مقالات عمومی

مزایا و معایب بازار خرسی (نزولی) و نکاتی در خصوص عبور از آن!

مدتی است که با بازار خرسی بیت کوین مواجه هستیم. پایبند بودن به دارایی که با افت قیمت همراه است، موضوع دشواری است و لازمه عبور از این بازار نیز داشتن صبر زیاد است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در این مقاله به چند توصیه در خصوص اینکه چطور می‌توانید صبر کنید و خود را از سودهای آتی محروم نکنید می‌پردازیم.

 

دلیل افت قیمت بیت کوین چیست؟

افراد بسیار زیادی از بازار خرسی ناراحت می‌شوند. این ناراحتی در ابتدا آنچنان شدید نیست زیرا اکثر افراد انتظار دارند که افت اولیه قیمت، موقتی باشد. با ادامه یافتن بازار خرسی، ناراحتی افراد بیشتر خواهد شد.

انتظار می‌رود که قیمت بیت کوین روند صعودی داشته باشد یا حداقل ثابت بماند. در نتیجه، کاربران انتظار نوعی پیشرفت خطی را دارند. از آنجایی که افزایش قیمت بیت کوین در ۷ سال گذشته X درصد بوده است، مردم انتظار دارند که همین شرایط باقی بماند.

واضح است که در دنیای واقعی هیچی از جمله بیت کوین روند خطی ندارند. قیمت دارایی های مختلف، جهش ناگهانی دارند و این موضوع کاملا طبیعی است. برای مثال، بیت کوین چندین بار کاهش قیمت تا ۸۰ درصد را پشت سر گذاشته است.

دلیل اصلی ناراحت بودن این است که بسیاری از افراد بدون تلاش می‌خواهند پول به دست بیاورند، زیرا اگر بیت کوین با نرخ ثابت و خوبی افزایش قیمت داشته باشد دیگر به دریافت حقوق نیاز نیست. در ادامه به نکات منفی بازار خرسی می‌پردازیم.

 

چرا بازار خرسی بسیار ناخوشایند است؟

بازار خرسی ارز دیجیتال

دلیل اول ناخوشایند بودن بازار خرسی، فشار مالی است. استرس و به ویژه استرسی که نتوانید مدیریت کنید می‌تواند از نظر مالی شما را نابود کند. اگر بدهی زیادی دارید یا پشتوانه خوبی ندارید، بازار خرسی زمانی است که شرایط شما بدتر خواهد شد. و این موضوع اصلا خوب نیست.

قانون اول سرمایه گذاری این است که از بازار محو نشوید و بازار خرسی همان زمانی است که این قانون بیشترین نقش را ایفا می‌کند.

دلیل دوم ناخوشایند بودن بازار خرسی، فشار اجتماعی است. گویا فشار مالی کافی نبود، جمله “بهت گفته بودم” منتقدان که در هر بازار خرسی بیان می‌شود نیز بر ناخوشایند بودن این شرایط اضافه می‌کند. شنیدن این جمله از طرف دوستان و آشنایان نیز می‌تواند بدتر باشد. برخلاف روند صعودی که مردم با شما مانند نابغه برخورد می‌کنند، بازار خرسی نیز شما را از نظر اجتماعی تحقیر می‌کند.

دلیل سوم، فرصت های کمتر برای کسب سود است.  در روندهای صعودی، استارت آپ ها و پروژه های بسیار زیادی وجود دارد که به دنبال افراد با همه نوع استعدادی می‌باشند. در این شرایط به نظر می‌رسد که فرصت کسب سود بی پایان است و اگر سابقه خوبی داشته باشید می‌توانید سود زیادی از مشاوره، بازاریابی و سایر امور به صورت شغل قراردادی یا دارای حقوق ثابت کسب کنید. هرچند در روندهای نزولی اوضاع سخت تر می‌شود. افراد مختلف شما را غیرضروری می‌بینند و پروژه هایی که در پول غرق بودند به فکر صرفه جویی در مخارج می‌افتند.

 

چرا بازار خرسی خوب است؟

دلیل اول خوب بودن بازار خرسی این است که سرمایه گذاری های نامناسب در زمان بازار صعودی را مشخص می‌کند. هنگام روند صعودی، پروژه های بسیار زیادی با فرضیه های بی اساس سرمایه هنگفتی را جذب می‌کنند. بعضی از پروژه ها فقط با ارائه‌ وایت پیپر توانستند ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه به دست آورند. سطح سرمایه گذاری های نامناسب در این عرصه طی چند سال گذشته بسیار زیاد بود و بسیاری از این پروژه ها ناپدید شده اند. این موضوع خوبی است زیرا منابع این پروژه ها را می‌توان در اقدامات مفیدتری به کار گرفت. طبق نظریه اتریشی چرخه کسب و کار، اصلاح در بازار باعث ایجاد شرکت و سازمان های بهتری می‌شود. به عبارت دیگر، پول از عاملان بد به افرادی می‌رسد که می‌دانند چه کاری انجام می‌دهند، و این نکته بسیار خوبی است.

دلیل دوم خوب بودن بازار خرسی این است که مسائلی را مشخص می‌کند که واقعا مهم هستند. در مدت پرفشار بازار خرسی فقط پروژه های مفید باقی می‌مانند. در بازارهای نزولی می‌توانیم متوجه شویم که برای مردم واقعا چه چیزی مهم است زیرا در این مواقع مردم انتخاب های خود را بر اساس چیزی که می‌خواهند انجام می‌دهند. در بازار خرسی دیگر تمام ICO ها را نمی‌خرند و به بررسی دقیق چیزی که می‌بینند می‌پردازند و انتخاب ها خود را با دقت و منطق بیشتری انجام می‌دهند. از فومو دست می‌کشند و تحقیقات خود را درباره پروژه انجام می‌دهند. بازار هوشمندتر نکته خوبی است زیرا اختصاص بهتر سرمایه منجر به جامعه پررونق تر می‌شود.

بازار خرسی ارزهای دیجیتال

دلیل سوم این است که به شما سخت کوشی و هوشمند بودن را می‌آموزد. در بازار صعودی، شغل ها آسان و انتظارات کم می‌باشند. در بازار خرسی، کارمندان بر اساس نیاز و با بررسی دقیق تر استخدام می‌شوند. این موضوع بدان معنا است که به عنوان داوطلب دریافت شغل باید ارزش واقعی ارائه دهید که منجر به سخت کوشی و هوشمند بودن می‌شود. در بازار خرسی اگر ارزش واقعی ارائه ندهید استخدام نمی‌شوید.

دلیل چهارم این است که شخصیت شما را توسعه می‌دهد. بسیاری از افراد در خصوص خوش شانس بودن خریداران اولیه بیت کوین شکایت می‌کنند. دارندگان بلندمدت خوش شانس نیستند، بلکه به اقدامات خود اعتقاد دارند. بسیاری از افراد در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ بیت کوین خریدند اما بسیاری از آنها نیز بیت کوین های خود را فروختند زیرا بیت کوین برای آنها یک بازی، قمار یا جنس جدید بود. آنها خود را برای شناخت عمیق تر بیت کوین به زحمت نیانداختند یا شاید تلاش کردند و متقاعد نشدند. حفظ بلندمدت بیت کوین کار آسانی نیست و بازارهای نزولی دلیل سخت بودن آن می‌باشد. هنگامی که قیمت چیزی ۸۰ درصد کاهش می‌یابد آن را نگه می‌دارید؟

اگر بازار خرسی باشد جواب مثبت به این سوال آسان است. اما حفظ دارایی دیجیتال و عبور از بازار خرسی اعتقاد راسخ می‌خواهد. هم چنین باید مطمئن شوید که جایگاه شما تحت فشار قرار نگیرد بنابراین نباید چیزی که از توان مالی شما خارج است را بخرید. باید برای آینده برنامه دقیقی داشته باشید و به ارزش هایی که در ذهن دارید پایبند باشید. بازار صعودی به شما فرصت های زیادی ارائه می‌دهد. بازار خرسی شما را مجبور می‌کند که انتخاب های دشواری انجام دهید. اگر انتخاب های درستی انجام دهید، شخصیت شما توسعه می‌یابد.

 

نتیجه گیری

بازار خرسی بخش ضروری هر اقتصادی است، مخصوصا هنگامی که سرمایه گذاری های نامناسبی در چند سال گذشته انجام شده باشد. توزیع مجدد منابع از چیزی که مردم نمی‌خواهد به چیزی که مردم می‌خواهند مزیت اصلی بازار خرسی می‌باشد. نوسانات بسیار زیادی در چند سال گذشته در دنیای ارز دیجیتال وجود داشته است. این عرصه باید بر اساس واقعیت مجددا ساماندهی شود و نه بر اساس وعده ها.

عبور از این ساماندهی مجدد آسان نیست اما اگر از این مرحله عبور کنید و بیت کوین های خود را هم چنان حفظ کرده باشید، اقدامی ارزشمند انجام داده اید زیرا از بازار صعودی بعدی سود خواهید برد.

 

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا