مقالات

چه دلایلی در سال ۲۰۲۰ توجه ها را به بلاک چین جلب می کنند؟

با شروع سال ۲۰۲۰ وارد دهه جدیدی می شویم و فناوری بلاک چین (blockchain) نیز رفته رفته به تکامل می رسد. بلاک چین کم کم در حال عملی شدن است و مشکلات جهان واقع را هدف قرار داده است. نقطه عطف این صنعت ممکن است نزدیک باشد. بلاک چین از آزمایش به سمت پیاده سازی در حال حرکت است و جریانات زیر می توانند توجه ها را به این فناوری جلب کنند.

۱- کاربرد های طبیعی بلاک چین

چالش بزرگی که در برابر کارآفرینان حوزه بلاک چین وجود دارد، کاربرد های طبیعی و متقاعد کننده فناوری بلاک چین می باشد. این که بلاک چین در بعضی حوزه ها قابل اعمال می باشد، متقاعد کننده نیست و باید کاربرد های طبیعی تری برای این فناوری که در میان فناوری های پایگاه داده برتر است، شناخته شود. امیدواریم که در سال ۲۰۲۰ شاهد پیدا شدن چنین کاربرد هایی برای بلاک چین باشیم.

۲- بازی هایی که مردم بازی می کنند

صنعت ۳۰۰ میلیارد دلاری بازی های ویدیویی و صنعت ۹۴ میلیارد دلاری قمار آنلاین ارائه دهنده حوزه های کاربردی جالبی برای بلاک چین هستند. صنعت بازی در ۲۰۲۰ پیشرفت بیشتری خواهد کرد و به سمت کالایی شدن و توکنی شدن گام خواهد نهاد. بلاک چین در این میان با کمک شفافیت و امنیت خود می تواند بسیار موثر و قابل استفاده باشد. توکن ها در این میان می توانند بازار های جدیدی ایجاد کنند و بر تجربه بازی های آنلاین تاثیر بگذارند.

۳- بازگشت بیت کوین (bitcoin)

بیت کوین موفق ترین پروژه مالی بلاک چین بوده است و حجم بازار آن در لحظه این نوشتار حدود ۱۳۰ میلیارد دلار می باشد. بیت کوین چیز خاصی است و خود را به خوبی مطرح کرده است. ارز های دیجیتال جدید مانند اتریوم (ethereum)، هرگز به اندازه بیت کوین غیر متمرکز نیستند و من شنیده ام که پروژه های مختلفی از پروتکل بیت کوین در حال انجام می باشد.

جک دورسی (Jack Dorsey) چند ماهی است که به آفریقا مهاجرت کرده و پتانسیل عظیمی را برای بیت کوین در آفریقا متصور است. آفریقا می تواند نقش برجسته ای در گسترش انقلاب دیجیتال و فناوری هایی مانند فناوری بلاک چین داشته باشد.

۴- موضع گیری دوپهلوی چین 

بلاک چین

دولت چین در عرض چند هفته دو رویکرد متضاد را اتخاذ کرده است. از یک طرف، این کشور پذیرش بلاک چین را اعلام کرده است و از طرف دیگر، اقدامات تندی علیه شرکت های کریپتویی انجام داده است. ردیابی حرکت های قیمت بیت کوین همیشه برای من آزار دهنده بوده است. من در بیت کوین سرمایه گذاری نمی کنم چون توانایی پیش بینی حرکات آن را ندارم. بیت کوین رقیبی برای ارز دیجیتال بانک مرکزی چین است و بنابراین دولت چین، علاقه ای نهانی به پایین آوردن قیمت بیت کوین دارد.

۵- ارز های دیجیتال بانک های مرکزی در کانون توجه

بنده برای چند سالی است که با حکومت ها و هیات های حکومتی دیدار دارم و در زمینه شکل دادن سیاستی نوآورانه که بلاک چین و فناوری مالی را پشتیبانی کند، با آنها بحث می کنم. من در این بحث ها متوجه علاقه افزاینده ای به ایجاد ارز های دیجیتال ملی از جانب بانک مرکزی ها شده ام و این قضیه تنها مختص به چین و ونزوئلا نیست، بلکه گستره وسیعی از ملت ها را دربر می گیرد.

در سال ۲۰۱۹، تعداد زیادی از بانک های مرکزی مشغول آزمایشات بلاک چینی بودند و در پیاده سازی آن تردید داشتند. به نظر می رسد که در سال ۲۰۲۰ بسیاری از آنها به ساخت ارز دیجیتال ملی اقدام کنند زیرا این امر باعث پیشرفت اقتصاد و ایجاد سیستم های پرداخت کارآمد تری برای این حکومت ها می شود. این کار، همکاری های بین مرزی را نیز به طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

۶- حفاظت حرف اول را می زند

مسئله حفاظت از ارز های دیجیتال و نحوه ذخیره آنها بسیار مهم است و علت وارد نشدن بسیاری از سرمایه گذاران موسساتی به فضای بلاک چین و ارز دیجیتال همین موضوع می باشد. صنعت ارز دیجیتال برای اینکه به پتانسیل خود دست یابد، باید در این زمینه تدابیری بیاندیشید. این صنعت قصد دارد که در سال ۲۰۲۰ اقدامات بهتری را در این زمینه انجام دهد و استاندارد های مطلوب تری را اعمال نماید. دولت موریس در این زمینه پیشگام بوده است و در حفاظت از دارایی های دیجیتال اقدامات خوبی را انجام داده است.

۷- امنیت سایبری (Cybersecurity

بلاک چین

من در تعجبم که چگونه ارز دیجیتال که توسط رمزنگاران ایجاد شده و در بسیاری از مواقع توسط افراد حساس و محتاط نگهداری می شود، با ناکارآمدی های جدی در زمینه امنیت سایبری مواجه است. در سال ۲۰۱۹ تقریبا ۲۰۰ میلیون دلار از صرافی های مختلف دزدیده شده است و احتمالا هک های گزارش نشده ای هم در این میان روی داده است. من امیدوارم که در ۲۰۲۰ اقدامات امنیتی سایبری بیشتری صورت بگیرد. نظر شما چیست؟ آیا بلاک چین و ارز های دیجیتال در سال ۲۰۲۰ مورد توجه بیشتر عموم قرار خواهند گرفت؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا