تحلیل تکنیکال

دلایل تکنیکال و فاندامنتال رشد قیمت بیت کوین با نگاهی موشکافانه

سرانجام قیمت بیت کوین در شب گذشته از مقاومت مهم ۱۰۵۰۰ دلاری خود عبور کرد و قیمت آن برای ساعاتی بالای ۱۱۰۰۰ دلار معامله شد. روند صعودی قدرتمند Bitcoin منجر به شکست مقاومت مهم آن شد و حالا باید دید آیا بیت کوین روند صعودی بزرگ خود را آغاز کرده است؟ این روند صعودی تا چه زمان و تا چه قیمتی ادامه خواهد یافت؟ اما پیش از پرداختن به ارایه تحلیل ها، ابتدا به دلایل این رشد قیمت این رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال اشاره خواهیم کرد.

تضعیف دلار و رشد طلا

ارزش‌گذاری دارایی‌ها به صورت نسبی انجام می‌شود. اگر قصد خرید بیت کوین را داشته باشید، در حال حاضر قیمت بیت کوین معادل ۱۰۷۰۰ دلار است. این قیمت گذاری صرفا بر اساس ارزش بیت کوین نیست، زیرا ارزش دلار نیز متغیر است. تقریبا از زمان شیوع همه گیری کرونا (از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی) ارزش دلار با نرخ بالاتری کاهش یافته است. فدرال رزرو، برای جبران خسارات وارده به اقتصاد امریکا در پی شیوع ویروس کرونا اقدام به چاپ ۲.۳ هزار میلیارد دلار کرده است. از نظر بسیاری از تحلیل گران و اقتصاددانان، این اقدام فدرال رزرو در بلندمدت باعث کاهش ارزش دلار خواهد شد. به دلیل آنکه ارزش بیت کوین به عنوان یک دارایی، بر اساس دلار بیان می‌شود، کاهش ارزش دلار باعث رشد ارزش BTC خواهد شد. اما این کاهش ارزش دلار تاثیر بزرگتری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت. سالیان سال، در بحران‌ها و در مواقعی که احتمال کاهش ارزش دارایی‌ها مطرح می‌شد، سرمایه به سمت طلا، به عنوان یک دارایی امن و حفظ ارزش، کشانده می‌شد. با توجه به شباهت‌هایی که بیت کوین و طلا دارند، بسیاری از افراد به Bitcoin لقب طلای دیجیتال را داده‌اند. لذا انتظار می‌رود که در مواقعی که احتمال افزایش نرخ تورم می‌رود (به دلیل عرضه دلار) سرمایه‌ها علاوه بر طلا به سمت بیت کوین نیز کشیده شود.

تحلیل قیمت بیت کوین

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، قیمت طلا نیز در یک روند صعودی قدرتمند قرار گرفته و مدام به ارزش آن افزوده می‌شود. قیمت طلا و بیت کوین مدتی است که رفتار مشابهی را نشان می‌دهند و همین همبستگی و تشابه در رفتار این دو دارایی، نظریه بیت کوین طلای دیجیتال است را تقویت می‌کند. پس انتظار می‌رود در مواقع بحرانی، افراد در کنار خرید طلا برای حفظ سرمایه خود، خرید بیت کوین را نیز مدنظر قرار دهند. بلومبرگ در گزارشی نکته مهمی را منتشر کرد که تحلیل ‌ها می‌گوید: نقره، طلا و بیت کوین و… باتوجه به چاپ بی سابقه پول در سراسر دنیا، آماده به نمایش گذاشتن حرکات انفجاری بیشتری هستند.

دلایل تکنیکال

برای دستیابی به یک بینش کامل‌تر از بازار بهتر است تا از تمامی ابزارهای تحلیل استفاده کنیم. ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز خبر از آغاز روند صعودی بلند مدت بیت کوین می‌دهند. البته تایید آغاز این روند صعودی، یک شرط بزرگ دارد؛ قیمت بیت کوین باید تا ۱۴ مرداد ماه بالای ۱۰۵۰۰ دلار بسته شود. دلیل این جمله، مشاهده قیمت Close در نمودار هفتگی بیت کوین است. برای این موضوع دو دلیل وجود دارد.

تحلیل قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی- مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار بارها مانع رشد قیمت Bitcoin شده است که در شب گذشته این مقاومت شکسته شد

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار بیت کوین، یکی از مهم‌ترین سطوح مقاومتی در نمودار هفتگی بیت کوین است. قیمت بیت کوین تا به امروز سه بار به این مقاومت واکنش نشان داده است. اما در شب گذشته موفق به شکست این مقاومت شد. اما به دلیل آنکه این تحلیل در تایم فریم هفتگی انجام شده، باید منتظر ایجاد قیمت Close در این کندل (۱۴ مرداد ماه) باشیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین
خط روند نزولی ۳ ساله بیت کوین شکسته شده است. اما برای تایید روند صعودی باید منتظر تثبیت قیمت بالای آن بود

نمودار بالا، نمودار قیمت بیت کوین در نگاهی بلندمدت را نشان می‌دهد. خط روند سه ساله بیت کوین، شکسته شده و با رشد شب گذشته، فاصله قیمت از این خط افزایش یافته است. شکست این خط روند نزولی سه ساله، اهمیت ویژه‌ای دارد. اما برای تایید نهایی این نمودار نیز باید منتظر دوشنبه هفته آینده باشیم.در نتیجه، بر اساس تحلیل تکنیکال، در صورتی که قیمت بیت کوین بالای محدوده ۱۰۵۰۰ دلار تثبیت شود، روند صعودی بلندمدت آن شروع شده و انتظار رسیدن قیمت به اهداف ۱۴۰۰۰ دلار و حتی ۱۷۰۰۰ دلار وجود دارد.

هاوینگ بیت کوین و افزایش تعداد هودلر های بیت کوین

در بازارهای مالی، تغییرات در عرضه و تقاضا برای یک دارایی، منجر به تغییرات قیمتی آن دارایی خواهد شد. زمانی که عرضه افزایش یابد، قیمت دارایی کاهش یافته و برعکس زمانی که عرضه کاهش یابد، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد. در مورد بیت کوین دو اتفاق منجر به وقوع تغییراتی در عرضه این دارایی شده است. اتفاق اول، هاوینگ بیت کوین است. پس از هاوینگ عرضه بیت کوین، نصف شده است. این کاهش عرضه طبیعتا اثر مثبتی در قیمت خواهد گذاشت. نکته دوم فعالیت هودلر ها یا افرادی است که بر روی این رمز ارز سرمایه گذاری بلند مدت انجام داده‌اند. نمودار زیر تعداد بیت کوین هایی که حداقل یکسال نگهداری شده اند را نشان می‌دهد. تحلیل این داده‌ها خبر از امیدوار بودن آنها از آینده قیمت بیت کوین می‌دهد.

تحلیل قیمت بیت کوین
تعداد افرادی که بیت کوین خود را نگهداری می‌کنندبه بالاترین میزان خود رسیده است

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، تحلیل ها نشان می‌دهد که تعداد بیت کوین هایی که حداقل در یکسال اخیر خریداری شده و دست نخورده باقی مانده اند، به بالاترین میزان خود رسیده است. ۶۲ درصد از کل بیت کوین های موجود برای مدت حداقل یکسال، دست نخورده باقی مانده اند. به عبارتی ۶۲ درصد Bitcoin موجود توسط افرادی خریداری شده که در حداقل یک سال اخیر حتی یک ساتوشی از دارایی خود را نفروخته‌اند. این نمودار نشان می‌دهد که افرادی که بیت کوین خریده‌اند با وجود رشد سه برابری قیمت بیت کوین در سال جاری، بازهم توقع رشد قیمت داشته و به جای فروش دارایی خود ترجیح داده‌اند آن را نگه دارند.

خرید بیت کوین توسط پول هوشمند

در یک دسته بندی کلی، کنشگران بازارهای مالی را به دو دوسته معامله گران انفرادی و پول هوشمند تقسیم می‌کنند. موسسات مالی بزرگ، بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌ها سرمایه‌گذاری، سرمایه داران دانه درشت و… در دسته پول هوشمند قرار می‌گیرند. افراد حقیقی و حقوقی که ویژگی مشترک همه آنها داشتن سرمایه زیاد است. به عبارت دیگر، در بازارهای مالی به سرمایه داران کلان، پول هوشمند گفته می‌شود. اتفاق مثبتی که در مورد بیت کوین رقم خورده ورود پول هوشمند به این بازار است. ورود این افراد به بازار، محرک بزرگی برای قیمت بیت کوین بوده و برای مثال خریدهای شرکت Grayscale از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی همین نکته را تایید می‌کند. حجم خرید بیت کوین توسط این شرکت از ابتدای سال ۲۰۲۰، بیشتر از بیت کوین های استخراج شده بوده است.

شاخص سلطه بیت کوین و ریزش آلتکوین ها

مورد بعدی رفتار آلتکوین ها در صعود اخیر بیت کوین است. تقریبا چند ماهی است که شاهد رشد تصاعدی آلتکوین ها هستیم. بسیاری از آلتکوین ها، مخصوصا پروژه‌های مبتنی بر DeFi رشد فوق‌العاده ای را تجربه کرده‌اند. قیمت اتریوم پس از مدت‌ها بالای ۳۰۰ دلار قرار گرفت. در زمان رشد آلتکوین ها شاهد یک روند خنثی و کسل کننده از بیت کوین بودیم. زمانی که برخی از آلتکوین ها صعودهای ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی را تجربه می‌کردند، نوسانات بسیار پایین قیمت بیت کوین، همه معامله گران را خسته و عصبانی کرده بود.

برای مدت طولانی قیمت بیت کوین بین ۸۰۰۰-۹۰۰۰ دلار معامله می‌شد. برخلاف گذشته پر نوسان، BTC تغییرات بسیار کمی را ثبت می‌کرد. اما از روز گذشته به نظر می‌رسد فصل کوچک آلتکوین ها به اتمام رسیده است. بسیاری از آلتکوین ها ریزش‌های شدیدی ر تجربه کرده‌اند. بسیاری از آنها تمام رشد گذشته خود را پس داده و مجددا به حمایت های خود رسیده اند. نمودار زیر، نمودار شاخص تسلط بیت کوین را نشان می‌دهد.

تحلیل قیمت بیت کوین
شاخص تسلط بیت کوین از محدوده حمایتی ۶۰ درصد بازگشت. با افزایش شاخص تسلط بیت کوین، قیمت ان افزایش و قیمت آلتکوین ها کاهش خواهد یافت

همینطور در شب گذشته و با صعود ناگهانی قیمت بیت کوین، قیمت سایر ارزهای دیجیتال با ریزش شدیدی مواجه شد. نسبت قیمتی آلتکوین ها در مقایسه با بیت کوین کاهش گاها ۳۰ درصدی را ثبت کرده اند. در ادامه به تحلیل این اتفاق و گزارشی از تغییرات قیمتی در بازار پرداخته‌ایم.

تحلیل قیمت بیت کوین
ریزش آلتکوین ها در مقایسه با قیمت بیت کوین

عملکرد ۱۰ رمز ارز برتر بازار در مقایسه با قیمت بیت کوین به صورت زیر است:

اتریوم : ۱۰ درصد، ریپل: ۱۰ درصد، بیت کوین کش: ۵ درصد، بیت کوین اس وی: ۵ درصد، کاردانو: ۲۰ درصد، لایت کوین: ۱۲ درصد، کریپتو دات کام: ۴ درصد،بایننس کوین: ۱۲ درصد کاهش قیمت را به ثبت رسانده‌اند. به نظر می‌رسد که فشار فروش ایجاد شده در آلتکوین ها به دلیل تمایل برای خرید بیت کوین اتفاق افتاده است. در واقع به نظر می‌رسد که معامله گران آلتکوین های خود را فروخته‌اند و اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند. این سیگال رفتاری معامله گران در کنار رسیدن شاخص تسلط بیت کوین به محدوده حمایتی خود احتمال به اتمام رسیدن دوران رشد بی رویه آلتکوین ها را افزایش می‌دهد. اما همچنان در بازار آلتکوین های ارزشمندی وجود دارند که با قیمت بیت کوین رشد می‌کنند. اما تحلیل ها نشان می‌دهد که دیگر شاهد رشد همه آلتکوین ها ( مانند چند ماه گذشته) نباشیم.

منبع
میهن بلاکچین

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا