مبتدی آموزشیسرمایه گذاری

آموزش نرم افزار مدیریت سبد ارزهای دیجیتال Blockfolio + ویدیو

یکی از ابزارهایی که برای تریدرها، سرمایه‌گذاران و هولدرهای ارزهای دیجیتال بسیار مفید است، پلتفرم‌های مدیریت پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری است. در این پلتفرم‌ها می‌توانید دارایی‌های دیجیتالی خود را انتخاب کنید و به‌صورت لحظه‌ای میزان سود و زیان به همراه اطلاعات مفید دیگر را مشاهده کنید. ابزارهای مدیریت پورتفو در دنیای کریپتوکارنسی‌ها بسیار زیاد هستند؛ اما ما در این ویدیو، یکی از بهترین پلتفرم‌ها به نام FTX یا Blockfolio سابق را به شما معرفی می‌کنیم و به آموزش کار با اپلیکیشن مدیریت پورتفولیوی FTX می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است

آموزش کار با اپلیکیشن مدیریت پورتفولیوی FTX

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

موضوعات مطرح شده در ویدیو:

 • مقدمه (از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۳۹)
 • تاریخچه بلاکفولیو و تغییر برند به FTX (از ۰۰:۴۰ تا ۰۱:۴۵)
 • بخش‌های مختلف شرکت FTX و ارائه سرویس به کاربران ایرانی (از ۰۱:۴۶ تا ۰۲:۲۸)
 • بررسی بخش‌های مختلف سایت Blockfolio.com (از ۰۲:۲۹ تا ۰۷:۱۱)
 • نحوه دانلود اپلیکیشن FTX و آموزش ساخت اکانت در این اپ (از ۰۷:۱۲ تا ۰۹:۱۵)
 • توضیحات بخش‌های Invest و Wallet اپلیکیشن FTX (از ۰۹:۱۶ تا ۱۰:۵۵)
 • توضیحات بخش News (از ۱۱:۰۲ تا ۱۱:۱۲)
 • توضیح قسمت Signal (از ۱۱:۱۲ تا ۱۲:۰۰)
 • معرفی بخش Track و نحوه تعیین هشدار قیمتی (از ۱۲:۰۱ تا ۱۹:۴۶)
 • توضیح قسمت Market (از ۱۹:۵۰ تا ۲۰:۰۵) 
 • معرفی بخش Settings و تنظیمات اپ FTX (از ۲۰:۰۹ تا ۲۵:۴۴)
 • توضیحات تکمیلی (از ۲۵:۴۵ تا ۲۶:۱۲) 
 • جمع‌بندی (از ۲۶:۱۴ تا آخر)

پلتفرم FTX یا بلاکفولیوی سابق، یک دنبال‌کننده یا ترکر بازار و پورتفولیو است، که امکانات مختلفی به کاربران ارائه می‌دهد. پلتفرم Blockfolio که از سال ۲۰۱۴ کار خود را شروع کرده است، تا ۲۶ آگوست سال ۲۰۲۰ (۵ شهریور ۹۹) که FTX‌ آن را خریداری کرد، بزرگ‌ترین و مشهورترین پلتفرم مدیریت پورتفولیوی جهان بود (با بیش از ۶ میلیون دانلود اپ از گوگل پلی و اپ استور)؛ این اپلیکیشن به‌قدری مشهور بود، که هنوز هم آدرس وبسایت آن Blockfolio.com است.

تا قبل از خرید این پلتفرم توسط FTX، بلاکفولیو تنها خدمات مدیریت سبد سرمایه‌گذاری، اخبار و دنبال کردن بازار و قیمت ارزهای دیجیتال را ارائه می‌داد؛ اما پس از آن که FTX آن را به قیمت ۱۵۰ میلیون دلار خریداری کرد، امکانات این صرافی نیز به بلاکفولیو اضافه شد. این امکانات شامل موارد زیر هستند: 

 • سرمایه‌گذاری در کریپتو، سهام‌های توکنیزه شده و ارزهای فیات.
 • سپرده‌گذاری یا Staking رمزارزها با سود سالیانه تا ۸ درصد. 
 • امکان نگهداری ارزهای رمزنگاری شده، سهام‌های توکنایز شده و فیات در کیف پول اپلیکیشن.
 • تمام امکانات بلاکفولیو شامل اخبار، سیگنال، پورتفولیو و دنبال کردن بازار. 

امکانات اپلیکیشن FTX

متاسفانه از امکاناتی که صرافی FTX به بلاکفولیو اضافه کرده (مانند بخش سرمایه‌گذاری و استیکینگ) نیازمند احراز هویت یا KYC هستند؛ بنابراین کاربران ایرانی نمی‌توانند از آنها استفاده کنند. 

 • بخش سرمایه‌گذاری یا Invest: در این بخش شما می‌توانید انواع رمزارزهایی که در صرافی FTX لیست شده‌اند را خریداری کنید. 
بخش سرمایه‌گذاری یا Invest در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

همچنین امکان خرید سهام‌های توکنایز شده (سهام‌های بورس آمریکا که به‌صورت توکن ایجاد شده‌اند، تا کاربران حوزه کریپتو نیز بتوانند به‌راحتی آنها را خریداری کنند). 

بخش سرمایه‌گذاری در سهام‌های توکنیزه شده در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

به‌علاوه، امکان سرمایه‌گذاری روی ارزهای فیات (پول‌های رایج کشورهای مختلف مانند دلار، یورو، یوان چین، ین ژاپن و غیره) نیز فراهم شده است. 

بخش سرمایه‌گذاری در ارزهای فیات در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App
 • بخش کیف پول یا Wallet: این قسمت در حال توسعه است و در حال حاضر، تنها دلار آمریکا و توکن‌های بی‌همتا (NFT) قابل نگهداری در کیف پول هستند. 
بخش کیف پول یا Wallet در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

بخشی که ما ایرانی‌ها می‌توانیم از آن استفاده کنیم، در بخش More قرار دارد:

 • اولین قسمت News است، که می‌توانید آخرین و به‌روزترین اخبار بازار کریپتو را دریافت کنید. 
بخش اخبار یا news در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

می‌توانید برای دریافت اخبار از سورس‌های مختلف، این مراحل را طی کنید. ابتدا وارد قسمت Settings در بالای صفحه (علامت چرخ‌دنده) شوید.

دربافت اخبار از سورس‌های معتبر در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

سپس به بخش App Settings بروید.

دربافت اخبار از سورس‌های معتبر در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

گزینه News Sources را انتخاب کنید.

دربافت اخبار از سورس‌های معتبر در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

این‌ها سایت‌های خبری معتبر در حوزه کریپتو هستند، که می‌توانید اخبار منتشر شده توسط این وبسایت‌ها را در اپلیکیشن FTX دریافت کنید. 

دربافت اخبار از سورس‌های معتبر در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App
 • بخش دوم Signal است، که می‌توانید آپدیت‌ها و اخبار مهم پروژه‌ها که می‌توانند روی قیمت آنها تاثیرگذار باشند را دنبال کنید. اخبار و اطلاعات بخش سیگنال توسط خود پروژه‌ها در اپ FTX منتشر می‌شوند. 
بخش signal در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

پروژه‌ها ابتدا باید از داخل سایت Blockfolio درخواست سیگنال خود را برای تیم FTX ارسال کنند. برای این کار، باید در بخش FTX Signal روی گزینه Join For Free کلیک کنند.

ارسال درخواست signal برای اپلیکیشن ftx
منبع: blockfolio.com

سپس فرم را پر کنند و در صورت تایید شدن درخواست، این اطلاعات را در اپ منتشر کنند. 

ارسال درخواست signal برای اپلیکیشن ftx
منبع: blockfolio.com
 • قسمت سوم Track است. در اینجا شما می‌توانید پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری بسازید. در اینجا چند کوین و توکن را می‌بینیم که به‌صورت پیش‌فرض انتخاب شده‌اند؛ این ارزها شامل بیت کوین، اتریوم، FTT (توکن بومی صرافی FTX)، توکن SRM (توکن صرافی غیرمتمرکز Serum) و کوین SOL. 
بخش track یا پورتفولیو در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

 شما می‌توانید با انتخاب علامت + رمزارزهای مورد نظر خود را به این لیست اضافه کنید. 

بخش track یا پورتفولیو در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

شما می‌توانید از بخش Connect Exchange صرافی‌های متمرکز مختلف را با استفاده از API به اپ FTX اضافه کنید. در این صورت، شما دارایی‌های خود در آن صرافی را در این اپلیکیشن مشاهده خواهید کرد و دیگر نیازی نیست که هر بار وارد اکانت صرافی شوید تا میزان سود و زیان دارایی‌های خود را ببینید؛ البته ما پیشنهاد می‌کنیم که از صرافی رمز ارزها به عنوان کیف پول استفاده نکنید

بخش track یا پورتفولیو در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

یا می‌توانید رمزارزها را مستقیما انتخاب کنید. زمانی که ارز مورد نظر را انتخاب کردید، با انتخاب گزینه Add Transaction می‌توانید اطلاعات را وارد کنید و به پورتفوی خود اضافه کنید. این اطلاعات شامل این موارد هستند:

 •  دریافت قیمت ارز از صرافی‌ها (می‌توانید یک اکسچنج را انتخاب کنید و یا می‌توانید میانگین قیمت را از تمامی صرافی‌ها انتخاب کنید).
 •  خرید با یک ارز دیگر (این ارزها شامل فیات و کریپتوها هستند).
 • قیمت خرید شما.
 • مقدار ارز خریداری کرده.
 • کارمزد پرداختی برای خرید رمزارز.
 • تاریخ خرید. 
 • زمان خرید (ارز را چه ساعتی خریداری کرده‌اید).
 • در انتها نیز می‌توانید یادداشت بنویسید (می‌توانید در این بخش دلیل خرید خود را وارد کنید، تا اگر مورد خاصی بود، فراموش نکنید).

زمانی که اطلاعات را وارد کردید، روی Save کلیک کنید تا به صفحه اصلی پورتفوی شما اضافه شود. برای فروش رمزارز و یا انتقال آنها به صرافی متمرکز، صرافی غیرمتمرکز یا کیف پول خود یا دیگران نیز می‌توانید این اطلاعات را وارد کنید. 

بخش track یا پورتفولیو در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App
بخش track یا پورتفولیو در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App
 • بخش چهارم و آخر نیز Market است؛ این قسمت درست مثل سایت‌های دنبال‌کننده قیمت ارزهای دیجیتال مانند کوین مارکت کپ و کوین گکو عمل می‌کند و تغییرات لحظه‌ای قیمت‌ها و اطلاعات دیگری مانند مارکت کپ کل بازار رمزارزها، حجم معاملات ۲۴ ساعته، مارکت کپ هر کدام از ارزها و غیره را نشان می‌دهد.
بخش market در اپلیکیشن ftx
منبع: FTX App

پلتفرم FTX یکی از بهترین ابزارها برای دنبال کردن و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری کاربران است. در کنار این اپلیکیشن، برخی برنامه‌های دیگر نیز برای ساخت پورتفولیو وجود دارند، که هر کدام امکانات منحصر به فردی را ارائه می‌دهند. برای شناخت آنها می‌توانید مقاله زیر را مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • اپلیکیشن FTX یا Blockfolio سابق چیست؟ 

این اپلیکیشن برای مدیریت دارایی‌ها، خرید و فروش ارزهای دیجیتال، استیکینگ، سیگنال و غیره به‌کار می‌رود؛ البته بسیاری از سرویس‌های این برنامه برای کاربران ایرانی قابل استفاده نیست (نیاز به احراز هویت دارد). اما سرویس‌های مدیریت سبد سرمایه‌گذاری، سیگنال، اخبار و مشاهده قیمت ارزهای دیجیتال برای ما قابل استفاده است.

 • آیا FTX یک اپلیکیشن محاسبه سود و زیان ارز دیجیتال است؟ 

بله. یکی از مهم‌ترین سرویس‌های این اپ محاسبه لحظه‌ای سود و ضرر پورتفوی شماست.

 • ساخت پرتفوی ارز دیجیتال در اپلیکیشن FTX چگونه است؟ 

این کار بسیار راحت است؛ تنها کافی است به بخش Track اپ بروید، صرافی یا رمز ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید و اطلاعات زمان خرید، قیمت خرید و غیره را وارد کنید. در این ویدیو این بخش را به‌طور مفصل آموزش داده‌ایم.

 • آیا صرافی ftx با برنامه FTX ارتباط دارد؟ 

بله. این صرافی در سال ۲۰۲۰ اپلیکیشن Blockfolio را با قیمت ۱۵۰ میلیون دلار خرید و نام آن را به FTX تغییر داد. اکنون این صرافی سه بخش دارد؛ صرافی FTX برای کاربران آمریکایی، FTX برای کاربران بین‌المللی و اپلیکیشن FTX برای مدیریت پورتفو و امکانات مختلف دیگر، که هم برای کاربران آمریکایی و هم خارج از آمریکا قابل استفاده است. 

 جمع‌بندی

اپلیکیشن FTX یا بلاکفولیوی سابق، یکی از بهترین پلتفرم‌ها برای مدیریت پورتفولیوی ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم‌ها برای بررسی میزان سود و ضرر دارایی‌های دیجیتال کاربران بسیار مفید هستند و بسیاری از تریدرها، سرمایه‌گذاران و هولدرها از آنها استفاده می‌کنند. در این ویدیو به آموزش کار با اپلیکیشن مدیریت پورتفولیوی FTX پرداختیم و بخش‌های مختلف آن را توضیح دادیم. آیا شما از این برنامه استفاده می‌کنید؟ مزایای آن نسبت به دیگر رقبای خود چیست؟ 

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا