مقالات عمومی

۱۲ سناریو موفقیت و شکست در مورد آینده بیت کوین

کسی نمی‌داند که آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؛ نه افراد شکاک، نه طرفدارانش و نه حتی ساتوشی ناکاموتو. هیچ کس نمی‌تواند به طور ۱۰۰ درصد آن را پیش بینی کند. بسیاری از افراد تیزبین در جامعه کریپتو، این عدم قطعیت را پذیرفته‌اند و اعتراف می‌کنند که چیزی از آینده بیت کوین نمی‌دانند. الیزابت استارک (Elizabeth Stark) که به عنوان رئیس لابراتوارهای لایتنینگ لبز (Lightning Labs) به معنای واقعی در تلاش است تا آینده شبکه بیت کوین را بسازد، می گوید:

بزرگترین موارد استفاده ارزهای دیجیتال در ۱۰ سال دیگر، مواردی است که امروز برای ما دیوانگی به نظر می‌رسد. همانطور که در دوران پیش از ویکی پدیا فکر کردن به دایره المعارفی که هر کسی بتواند آنرا ویرایش کند، دیوانگی به نظر می‌رسید. 

با گذشت زمان، ارز دیجیتال بیت کوین چگونه خواهد بود؟ آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) سفیر بلامنازع بیت کوین فکر می‌کند بعید است که استفاده واحدی داشته باشد. وی می گوید:

هیچ مورد استفاده واحدی وجود ندارد. شاید بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش، به عنوان وسیله مبادله یا به روش‌های بی شمار دیگری استفاده شود. احتمالا بیت کوین به همه روش‌ها و در مکان‌های مختلف استفاده شود.  

حرف او این است که بیت کوین در حال حاضر در دنیای واقعی و در سناریوهای مختلفی کار می‌کند و این کار را با روشی که نمی‌توانیم آن را پیش بینی کنیم، ادامه خواهد داد. به گفته او، هر چقدر بیت کوین به طور گسترده‌تر استفاده شود، استفاده‌هایی که از آن می‌شود پراکنده‌تر خواهد بود.

این نکته به اندازه کافی منصفانه و یک هشدار خوب است. تمام اینها مقدمه‌ای است برای اینکه بگوییم این سناریوها بی نقص نیستند و مطمئنا اختلاف نظرهایی در مورد آنها وجود خواهد داشت. اما با توجه به تمایل مجدد به بیت کوین، که البته غیرممکن است بتوان آن را از جریان گاوی بازار جدا کرد، زمان مناسبی است که مکث کرده و در مورد آینده آن فکر کرد. بیت کوین ایده‌ای برای آینده است. برخی از افراد کاری که امروز بیت کوین انجام می‌دهد را با ارزش می‌دانند اما بیشتر مدافعان آن به آنچه که این ارز می‌تواند در آینده انجام دهد، اشاره می‌کنند.

پس آینده بیت کوین چگونه خواهد بود؟ مثلا به طور خاص در سال ۲۰۳۰ چگونه است؟ این سال را انتخاب کردیم زیرا زمان کافی برای یک تغییر معنادار را دارد اما اگر دقیق‌تر نگاه کنید هنوز هم آینده دور نیست. کوین دسک (Coindesk) با تعداد زیادی از دارندگان بیت کوین صحبت کرده تا ۱۲ سناریوی بالقوه درباره آینده بیت کوین اعم از خوب یا بد، از شکست قاطعانه تا افزایش تصاعدی قیمت را بررسی کند.

سناریو ۱: بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال پیشرفت می‌کند

ارزش بیت کوین

این ساده‌ترین سناریوی ممکن است. پیتر مک کورمک (Peter McCormack) میزبان پادکست “آنچه بیت کوین انجام داد” این سناریو را ادامه روند موجود می‌داند. وی پیش بینی می‌کند که این سناریو قطعی یا احتمال آن بسیار زیاد است. به گفته او بیت کوین نیازی نیست کاری انجام می‌دهد، زیرا افراد بیشتری آن را می‌پذیرند و ارزش شبکه افزایش می‌یابد. احتمالا در آینده بیت کوین را در صندوق‌های بازنشستگی، صندوق‌های ثروت ملی و ترازنامه‌های دولت ببینیم. ارزش بازار بیت کوین، بازار طلا را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

اما قیمت تنها بخشی از داستان است. Isaiah Jackson نویسنده کتاب “بیت کوین و آمریکای سیاه” می‌گوید که در این سناریو، بیت کوین می‌تواند شکاف طبقاتی را کم کند. جکسون می گوید که ۲۵ درصد از جامعه سیاهان در ایالات متحده بدون حساب بانکی هستند. به گفته او همه افراد به طور مساوی تورم را احساس نمی‌کنند و تاثیر آن روی قشر کم درآمد جامعه بیشتر است. او می‌گوید تورم به معنای واقعی انسان را می‌کشد. به همین دلیل جکسون وبینارهای منظمی را با گروه‌های مالی سیاهان میزبانی کرده و پیام‌هایی به توانمند سازی مالی از طریق بیت کوین ارسال می‌کند.

سناریو ۲: قانون گذاری بیت کوین را محدود می‌کند

نیجریه و هند در حال مقابله با بیت کوین هستند و اگر بقیه دنیا نیز همین کار را بکنند چه اتفاقی برای آن می‌افتد؟ جیسون ویلیامز (Jason Williams) نویسنده کتاب “پولی که نمی‌توانید با آن کار کنید: چرا بیت کوین ارز بعدی ذخیره جهانی خواهد بود” استدلال می‌کند اینکه کشورها سعی دارند ارزهای دیجیتال را محدود کنند، جواب نمی‌دهد. او می گوید:

وقتی هند کریپتو را غیرقانونی اعلام می‌کند، شما به كشور دیگری می‌روید. جهان بزرگ است و به راحتی می‌توانید تجارت کریپتویی خود را به جای دیگری ببرید. 

جکسون فکر می‌کند ممنوعیت بیت کوین تاثیرگذار نیست زیرا اگر BTC در ایالات متحده ممنوع شود، کمیاب تر شده و باعث افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت می‌شود( مانند دهه ۱۹۲۰ و جنگ با مواد مخدر) 

شاید این درست باشد که تمام اقدامات هر کشور در مورد قانون گذاری نتیجه معکوس دارد، اما یک سناریوی خاص وجود دارد که باعث می‌شود حتی ویلیامز که یکی از گاوهای بزرگ بازار و به رویکر بیت کوین خوشبین است، لحظه‌ای درنگ کند.

او می‌گوید:

قانون گذاری واحد در سراسر جهان بزرگترین خطر است. اگر رهبران جهان جمع شوند و مانند توافق نامه اقلیم آب و هوایی پاریس برای ایجاد یک سیاست واحد در مورد ارز دیجیتال توافق کنند و با اقدامات سخت گیرانه به این حوزه فشار بیاورند، تأثیرات مخربی در پی خواهد داشت. اما این کار واقعا دشوار است. زیرا حتی وقتی دنیا تلاش کند تا همه متحد شوند، پیدا کردن سیاست‌های مشابه با همه طرف‌های اصلی یا پیگیری مداوم آن دشوار است.

سناریو ۳: بیت کوین پول ذخیره اینترنتی می‌شود

این تقریبا سناریوی سازش است. آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano) یا پومپ (Pomp) که در محافل کریپتویی بسیار مشهور است می‌گوید:

برای بسیاری از افراد باور اینکه بیت کوین به ارز ذخیره جهانی تبدیل شود، دشوار است و به سادگی آن را به عنوان ارز ذخیره اینترنت می‌بینند.

بنا به نظر پومپ وقتی از طریق اینترنت چیزی می‌خرید، تجربه کاربری شما تفاوتی با خرید با ارز فیات ندارد. روی یک دکمه کلیک می‌کنید. یا یک کد QR را اسکن می‌کنید. ربطی به واحد پول ندارد. دلار، RMB یا بیت کوین یا هر ارز دیگری که باشد باز هم همان تجربه کاربری است. اینترنت “اصطکاک تراکنش” کمتری دارد اما در دنیای دیجیتال لزوما اینگونه نیست. کلیک کردن برای خرید کتاب در آمازون یک چیز و خرید پیتزا چیز دیگری است. بنابراین بیت کوین می‌تواند به ارز اینترنت تبدیل شود. پومپ می‌گوید:

هنگامی که از چیزی مانند بیت کوین استفاده می‌کنید که تسویه محدود دارد، امکان تجارت بدون محدودیت جغرافیایی در یک محیط دیجیتالی را فراهم می‌کند. این اتفاق به تاجران محلی امتیاز جدیدی می‌دهد؛ مشتریان جهانی. از آنجا که اکثر بازرگانان سعی دارند مشتریانی از سراسر جهان داشته باشند، همراه شدن با بیت کوین به آنها کمک می‌کند تا با بازار همگام شوند.

سناریو ۴: معضل وجود دو بیت کوین با قیمت متفاوت

گلدشتاین (Gladstein) از بنیاد حقوق بشر فکر می‌کند دولت‌ها شانس کمی برای ممنوعیت ارز دیجیتال دارند اما اعتراف می‌کند که روش هوشمندانه‌تری برای مبارزه با بیت کوین وجود دارد. در این سناریو دولت‌ها از موضع ممنوع کردن ارز دیجیتال کوتاه می‌آیند و در عوض از برداشت سرمایه از صرافی‌ها جلوگیری می‌کنند.

گلدشتاین می‌گوید:

من فکر می کنم این محتمل‌ترین حمله است. فقط تصور کنید که کاربران ایالات متحده به بیت کوین خود در صرافی کوین بیس دسترسی ندارند. این اتفاق باعث می‌شود دو بیت کوین وجود داشته باشد؛ یکی بیت کوینی که متولیان قابل اعتماد دولت مانند پی پال و کوین بیس دارند و دیگری همه بیت کوین‌های آزاد که به بازار سیاه بیت کوین تبدیل می‌شوند.

در این حالت ارزش بیت کوین بازار سیاه بیشتر از بیت کوین مسدود شده در صرافی‌ها خواهد بود. آیا این نوع ممنوعیت قانونی است؟ پاسخ این سوال بعدا مشخص می‌شود. گلدشتاین هنوز هم فکر می‌کند که این سناریو بعید به نظر می‌رسد، به ویژه با توجه به چالش‌های قانونی اجتناب ناپذیر و تمام تلاش‌های جامعه بلاک چین. اما او آن را چالشی امکان پذیر برای رویای بیت کوین” در نظر می‌گیرد.

سناریو ۵: ورود ماموران مالیات

به گفته گلدشتاین این کمترین کاری است که دولت می‌تواند برای جلوگیری از استفاده از بیت کوین انجام دهد. اما حتی یک کار کوچک هم دردسرساز است. به عنوان مثال شهروندان ایالات متحده مجبور باشند سود سرمایه تحقق نیافته(سودی که تنها روی کاغذ وجود دارد) برای بیت کوین پرداخت کنند. جانت یلن (Janet Yellen) وزیر خزانه داری ایده مالیات بر درآمد سود سرمایه تحقق نیافته را مطرح کرده است، بنابراین این ایده تنها یک قدم تا اجرایی شدن فاصله دارد.

چنین مالیاتی همه هودل کنندگان بیت کوین که برای افزایش قیمت BTC صبر می‌کنند را ناامید خواهد کرد. این اتفاق از ورود سرمایه سازمان‌های بزرگ مانند تسلا، مایکرو استراتژی (Microsstrategy) و اسکوئر (Square) به بیت کوین جلوگیری می‌کند زیرا مالیات آنها بسیار سنگین خواهد بود. خروج آنها از بیت کوین باعث سقوط بازار می‌شود، که در این صورت FUD (ترس، تردید، شک) اعتماد به بازار را کم می‌کند.

بیت کوین ارزشمند است زیرا مردم اینگونه باور دارند؛ عکس این نیز می‌تواند درست باشد. در این سناریو پس از مدت‌ها نظریه‌های مدافعان طلا و شکاکان به بیت کوین اثبات می‌شود‌. مانند پیتر شیف (Peter Schiff) که یک بار بیت کوین را طلای احمق‌ها خطاب کرد و گفت که هر کس این ارز را بخرد در نهایت یک احمق است.

به نظر گلدشتاین شانس محقق شدن این سناریو کم است. وی می‌گوید:

بخش خصوصی و دارندگان بیت کوین به شدت به چنین مالیاتی اعتراض می‌کنند زیرا طبق گزارش‌ها بیش از ۱۰ درصد از مردم آمریکا بیت کوین دارند. اینجا دموکراسی است. این اقلیت کوچک به اعضای کنگره اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. 

 وی خاطرنشان کرد که رویکردهای سیاسی با بیت کوین دوستانه تر برخورد می‌کنند. مانند تمایل شهردار میامی برای اینکه این شهر یک مرکز کریپتو باشد. کشورها می‌توانند رقابتی باشند. گلدشتاین فکر می کند که اگر میامی به پناهگاه کریپتو تبدیل شود، به احتمال زیاد سایر شهرها قانون گذاری خود را سست‌تر کنند. وی ادامه داد که حتی در بدترین سناریو اگر ایالات متحده تصمیم بگیرد با مالیات تنبیهی به دوران سیاه وارد شود، ممکن است افراد به کشورهای دیگر که محیط دوستانه‌تری دارند، مهاجرت کنند. به گفته او احتمالا به سنگاپور یا تایوان یا نروژ می‌روند.

شاید. دوباره دولت‌ها کارهایی انجام می‌‌دهند که چندان منطقی نیست. و چیره شدن بازیگران منطقی در این فضا هم قطعی به نظر نمی‌رسد.

سناریو ۶: بیت کوین برای خرید فنجان قهوه استفاده می‌شود

اکثر موافقند که بیت کوین برای موفقیت به عنوان پول نقد دیجیتال، ابتدا باید به عنوان طلای دیجیتال موفق شود و این یک پیش نیاز است. درست است که در حال حاضر بیت کوین به عنوان وسیله مبادله برای پرداخت‌های میان کشوری، حواله‌ها و در کشورهایی که ارزهایشان مشکل دارند، استفاده می‌شود. آندرس آنتونوپولوس شخصا به صورت هفتگی از بیت کوین برای پرداخت به طراحان و مترجمان وب در کشورهای مختلف استفاده می‌کند و می‌گوید که صدها هزار نفر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند.

اما با هر معیاری بیت کوین فقط بخش کوچکی از تراکنش‌های جهان برای خرید کالا یا خدمات را در برمی‌گیرد. آیا این مساله تا سال ۲۰۳۰ تغییر خواهد کرد؟ چقدر احتمال دارد که بیشتر مردم دنیا از این ارز، همانطور که ناکاموتو می‌گفت به عنوان نسخه همتا به همتای پول نقد الکترونیکی برای تراکنش‌های روزمره استفاده کنند؟

بزرگترین موارد استفاده در ۱۰ سال آینده مواردی است که امروز برای ما دیوانگی به نظر می‌رسد.

از یک طرف گلدشتاین می‌گوید که در سال ۲۰۳۰ کارمزدهای تراکنش ارسال بیت کوین احتمالا خیلی زیاد باشد. تقریبا باید اینطور باشد زیرا در غیر این صورت ماینرها بیت کوین استخراج نمی‌کنند. او پیش بینی می‌کند:

طی قرن آینده، کارمزدها به یك بخش بزرگتر و بزرگتر از آنچه ماینرها تولید می كنند، تبدیل خواهد شد. زیرا با گذشت زمان پاداش‌های هاوینگ کمتر می‌شود و در سال ۲۱۴۰ كه ماینینگ تمام می‌شود، به صفر می‌رسد. از سال ۲۰۳۰ استفاده از بلاک چین اصلی بسیار گران خواهد بود. 

پس از آن مساله قدیمی نوسان قیمت وجود دارد. رائول پال (Raoul Pal) مدیر سابق گلدمن ساکس که اکنون ریاست گروه Real Vision را بر عهده دارد، این را مانعی مهم در مصرف بیت کوین می‌داند. پال شک دارد كه تا سال ۲۰۳۰ نوسانات قیمت بیت کوین تعدیل بشوند، و نمی‌تواند به طور مثال انتخاب مناسبی برای سفارش نان باشد. 

در مقیاس نوسان ۱ تا ۱۰۰ پال نوسانات فعلی بیت کوین را در سطح ۷۰ می‌داند و فکر می‌کند که در دهه بعدی تا ۳۰ کاهش بیابد؛ در جایی که یک اوراق قرضه ۳ یا ۴ و بازار سهام در محدوده ۲۰ تا ۳۰ قرار دارد. یک پیشرفت است اما هنوز هم مشکل ساز است. پال می گوید: من به عنوان یک تاجر که شغلی را اداره می‌کنم، پذیرش بیت کوین، کابوس من خواهد بود. زیرا زمانی که ما آن را در ترازنامه حساب می‌کنیم، به اندازه ۲۰ تا ۵۰ درصد در یک ماه بالا و پایین می‌رود. من نمی‌توانم کسب و کاری را از این طریق مدل سازی کنم. 

آنهایی که موافق‌اند استفاده از بیت کوین (همانطور که امروز مشاهده می‌کنیم) برای یک شب نشینی در سال ۲۰۳۰ مشکل خواهد بود، سناریوی بعدی را امیدوار کننده تر می‌دانند.

سناریو ۷: بیت کوین باعث پیشرفت دیفای و تراکنش‌های سریع می‌شود

به شبکه لایتنینگ (Lightning) وارد می‌شویم. الیزابت استارک (Elizabeth Stark) پیش بینی می‌کند که بیشتر کاربران حتی نخواهند دانست که از بیت کوین و لایتنینگ استفاده می‌کنند، دقیقا مانند کاربران اینترنت که نمی‌دانند از TCP / IP استفاده می‌کنند. مثلا افرادی هستند که نمی‌دانند از چه برنامه‌ای برای ارسال عکس استفاده می‌کنند. استارک فکر می‌کند که پول با بیت کوین به عنوان زیر بنا، به همان شیوه کار خواهد کرد. وی توضیح می‌دهد:

بیت کوین می‌تواند پروتكلی باشد كه تراکنش‌ در اینترنت را پشتیبانی می‌كند، از پرداخت های میان مرزی تا پرداخت‌های برنامه‌های چت تا بازی تا حمایت از هنرمندان و سازندگان. 

پومپ با این موضوع موافق است و حدس می‌زند که بیت کوین به عنوان پول نقد دیجیتال مانند هالتر عمل کند، استراتژی سرمایه گذاری هالتر استراتژی‌ است که در آن پورتفولیو شامل ترکیبی از دارایی‌های بسیار امن و دارایی های پرنوسان است و حد وسط ندارد. او می‌گوید که مردم روی حد وسط و تراکنش‌های محدوده ۲۰ تا ۵۰ دلار تمرکز دارند، اما بیت کوین در بزرگترین و کوچکترین تراکنش‌ها می‌درخشد. آیا برای بستن یک معامله تجاری باید ۲۰ میلیون دلار به زوریخ ارسال کنید؟ بیت کوین ارزان‌ترین روش برای انجام آن است. آیا می‌خواهید برای دوست خود بهترین هدیه تولد جهان را ارسال کنید؟ همانطور که پومپ می‌گوید، شما می‌توانید یک پنی به صورت رایگان از طریق شبکه لایتنینگ ارسال کنید.

گلدشتاین این نوع راهکارهای لایه‌ای را آخرین فصل از یک داستان اقتصادی طولانی می‌داند. او می‌گوید:

پول همیشه به صورت لایه لایه مقیاس بندی شده است. به زمانی که در استاندارد طلا زندگی کردیم، فکر کنید. مردم با طلا در جیب خود راه نمی‌رفتند. در عوض کیف پول‌های ما با اوراق‌ بدهی کاغذی برای طلا پر شد. این یک لایه بود. به زودی لایه‌های بیشتری به دنبال آن آمد. شما فقط می‌توانید تراکنش‌های زیادی با طلا و تراکنش‌های بیشتری را با پول نقد انجام دهید. و پس از آن تراکنش‌های بیشتری با کارت‌های اعتباری.

این همان چیزی است که او فکر می‌کند در دهه آینده برای بیت کوین اتفاق بیفتد. با ادامه مقیاس گذاری بیت کوین و از آنجا که در لایه زیرین تنها هفت تراکنش در ثانیه وجود دارد، گلدشتاین انتظار دارد در آینده این تراکنش‌ها تراکنش‌های بزرگ، پر ارزش و معنی دار باشد. هر یک از این تراکنش‌های لایه زیرین می‌تواند شامل یک میلیون تراکنش کوچک‌تر باشد. او می‌گوید:

من و شما می‌توانیم یک سال کامل را در تعامل با شبکه لایتنینگ بگذرانیم بدون اینکه از زنجیره اصلی پول خارج کنیم.

و دقیقا چگونه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در این موارد شکل می‌گیرد؟ آیا دیفای به بیت کوین می‌آید یا بیت کوین به دیفای می‌رود؟ پومپ می‌گوید که بیت کوین دیفای است. او بیت کوین را طلای امور مالی غیرمتمرکز می‌داند. او مطمئن است که بیت کوین و پروژه‌های دیفای (مانند وام‌های غیرمتمرکز، خرید اوراق بهادار، گرفتن وام) سرانجام به نوعی ادغام می‌شوند، حتی اگر رابطه دقیق آن بعدا مشخص شود. آیا بیت کوین مانند WBTC یا tBTC به بلاک چین‌های دیگر منتقل می‌شود یا در عوض زیرساخت‌های غیرمتمرکز خواهیم داشت که در اطراف بیت کوین ساخته شده‌اند؟ در حال حاضر چیزی نمی‌دانیم.

پال موافق است که ما نمی‌توانیم بدانیم آینده چگونه خواهد بود و به گفته او زیاد هم مهم نیست. پال می‌گوید:

اینکه بیت کوین در معماری دیفای در کجا قرار می‌گیرد تقریبا بی ربط است. آنها روش‌های انتقال بیت کوین میان زنجیره‌ها را کشف خواهند کرد. برای من و شما اهمیتی ندارد.

استارک آن را با اینترنت مقایسه می‌کند. با تماس Zoom ما می‌خندد و به صفحه نمایش اشاره می‌کند. من نمی‌دانم از چه رایانه ای استفاده می‌کنید. ما سیستم‌های ایمیل مختلفی داریم. ما در این Zoom هستیم. هیچ کس نمی‌داند که هر یک از اینها چگونه کار می‌کند. شما فقط یک دکمه را کلیک می‌کنید و دوستتان آنجاست.

یا شاید حتی نیازی به کلیک نداشته باشید. در آینده‌ی ریز پرداخت‌های بیت کوین و شگفتی غیرمتمرکز، تراکنش‌های روزمره خودکار هستند. پول به راحتی جریان می‌یابد. پومپ می‌پرسد که چرا فقط هر دو هفته حقوق می‌گیرید؟ چرا هر روز در پایان روز حقوق دریافت نمی‌کنید؟ چرا هر ساعت حقوق نمی‌گیرید؟ این یک مشکل فناوری است. 

پرداخت‌های خودکار یا جریان دار با زیربنای بیت کوین می‌تواند جریان پرداخت‌ها را به حساب بانکی شما منتقل کند و سپرده مستقیم را به سطح بعدی برساند. این فقط یک مثال است. در مثال دیگر استارک پیش بینی می کند: ماشین‌ها بلافاصله به ماشین‌ها پول می‌دهند. تسلا حقوق‌های خود را با لایتنینگ پرداخت خواهد کرد.

سناریو ۸: شبکه به نوعی خراب می‌شود 

راه حل های بلاک چین برای غلبه بر تهدید کامپیوترهای کوانتومی

بیت کوین هرگز هک نشده است. این شبکه ضد گلوله است. بیت کوین از بانک شما ایمن تر است. اینها بحث‌های رایج در مورد بیت کوین است. امنیت یکی از اصول اولیه آن است. اگر این امنیت به خطر بیفتد چه می‌شود؟ اینگونه بازی تمام می‌شود.

شکست قوی سیاه (Black Swan) می‌تواند به چندین شکل مختلف باشد: حمله ۵۱ درصد، حمله با محاسبات کوانتومی، یا نوعی خطای شبکه یا خرابی که ما حتی خواب آن را هم نمی‌دیدیم؛ آنچه دونالد رامسفلد آن را “ناشناخته‌های ناشناخته” نامید.

علاقه مندان به بیت کوین این را ممکن اما بعید می‌دانند. گلدشتاین می‌گوید: “در این کار هزینه‌ها هم درگیر هستند و نه فقط هزینه بلکه شدنی بودن آن ـ به دست آوردن تجهیزات ماینینگ کافی برای یک شرکت یا یک دولت برای به عهده گرفتن،‌ از بین بردن یا دستکاری بلاک چین بیت کوین فوق العاده است. او ادعا می کند که تولید تجهیزات ماینینگ به خودی خود زمان می‌برد و تمام این تجهیزات در حال حاضر از تابستان به فروش می‌رسد. کمبود تراشه‌ها در سراسر جهان وجود دارد. بنابراین گلدشتاین فکر می‌کند که ایده تولید تجهیزات کافی ماینینگ بیت کوین بعید است.

  پومپ در مورد هک با محاسبات کوانتومی می‌گوید:

من فکر می‌کنم این یک تمرین فکری شگفت انگیز است که ریشه در تقریبا صفر درصد واقعیت دارد. هرچه توانایی فناوری مخرب تهاجمی افزایش یابد، توانایی فناوری دفاعی نیز افزایش می‌یابد. در فضای رمزنگاری، این یک بازی موش و گربه است.

علاوه بر این ، پومپ می‌گوید که اگر شما به طور تصادفی به یک کامپیوتر کوانتومی دسترسی پیدا کنید، این اولین چیزی نیست که به آن حمله خواهید کرد زیرا ارزش آن را از بین می‌برید و از منافع آن بهره مند نمی‌شوید، بنابراین شما هدف بالاتر را انتخاب می‌کنید. 

اما دیگران در خارج از فضای بلاک چین چندان مطمئن نیستند. تحلیلی از Deloitte با عنوان “رایانه‌های کوانتومی و بلاک چین بیت کوین” خاطرنشان کرد که در شکل فعلی آن درست است که محاسبات کوانتومی توانایی هک بیت کوین را ندارند اما این موضوع می‌تواند تغییر کند.

تخمین‌های علمی فعلی پیش بینی می‌کند که شکستن کلید RSA برای یک رایانه کوانتومی حدود هشت ساعت طول می‌کشد و برخی محاسبات خاص پیش بینی می‌کند که امضای بیت کوین ظرف ۳۰ دقیقه هک می‌شود. این بدان معنی است که بیت کوین در اصل باید در برابر حملات کوانتومی مقاوم باشد. با این حال اگر رایانه ای کوانتومی برای استخراج یک کلید خصوصی از کلید عمومی آن به دقیقه نزدیک شود، بلاک چین بیت کوین شکسته خواهد شد. 

در حال حاضر گوگل یک کامپیوتر کوانتومی دارد. و گرچه این احتمال وجود دارد که توسعه دهندگان بیت کوین راهکارهای هوشمندانه ای ایجاد کنند اما این نیز درست است که مدیر عامل شرکت گوگل، سوندار پیچای (Sundar Pichai) در مجمع جهانی اقتصاد Davos گفت که در مدت زمان پنج تا ۱۰ سال، محاسبات کوانتومی رمزگذاری را آنگونه که امروز می‌شناسیم، می‌شکند.

سناریو ۹: بیت کوین ارز سنتی را سرنگون می‌کند

آیا بیت کوین می تواند تا سال ۲۰۳۰ ارز فیات یا ارز هر کشور را سرنگون کرده و به عنوان پول رایج جهان جایگزین آن شود؟

این سناریو فقط به عنوان بررسی واقعیت لحاظ شده است. تقریباً با هر کسی که صحبت شده، از جمله گاوهای بیت کوین، این را بعید می‌دانند. به سختی گاوی پرشورتر از جیسون ویلیامز که نام کاربری او در توییتر GoingParabolic است را پیدا خواهید کرد. او اطمینان دارد که بیت کوین سرانجام به یک ارز ذخیره جهانی تبدیل خواهد شد و می‌گوید که تصور بیت کوین ۱ تا ۱.۵ میلیون دلار تا سال ۲۰۲۸ برای او آسان است و فکر می‌کند دیدن بیت کوین ۵ میلیون دلاری نیز تا سال ۲۰۳۰ آسان باشد. اما حتی ویلیامز نمی‌تواند در سال ۲۰۳۰ بیت کوین را به طور کامل جایگزین ارز فیات ببیند.

ارز فیات حداقل در برخی ظرفیت‌ها در اینجا ماندگار است. گلدشتاین می‌گوید که در زندگی ما یعنی ۶۰ تا ۱۰۰ سال آینده همیشه ارز فیات وجود دارد. دولت‌ها همیشه قادر به صدور بدهی و داشتن ارزهای فیات خواهند بود اما او اضافه می‌کند که با افزایش شهرت بیت کوین توانایی آنها برای کنترل جهان کمتر می‌شود.

سناریو ۱۰: خیانت بیت کوین

آندرس آنتونوپولوس که با اشتیاق و به شیوایی در مورد قدرت بیت کوین برای افراد بانکدار و بدون حساب بانکی و بهبود زندگی افراد در سراسر جهان واقعی صحبت می‌کند، از مواردی که معمولا به آن پذیرش جریان اصلی می‌گویند، انتقاد می‌کند. او می‌گوید:

جریان اصلی همین کاریکاتور غربی است که شخصی با کارت ویزا خود در یک فروشگاه زنجیره‌ای خرید می‌کند. اما این جریان اصلی نیست. در واقع این گروهی بسیار ممتاز و خاص در این کره خاکی است.

از دید آنتونوپولوس تنها ۱۳ درصد از جمعیت انسانی تحت دموکراسی‌های لیبرال با یک سیستم پایدار یا سیستم ارز ذخیره زندگی می‌کنند. (او برای این آمار به الکس گلدشتاین استناد می‌کند.) پیام اصلی آنتونوپولوس این است که ۸۷ درصد دیگر جریان اصلی است. او می گوید:

همه چیز درباره ۶ میلیارد دیگر است. این جریان اصلی است. این جریان اصلی بشریت است و جریان اصلی بشریت به ارزهایی نیاز دارد که فراتر از گمانه زنی است. 

ترسناک‌ترین سناریو برای آنتونوپولوس این است که بیت کوین در تلاش برای جلب سود ۱۳ درصد ـ وال استریت، ایلان ماسک، جی پی مورگان، دلالان و سرمایه گذاران غربی ـ به ۸۷ درصد دیگر خیانت کند. آنتونوپولوس می‌گوید:

من فکر می‌کنم بزرگترین خطر این است که ما در مورد اصول اساسی متمرکزگرایی، بی طرفی و مقاومت در برابر سانسور سازش کنیم تا به اقلیت بسیار بسیار کوچکی که آن را جریان اصلی می‌نامیم، نزدیک شویم.

این به معنی در آغوش کشیدن قوانین احراز هویت مشتری (KYC) و مقررات ضد پولشویی (ALM) است که استفاده از آن را برای افراد بدون حساب بانکی سخت‌تر می‌کند و به نوعی بیت کوین را به سوی قشر ثروتمند جامعه سوق می‌دهد و به گفته آنتونوپولوس آن را به کاریکاتوری زیبا تبدیل می‌کند.

او شیب لغزنده را متصور است. سازش با مقررات بی ضرر KYC آغاز می‌شود اما آنها می‌توانند مقدس‌ترین اصول بیت کوین را تهدید کنند: کمبود. اگر ماینرها از طریق قانون گذاری‌ها یا لیست سیاه یا پاداش‌ها برای ایجاد تغییر در مقدار بیت کوین و تغییر این رقم مقدس ۲۱ میلیون دلاری، دست به دست هم دهند چه می‌شود؟  

احتمالا از ماینرها خواسته می‌شود که موجودی بیت کوین را اصلاح کنند. این موضوع به طور واضح اتفاق نمی‌افتد زیرا آنها جرات نمی‌کنند ۲۱ میلیون را به ۴۲ میلیون تغییر دهند. اما شاید چیزی حیله گرانه باشد؟ شاید ماینرها بگویند که تمام بیت کوین‌هایی که ساتوشی سالهاست که آنها را جابجا نکرده هدر رفته است، پس بگذارید آنها را دوباره به گردش درآوریم. بیایید هر بیت کوین که فکر می‌کنیم از بین رفته است را دوباره به گردش درآوریم.

با این حال حتی در سناریوی خیانت بیت کوین، آنتونوپولوس به آینده و قدرت ایده آل‌های بیت کوین خوش بین است. وی می‌گوید:

آنها می‌توانند آنچه را كه امروز بیت کوین می‌نامیم انتخاب و تضعیف كنند و به خطر بیاندازند اما در این صورت، ایده اصلی با همان نام یا نام دیگری بازسازی می‌شود زیرا هیچ كس اختیار اخلاقی آن را ندارد تا دسترسی میلیاردها انسان به اقتصاد جهانی را نفی کند.

سناریو ۱۱: صندوق بین المللی پول یک رقیب برای بیت کوین ایجاد می‌کند

پال پس از دیدن سناریوهای خرسی مختلف که هیچکدام را قانع کننده نمی‌داند، گفت که با یک تفکر خارج از چارچوب طرف هستیم. سپس او سناریوی جدیدی درباره آینده بیت کوین معرفی می‌کند.

اگر صندوق بین المللی پول یک ارز دیجیتال جهانی ایجاد کند، چه می‌کنید؟ این ایده جدیدی نیست. تا این لحظه خیلی هشدار دهنده نیست. و اگر این واحد پول جهانی سبد ارزهای ملی باشد چه می‌کنید؟ این نیز ایده جدیدی نیست و چیزی است که صندوق بین المللی پول پیش از این در نظر گرفته است. سپس اضافه می‌کند: هر کشوری فقط در صورت توافق برای محدود کردن چاپ پولی خود به ۲ درصد در سال، مجاز است که به سبد بپیوندد. این امر ناگهان بازگشتی به ارزشمندترین کیفیت بیت کوین به وجود می‌آورد: کمیاب بودن.

پال می‌گوید:

چیزی شبیه به آن بسیار جالب است. این بدان معنی نیست که از شر بیت کوین خلاص خواهد شد، اما باعث می‌شود که نیاز به پذیرش آن کمتر باشد. ایده آلیست‌های بیت کوین ممکن است بیشتر مزایای فلسفی ارز دیجیتال – غیرمتمرکز، دسترسی آزاد به همه، بدون وابستگی به دولت‌ها یا بانک‌ها – ذکر کنند، اما برای بسیاری جذابیت واقعی در کمبود آن است. دنیای واقعی این است که من فقط می خواهم قبض‌های خود را پرداخت کنم، درآمد کسب کنم. من می خواهم با مردم تجارت کنم. آرمان گرایی تجارت من را اداره نکرده و هزینه وام من را پرداخت نمی‌کند.

به گفته پال، برای مجموعه بزرگ از علاقه مندان به بیت کوین، کمبود مهم است. بنابراین صندوق بین المللی پول می‌تواند کمبود خود را ایجاد کند.

پال چگونه این سناریو را می‌بیند؟ پال می‌گوید: احتمال آن بسیار زیاد است.

او با منطق خود صحبت می‌کند:

صندوق بین المللی پول می‌داند که مشکل چاپ پول دارد و این باعث می‌شود دارایی به مناطق دیگر برود و باعث ایجاد یک سیستم ناپایدار می‌شود. بنابراین اگر صندوق بین المللی پول توانایی ساخت کوینی را دارد که در آینده کمیاب می‌شود – سرقت یک صفحه‌ از کتاب بازی بیت کوین – چرا آن را امتحان نکند؟ 

پال تصریح می‌کند او نمی‌داند که آیا صندوق بین المللی پول در حال برنامه ریزی برای ایجاد کوین جهانی کمیاب است یا خیر و بعید به نظر می‌رسد به زودی این اتفاق بیفتد و او حتی نشنیده است که صندوق بین المللی پول پیشنهاد محدودیت چاپ ۲ درصد را داشته باشد. به نظر می‌رسد او این ایده را در حال پرواز اختراع کرده است. 

بنابراین اگر یک تحلیلگر جوان صندوق بین المللی پول این مقاله را بخواند و سپس ایده را به رئیس خود منتقل کند، خیلی زود صندوق بین المللی پول نسخه اولیه‌ای از این ایده را می‌سازد؟ و سپس اگر صندوق بین المللی پول یک کوین جهانی که دچار کمبود می‌شود را اجرا کند تا رقیب بیت کوین باشد و صدها میلیارد دلار ارزش بازار را از بین ببرد، باعث می‌شود تا میلیون‌ها هودل کننده (HODLers) ورشکست شوند؟.

سناریو ۱۲: مریخی‌های بیت کوین

 در سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین افزایش زیادی داشت. نگاه Isaiah Jackson به یک جایزه بهتر است. وی پیش بینی می‌کند که در سال ۲۰۳۰ یک سفینه فضایی در مریخ داشته باشیم و آنها از طریق ماهواره تراکنش‌های کریپتویی انجام خواهند داد.

شوخی نمی‌کند. جکسون خاطرنشان می‌کند که ایلان ماسک (Elon Musk) استعمارگر برجسته مریخ در حال حاضر یک گاو بیت کوین است. با منطق جکسون اگر ماسک موفق شود انسانها را به مریخ بیاورد و اگر آنها نوعی جامعه جدید ایجاد کنند، آنها هرگز نمی‌خواهند پول نقد بپردازند. وی اضافه می کند که Blockstream زیرساخت‌های لازم برای پرداخت ماهواره‌ای را دارد، بنابراین در آینده بیت کوین می‌تواند به معنای واقعی کلمه در فضا استفاده شود.

جکسون می‌گوید:

فضاپیمایی در مریخ، ارز دیجیتال را به زمین باز می‌گرداند. من از الان منتظر هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا