متوسط مقالات عمومی

پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن کدامند؟

احتمالا تاکنون اصطلاح آلت سیزن (Altseason) را زیاد شنیده‌اید و با مفهوم آن آشنا هستید. آلت سیزن یا فصل آلت کوین‌ها، دوره‌ای از بازار ارز دیجیتال است که در طول آن آلت کوین‌ها رشد بیشتری نسبت به بیت کوین دارند. تشخیص زمان شروع آلت سیزن برای سرمایه‌گذاران حوزه کریپتو بسیار مهم است؛ چون فرصت کسب سود از آلت کوین‌ها را به آن‌ها می‌دهد. اما چطور می‌توانیم وقوع آلت سیزن را تشخیص دهیم؟ در این مقاله از میهن بلاکچین، پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید از آن‌ها کمک بگیرید.

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن چیست
منبع: img.currency.com

آلت سیزن را می‌توانیم به‌عنوان دوره‌ای از چرخه صعودی (بازار گاوی) ارز دیجیتال تعریف کنیم که در آن آلت کوین‌ها از نظر ارزش و قیمت دلاری، بیشتر از بیت کوین رشد می‌کنند. معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که قیمت بیت کوین به آخرین مرحله روند صعودی، یعنی به اوج خود برسد و یا به اوج نزدیک شود.

در چرخه‌های قبلی بیت کوین، جریان پول با یک الگوی ساده در نهایت به آلت سیزن ختم شده است. با نگاه به چرخه‌ بازار، متوجه می‌شویم که در چند فاز از این چرخه بزرگ همپوشانی وجود دارد. به توالی زیر توجه کنید:

بیت کوین –> اتریوم –> کوین‌هایی که ارزش بازار بزرگ دارند –> کوین‌هایی که ارزش بازار متوسط و کوچک دارند –> تمام کوین‌ها

آلت سیزن با موارد زیر شروع می‌شود:

 • فناوری‌های جدید (چون جدید و دست‌نخورده هستند، علاقه سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کنند.)
 • آلت کوین‌هایی که زیر ارزش واقعی خود هستند (Undervalued)
 • پروژه‌های قدیمی، میم کوین‌ها و شت کوین‌ها

در نهایت به برهه‌ای می‌رسیم که همه چیز پامپ می‌شود و این یک هشدار بزرگ است.

پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن

پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن
منبع: yourcryptolibrary.com

اکنون که با مفهوم آلت سیزن و ویژگی‌های آن آشنا شدید، شاید بپرسید که با کدام شاخص‌ها و اندیکاتور‌ها می‌توانیم آلت سیزن را تشخیص دهیم. در این قسمت، مهم‌ترین پارامترهای شناسایی آلت سیزن را معرفی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که بازار ارز دیجیتال همواره در حال تکامل است و با گذشت زمان ممکن است کاربرد این اندیکاتور‌ها تغییر کند.

نسبت ETH به BTC

شاخص ETH/BTC
منبع: Tradingview

اتریوم مهم‌ترین شاخص در شناسایی قدرت آلت سیزن است؛ چون اتریوم رهبر آلت کوین‌ها محسوب می‌شود. رشد ارزش اتریوم نسبت به ارزش بیت کوین نشانه این است که علاقه و پول سرمایه‌گذاران به‌سرعت در حال روانه شدن به سمت آلت کوین‌ها است. برای دسترسی به این اندیکاتور، روی این لینک کلیک کنید.

اندیکاتور TOTAL2

اندیکاتور TOTAL2
منبع: Tradingview

اندیکاتور TOTAL2 ارزش بازار کل ۱۲۵ آلت کوین برتر را نشان می‌دهد. به‌کمک این پارامتر می‌فهمید که جریان پول جدیدی به بازار آلت کوین‌ها وارد شده است. در این اندیکاتور، به بسته‌شدن کندل‌ها در بالا و پایین حمایت‌ها و مقاومت‌ها دقت کنید.

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance)

دامیننس بیت کوین
منبع: Tradingview

افزایش دامیننس بیت کوین باعث کاهش ریسک و کاهش علاقه به آلت کوین‌ها می‌شود و در نتیجه قیمت آلت‌ کوین‌ها ثابت می‌ماند یا کاهش می‌یابد؛ اما کاهش دامیننس بیت کوین باعث افزایش ریسک و افزایش علاقه به آلت کوین‌ها می‌شود و در نتیجه قیمت آن‌ها پامپ می‌شود.

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، شکسته‌شدن حمایت دامیننس بیت کوین به سمت پایین منجر به وقوع آلت سیزن بزرگ سال ۲۰۲۱ شد.

دامیننس تتر (USDT Dominance)

دامیننس تتر
منبع: Tradingview

دامیننس تتر در واقع جریان ورود و خروج تتر (USDT) به بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد. افزایش دامیننس تتر یعنی افراد سرمایه خود را به استیبل کوین‌ها می‌برند و این یک سیگنال خرسی یا نزولی است؛ اما کاهش دامیننس تتر یعنی افراد به دنبال سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها هستند و این یک سیگنال صعودی یا گاوی است.

شاخص آلت سیزن

شاخص آلت سیزن
منبع: Blockchain Center

شاخص آلت سیزن (Altcoin Season Index) نشان می‌دهد که احساسات بازار و سرمایه‌گذاران به بیت کوین متمایل است یا به آلت کوین‌ها. اگر در طول یک فصل گذشته (۹۰ روز) ۷۵ درصد از ۵۰ ارز دیجیتال برتر عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند، این شاخص به محدوده آلت سیزن می‌رسد.

تطبیق اندیکاتورها

اگر به اندیکاتورهای معرفی شده در بالا دقت کنید، متوجه می‌شوید که این شاخص‌ها چطور با هم هماهنگ هستند:

 • کاهش دامیننس بیت کوین
 • رشد TOTAL 2
 • قدرت ETH نسبت به BTC
 • کاهش نسبت دامیننس تتر به آلت کوین‌ها

اگر کل این موارد باهم در چرخه صعودی دیده شود، می‌توان گفت که در آلت سیزن به سر می‌بریم.

دوج کوین

از نظر تاریخی، دوج کوین (DOGE) یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال است (۲۰۱۳) و به‌عنوان یک شاخص برای شناسایی آلت سیزن استفاده می‌شود. وقتی دوج کوین به‌صورت سهمی‌وار رشد می‌کند، معمولا آلت کوین‌ها نیز پامپ می‌شوند. در تصویر زیر تاریخچه پامپ‌های DOGE را مشاهده می‌کنید.

پامپ‌های ارز دیجیتال دوج کوین
منبع: Tradingview

البته این فرض قطعی و همیشگی نیست. با توجه به نمودار بالا:

 • در نوامبر ۲۰۲۰ قیمت دوج کوین پامپ شد، اما آلت سیزن رخ نداد.
 • در اوایل سال ۲۰۲۱ دوج کوین پامپ شد و آلت سیزن اتفاق افتاد.

بنابراین دوج کوین یک شاخص قوی برای تشخیص آلت سیزن نیست؛ اما بهتر است آن را هم زیر نظر داشته باشید.

نمودار دوج کوین
منبع: Tradingview
بررسی نمودار دوج کوین و آلتکوین‌ها
منبع: Tradingview

نکات مهم در شناسایی آلت سیزن

در کنار بررسی و استفاده از پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن، نکات مهم و تکمیلی زیر را نیز در ذهن داشته باشید.

۱. شناسایی آلت سیزن آسان نیست

شناسایی آلت سیزن کار دشواری است. برای تشکیل یک آلت سیزن کامل، کاتالیزورهای زیادی باید در چرخه بازار ارز دیجیتال رخ بدهند که مهم‌ترین آن‌ها این ۳ عامل هستند:

 • بولران (Bullrun)
 • سفته‌بازی (Speculation)
 • ورود سرمایه جدید به بازار

۲. شرایط تغییر می‌کند

ارز دیجیتال یک بازار جدید است و دائما تغییر می‌کند. احتمالا روند بلوغ این بازار در طول زمان، کاربرد اندیکاتورها را تغییر خواهد داد. مثلا از آنجایی که بی‌نهایت ارز دیجیتال جدید می‌توان ساخت، ممکن است اثر دامیننس بیت کوین در آلت سیزن کمتر شود.

۳. سایر نکات

در ارزیابی و شناسایی آلت سیزن، به نکات زیر دقت کنید:

 • شدت و اثر روند صعودی
 • بسته شدن کندل‌ها در بالا یا پایین مقاومت‌ها و حمایت‌ها
 • استفاده از تایم فریم‌های هفتگی و ماهانه
 • شاخص ترس و طمع (طمع باعث تقویت سفته‌بازی می‌شود)
 • هیجان سرمایه‌گذاران برای رویدادها و فناوری‌های جدید

جمع‌بندی

شاید آلت سیزن باعث دستیابی سرمایه‌گذاران به سودهای کلان شود؛ اما به یاد داشته باشید که در این دوره سقوط قیمت‌ها نیز به‌سرعت رخ می‌دهد. میانگین فاصله اوج تا سقوط قیمت در آلت سیزن معمولا بین ۲ هفته الی ۱ ماه است. حتما در هدف‌های مشخص سیو سود کنید وگرنه به نقدینگی تریدرهای دیگر تبدیل می‌شوید. با توجه به مطالبی که در خصوص پارامترهای کلیدی در شناسایی آلت سیزن بیان کردیم، به نظرتان می‌شود آلت‌سیزن را تشخیص داد؟ شما از چه روش‌ها و معیارهایی برای شناسایی این دوره استفاده می‌کنید؟ به نظرتان میزان موفقیت در تشخیص آلت سیزن، به چه عوامل دیگری بستگی دارد؟

منبع
twitter.com/IamZeroIka

فرزین توفیق

کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی هستم و از بچگی به هنر،‌ زبان‌شناسی و نویسندگی علاقه داشتم. ورزش رو دوست دارم و موسیقی جایگاه خاصی تو زندگیم داره. همیشه سعی می‌کنم به‌دنبال چیزایی برم که حس خوبی بهم میدن و زندگی رو باارزش‌تر می‌کنن. ورود اتفاقی من به دنیای ارز دیجیتال، فرصت‌‌های خوبی رو تو زندگیم ایجاد کرد و حالا بخشی از یک مجموعه بزرگ هستم که در راستای آموزش و آگاهی‌دادن به مخاطب این حوزه، فعالیت می‌کنیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا