اخبار خارجی

تیم دراپر: دولت‌هایی که موافق بیت کوین هستند بزرگترین برنده‌ها خواهند بود!

تیم دراپر (Tim Draper) میلیاردر، بیت کوین را به خاطر شکستن مرزهای دنیا و فعالیت به عنوان یک سیستم ارز جهانی تحسین کرد. او به وال استریت ژورنال گفت که تکنولوژی‌هایی مثل بلاک چین و هوش مصنوعی داشتند مهمترین صنعت‌ها و خود دولت را مختل می‌کردند؛ از طرف دیگر، دولت‌هایی که موافق بیت کوین هستند برنده خواهند بود.

بلاک چین و هوش مصنوعی بزرگتر از اینترنت هستند

تیم دراپر، سرمایه‌گذار دارایی‌های ریسک‌پذیر که در گذشته فعالیت‌های گاوی در عرصه کریپتو داشته است، به تاثیر سرنوشت ساز اینترنت بر روی سرگرمی، رسانه، ارتباطات و دیگر حوزه‌ها اقرار کرد. با این حال، چیزی که بعدا تحت تسلط بلاک چین، هوش مصنوعی و قراردادهای هوشمند به میان می‌آید از اینترنت هم بزرگتر خواهد بود. تکنولوژی‌های اخیر در حال دگرگون کردن صنعت‌هایی هستند که در تمام دوران بزرگ بوده‌اند؛ مثل صنعت مالی و بانکداری، سلامت، بیمه و خود دولت.

فکر می‌کنم طی پنج تا ده سال آینده، شما شاهد تغییرات شگفت‌انگیزی باشید. اگر به مدت بیست سال از این دنیا خارج شوید، فکر نمی‌کنم بعد از آن دیگر این دنیا را بشناسید.

دراپر می‌گوید تکنولوژی‌های غیرمتمرکز مثل بلاک چین دارند به طور مستقیم دولت‌ها را به چالش می‌کشند دولت‌ها حس می‌کنند که در معرض تهدید هستند. دنیا به طور پیوسته در حال دگرگونی از قبیله گرایی به سمت یک جامعه جهانی بدون مرز است.

بعضی دولت‌ها فرصت‌ها را درک می‌کنند و این تکنولوژی‌های جدید را می‌پذیرند، ولی آنها از دست قبیله گرایی راحت نشده‌اند. دولت‌هایی مثل استونی، قزاقستان و مالزی از اینکه تبدیل به پیشوایان پذیرفتن قراردادهای هوشمند یا بیت کوین شده‌اند خوشحال هستند، ولی آنها با گفتن حرفهایی مثل اینها باهم رقابت نمی‌کنند: «هی! ما می‌توانیم بیمه سلامت را بهتر، ارزانتر و سریعتر از چیزی فراهم کنیم که در قبیله شما به دست می‌آید.»

دراپر در ادامه گفت در بعضی موارد، دولت‌هایی زیادی به شیوه فروش رو می‌کنند و مردم را به سمت محل اقامتشان جذب می‌کنند تا اینکه سعی کنند آنها را کنترل کنند. علاوه بر این، ممکن است شاهد ایجاد شدن دولت‌های نمادین باشیم و یا دولت‌هایی که در دریا سکونت دارند؛ ولی آنها به لطف بلاک چین و تکنولوژی‌های غیرمتمرکز، تاثیر عظیمی خواهند داشت. در نقاط دیگر، دولت‌های بزرگ به حاشیه خواهند رفت؛ چون آنها با قانون‌گذاری‌های متفاوت، خود را از این تجارت خارج کرده‌اند.

بیت کوین مرزها را بی‌معنی می‌کند

دراپر در مورد بیت کوین – اولین مورد استفاده از بلاک چین – گفت:

بیت کوین غیرمتمرکز، باز، شفاف و سازگار است. شما مجبور نیستید هر دفعه که با استفاده از کارت اعتباری‌تان پول منتقل می‌کنید، بین 2.5 تا 4 درصد پرداخت کنید. درعوض می‌توانید سازگار باشید. این یعنی گرفتن دنیایی که همیشه قبیله گرا بوده و تبدیل کردن آن به یک دنیای جهانی. و دنیا همیشه این مرزها را داشته است. و ناگهان، همینطور که زمان پیش می‌رود، این مرزها بی‌معنی و بی‌معنی‌تر می‌شوند.

او پیش‌بینی کرد که در آینده بیت کوین آشفتگی شدیدی به وجود بیاورد ولی می‌تواند فرصت‌های زیادی برای کارآفرینان به وجود بیاورد.

دراپر نتیجه‌گیری کرد دولت‌هایی موافق بلاک چین، بیت کوین و هوش مصنوعی هستند، در کنار دولت‌های نمادین، برنده‌های چهار دهه آینده خواهند بود. از طرف دیگر، کشورهایی که بیش از حد روی قانون‌گذاری متمرکز هستند در نهایت بازنده خواهند بود.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا