مبتدی مقالات عمومی

۵ مورد از بهترین شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۲

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی متمرکز مانند فیسبوک و اینستاگرام به دلیل حجم داده‌هایی که از کاربران خود جمع‌آوری می‌کنند، بدنام هستند. به علاوه می‌دانیم که وجود شبکه‌های اجتماعی برای برقراری ارتباط با دیگران در این عصر دیجیتال ضروری است. پس راه حل چیست؟ اینجاست که شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز وارد می‌شوند. پلتفرم‌های شبکه اجتماعی غیرمتمرکز به سرعت در حال تبدیل‌شدن به جایگزینی برای پلتفرم‌های بزرگ مانند فیس‌بوک و توییتر هستند. در این مقاله از میهن بلاکچین بهترین شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز را که ممکن است جایگزین نسخه‌های متمرکز فعلی شوند، به شما معرفی می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز چیست؟

بهترین شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز
منبع: www.ebu.ch

رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز اساسا پلتفرم‌هایی هستند که بر روی بلاک چین ساخته شده‌اند. مشابه نحوه عملکرد بلاک‌چین‌ها، آنها اطلاعات را به صورت غیرمتمرکز و بدون ذخیره‌سازی مرکزی ذخیره می‌کنند.

چرا باید این پلتفرم‌ها را جایگزین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی معمولی کنید؟ گرفتن داده‌های شما مهم‌ترین دلیل است. با ماهیت همتا به همتا (peer-to-peer) و عدم حضور شخص ثالث، برخلاف پلتفرم‌های معمولی کاربران می‌توانند کنترل کنند که چه کسی داده‌های آن‌ها را مشاهده می‌کند یا به آن‌ها دسترسی دارد. به علاوه داده‌ها رمزگذاری می‌شوند که این امر امنیت اطلاعات خصوصی فرد را افزایش می‌دهد. با توجه به این موضوع، چند پلتفرم غیرمتمرکز وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه قصد داریم تا ۵ مورد از بهترین شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز را به شما معرفی کنیم.

۱- پلتفرم Mastodon جایگزین توییتر

 شبکه اجتماعی غیرمتمرکز Mastodon
منیع: www.blogsocialmedia.es

اگر می‌خواهید از توییتر خارج شوید اما نمی‌توانید بدون آن زندگی کنید، پس Mastodon باید اولین انتخاب شما در لیست پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز باشد. این پلتفرم رایگان و منبع باز به شما امکان می‌دهد فیلم‌ها، تصاویر و پیام‌ها را ارسال کنید یا نمایه خود را درست مانند توییتر به‌روز کنید.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز این پلتفرم، کاربران مانند توییتر در یک سایت پروفایلی ایجاد نمی‌کنند. نمایه‌ها یا انجمن‌های جدید «نمونه‌» نامیده می‌شوند و می‌توانند انجمن خود را با قوانین خود تنظیم کنند. سپس کاربران می‌توانند به نمونه‌های مختلف رفته و مانند یک گروه اجتماعی استاندارد با آنها تعامل داشته‌ باشند.

چیزی که در مورد این پلتفرم رسانه اجتماعی جالب است، ابزارهای ضد سوءاستفاده آن برای محافظت از خود حتی بدون یک مرجع متمرکز است. بعلاوه تنظیمات نمایش آن به شما این امکان را می‌دهد که روی پست‌هایی که می‌توانند یا نمی‌توانند دیده‌ شوند کنترل داشته‌ باشید.

۲- پلتفرم PeerTube جایگزین یوتیوب

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز PeerTube
منیع: boilingsteam.com

در حالی که یوتیوب راهی سرگرم‌کننده برای گذراندن زمان با محتوای ویدیویی عالی است، این پلتفرم از سوی تولیدکنندگان محتوا که توسط الگوریتم یوتیوب شکست خورده‌اند یا کاربرانی که به‌طور رندوم اشتراک تولیدکننده مورد علاقه خود را لغو کرده‌اند، مورد شکایت واقع شده است.

PeerTube یک جایگزین غیرمتمرکز برای سایت ویدیویی محبوب یوتیوب است. این پلتفرم رایگان که توسط Framasoft توسعه یافته‌ است، قصد دارد کنترل محتوا را به دست سازندگان بازگرداند. مشابه Mastodon، کاربران می‌توانند یک سرور PeerTube به نام Instance ایجاد کنند که محتوای ایجاد شده خود را در آن به اشتراک بگذارند.

سوالی که پیش می‌آید این است که اگر PeerTube غیرمتمرکز باشد، آیا این بدان معناست که بارگذاری یک ویدیو زمان زیادی می‌برد؟ باید بگوییم خیر؛ این پلتفرم از پروتکل همتابه‌همتا برای پخش ویدیوها استفاده می‌کند. این بدان معناست که وقتی تعداد زیادی از کاربران همزمان ویدیو را تماشا می‌کنند، بار پردازش بین کاربران تقسیم می‌شود که به نوبه خود بارگذاری ویدیو را بهینه می‌کند.

۳-پلتفرم PixelFed جایگزین اینستاگرام

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز PixelFed
منبع: smied.net

مشابه اینستاگرام، PixelFed به شما امکان می‌دهد تصاویر را با دیگران به اشتراک بگذارید. این پلتفرم منبع باز به شما امکان می‌دهد یک حساب کاربری ایجاد کنید و ظرف چند دقیقه پس از ثبت نام شروع به ارسال تصاویر کنید.

با ایجاد یک حساب کاربری، از سهولت استفاده و رابط کاربری عالی این پلتفرم شگفت‌زده خواهید شد. هنوز برنامه تلفن همراهی برای PixelFed وجود ندارد، اما اگر به دنبال آپلود تصاویر از طریق تلفن همراه خود هستید، رابط وب این پلتفرم در یک مرورگر آنلاین به خوبی کار می‌کند. کاربران اینستاگرام حتما باید این پلتفرم را بررسی کنند.

۴-پلتفرم diaspora جایگزین فیس‌بوک

شبکه اجتماعی غیرمتمرکز diaspora
منبع : delftswa.github.io

ممکن است فیس‌بوک را دوست داشته‌باشید یا از آن متنفر باشید، اما بدون شک این پلتفرم رسانه اجتماعی، استارت راه‌اندازی تعداد زیادی از پلتفرم‌هایی است که امروزه می‌شناسیم و دوستشان داریم. در حالی که امروزه در بین کاربران جوان محبوبیت زیادی ندارد، بدون شک فیس‌بوک برای مدتی طولانی صدرنشین بود.

آیا جایگزینی برای فیس‌بوک وجود دارد؟ بله آن هم دیاسپورا است. این شبکه اجتماعی خصوصی که بر تمرکززدایی، آزادی و حریم خصوصی تاکید دارد، کاربران را به هم متصل می‌کند. نام این پلتفرم به صورت diaspora* با ستاره نوشته شده است.

رابط کاربری آن مشابه فیس بوک نیست اما کاربرانی که Diaspora را امتحان می‌کنند با عملکرد آن احساس راحتی می‌کنند. می‌توانید پست‌هایی را که در آنها منشن شده‌اید ببینید، تگ‌های مورد علاقه خود را دنبال کنید یا به راحتی پست‌ها را تنظیم کنید.

درست مانند سایر پلتفرم‌های رسانه‌ اجتماعی غیرمتمرکز، کاربران می‌توانند نمونه‌ها یا «پاد» خود را ایجاد کنند یا به یک پاد موجود که توسط دیگران میزبانی می‌شود بپیوندند. پادها به عنوان گره‌های شبکه عمل می‌کنند که کل پلتفرم را بالا می‌برند. با توجه به امنیت آن، کاربران همچنین می‌توانند رفتار بد و ناهنجار را در پلتفرم گزارش دهند تا از امنیت و از ایمنی سایر کاربران اطمینان حاصل کنند. با توجه به اینکه حفظ حریم خصوصی داده‌ها یک نگرانی مهم است، دیاسپورا جایگزین مناسبی برای فیس‌بوک است.

۵- پلتفرم Audius جایگزین اسپاتیفای

پلتفرم Audius
thecryptocurrencypost.net

اگر به دنبال داشتن یک پلی‌لیست (لیست پخش موسیقی) هستید یا در حال جستجوی آهنگ جدیدی برای دانلود هستید، از برنامه Spotify صرف‌نظر کنید و به جای آن به Audius رجوع کنید. جریان غیرمتمرکز موسیقی این پلتفرم توسط بلاک‌چین تامین می‌شود و مشخصه‌های یک رسانه اجتماعی را هم دارا است.

Audius به‌عنوان راه‌حلی برای پلتفرم‌هایی که نقش خالق موسیقی را کاهش می‌دهند ایجاد شده‌ است و هدف آن این است که کنترل را به نوازندگان بازگرداند و به آن‌ها اجازه می‌دهد نحوه کسب درآمد از محتوای خود را در حالی که مستقیما با طرفداران خود در ارتباط هستند، تعیین کنند.

با اینکه آدیوس یک پلتفرم رسانه اجتماعی موسیقی غیر حرفه‌ای است، تعدادی از پخش‌کننده‌های معروف مانند Skrillex، Weezer، deadmau5، Diplo و Odesza در آن فعال هستند. بهترین قسمت Audius این است که به جای پرداخت هزینه عضویت، کاربران می‌توانند از این پلتفرم به صورت رایگان استفاده کنند. با افزایش محبوبیت آودیوس ، قطعا این پلتفرم می‌تواند جایگزین اسپاتیفای شود.

سخن پایانی

وقت‌گذرانی در پلتفرم‌های جدید شبکه‌های اجتماعی برای ارسال یا اشتراک‌گذاری محتوا همیشه هیجان‌انگیز است، اما با افزایش نگرانی‌ها در خصوص حفظ حریم خصوصی داده‌ها و دسترسی گروه‌های ویژه به این داده‌ها، نگرانی‌هایی برای کاربران ایجاد شده‌ است. به کمک تکنولوژی بلاک چین برای این مورد هم راه‌حل‌هایی به وجود آمده است. در این مقاله شما را با بهترین شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز جایگزین پلتفرم‌های متمرکز قدیمی آشنا کردیم. اکنون با آگاهی کامل می‌توانید پلتفرم مناسب خود را انتخاب و شروع به فعالیت کنید.

تجربه شما در مورد استفاده از شبکه‌های اجتماعی چیست؟ آيا این شبکه‌‌ های اجتماعی غیرمتمرکز می‌توانند جای رقبای قدرتمند متمرکز خود را بگیرند؟

منبع
medium.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا