مبتدی کیف پول

آموزش کیف پول بیت پی (bitpay) و Copay

کیف پول‌های Bitpay و Copay هر دو متعلق به شرکت Bitpay هستند. بیت پی (Bitpay) یک شرکت شناخته شده در صنعت رمز ارزهاست که امکان استفاده از سرویس های ارائه شده در مقابل پول فیات مثل دلار را برای دارندگان بیت کوین و بیت کوین کش فراهم می‌کند. این دو کیف پول دقیقا محیط یکسانی دارند و مراحل راه‌اندازی و استفاده از آن‌ها کاملا مشابه هم هستند. در این مقاله استفاده از کیف پول Bitpay آموزش داده شده است اما این مراحل توضیح داده شده در Copay هم به همین ترتیب است.

این دو کیف پول برای پلتفرم های اندروید، IOS، ویندوز و مک منتشر شده‌اند اما در حال حاضر Copay در Google Play Store قابل دسترس نیست ولی Bitpay در تمام این پلتفرم‌ها قابل دسترس است. به علاوه Bitpay یک سری امکانات که در ادامه توضیح داده می‌شوند را نسبت به Copay بیشتر دارد.

این دو کیف پول کلیدهای خصوصی (Private Key) شما را به صورت رمزنگاری شده (Encrypted) بر روی دستگاه شما نگه می‌دارند و  این کلیدهای خصوصی هیچگاه دستگاه شما را ترک نخواهند کرد و به این لحاظ امنیت قابل قبولی دارند. همچنین این کیف پول ها امکاناتی همچون کیف پول چند امضایی، پشتیبانی از کیف پول HD، خرج کردن تراکنش‌های تایید نشده را دارند و در ضمن متن باز (Open Source) هستند. امکاناتی که Bitpay نسبت به Copay اضافه دارد عبارتند از شارژ کارت اعتباری Visa با بیت کوین، خرید کارت هدیه (Gift Card) اکثر شرکت‌های معتبر مانند Amazon و Playstation Store، با بیت کوین و انجام مبادله ارزهای دیجیتال با سرویس Shapeshift، البته متاسفانه اکثر این سرویس‌های Bitpay در ایران قابل استفاده نیستند.

bitpay

برای نصب کیف پول Bitpay ابتدا آن را از طریق play Store و یا App Store نصب کنید.

بعد از باز کردن این کیف پول برای اولین بار با صفحه زیر روبرو می‌شوید که باید بر روی Get Started بزنید.

bitpay

در صفحه بعد باید با زدن تیک این سه گزینه باید تایید کنید که از مسائل امنیتی و همچنین قوانین آگاه هستید و بر روی Confirm & Finish بزنید.

bitpay

بعد از ورود به صفحه کیف پول هایتان، همانطور که می‌بینید کیف پولی ندارید، بنابراین برای ایجاد یک کیف پول جدید باید بر روی Get Started بزنید.

bitpay

در مرحله بعد چهار گزینه وجود دارد:

Basic Wallet : ایجاد یک کیف پول بیت کوین یا بیت کوین کش از نوع HD

Shared Wallet : ایجاد کیف پول چند امضایی بیت کوین و بیت کوین کش

Join Shared Wallet : پیوستن به یک کیف پول چند امضایی

Import Wallet : وارد کردن یک کیف پولی که قبلا ایجاد شده است با استفاده از عبارات بازیابی (Backup Phrase)

bitpay

برای ایجاد یک کیف پول عادی بر روی Basic Wallet می‌زنیم و در  مرحله بعد انتخاب می‌کنیم که قصد ایجاد کیف پول بیت کوین (BTC) را داریم یا بیت کوین کش (BCH)

bitpay

در مرحله بعد باید یک نام برای این کیف پول وارد نماییم و همچنین در صورت لزوم تغییری در گزینه های پیشرفته ایجاد نماییم

bitpay

در صفحه تنظیمات پیشرفته (Advanced Options) می‌توانید در قسمت Wallet Service URL آدرس Api گره ای که قصد اتصال به آن را دارید را تغییر دهید. در بخش Wallet Key می توانید خودتان عبارات بازیابی را تعیین کنید (این کار پیشنهاد نمی‌شود). در قسمت های بعدی هم می توانید تعیین کنید که این کیف پول متعلق به شبکه تست نت بیت کوین باشد و همچنین کیف پولتان تنها از یک آدرس استفاده نماید (فعال کردن این گزینه آخر هم پیشنهاد نمی شود)

bitpay

بدون ایجاد تغییر در تنظیمات پیشرفته بر روی گزینه Create در بالای صفحه می‌زنیم. در قدم بعد Bitpay از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید از یک پسورد برای رمزنگاری کردن کلیدهای خصوصیتان بر روی دستگاهتان استفاده نمایید یا خیر؟

bitpay

پیشنهاد می‌شود برای امنیت بیشتر دارایی‌هایتان حتما این کار را انجام دهید و یک پسورد وارد نمایید

بعد از طی کردن این مراحل یک کیف پول برای شما ایجاد می‌شود که میزان دارایی آن صفر است برای در یافت بیت کوین باید بر روی Receive و برای ارسال بر روی Send بزنید. تراکنش های شما هم در قسمت Activity نشان داده می‌شود

bitpay

اولین باری که می‌خواهید مقداری بیت کوین دریافت نمایید بعد از ورود به قسمت Receive در کیف پولتان باید بر روی گزینه Write Down Recovery Phrase بزنید تا عبارات بازیابی کیف پولتان نشان داده شود

bitpay

در مرحله بعد در صورتی که پسورد را فعال کرده باشید از شما می‌خواهد که ابتدا کلمه عبور خود را وارد نمایید

bitpay

بعد هم عبارات بازیابی (Recovery Phrase) به ترتیب نشان داده می شود که حتما باید آن ها را به همین ترتیب در یک تکه کاغذ با دقت یادداشت نمایید. حتما نام کیف پول (Bitpay) و تاریخ ایجاد آن را هم در این کاغذ یادداشت کنید. این کاغذ را در یک جای کاملا امن نگهداری کنید. اگر کسی به این عبارات دسترسی پیدا کند تمام دارایی هایتان بر روی این کیف پول می توانند به خطر بیفتند. این عبارات تنها راه برای بازیابی دارایی‌هایتان در شرایطی است که به هر دلیل به کیف پولتان دسترسی نداشته باشید.

bitpay

در مرحله بعد باید عباراتی که یادداشت کرده اید را به ترتیب انتخاب نمایید تا اطمینان حاصل شود که آنها را به ترتیب درست یادداشت کرده‌اید. در آخر هم بر روی Confirm بزنید.

bitpay

بعد از طی کردن این مرحله آدرس کیف پولتان و QR Code مربوط به آن نشان داده می شود. با هر بار زدن بر روی علامت Refresh در کنار آدرستان یک آدرس جدید برای شما ایجاد می شود.

bitpay

نحوه استفاده از کیف پول چند امضایی برای بالا بردن میزان امنیت کیف پولتان در Bitpay در یک پست جداگانه آموزش داده خواهد شد.

میهن بلاکچین توصیه‌ای برای ساخت هیچ کیف پول خاصی ندارد و این مطالب صرفا معرفی و آموزش کار با کیف پول‌های رمز ارزهاست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا