مقالات

آیا ارتباطی بین تعطیلات و افزایش قیمت بیت کوین وجود دارد؟

تحقیقات SFOX نشان داده است که ممکن است تعطیلات با افزایش قیمت بیت کوین ارتباطی داشته باشد و احتمالا دلیل این امر نیز ترس از دست دادن فرصت یا فومو (FOMO) است.

بین تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷ تا ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷ قیمت خرید بیت کوین ۲۱۸ درصد افزایش پیدا کرد و از ۶۰۳۰.۵۳ دلار به ۱۹۲۰۵.۹۳ دلار رسید. برخی از ماجراهای این صعود بی سابقه این بود که مردم زیادی برای اولین بار در مورد بیت کوین می شنیدند. در هنگام شام عید شکرگذاری ماجرای بیت کوین بیان می شد و در خانواده ها از افراد علاقه مند به فناوری در مورد کلمه بیت کوین سوال می شد و اینکه چگونه می توانند مقداری بیت کوین برای خودشان بخرند؟

در واقع عوامل مختلفی وجود دارد که در پر نوسان بودن بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال نقش بازی می کنند اما آنچه تحلیلگران و تریدر ها به آن توجه دارند علاقه گسترده عموم به چیزی است که پتانسیل تاثیر گذاری بر قیمت بیت کوین را دارد.

همچنان که در تحقیق مذکور مشخص شده است، تعطیلات اوقات مناسبی برای خانواده هاست تا دور هم جمع شوند و زمانی که این تعطیلات در خلال صعود های برجسته قیمت بیت کوین باشد، احتمال می رود که موج جدیدی از فومو را در بازار ایجاد کند. عید شکرگذاری سال ۲۰۱۷ شروع بالا رفتن قیمت بیت کوین از ۸۰۰۰ دلار به تقریبا ۲۰۰۰۰ دلار بود که در ۱۷ دسامبر به این قیمت رسید. کریسمس و شب سال نو با خیزش های کوچکتری در قیمت بیت کوین همراه بودند و در ۲۰۱۸ بیت کوین به تدریج راه نزول را در پیش گرفت.

در ۱۷ ژانویه سال ۲۰۱۸، قیمت خرید بیت کوین به ۱۰۵۱۷.۴۳ دلار برگشت که همان قیمت بازار اوایل دسامبر ۲۰۱۷ بود.

بیت کوین

پدیده مشابهی در فوریه ۲۰۱۹ اتفاق افتاد و آن در خلال دو هفته جشنواره بهاری بود که در سراسر چین جشن گرفته شد. بین سال جدید قمری (۵ فوریه) که شروع تعطیلات است تا جشنواره فانوس در ۱۹ فوریه که پایان تعطیلات است، قیمت خرید بیت کوین ۱۴ درصد افزایش پیدا کرد و از ۳۴۱۹.۱۷ دلار به ۳۹۰۸.۹۷ دلار رسید و چند روز بعد به قله ۴۰۲۷.۸۳ دلار رسید و سپس به سطح ۳۷۵۰ دلار برگشت.

بیت کوین

این نوسانات مربوط به تاثیر تعطیلات در قیمت بیت کوین، به نظر می رسد که توسط داده های عمومی گوگل قابل تایید باشد. در خلال صعود بیت کوین در زمستان ۲۰۱۷، حجم جستجو برای کلمه بیت کوین در ایالات متحده به دنبال عید شکرگذاری اوج گرفت و همچنین در روز های قبل از کریسمس و قبل از سال جدید این افزایش چشمگیر بود. در حالی که این داده ها را نمی توان مسلم فرض کرد اما یک توضیح احتمالی برای این افزایش ها می تواند موارد زیر باشد:

  • برای بسیاری اولین علاقه به بیت کوین بعد از مکالمه های عید شکرگذاری شکل گرفت.
  • علاقه به بیت کوین وقتی که مردم خواستند آن را برای کریسمس هدیه دهند، اوج گرفت.
  • موج کوچکتری از علاقه به بیت کوین هم به دنبال عید های سال جدید ایجاد شد.

بیت کوین

شاهد روند مشابهی در چین بودیم و حجم جستجو بیت کوین در گوگل در خلال جشنواره بهاری ۲۰۱۹ افزایش پیدا کرد. حجم جستجو با شروع جشنواره بالا رفت و چهار خیزش دیگر در مسیر جشنواره صورت گرفت که البته رفته رفته از بزرگی این خیزش ها کم می شد.

بیت کوین

بیت کوین در اواخر ۲۰۱۷ به اندازه کافی مشهور شد و به میز شام در تعطیلات نفوذ کرد و حال ما در دومین صعود اصلی بعد از آن تاریخ هستیم. حجم عظیمی از داده در مورد نحوه تاثیر تعطیلات بر عملکرد بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال وجود ندارد. اما داده هایی که مشاهده کرده ایم به نظر می رسد که درک عموم را در زمانی که بازار خوب کار می کند یا در حال بهبود است، تقویت می کند. تعطیلات پتانسیل تجدید علاقه عموم به خرید بیت کوین و دیگر ارز های دیجیتال را دارد. در واقع چنین رفتاری را می توان به عنوان ترس از دست دادن فرصت یا فومو تعریف کرد، در واقع فومو یعنی افراد می خواهند یک دارایی را بخرند زیرا می بینند که قیمت آن بالا می رود و می خواهند از آن سود ببرند و فرصت سرمای گذاری بدست آورند.

پس چنان که صعود حال حاضر ادامه پیدا کند و تعطیلات اصلی شروع شوند، تریدر ها متوجه خواهند شد که چه مقدار از این حرکت های قیمت مربوط به تغییر بنیادین و روانشناسی عموم است. در حالی که بهبود اصول بنیادین راه را برای رشد پایدار باز می کند اما تاریخ نشان داده که این انگیزش روانی زمان نسبتا کوتاهی دارد.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا