تحلیل تکنیکال

۳ سیگنال صعودی برای آلت سیزن؛ منتظر رشد آلت کوین‌ها باشیم؟

با وجود اینکه آلت کوین‌ها در ۲۴ ماه گذشته در شرایط خوبی قرار نداشتند، به نظر می‌رسد اولین سیگنال‌های آلت سیزن (Altseason) صادر شده است. مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها یا همان TOTAL2 (مارکت کپ بازار کریپتو بدون در نظر گرفتن بیت کوین) از فراکتال صعودی سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ پیروی کرده و شاخص آلت سیزن (Altcoin Season Index) هم نشان می‌دهد دامیننس بیت کوین ممکن است کاهش یابد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از بی‌این کریپتو، بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران می‌خواهند بدانند آلت سیزن چه زمانی شروع می‌شود، زیرا در دو سال گذشته فرصت‌های چندان سودآوری را تجربه نکرده‌اند. دلیل آن هم این است که بازار نزولی سال ۲۰۲۲ توکن‌های مورد علاقه آن‌ها را به کف چند ساله خود رساند و بیت کوین با عملکرد بهتر خود در سال ۲۰۲۳ بیش از ۱۶۰٪ رشد کرد.

علاوه بر این، قیمت اتریوم هم اخیرا در برابر بیت‌ کوین (ETH/BTC) به کف ۱۸ ماه گذشته خود رسیده است. به همین خاطر، برخی از معامله‌گران حتی این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا ممکن است ETH از بین رفته باشد؟ از طرفی اگر اتریوم خوب عمل نکند، کل بازار آلت کوین‌ها اصلاح می‌شود؟ آیا این بدان معنا است که فصل بعدی آلت کوین‌ها اتفاق نمی‌افتد؟

با وجود این، سیگنال‌های موجود در چند نمودار به احتمال آغاز آلت سیزن بعدی اشاره دارند. این سیگنال‌ها از مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها (TOTAL2)، شاخص آلت سیزن و حتی خود روند ETH تشکیل شده‌اند.

مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها

همان طور که در تصویر پایین مشخص است، مارکت کپ بازار آلت کوین‌ها یا همان TOTAL2 از اوج نوامبر ۲۰۲۱ (آبان ۱۴۰۰) در ۱.۷۱ تریلیون دلار تا ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) به کف ۴۲۷.۵۷ میلیارد دلار رسید. سپس، از اواسط سال ۲۰۲۲ تا نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) آلت کوین‌ها وارد مرحله انباشت بلندمدت شدند. TOTAL2 هم در یک کانال موازی بین ۴۹۴ میلیارد دلار (خط سبز) و ۶۵۷ میلیارد دلار (خط قرمز) حرکت می‌کرد.

در این دوره مقاومت TOTAL2 در ۶۵۷ میلیارد دلار تشکیل شد و بارها به عنوان حمایت (در طول بازار صعودی) و مقاومت (در دوران انباشت) عمل کرد (فلش‌های آبی). در نوامبر ۲۰۲۳ (آبان) مارکت کپ آلت کوین‌ها بالاخره توانست از این مقاومت عبور کند و از محدوده انباشت خود خارج شود.

شکست (Breakout) صعودی این ناحیه توسط دو فاکتور تکنیکال مهم تایید شده است. اولین فاکتور این است که نمودار مذکور یک ساختار بلندمدت صعودی ایجاد کرده است؛ زیرا بعد از ایجاد یک سقف بالاتر (HH) و یک کف پایین‌تر (HL)، در حال حاضر یک HH جدید در آن ظاهر شده است. این امر نشان‌دهنده آغاز یک روند صعودی بلندمدت است.

نمودار مارکت کپ آلت کوین‌ها
نمودار مارکت کپ آلت کوین‌ها – منبع: TradingView 

علاوه بر این، شکست این ناحیه توسط حجم معاملات آلت کوین‌ها هم تایید شده که خط مقاومت نزولی (فلش بلند آبی) خود را شکسته است. این خط از آلت سیزن اواسط سال ۲۰۲۱ برقرار بود و شکستن آن یک سیگنال بسیار صعودی است. هدف بعدی TOTAL2 مقاومت بلندمدت ۹۴۲ میلیارد دلار است. بعد از رسیدن به آن، می‌توان انتظار اصلاح و آزمایش این خط حمایت را (در ۶۵۷ میلیارد دلار) داشته باشیم.

علاوه بر این، ساختار فراکتالی نمودار TOTAL2 هم یک سیگنال صعودی است که اخیرا توسط تحلیلگر معروفی به اسم «el_crypto_prof» منتشر شده است. وی خاطرنشان کرده است این سومین مرتبه در تاریخ است که مارکت کپ آلت‌ کوین‌ها یک کف دوقلو با یک کف بالاتر و یک شکست جعلی ایجاد کرده است.

دو دفعه قبلی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ رخ داد. بعد از هر دو مورد یک حرکت صعودی شدید و آلت سیزن قدرتمند داشته‌ایم.

نمودار TOTAL2
نمودار TOTAL2 – منبع: TradingView

شاخص آلت سیزن به پایان سال بیت کوین اشاره دارد

دومین سیگنالی که به نفع حرکت آتی آلت کوین‌ها صادر شده، شاخص آلت سیزن است. این شاخص عملکرد آلت کوین‌ها را در برابر بیت کوین در تایم فریم‌های ماهانه، سه ماهه و سالانه بررسی می‌کند و این بازه سالانه است که نشان‌دهنده یک تغییر قریب‌الوقوع است. «el_crypto_prof» در یکی دیگر از توییت‌های خود اشاره کرده است که این اندیکاتور ساختار فراکتال ۲۰۲۰ را تکرار می‌کند. وی در این باره گفته است:

شاخص آلت سیزن نشان می‌دهد ما در آستانه خروج از منطقه بیت کوین هستیم.

شاخص آلت سیزن
شاخص آلت سیزن – منبع: blockchaincenter.net

این بدان معنی است که رنج آلت کوین‌ها در برابر بیت کوین که حدود ۲ سال طول کشیده، ممکن است به زودی به پایان برسد. اگر این شاخص بلندمدت مثل سال ۲۰۲۰ رفتار کند، در سال ۲۰۲۴ ممکن است یک آلت سیزن قدرتمند داشته باشیم.

اتریوم در آستانه یک روند صعودی قوی

آخرین سیگنالی که به نفع آلت سیزن صادر شده، نمودار قیمت اتریوم است. با توجه به این واقعیت که ETH/BTC در حال حاضر در کف بلندمدت خود قرار دارد، به نظر می‌رسد زمان ایده‌آلی برای ایجاد یک موقعیت خرید یا لانگ به وجود آمده است.

اگر سناریوی کف دوقلو اجرا شود و اتریوم از سطح ۰.۰۵۲ BTC به سمت بالا برگردد، می‌تواند به سرعت به نزدیک‌ترین مقاومت خود در ۰.۰۸۵ BTC برسد. با این حال، اگر این حرکت شکست بخورد و اتریوم سقوط کند، حمایت بعدی آن در سطح ۰.۰۴ BTC قرار دارد. رسیدن به این سطح مقاومت قبلی ۲۰۲۱-۲۰۱۸ را تایید می‌کند.

نمودار ETH/BTC
نمودار ETH/BTC – منبع: TradingView

نمودار اتریوم به دلار هم در حال تشکیل یک ساختار صعودی است که فراکتال آن درست قبل از بازار صعودی قبلی تکرار شده است. معامله‌گری به اسم «IamCryptoWolf» با استناد به نمودار پایین به این نکته اشاره کرده است.

این نمودار نشان می‌دهد عملکرد فعلی اتریوم شباهت زیادی به عملکرد آن در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ دارد. اگر اتریوم بتواند سطح ۱٬۹۳۵ دلار را نگه دارد و آن را به عنوان حمایت تایید کند، ممکن است با یک حرکت صعودی جدید مواجه شود. اگر سناریوی بازار صعودی قبلی تکرار شود، اتریوم ممکن است در ۱۸ ماه آینده صعود قابل توجهی را تجربه کند.

نمودار قیمت اتریوم – منبع: TradingView

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا