و زمانی اتفاق می‌افتد که تریدرها در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی معامله انجام می‌دهند. ترید بیش از حد می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و زیان‌های ناشی از کارمزد بالای تراکنش شود. همچنین، خستگی جسمی و فرسودگی ذهنی ناشی از تعداد بالای معاملات به طور قطع می‌تواند بر عملکرد معامله‌گران تاثیر منفی بگذارد. برای جلوگیری از این نوع معاملات، تریدرها باید یک برنامه معاملاتی داشته و به آن پایبند باشند.

نادیده گرفتن تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال تحلیل فاندامنتال ترید ارز دیجیتال بیت کوین خط روند نمودار

تحلیل تکنیکال ابزاری است که معامله‌گران برای تجزیه و تحلیل روندهای بازار و شناسایی تغییرات احتمالی قیمت از آن استفاده می‌کنند. نادیده گرفتن تحلیل تکنیکال می‌تواند منجر به از دست رفتن فرصت‌ها و ضرر شود. بسیاری از معامله‌گران به ویژه در هنگام فومو، پایبندی به تحلیل خود را فراموش کرده و صرفا از روی احساسات و هیجانات مقطعی، کارهایی به دور از منطق معامله‌گری انجام می‌دهند. این اتفاق حتی زمانی می‌تواند رخ دهد که پوزیشن معاملاتی در سود است و تریدر از ترس ضرر کردن معامله را به صورت زودهنگام می‌بندد. پایبندی به تحلیل حتی با وجود ضرر کردن (البته با مدیریت ریسک) بسیار بهتر از عادت کردن به نادیده گرفتن تحلیل است.

نگه داشتن پوزیشن‌هایی که در ضرر هستند

یکی دیگر از اشتباهات رایج معامله‌گران نگه‌داشتن پوزیشن‌هایی است که در ضرر هستند. اینجاست که معامله‌گران از بستن چنین پوزیشن‌هایی به امید اینکه در نهایت اوضاع بهبود یابد، امتناع می‌کنند. متاسفانه، این استراتژی اغلب منجر به ضررهای بیشتری می‌شود و به ویژه برای افرادی صادق است که از حد ضرر استفاده نمی‌کنند؛ در حالیکه این کار برای محدود کردن ضرر و اجتناب از تصمیمات احساسی بسیار مهم است. استفاده از استاپ لاس باعث می‌شود معامله‌گران وسوسه نشوند که یک پوزیشن در ضرر را نگه دارند.

عدم تنوع‌بخشی

عدم تنوع یک اشتباه رایج است که معامله‌گران بی‌تجربه مرتکب می‌شوند. این تریدرها معمولا تمام پول خود را در یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند و به کسب سود قابل توجهی امیدوارند. متاسفانه، این استراتژی اغلب با کاهش قیمت آن ارز منجر به ضررهای قابل توجهی می‌شود. برای به حداقل رساندن ریسک، تنوع‌بخشی به سرمایه‌گذاری در چند ارز دیجیتال مهم است. البته سرمایه‌گذاری روی تعداد زیادی رمزارز هم کار اشتباهی است؛ چراکه نمی‌توان آنها را مدیریت کرد.

جمع‌بندی

در پایان، بهترین توصیه به هر تریدر داشتن نظم در معامله‌گری است. نظم و انضباط بزرگترین دشمن اشتباهات معامله‌گران است. تریدری که همواره به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشد، مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کند و هیچگاه از روی احساسات معامله نکند، بدون شک برآیند معاملاتی مثبتی خواهد داشت. عدم پایبندی به هر یک از این اصول می‌تواند به راحتی ما را در دسته تریدرهای بازنده قرار دهد. اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید،‌ لطفا با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا