اطلاعیه صرافی

از سرگیری فعالیت صرافی Thorswap با قوانین جدید ضدپولشویی؛ توکن RUNE حدود ۱۶٪ رشد کرد

صرافی غیرمتمرکز تورسواپ (THORswap) که در شبکه تورچین (THORchain) راه‌اندازی شده است، بعد از به‌روزرسانی قوانین و شرایط خدمات، فعالیتش را از سر گرفت؛ اما دسترسی به خدمات خود را برای کاربران کشورهای تحریم‌شده ممنوع کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از دبلاک و کوین تلگراف، هدف تورسواپ این است که به کاربران شهروند یا مقیم کشورهای تحریم‌شده توسط آمریکا، انگلستان و اتحادیه اروپا اجازه ندهد از فرانت اند (Front End) وب سایت آن استفاده کنند. این پلتفرم با یک شرکت ناشناس هم شریک شده تا آدرس‌های متعلق به کاربران مذکور را از این کشورها پیگیری کند. تیم تورسواپ اعلام کرد:

ما همکاری خود را با یکی از رهبران صنعت کریپتو آغاز کرده‌ایم تا برای جلوگیری از ورود سرمایه‌های غیرقانونی به تورسواپ قدرت بیشتری داشته باشیم.

اسامی کشورهایی که کاربران آن‌ها طبق شرایط سرویس‌دهی تورسواپ نمی‌توانند از این پلتفرم استفاده کنند، عبارت‌ است از: بلاروس، میانمار، ساحل عاج، کوبا، جمهوری دموکراتیک کنگو، ایران، عراق، لیبریا، کره شمالی، سودان، سوریه و زیمبابوه.

علاوه بر این، تورسواپ اعلام کرد کاربران آن باید از مواردی مثل قوانین ضد پولشویی پیروی کرده و تایید کنند در هیچ فعالیت غیرقانونی و مرتبط با کشورهای تحریم‌شده مشارکت نخواهند کرد. این پلتفرم در قوانین جدید خود اعلام کرده است:

تورسواپ این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در هر زمان، بدون اطلاع قبلی و به هر دلیلی (از جمله نقض این شرایط) دسترسی شما را به خدمات خود قطع کند.

فعالان بازار کریپتو به شدت به خاطر قوانین جدید تورسواپ خشمگین شده و اعلام کرده‌اند این قوانین برای پلتفرم‌های متمرکز ساخته شده‌اند؛ نه یک صرافی غیرمتمرکز. یکی از کاربران هم این سوال را مطرح کرده است که آیا تورسواپ شرایط خدمات صرافی‌های متمرکز را کپی کرده است؟

اریک وورهیس (Erik Voorhees)، بنیان‌گذار پلتفرم شیپ‌شیفت (ShapeShift)، در واکنش به چنین سوالاتی اظهار داشت:

شما درباره تورسواپ صحبت می‌کنید نه تورچین.

اولی یک شرکت متمرکز است که درباره رابط کاربری خودش تصمیمی گرفته است.

دومی یک پروتکل غیرمتمرکز است که چیزی را سانسور نمی‌کند و به روش‌های بی‌شماری می‌توان به آن دسترسی داشت.

توییت اریک وورهیس – منبع: پلتفرم اکس

این در حالی است که اطلاعات وب سایت صرافی تورسواپ نشان می‌دهد این پلتفرم خود را به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز معرفی می‌کند.

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، تورسواپ به خاطر فعالیت‌های هکر صرافی FTX رابط کاربری وب سایت خود را در ۶ اکتبر (۱۴ مهر) به حالت تعلیق در آورد. هکر مذکور در گذشته ۴۷۰ میلیون دلار رمزارز را از FTX دزدیده بود و برای پولشویی و «Chain Hopping» قصد داشت از این صرافی استفاده کند. در Chain Hopping دارایی‌های دیجیتال به سرعت بین شبکه‌های بلاکچین جابه‌جا می‌شوند تا منبع آن‌ها قابل‌پیگیری نباشد.

با این حال، شرکت الیپتیک (Elliptic) اعلام کرد با وجود تعلیق فعالیت تورسواپ، هکر FTX باز هم توانست وجوه خود را در شبکه تورچین جابه‌جا کند. به عبارت دقیق‌تر، این هکر از تورسواپ برای تبدیل ۷۲,۵۰۰ اتریوم (به ارزش ۱۲۰ میلیون دلار) به بیت کوین استفاده و سپس آن‌‌ها را به میکسرهایی مثل میکسر سندباد (Sinbad) منتقل کرده است. هر چند گروه لازاروس (Lazarus) کره شمالی بارها از این میکسر استفاده کرده است، اما الیپتیک معتقد است هکر FTX با کشور روسیه ارتباط دارد.

گفتنی است انتشار خبر از سرگیری فعالیت صرافی تورسواپ در ۱۲ اکتبر (۲۰ مهر) باعث شد قیمت توکن «RUNE» حدود ۱۶٪ رشد کند.

نمودار روزانه قیمت RUNE به دلار
نمودار روزانه قیمت RUNE به دلار – منبع: TradingView

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا