اخبار آلتکوین

تورچین به سومین صرافی غیرمتمرکز بازار تبدیل شد؛ رشد ۵۰٪ قیمت توکن RUNE در یک هفته

پروتکل تورچین (THORChain) در هفته گذشته به سومین صرافی غیرمتمرکز (DEX) بازار کریپتو از نظر حجم معاملات تبدیل شد. به نظر می‌رسد افزایش قیمت RUNE، توکن بومی این پلتفرم، در جذب کاربران جدید موثر بوده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، داده‌های وب سایت دیفای‌لاما (DefiLlama) نشان می‌دهد حجم معاملات تورچین در هفته گذشته به ۱.۳۲ میلیارد دلار رسیده و این پلتفرم را بعد از یونی سواپ (Uniswap) و پنکیک سواپ (PancakeSwap) به سومین صرافی غیرمتمرکز بازار تبدیل کرده است. گفتنی است حجم معاملات یونی سواپ و پنکیک سواپ به ترتیب ۱۰.۸۵ و ۲.۷۷ میلیارد دلار است.

تورچین از نظر حجم معاملات روزانه نیز به دومین پلتفرم معاملاتی بزرگ بازار کریپتو تبدیل شده و با ۳۳۴.۳ میلیون دلار، حجم معاملات آن ۵۰ میلیون دلار بیشتر از پنکیک سواپ است که در رتبه سوم قرار دارد. علاوه بر این، قیمت توکن RUNE هم در هفته گذشته بیش از ۵۱٪ رشد کرده و افزایش قیمت آن در ۳۰ روز گذشته به بیش از ۲۰۰٪ رسیده است.

نمودار RUNE در تایم فریم روزانه
نمودار RUNE در تایم فریم روزانه – منبع: TradingView

رشد تورچین و پیش گرفتن از پلتفرم مشهور کرو فایننس (Curve Finance) خیلی زودتر از آنچه چاد بارافورد (Chad Barraford)، توسعه‌دهند اصلی تورچین پیش‌بینی کرده بود، رخ داد. وی در ابتدا تخمین زده بود که این تغییر رتبه قبل از پایان سال ۲۰۲۳ اتفاق می‌افتد. او در واکنش به این موضوع گفته است:

این اتفاق خیلی زودتر از پیش‌بینی‌های من رخ داد و به جای ۲ ماه فقط ۲ روز طول کشید. در هر صورت، حجم معاملات تورچین در هفته پیش بیشتر از کرو فایننس بود.

هدف بعدی: پنکیک سواپ

توییت چاد بارافورد
توییت چاد بارافورد – منبع: پلتفرم اکس

تورچین مانند یونی سواپ است اما از نوع چند زنجیره‌ای است؛ که به معامله‌گران اجازه می‌دهد بیت کوین را از شبکه بومی آن با اتریوم مبادله کنند. تورسواپ (THORSwap) نیز نام صرافی غیرمتمرکزی است که توسط پروتکل تورچین پشتیبانی می‌شود.

میانگین درصد بازدهی سالانه (APR) این پلتفرم به ۴۴٪ می‌رسد؛ اما APR بعضی از استخرهای نقدینگی موجود در آن خیلی بیشتر است. برای مثال، می‌توان به استخر جفت‌ ارزهای بیت کوین و RUNE اشاره کرد که APR آن‌ها به بیش از ۳۵۳٪ می‌رسد.

اریک وورهیس (Erik Voorhees)، یکی از طرفداران مشهور بیت کوین، خاطرنشان کرده است تورچین تقریبا ۲٪ (۲۲۴ میلیون دلار) از حجم کل معاملات روزانه بیت کوین بین ۱۱ تا ۱۲ نوامبر (۲۰ تا ۲۱ آبان) را به خود اختصاص داده است. او با توجه به این مسئله تاکید کرد:

طرفداراهای واقعی بیت کوین بهتر است با تورچین آشنا شوند. این پلتفرم تنها بازاری است که می‌توان در آن بیت کوین را بدون واسطه و بدون محدودیت معامله کرد؛ همان چیزی که هدف BTC است.

۲۰۰ میلیون دلار بیت کوین بدون رپد شدن و بدون مجوز طی ۲۴ ساعت گذشته در تورچین معامله شده است.

توییت اریک وورهیس
توییت اریک وورهیس – منبع: پلتفرم اکس

شایان ذکر است پروژه تورچین توسط تیمی از توسعه‌دهندگان «Binance Dexathon» در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد و بسیاری از توسعه‌دهندگان و موسسان آن ناشناس مانده‌اند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا