مبتدی مقالات

نبود استراتژی معاملاتی ؛ از دست دادن ۱۸۵ هزار دلار در ۳ هفته

اگر استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک مناسبی اعمال نشود، حتی در بازارهای صعودی نیز می‌توان به‌راحتی سرمایه خود را از دست داد. در این مقاله می‌خواهیم داستان سرمایه‌گذاری که همه‌چیز خود را در بازار صعودی فعلی از دست داد را بررسی کنیم و نکات مهمی را از آن فراگیریم.

با شروع بازارهای صعودی، موفقیت‌های بسیار زیادی در گوشه و اطراف به چشممان می‌خورد؛ اما مهم‌ترین نکته‌ای که باید مدنظر قرار دهید این است که همه‌چیز گل‌وبلبل نیست! اگر در این بازار آماده نباشید ممکن است ضرر ببینید و به‌راحتی سرمایه خودتان را از دست بدهید.

این داستان، به نقل از یک سرمایه‌گذار در حساب توییتری خود با به اشتراک گذاشتن آدرس اتریوم وی نقل‌شده است. در این داستان سرمایه‌گذار روایت از دست دادن ۱۸۵ هزار دلار خود آن‌هم در عرض سه هفته را با کاربران به اشتراک گذاشته است.

این موضوع بسیار مهم است و مقاله‌ای عالی برای معامله گران به شمار می‌رود چراکه به آنها کمک می‌کند تا به خاطر داشته باشند بازارهای گاوی همواره ادامه ندارند و باید با استراتژی معاملاتی مناسبی به بازار وارد شد.

چگونه نبود استراتژی معاملاتی منجر به سقوط از آسمان به زیرزمین شد

نسبت ریسک به ریوارد چیست

۱۱ ام ماه آوریل ۲۰۲۱ بود و فصل آلت کوین‌ها به‌شدت خودش را به رخ می‌کشید. همین موضوع باعث شد تا سرمایه‌گذار داستان ما در پروژه‌هایی با نوسانات نسبتاً کمی سرمایه‌گذاری کند. بااین‌حال، به دلیل طمع زیاد و دسترسی سریع‌تر به سود، وی در صرافی یونی سواپ (Uniswap) به‌سرعت به تریدهای مختلف پرداخت.

اما استراتژی‌های زمان‌بندی وی اصلاً خوب پیش نرفت و درنهایت با فرجام بدی همراه شد؛ ۵۰ درصد از سرمایه در مدتی اندک دود شد و به هوا رفت!

۲۰ آوریل، این سرمایه‌گذار از ناامیدی زیاد و حرص برای جبران ضرر ازدست‌رفته، به سراغ پروژه‌هایی ناآشنا با نوسانات بالا رفت. پروژه‌هایی که شانس سود بیشتر و متعاقباً شانس ضرر زیادی داشتند.

اما اوضاع برای وی اصلاً خوب پیش نرفت و وی به‌جای سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت در ارزهایی پایدار، به سرمایه‌گذاری در ارزهای ناآشنا ادامه داد و درنهایت آخرین سرمایه‌گذاری وی با قطع حمایت ناگهانی (Rug Pull) تیم توسعه‌دهنده پروژه همراه شد و تقریباً همه‌چیز خود را از دست داد.

چه نتیجه‌ای می‌توان از این داستان گرفت؟

بدون شک، از داستان‌های این‌چنینی درس‌های فراوانی می‌توان گرفت اما بیایید تا مهم‌ترین آنها را باهم بررسی کنیم.

هرگز انتظار بیجا از بازار نداشته باشید

بازار رمزارزها، دنیایی پرنوسان است و می‌تواند به همان سرعتی که به شما سود می‌دهد، کل سرمایه شما را بگیرد. بازارهای گاوی و روندهای صعودی تا ابد ادامه ندارند و بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهید تا به‌جای نگه‌داشتن دارایی‌های ناپایدار و پرریسک، به سراغ دارایی‌های امن این بازار بروید.

اجازه ندهید احساسات جای منطق شما را بگیرد

زمانی که ضرر می‌کنید، بهتر است یک‌قدم به عقب بروید و هیچ کاری نکنید تا آرام شوید. در غیر اینصورت، شما با دید به انتقام گرفتن از بازار و جبران ضرر، تصمیمات غیرمنطقی خواهید گرفت که ممکن است سرمایه‌گذاری شما را با خطر روبه‌رو کند.

در محدوده قابل‌تحمل ریسک خود سرمایه‌گذاری کنید

اگر میزان ریسکی که می‌توانید تحمل کنید بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است، به سراغ ارزهایی با ارزش بازار کلان بروید. درصورتی‌که تمایل به سرمایه‌گذاری در دنیای رمزارزهای کوچک در یونی سواپ (Uniswap) یا پنکیک سواپ (PancakeSwap) دارید، باید توان تحمل نوسانات بسیار بالاتر را داشته باشید. بدون در نظر گرفتن این مهم در ذهن، بدون شک گرفتار احساسات خود خواهید شد.

دنیای ارزهای دیجیتال، همان‌قدر که می‌تواند راه رسیدن از صفر تا صد افراد سرمایه‌گذار باشد، می‌تواند خطرآفرین نیز باشد و باعث از دست رفتن کامل سرمایه شود. لذا با استراتژی معاملاتی مناسب به این بازار وارد شوید.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا