کریپتو کده

معرفی کامل پروتکل Audius و توکن کاربردی AUDIO

پروتکل Audius یک سرویس پخش موزیک است، که هدف آن ایجاد تحول در سیستم سنتی پخش موسیقی است. پلتفرم Audius با استفاده از توکن بومی خود به نام AUDIO، در حال تغییر شیوه تعامل بین هنرمندان و طرفداران آنهاست. در این مقاله به معرفی پلتفرم Audius و نحوه کارکرد آن، تیم توسعه دهنده، استفاده از بلاک چین در صنعت موسیقی، دلایل استفاده از آئودیوس و توکن کاربردی AUDIO می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

پروتکل Audius چیست؟

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

با وجود افت فروش آثار ضبط شده در طول دهه گذشته و ایجاد رکود، هنوز هم صنعت موسیقی در حال کسب درآمد چند میلیارد دلاری به صورت سالانه است. با این حال، پس از پرداخت مبالغی مثل هزینه مدیریتی، زمان استفاده از استودیو، هزینه‌های تولید و بازاریابی، هنرمندان بر خلاف تلاش سخت‌کوشانه خود با دستمزد بسیار کمی مواجه می‌شوند. علاوه بر این، هنرمندان معمولا با امضای قرارداد با برندهای بزرگ، دست از حقوق مالکیت و حق امتیاز خود می‌کشند و اطلاعات کمی در مورد تجزیه و تحلیل پخش و داده‌های شناخت مخاطب به آنها داده می‌شود. پروتکل Audius برای رفع کردن این مشکل، یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین را ایجاد کرده است. این سرویس پخش صوتی، به جای یک هویت و یا نهاد متمرکز توسط جامعه‌ای غیرمتمرکز از هنرمندان و طرفداران این زمینه کنترل می‌شود.

پلتفرم موسیقی Audius بسیار شبیه به خدمات پخش موسیقی محبوب دیگری مثل Spotify و Soundcloud است. با این وجود، این پروتکل این امکان را برای موسیقی‌دانان فراهم می‌کند تا بر روی موسیقی خود و توانایی ایجاد تجارب انحصاری و منحصر به فرد کنترل کامل داشته باشند. Audius با استفاده از شبکه اپراتورهای نود غیرمتمرکز و انگیزشی، این امکان را برای هنرمندان فراهم می‌سازد تا بتوانند نسخه غیر قابل تغییر موسیقی خود را از نظر زمان و محتوا تولید کنند.

آئودیوس یک برنامه غیرمتمرکز (Dapp) است و انقلابی عظیمی را در صنعت پخش موسیقی ایجاد خواهد کرد. برای تعامل داشتن با آئودیوس، چه به عنوان یک هنرمند و یا شنونده موسیقی، نیاز دارید تا با شیوه مدیریت کردن رمز ارز آشنایی داشته باشید.

هر بار که یک نفر یکی از آثار یک هنرمند را اجرا و پخش می‌کند، توسط توکن بومی AUDIO به آن هنرمند دستمزد پرداخت می‌شود. بدین ترتیب دیگر نیازی نیست تا هنرمندان به مدت ماه‌ها و یا حتی سال‌ها برای دریافت بخشی از دستمزد خود انتظار بکشند. به لطف اقتصاد کارآمد این توکن که توسط پلتفرم Audius توسعه یافته است، هنرمندان به صورت مستقیم و بدون وجود واسطه مبلغ پرداخت شده توسط طرفداران خود را دریافت می‌کنند.

این پلتفرم از توکن AUDIO، توکن‌های هنرمندان و استیبل کوین‌های شخص ثالث، به همراه یک راه حل ذخیره سازی غیرمتمرکز استفاده می‌کند. به علاوه، دفتر کل توزیع شده Audius به هنرمندان این اجازه را می‌دهد تا فایل‌های صوتی و متادیتاهای درخواست خود را به صورت کارآمد به اشتراک بگذارند. آئودیوس از یک طرح رمزنگاری منحصر به فرد آهنگ‌ها، به همراه یک مکانیزم قابل برنامه‌ریزی برای باز کردن کلیدهای رمزنگاری استفاده می‌کند.

لازم به ذکر است که Audius از یک پروتکل حاکمیتی غیرمتمرکز بهره می‌گیرد. این پروتکل به هنرمندان، هواداران و اپراتورهای نود این اجازه را می‌دهد تا از قابلیت تصمیم‌گیری در مورد تغییرات و ارتقای پروتکل برخوردار باشند.

کاربران در این پلتفرم می‌توانند با توجه به لیست‌های پخش محبوب و مد روز، آهنگ‌های تازه منتشر شده و لیست‌های پخش متفاوت را دسته‌بندی کرده و متناسب با حالات روحی خود رده‌بندی کنند. این پروتکل پخش صوتی، این امکان را نیز به کاربران می‌دهد تا آهنگ‌های مورد نظر خود را در بخش «مورد علاقه‌ها» ذخیره کنند و لیست‌های پخش را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارند. کاربران می‌توانند با انجام این کار، توکن AUDIO پاداش بگیرند.

پلتفرم موسیقی Audius چگونه کار می‌کند؟

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

سرویس پخش موسیقی پلتفرم Audius دارای طیف وسیعی از توابع (عملکردها) و خصوصیت‌هایی است که به حفظ و نگهداری شبکه و ایجاد یک تجربه کاربری خوشایند کمک می‌کنند.

نودهای محتوایی

کاربران می‌توانند از طریق استیک کردن توکن AUDIO نودهای محتوایی و اکتشافی را اجرا کنند. این نودها از در دسترس بودن محتوای پخش در صورت وجود تقاضا، اطمینان حاصل می‌کنند و مسئولیت متادیتا را در سراسر پروتکل Audius‌ به عهده دارند. این امر با استفاده از AudSP.AudSP که پسوند بومی آئودیوس و متعلق به سیستم توزیع فایل همتا به همتا (IPFS) است، صورت می‌گیرد. IPFS برای سریع‌تر کردن کارکرد اینترنت، افزایش سطح ایمنی و افزایش میزان متن باز بودن آن ایجاد شده است.

نودهای محتوایی می‌توانند هر یک از بخش‌های هواداران، هنرمندان و یا حتی علاقه‌مندان به زمینه رمزارز را شامل شوند! هنرمندان می‌توانند به عنوان راهی برای میزبانی کردن از محتوای خود و بدون نیاز به وجود واسطه‌های شخص ثالث به نودهای محتوایی تبدیل شوند. هنرمندانی که برای تبدیل شدن به نود محتوایی اقدام می‌کنند، از کلیدهای رمزنگاری محتوا و توزیع محتوای خودکار نگهداری می‌کنند. این کلیدها باعث سادگی توسعه غیر بومی این پلتفرم می‌شود.

اگر نودها آفلاین شده و یا از دسترس خارج شوند، به سادگی توسط نودهای جدید جایگزین می‌شوند. این گره‌ها به صورت خودکار توسط یک هنرمند انتخاب می‌شوند. این بدان معناست که هنرمندان به دانش قبلی در مورد زمینه بلاک چین و یا فرایندهای مرتبط با توزیع موسیقی خود توسط Audius نیازی ندارند. لازم به ذکر است که نودهای محتوایی می‌توانند یک درآمد منفعل را از صدور توکن آئودیوس و کارمزد تراکنش شبکه کسب کنند.

AudSP

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

AudSP یک پروتکل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز است که برای توزیع فایل‌ها از طریق Audius مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی فایل‌های موجود در این سرویس پخش موسیقی باید غیرمتمرکز، آماده برای دسترسی و قابل تایید به صورت مستقل باشند. این امر از دموکراتیک بودن مشارکت برای تمامی کاربران پلتفرم، اطمینان حاصل می‌کند. علاوه بر این، برای این که پروتکل Audius بتواند با سایر پلتفرم‌های پخش موسیقی بزرگ رقابت کند، AudSP امکان تجربه کاربری ساده و آشنایی را فراهم می‌کند که نه تنها به آسانی می‌توان روند کاری آن را دنبال کرد، بلکه بسیار مقیاس پذیر است.

AudSP از یک مدل انگیزشی مبتنی بر استیکینگ یا سهام گذاری استفاده می‌کند. پیش از این که AudSP پدید بیاید، پلتفرم آئودیوس با طرح «نود سازنده» برای میزبانی محتوا در شبکه کار می‌کرد. با این حال، نقش نود سازنده به صورت گسترده‌ای بین دو حیطه نودهای سازنده و کارکردهای درون پروتکل AudSP توزیع شده است.

در آینده با افزایش میزان تقاضا برای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز، این امکان وجود دارد که پروتکل Audius با سایر ارائه‌دهندگان راه حل ذخیره‌سازی غیرمتمرکز مثل فایل کوین (Filecoin) و یا سیاکوین (Siacoin) نیز همکاری داشته باشد. با گسترش هرچه بیشتر اکوسیستم Audius، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که شاهد افزایش میزان همکاری بین بلاک چین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) باشیم.

بلاک چین در صنعت موسیقی

استفاده از بلاک چین در صنعت موسیقی طی ماه‌های اخیر افزایش زیادی داشته است. این به وضوح مشخص است که فروش موسیقی در بستر بلاک چین و توکنیزه کردن آهنگ‌های صوتی و قطعه‌های هنری به شکل توکن های غیرقابل تعویض (NFTها)  به روشی مناسب برای بقای صنعت موسیقی و هنرمندان تبدیل شده است.

بر اساس گزارشات به دست آمده از کسب و کار جهانی موسیقی، درآمد حاصل از NFTهای مرتبط با موسیقی در طول ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹) به تنهایی به میزان ۲۱ میلیون دلار بوده است. بخشی از این افزایش میزان سود، از انتشار NFT مربوط به DeadMau5 تاثیر گرفته بود. این دی‌جی (DJ) و تولیدکننده موسیقی کانادایی، اولین مجموعه از دارایی‌های قابل ذخیره NFT را در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۱۳۹۹) از طریق پلتفرم WAX منتشر کرد. چند ماه بعد، او مجموعه دیگری را تحت عنوان «SlickMau5» از طریق Nifty Gateway منتشر کرد.

از آغاز سال ۲۰۲۱، سایر موسیقی‌دانان شناخته شده تصمیم گرفتند تا کارهای خود را به عنوان توکن های غیرقابل تعویض (NFT) منتشر کنند. این آثار شامل گروه موسیقی راک Kings of Leon، Shawn Mendes و Grimes می‌شود. همچنین DJ Steve Akoi نیز موفق به فروش آثار خود در قالب مجموعه NFT به مبلغ ۴.۲ میلیون دلار شد.

پروتکل Audius به نوعی پیشتاز خط مقدم توزیع غیرمتمرکز موسیقی است. به زودی می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا شاهد استفاده از بلاک چین در تمامی شیوه‌های نوین در صنعت موسیقی باشیم.

تیم توسعه دهنده آئودیوس

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

تیم سازنده پروتکل Audius شامل کارآفرینان، مهندسان، علاقمندان به موسیقی و متخصصان بلاک چین است. این افراد به همراه ۱۴ متخصص دیگر، تیم اصلی پروژه آئودیوس را تشکیل می‌دهند.

  • رانیل رامبرگ (Roneil Rumberg) هم‌بنیانگذار و مدیرعامل: رانیل اخیرا پروژه Kleiner Perkins را بنیانگذاری کرده است. او در این پروژه، مسئول سرمایه گذاری‌های اولیه در شرکت‌های بلاک چین و هوش مصنوعی، مانند Lightning Labs است. رامبرگ از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شده و سپس Blackslash، یک شرکت پرداخت همتا به همتای بیت کوین را راه اندازی کرده است.
  • فارست براونینگ (Forrest Browning) هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد محصول: فارست در لیست ۳۰ فرد تاثیرگذار زیر ۳۰ سال در مجله فوربز قرار دارد. او اخیرا پلتفرم StacksWare، که یک پلتفرم مدیریت دیتاسنتر برای شرکت‌های بزرگ است را تاسیس کرده است. براونینگ نیز در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده است.
  • سید ستی (Sid Sethi) مهندس ارشد: ستی اولین مهندس پروتکل Audius بوده است. سید از دانشگاه Carnegie Mellon در رشته مهندسی کامپیوتر فارغ التحصیل شده است.
  • جولیان بیکر (Julian Baker) طراح ارشد: بیکر بنیانگذار شرکت طراحی Yellow Pencil Design بوده و مدیر تیم گرافیک شرکت‌های Rival Sign و GI-Graphics بوده است.
  • هاریش ناگاراج (Hareesh Nagaraj) مهندس ارشد: هاریش قبلا در شرکت مایکروسافت، بر روی پروژه Azure Service Fabric کار می‌کرد. او در رشته علوم کامپیوتری در William & Mary تحصیل کرده است.

چرا باید از پروتکل Audius استفاده کنیم؟

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

آئودیوس می‌تواند کنترل موسیقی شما را به دستان خود شما بسپارد. پلتفرم‌های پخش موسیقی مبتنی بر بلاک چین مثل Audius قرار است تا با توانمندسازی و امکان بخشی به هنرمندان، کل صنعت موسیقی را متحول کنند. این هدف با کنار زدن واسطه‌ها و صورت گرفتن پرداخت مستقیم به هنرمندان شکل می‌گیرد.

Audius قادر است فرصت‌های گسترده‌ای در زمینه مشارکت هواداران، در راستای ایجاد ارتباط بین هنرمندان و مخاطبانشان ایجاد کند. لازم به ذکر است که پروتکل Audius توزیع حق امتیاز اثر را به ساده‌ترین شکل ممکن فراهم می‌سازد.

در بستر سنتی این حیطه، توزیع حق امتیاز پلتفرم‌های پخش موسیقی از طریق چندین واسطه صورت می‌گرفت؛ هر یک از این واسطه‌ها بخشی از مبلغ را به خود اختصاص می‌دادند و در نهایت میزان بسیار اندکی از این پول برای هنرمند اصلی باقی می‌ماند. Audius برای حل این مشکل، با استفاده از پلتفرمی که بسیاری از روندهای پیچیده را به صورت خودکار به انجام می‌رساند، بستری را ارائه می‌کند تا درآمد موسیقی‌دانان با کمترین میزان کسری به دستشان برسد.

همچنین، آئودیوس از پادکست هنرمندان (Audius Artist Podcast) نیز میزبانی می‌کند که در بستر یوتیوب مهیا است. در این پلتفرم DJها و تولیدکنندگان آینده‌دار موسیقی بسیار فعال هستند. Audius با استفاده از پادکست هنرمندان آدیوس به این افراد کمک می‌کند تا به عرصه موسیقی بازگردند. مصاحبه‌های صورت گرفته با هنرمندان مختلف، دستاوردها و مهارت این افراد را در کنار مشکلات موجود که بر روی صنعت موسیقی تاثیر دارند را پوشش می‌دهند.

علاوه بر همه این موارد، پروتکل Audius از مسابقاتی با عنوان Cypher Contest که برای دیجی‌ها و مهندسان صوتی و میکس و حتی تولیدکنندگان برگزار می‌شود نیز میزبانی می‌کند. این پلتفرم چالش‌های دو هفته‌ای ساخت آهنگ‌هایی که به عنوان بسته‌های نمونه (Sample) مورد استفاده قرار می‌گیرند را نیز به تولیدکنندگان ارائه می‌کند. علاوه بر این، هنرمندان می‌توانند برای جوایز نقدی نیز با هم رقابت کنند و برنده این رقابت نیز از طریق رای‌گیری مشخص می‌شود.

رابط برنامه نویسی Hedgehog

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

در کنار همه این ویژگی‌ها، Audius یک رابط برنامه نویسی (API) فراهم می‌کند که می‌توان از آن برای تعامل داشتن با هر نوع از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) استفاده کرد. این درست همان API بومی و متن باز آئودیوس با عنوان Audius Hedgehog API است. هج‌هاگ این امکان را به کاربران می‌دهد تا با طیف وسیعی از Dappها و از طریق شیوه‌ای یکسان با وب‌سایت‌های معمولی تعامل داشته باشند. این دستاورد بدون نیاز به افزونه‌ها و یا کلیدهای کنترل متمرکز در اختیار شما قرار می‌گیرند.

ماهیت پلتفرم Audius

از نقطه نظر ظاهری، Audius بسیار شبیه به سایر پلتفرم‌های پخش موسیقی از قبیل اسپاتیفای و ساندکلود است. با این وجود، با اضافه شدن مبحث خصوصیات تعامل اجتماعی، پرداخت آنی در ازای حق امتیاز و تجزیه و تحلیل درون زنجیره‌ای، پروتکل Audius این امکان را در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد تا بتوانند کنترل دستاورد کاری خود را به دست بگیرند و از شیوه‌ای غیرمتمرکز کسب درآمد کنند.

پلتفرم پخش صوتی Audius در حال حاضر به حدود نیم میلیون نفر کاربر خدمات‌رسانی می‌کند و به صورت روزافزون محبوبیت بیشتری را جذب می‌کند؛ زیرا همواره موسیقی‌دانان به دنبال مدل‌های عادلانه‌تری برای توزیع موسیقی خود هستند. تمامی عناصر پلتفرم پخش صوتی آئودیوس توسط جامعه این پلتفرم هدایت و مدیریت می‌شود. توکن AUDIO نیز نقشی اساسی در غیرمتمرکزسازی این پلتفرم و ایجاد انگیزه در میان کاربران بازی می‌کند.

با افزایش هرچه بیشتر محبوبیت این سرویس پخش صوتی غیرمتمرکز، اسامی بزرگ‌تر یا بهتر است بگوییم افراد مشهورتر و شناخته شده‌تری مانند Mike Shinoda از گروه Linkin Park به لیست فعالان این پلتفرم اضافه می‌شود. Audius به شیوه‌ای کار خود را ادامه می‌دهد که صنعت موسیقی را متحول کرده و با ایجاد انقلابی در این حوزه، سرویس پخش موسیقی عادلانه و نوآورانه‌ای را در راستای قدرت بخشی به هنرمندان و هواداران آنها هدیه دهد.

توکن AUDIO

پروتکل Audius - پلتفرم audius - آئودیوس

توکن AUDIO چندین نقش اساسی را در بستر این سرویس پخش موسیقی بازی می‌کند. این توکن ضمن فراهم کردن قابلیت دسترسی به خصوصیت‌های منحصر به فرد درون این پلتفرم، به حفظ امنیت شبکه نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، رمز ارز AUDIO از قابلیت Staking نیز در راستای ایمن‌سازی این پلتفرم برخوردار است.

توکن AUDIO به هواداران موسیقی و موسیقی‌دانان این امکان را می‌دهد تا عضوی از سرویسی باشند که در بستر آن هر کسی قادر است تا از موسیقی لذت ببرد، آن را به اشتراک بگذارد و یا حتی از این زمینه کسب درآمد کند! پروتکل Audius به عنوان جایگزینی برای سرویس محبوب موسیقی Soundcloud، روند تعامل داشتن با طرفداران را برای موسیقی‌دانان از طریق راه‌های نوآورانه، تجارب منحصر به فرد و پاداش مشارکت، تسهیل کرده است.

لازم به ذکر است که کاربران با سپرده گذاری این توکن می‌توانند بخشی از کارمزد شبکه به همراه قدرت رای‌گیری در سیستم حاکمیتی را دریافت کنند و از خصوصیت‌های انحصاری به عنوان پاداشی برای ایمن‌سازی شبکه برخوردار شوند. همچنین، افرادی که توکن AUDIO را استیک می‌کنند از خدمات بیشتری در راستای فرصت‌های کشف هواداران، شاخص‌های متفاوت و خدمات بهره می‌برند.

خرید، فروش و نگهداری توکن AUDIO

در حال حاضر، صرافی‌های بایننس، یونی سواپ، 1Inch، FTX و IDEX این رمز ارز را لیست کرده‌اند و می‌توان از این اکسچنج‌ها توکن AUDIO را خرید و فروش کرد. برای نگهداری این رمزارز، از آنجایی که این یک توکن ERC20 است، می‌توان از متامسک و تراست ولت استفاده کرد.

وضعیت فعلی رمز ارز آئودیو

قیمت AUDIO در زمان نگارش این مقاله ۱.۰۸ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۱۷.۵ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۱۹۲ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۲۲۸ میلیون دلار است. بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز AUDIO در تاریخ ۷ فروردین ۱۴۰۰ با قیمت ۴.۹۵ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۴۳۷ دلار در تاریخ ۲ آبان ۹۹ بوده است.

جمع بندی

بلاک چین به نوعی موفق شده است تا راه خود به درون تقریبا هر صنعتی پیدا کند. بسیاری از بخش‌های صنایع مختلف در حال بهره بردن از مزایای تکنولوژی بلاک چین هستند. این بخش‌ها شامل املاک و مستغلات، بیمه، انرژی و زمینه‌های ورزشی می‌شود! به صورت همزمان با ظهور NFTها، پلتفرم‌های غیرمتمرکز اشتراک‌گذاری موسیقی و پخش موسیقی مانند پروتکل Audius نیز روند ایجاد تحول در صنعت موسیقی پیشین را آغاز کرده‌اند و مسیر را برای ظهور یک سیستم عادلانه‌تر برای موسیقی‌دانان و مخاطبانشان هموار کرده‌اند.

منبع
ivanontechacademy

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا