متوسط مقالات عمومی

آیا می دانید ۱۰ ارز دیجیتال برتر سال ۲۰۱۹ کدام ها بودند ؟

از ابتدای سال ۲۰۱۹ تا کنون، بازار ارز دیجیتال (cryptocurrency) نوسانات جنون آمیزی را تجربه کرده است. حجم این بازار در ابتدای سال ۲۰۱۹ تقریبا ۱۳۰ میلیارد دلار بود اما در ماه جولای و با هجوم گاو ها، حجم این بازار به تقریبا ۳۷۳ میلیارد دلار رسید. از آن زمان به بعد، کم کم بازار با افت مواجه شد و در حال حاضر حجم این بازار در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار می باشد. در این نوشتار به معرفی تعدادی از ارز های دیجیتال برتر ۲۰۱۹ می پردازیم که بهترین عملکرد را در این سال داشتند و توانستند در برابر ناملایمات بازار مقاومت کنند. لازم به ذکر است که در میان این ارز های برجسته، صحبتی از بیت کوین (bitcoin) نشده است.

ارز دیجیتال چین لینک (Chainlink)

جای تعجب نیست که چین لینک را در این لیست و به عنوان یکی از ارز های دیجیتال برتر سال ۲۰۱۹ ببینیم. این پلتفرم (platform) اساسا می خواهد که خلا موجود بین قرارداد های هوشمند مبتنی بر بلاک چین (blockchain) و کاربرد های جهان واقع را پر کند. این ارز دیجیتال به آرامی سال ۲۰۱۹ را شروع کرد و قیمت آن در مدت پنج ماه از ۳۱ سنت به ۴۵ سنت رسید. در هفته اول جولای، این کوین (coin) به اوج قیمت خود یعنی ۳.۷۴ دلار رسید. این ارز در چند ماه اخیر مقداری افت کرده است اما هنوز هم بنا بر گزارش سایت میهن بلاک چین با قیمت ۱.۸۸ دلار آمریکا معامله می شود. در کل، این ارز از ابتدای سال تا به حال دارای رشد ۵ برابری نسبت به دلار و ۳ برابری نسبت به بیت کوین می باشد که واقعا عالی است.

بایننس کوین (BNB

ارز دیجیتال

این ارز دیجیتال در میانه سال ۲۰۱۷ وارد بازار شد و علاوه بر ترید (trade)، به منظور کاهش کارمزد های پرداختی در داخل صرافی بایننس (Binance) هم کاربرد دارد. علاوه بر اینها، صرافی بایننس هر روز انگیزه های بیشتر و بیشتری را برای نگهداری این کوین فراهم می کند.

قیمت این کوین در ابتدای سال حدود ۶ دلار بود، اما در هفته آخر می، قیمت آن به حدود ۳۵.۲۰ دلار رسید و این به معنی رشدی بیش از ۴۵۰ درصد بود. این کوین در سه ماهه سوم ۲۰۱۹ با افت مواجه شد و قیمت آن به ۱۵.۷۹ دلار رسید. از آن به بعد، این کوین رفته رفته ثبات پیدا کرد و با قیمتی در حول و حوش ۱۴ دلار معامله شد. قیمت این کوین از ابتدای سال تا به حال به نسبت دلار، حدود ۱۴۰ درصد افزایش یافته است.

تزوس (Tezos)

تزوس (XTZ) یک پلتفرم محاسباتی غیر متمرکز است که از یک الگوریتم (algorithm) تایید رسمی استفاده می کند. دارندگان این توکن می توانند با استیکینگ (staking) توکن اضافی کسب کنند که این انگیزه ای برای ایجاد و تایید بلاک ها (blocks) است.

این ارز دیجیتال سال را با ۴۷ سنت شروع کرد و در انتهای سه ماهه اول به ۱.۰۶ دلار رسید. قیمت این ارز همچنان به رشد خود ادامه داد و در بین آپریل و ژوئن به قله ۱.۸۸ دلاری خود رسید. قیمت این کوین سپس افت کرد و در حول و حوش ۱ دلار تا ۱.۲۰ دلار معامله می شد. از دسامبر، قیمت این ارز دیجیتال دوباره شروع به رشد کرد و هم اکنون و در لحظه این نوشتار، قیمت آن بنا بر گزارش سایت میهن بلاک چین حدود ۱.۳۷ دلار آمریکا می باشد. این کوین از ابتدای سال تا کنون به نسبت دلار بیش از ۱۹۰ درصد رشد داشته است.

اس ان اکس (SNX)

اس ان اکس یکی از توکن های ERC-20 است و تراکنش های بومی مرتبط با صرافی Synthetix را تسهیل می کند. این توکن ها با استفاده از یک مدل همتا به قرارداد ترید می شوند و همچنین به عنوان وثیقه برای پشتیبانی از دارایی های ترکیبی اس ان اکس مورد استفاده قرار می گیرد.

بین ژانویه و آپریل، قیمت این توکن به ۷ سنت رسید. از ماه می نیز این ارز دیجیتال به افزایش قیمت خود ادامه داد. تنها افت برجسته قیمتی برای این ارز در ۲۶ نوامبر اتفاق افتاد که در آن زمان کل بازار کریپتو با افت مواجه شد. در کل، از شروع سال ۲۰۱۹ تا کنون، قیمت این توکن بیش از ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت اس ان اکس در لحظه این نوشتار و بنا به گزارش سایت میهن بلاک چین حدود ۱.۲۳ دلار آمریکا می باشد.

بیت کوین کش (Bitcoin Cash

ارز دیجیتال

بیت کوین کش (BCH) که یکی از ده ارز برتر بازار در حال حاضر است، در واقع هارد فورک (hard fork) بیت کوین می باشد. قیمت این ارز دیجیتال در هفته دوم ژانویه برابر با ۱۳۵ دلار بود. اما با شروع آپریل، قیمت این ارز دیجیتال به بیش از ۳۰۰ دلار رسید. قیمت این ارز در ۲۶ ژوئن به قله سالانه خود یعنی ۴۷۹.۹۶ دلار رسید. در خلال سه ماهه سوم ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین کش تقریبا ثبات پیدا کرد و در حول و حوش ۳۰۰ دلار معامله می شد. اما از نوامبر به بعد، قیمت این کوین افت کرد و در حال حاضر و بنا بر گزارش سایت میهن بلاک چین قیمت هر کوین برابر با ۲۰۶.۲۰ دلار آمریکا می باشد.

در کل، قیمت بیت کوین کش به نسبت دلار در یک سال گذشته حدودا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 کاسموس (Cosmos)

کاسموس (ATOM) شبکه غیر متمرکزی است که متشکل از بلاک چین های متعددی است که مستقل، مقیاس پذیر و دارای قابلیت همکاری با یکدیگر هستند. این پلتفرم در خلال ۲۰۱۹ توجه زیادی را به خود جلب کرد، مخصوصا زمانی که ارز دیجیتال همراه با این شبکه یعنی ATOM، در خلال ماه می افزایش قیمت چشمگیری یافت. در اول ماه ژانویه، قیمت این ارز دیجیتال ۰.۰۰۱ دلار بود و الان بنا بر گزارش سایت میهن بلاک چین، قیمت این ارز ۴.۴۱ دلار می باشد.

لایت کوین (litecoin)

لایت کوین (LTC) یکی از ده ارز برتر بازار است که توسط چارلی لی (Charlie Lee) و به منظور ایجاد نسخه ای از بیت کوین که بیشتر شبیه پول عادی باشد، ایجاد شد. در هفته اول ژانویه قیمت لایت کوین ۳۲ دلار بود اما در ۲۲ ژوئن، قیمت آن به حدود ۱۴۱ دلار رسید. اما از آن به بعد، قیمت لایت کوین با کاهش مواجه شد و در سراسر ماه دسامبر، این ارز دیجیتال با قیمت حدودا ۴۳ دلار معامله می شد. در کل، قیمت این ارز به نسبت دلار از ابتدای سال تا کنون حدودا ۴۰ درصد افزایش یافته است.

بت (BAT)

بت یک ارز دیجیتال است که در مرورگر بریو (Brave) مورد استفاده قرار می گیرد. هدف این مرورگر این است که کاربران به دلخواه خود تبلیغات برای تماشا کردن انتخاب کنند و در قبال این توجه ای که به خرج می دهند، پاداش دریافت کنند. این پاداش ها به صورت توکن بت خواهد بود.

قیمت بت در ابتدای سال حدودا ۱۳ سنت بود اما در نیمه دوم آپریل به اوج قیمت سالیانه خود یعنی حدودا ۴۴ سنت رسید. بعد از این زمان، قیمت بت نیز مانند ۵۰ ارز برتر بازار با افت مواجه شد و سپس کم کم دوباره این ارز دیجیتال رشد کرد و قیمتش بهبود پیدا کرد. با شروع دسامبر، قیمت بت تقریبا به ثبات رسیده است. قیمت بت در حال حاضر و بنا به گزارش میهن بلاک چین در حدود ۱۸ سنت می باشد. قیمت این ارز دیجیتال در خلال ۲۰۱۹ حدودا ۳۵ درصد افزایش یافته است.

اتر (Ether

ارز دیجیتال

اتر (ETH) یکی از ده ارز برتر بازار و دومین ارز دیجیتال از لحاظ حجم بازار است. توسعه دهندگان اتریوم، این پلتفرم را به عنوان کامپیوتر جهانی برای قرارداد های هوشمند توصیف کرده اند. این پروتکل دیجیتال به تسهیل، تایید و تقویت قراردادی که شرایط آن از پیش تعیین شده، کمک می کند. اتریوم همچنین اکوسیستمی (ecosystem) برای صدور توکن های ERC-20 است.

در ۱۳ ژانویه، قیمت اتر حدود ۱۱۶ دلار بود. در خلال شش ماه اول ۲۰۱۹، قیمت آن افزایش یافت و در ۲۶ ژوئن به قله سالیانه خود یعنی حدودا ۳۳۴ دلار رسید. سپس قیمت این ارز پایین آمد و برای بقیه سال اکثرا در دامنه قیمتی ۱۵۰ تا ۱۸۰ دلار معامله شد. این ارز از ابتدای سال تا کنون حدودا ۲۰ درصد به نسبت دلار رشد داشته است.

ایاس (EOS)

ایاس یک پلتفرم ارز دیجیتال است که می تواند توسط توسعه دهندگان برای ابداع تعدادی برنامه غیر متمرکز جدید مورد استفاده قرار گیرد. توکن ایاس برای تسهیل تراکنش های ناشناس این شبکه و همچنین فرآیند های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. بلاک چین ایاس برای مقیاس پذیری بسیار بالا طراحی شده و امکان سفارشی سازی آن فراهم است. به همین دلیل است که این پروژه اینقدر محبوب می باشد.

در هفته دوم ژانویه، قیمت این ارز ۲.۲۳ دلار بود. بین ماه های فوریه و می، قیمت این ارز رشد زیادی یافت و در ۳۱ می به اوج خود یعنی ۸.۵۴ دلار رسید. بعدا این ارز دیجیتال با افت قیمت مواجه شد و اکثرا در ماه های بعد در دامنه قیمتی ۳ تا ۳.۸۰ دلار معامله می شد. از آخرین هفته نوامبر به بعد، ایاس کاملا به ثبات رسید و در لحظه این نوشتار نیز، بنا به گزارش میهن بلاک چین، قیمت این ارز حدودا ۲.۶۳ دلار آمریکا می باشد. از ابتدای سال تا کنون، قیمت این ارز دیجیتال به نسبت دلار حدودا ۱۰ درصد رشد کرده است.

نظر شما در مورد ارز های لیست شده در این مقاله چیست؟ کدام یک از ارز های دیجیتال دیگر عملکرد خوبی داشته اند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا