متوسط کریپتو کدهمقالات

بیت کوین دایموند (BCD) چیست؛ هاردفورک بیت کوین با رزومه ای نه چندان موفق!

به راهنمای مبتدیان برای بیت کوین دایموند خوش آمدید؛ در اینجا همه چیزهای مورد نیاز درباره این کوین جدید را یاد خواهید گرفت. در این سال ها و از زمان به وجود آمدن بیت کوین، ارزهای دیجیتال متعددی از روی شبکه بیت کوین ایجاد شده اند. فرآیندی که این کوین ها در طی آن به وجود می آیند هارد فورک (hard fork) نامیده می شود.

احتمالا بیت کوین کش (BCH) مهمترین هارد فورک بیت کوین باشد اما هارد فورک های دیگری نیز در ادامه در بازار بوجود آمدند مانند بیت کوین پلنتیوم (Bitcoin Platinum)، بیت کوین اتم، سوپر بیت کوین و حتی بیت کوین گاد (Bitcoin GOD). برخی افراد به سال ۲۰۱۸، سال فورک می گویند. الان بهترین زمان است که درباره آنها بدانیم.

در این راهنما درباره هارد فورکی به نام بیت کوین دایموند (BCD) با شما صحبت خواهم کرد؛ اینکه چه کسی آن را ساخته و چرا. همچنین به شما نشان خواهم داد که این کوین چگونه کار می کند و چه تفاوتی با دیگر کوین های هارد فورک بیت کوین دارد. بنابراین به سراغ این سوال برویم که BCD چیست؟

پس از خواندن این مقاله تمام اطلاعات لازم در باره بیت کوین دایموند را به دست می آورید. همچنین درک مناسبی از جایگاه این ارز در بازار و آینده فضای کریپتو خواهید داشت. با اصول ابتدایی شروع می کنیم، بنابراین یک هارد فورک چیست؟

هارد فورک چیست؟

بیت کوین دایموند

هر ارز دیجیتال مجموعه قوانین خودش را دارد. از قبیل اینکه اطلاعات چگونه ثبت می شوند،‌ کاربران چه کارمزد تراکنشی پرداخت می کنند و چه پاداشی به دست می آورند. به این قوانین پروتکل آن ارز می گویند.

گاهی اوقات تغییراتی در پروتکل ایجاد می شود. ارزهای دیجیتال هیچگونه رهبر یا مدیریتی ندارند بنابراین تغییرات در پروتکل توسط جامعه ارز دیجیتال انجام می شود. اینها کاربرانی هستند که از شبکه محافظت کرده و کارهای مهم روی آن را انجام می دهند.

 تغییرات در یک پروتکل ارز دیجیتال فورک نامیده می شوند. آنها را مانند به روز رسانی نرم افزار نگاه کنید. برخی سیستم ها در شبکه از تغییرات و به روز رسانی پشتیبانی می کنند؛ برخی دیگر نه. دو نوع فورک وجود دارد؛

 • سافت فورک: اینها تغییرات جزئی در شبکه هستند. آنها را تغییرات پس سازگاری (backward-compatible) می نامند. این بدان معنی است که شبکه حتی در سیستم هایی که به روز نشده اند، به طور عادی کار می کند.
 • هارد فورک: اینها تغییرات عمده ای هستند که بر چگونگی پردازش های تراکنش های جدید شبکه تاثیر می گذارد. سیستم هایی که به روز رسانی می شوند به یک ارز دیجیتال جدید تبدیل می شوند. آنهایی که به روز رسانی نمی شوند، همچنان با پروتکل قدیمی اجرا می شوند. این بدان معنی است که در حال حاضر دو ارز دیجیتال متفاوت وجود دارد. از یک مثال برای واضح کردن مسائل استفاده می کنم؛ فرض کنید ده ماشین در حال رانندگی در یک جاده هستند. یک ماشین تصمیم می گیرد به راست بپیچد. چهار ماشین دیگر نیز فکر می کنند که این ایده خوبی است بنابراین آنها نیز به راست می پیچند. پنج ماشین باقیمانده فکر می کنند که پیچیدن به راست ایده خوبی نیست، بنابراین راه خود را ادامه می دهند. به جای یک گروه ماشین که یک مسیر واحد را دنبال می کنند، اکنون دو گروه داریم که به مسیرهای جداگانه می روند.

حال که می دانید هارد فورک چیست بگذارید فورک بیت کوین دایموند را بررسی کنیم.

مبانی فورک بیت کوین دایموند

بیت کوین دایموند

در سال ۲۰۱۷ دو ماینر بیت کوین با نام های تیم Evey و تیم 007 تصمیم گرفتند تا پروتکل شبکه که به آن هسته بیت کوین (Bitcoin Core) می گویند را تغییر دهند. آنها از شیوه کار بیت کوین راضی نبودند و فکر می کردند که قادرند آن را بهبود ببخشند. Evey و 007 نام پروتکل بهبود یافته خود را بیت کوین دایموند گذاشتند.

نکته: ماینرها، کاربران بیت کوینی هستند که کارهای خاصی انجام می دهند که به پردازش تراکنش های بیت کوین کمک می کند. آنها نقشی ضروری در جامعه بیت کوین ایفا می کنند.

مهمترین پیشرفت هایی که Evey و 007 قصد داشتند در پروتکل بیت کوین انجام دهند از این قرار بودند؛

 • زمان تراکنش سریعتر: بیشتر ارزهای دیجیتال در تلاش هستند تا زمان تکمیل تراکنش ها را کاهش دهند. شبکه بیت کوین تنها می تواند ۲ تا ۷ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. خدمات پردازش پرداخت مانند مسترکارت و ویزا می توانند هزاران تراکنش در ثانیه را پردازش کنند. تیم BCD احساس کرد که این زمان مناسبی برای بیت کوین است تا به این مهم برسد.
 • کارمزد تراکنش کمتر: هر تراکنش شبکه بیت کوین کارمزدی دارد. در سال های گذشته کارمزد تراکنش ها بسیار بالا رفته است. ارزهای دیجیتال قرار بود به کاربران کمک کنند تا از کارمزد های بالای انتقال بانکی اجتناب کنند، بنابراین Evey و 007 احساس کردند که کارمزدهای بیت کوین باید کاهش یابد نه اینکه بالا برود.
 • ترغیب کاربران جدید بیشتر: بیت کوین بسیار گران شده است. امروزه یک بیت کوین بیش از ۸۵۰۰ دلار قیمت دارد. این مساله خرید یک بیت کوین را برای کاربران جدید سخت می کند. خالقان BCD احساس می کنند بیت کوین باید برای همه باشد نه تنها برای کسانی که از عهده خرید آن بر می آیند.

تیم های Evey و 007 تغییراتی برای پروتکل بیت کوین نوشتند تا به این اهداف دست پیدا کنند. فورک بیت کوین دایموند در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۷ اتفاق افتاد و این فورک روی تمام جامعه بیت کوین تاثیر گذاشت و چگونگی آن را در بخش بعدی برای شما توضیح خواهم داد. اول بیایید نگاهی سریع به عملکرد کوین بیت کوین دایموند در بازار بیاندازیم.

نمودار قیمت بیت کوین دایموند

بیت کوین دایموند

به دنبال فورک بیت کوین دایموند،‌ کوین دایموند (Diamond) وارد بازار شد. یک هغته پس از این فورک، یک کوین دایموند ۶۱.۷۱ دلار ارزش داشت. تا ۲۵ نوامبر قیمت آن تا ۹۱.۴۷ دلار بالا رفت. متاسفانه این موضوع پایدار نبود و در ژانویه ۲۰۱۸ قیمت آن ریزش داشت. قیمت کوین دایموند از آن زمان تا ۲.۴۴ دلار کاهش داشته است. با این وجود اینکه برنامه BCD برای ادامه سال چیست؟ باید صبر کرد و دید.

هرچند که قیمت آن پایین است اما ارزش تمام BCD ها در بازار بیش از ۳۵۰ میلیون دلار است. بازار پر از کوین های فورک بیت کوین است و تنها آنهایی که بهترین پروتکل ها را دارند، موفق می شوند. در ادامه در مورد این صحبت می کنم که فورک بیت کوین دایموند چه معنایی برای دارندگان بیت کوین و بقیه جامعه کریپتو دارد.

BCD چگونه استفاده می شود؟

کوین بیت کوین دایموند توانسته با زمان تراکنش سریعتر خود، کارمزدهای کمتر و دسترسی آسانتر، بسیاری از کاربران بیت کوین را به خود جلب کند. بیت کوین بسیار محبوب است اما استفاده از آن بسیار سخت است. بسیاری از منتقدین بیت کوین می گویند که تا زمانی که کاربران نتوانند خریدهای کوچک، سریع و آسان انجام دهند، این کوین جایگزین مناسبی برای پول رایج نیست.

شبکه ای که این ویژگی ها را ارائه می دهد برای مشاغل کوچک که کالاهایی ارزان و با حجم مبادلات بالا هستند، جذابیت دارد مانند قهوه یا فست فودها. با این حال به عقیده من قیمت بیت کوین دایموند پیش از آنکه برندهای بزرگ مانند استارباکس یا مک دونالد را جذب کند باید ثبات بیشتری به دست آورد.

پس چه کسی از BCD استفاده می کند؟

 • دارندگان بیت کوین: هارد فورک های شبکه بیت کوین، دارندگان بیت کوین را در موقعیت بی سابقه ای قرار می دهد. آنها می توانند به طور رایگان همان مقدار که بیت کوین نگه می دارند را ارز جدید دریافت کنند. فورک بیت کوین دایموند، موجودی کل کوین را افزایش داد. کاربران به ازای هر یک عدد بیت کوینی که داشتند به طور رایگان ده BCD دریافت کردند. معامله خوبی بود، نه؟
 • کسانی که بیت کوین ندارند: اگر شما صاحب بیت کوین باشید، از پیش صاحب مقداری کوین دایموند نیز هستید. بقیه جامعه کریپتو باید برای آن پول بپردازند. ۲۹ صرافی ارز دیجیتال وجود دارد که BCD را برای ترید در صفحه اصلی BCD ارائه می دهند. مشهورترین آنها Gate.io، اوککس(Okex) و بایننس هستند.

آن را خریده باشید یا به طور رایگان به دست آورده باشید به مکانی برای نگهداری BCD خود نیاز دارید. برای این کار به کیف پول بیت کوین دایموند احتیاج دارید. کیف پول ذخیره BCD چیست؟

نکته: یک کیف پول، یک برنامه نرم افزاری یا یک درایو سخت افزاری است که کدهای دسترسی مهمی برای ارز دیجیتال شما ذخیره سازی می کند. می توانید برای ذخیره سازی کدهای دسترسی خود از کیف پول کاغذی نیز استفاده کنید.

کیف پول بیت کوین دایموند

پیدا کردن کیف پول برای کوین های جدید سخت است. در حال حاضر ۸ سایت وجود دارد که کیف پول بیت کوین دایموند ارائه می دهند. آنها در صفحه اصلی این کوین معرفی شده اند. هر یک از آنها نرم افزارهایی هستند که ذخیره سازی موبایل، وب و دسکتاپ را ارائه می دهند.

همچنین صفحه اصلی BCD شامل لینک های دانلود دو کیف پول چند پلتفرمی به نام QT و Electrum نیز هست. هر دو می توانند به عنوان کیف پول بیت کوین دایموند نیز استفاده شوند. همواره توصیه می کنم از ترکیب کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید.

نکته مهم: هنگامی که شروع به استفاده از ارزهای دیجیتال جدید می کنید بسیار مهم است که از صرافی ها و کیف پول های قابل اعتماد استفاده کنید.

اکنون متوجه شده اید که چه کسی می تواند از BCD استفاده کند، برای چه چیزی استفاده می شود و کجا ذخیره می شود. در ادامه درباره چگونگی عملکرد تراکنش های BCD خواهم گفت. BCD چه کارهایی را مانند بیت کوین و چه کارهایی را متفاوت با آن انجام می دهد؟

تراکنش ها چگونه کار می کنند؟

تراکنش های بیت کوین دایموند به نوعی بسیار شبیه به تراکنش های معمولی بیت کوین هستند. هر دو در کدهای مشابهی از پروتکل هسته بیت کوین مشترکند. ابتدا درباره تشابهات صحبت می کنم. BCD چه کاری را مشابه با بیت کوین انجام می دهد؟

شباهت های تراکنش BTC/BCD

بیت کوین و BCD شبکه هایی هستند که در آن کاربران می توانند اطلاعات را ذخیره کرده و انتقال دهند. تمام این اطلاعات در پایگاه های داده عظیمی به نام بلاک چین ذخیره می شوند. یک بلاک چین لیستی بسیار طولانی از همه تراکنش هایی است که تاکنون در شبکه انجام شده است. بلاک چین ها سرتاسر هزاران کامپیوتر که به آنها نود(node) می گویند، ذخیره می شوند.

تراکنش های جدید در گروه هایی به نام بلاک قرار می گیرند و توسط نود ها بررسی می شوند تا قبل از اضافه شدن به بلاک چین از اعتبار آنها اطمینان حاصل شود. ماینرها نقش بسیار مهمی در پردازش تراکنش های شبکه بیت کوین و بیت کوین دایموند ایفا می کنند. هر پلتفرم به حدود ۱۰ دقیقه زمان برای پردازش یک بلاک اطلاعات تراکنش نیاز دارد.

هر دو شبکه در تلاش هستند تا برای تسریع زمان تراکنش ها از شبکه لایتنینگ(lightning network) استفاده کنند. Evey و 007 اعلام کرده اند که BCD از ۳۱ جولای ۲۰۱۸ از شبکه لایتنینگ استفاده خواهد کرد.

نکته: شبکه لایتنینگ به کاربران اجازه می دهد تا شبکه های کوچک را تشکیل دهند که در آنها تراکنش های زمان واقعی خارج از بلاک چین اصلی اتفاق می افتد. پس از آن این تراکنش ها چک شده و تماما به بلاک چین اصلی اضافه می شوند. این کار فشار بسیاری از روی شبکه اصلی برمی دارد.

این موارد شباهت های میان تراکنش های BCD و BTC هستند، تفاوت های آنها در چیست؟ BCD چه کاری انجام می دهد که BTC نمی دهد؟

تفاوت های تراکنش BTC/BCD

بیت کوین دایموند می خواست سریعتر، ارزانتر و از نظر دسترسی آسانتر از بیت کوین باشد. در اینجا چگونگی آن را ذکر می کنم؛

 • سایز بلاک بزرگتر: بلاک های استاندارد بیت کوین ۱ مگابایت از اطلاعات تراکنش را نگهداری می کنند. بلاک های بیت کوین دایموند ۸ مگابایت نگهداری می کنند. این بدان معنی است که در حالی که هر دو پلتفرم زمان بلاک برابری دارند(۱۰ دقیقه)، شبکه BCD، هشت برابر اطلاعات بیشتری پردازش می کند.
 • موجودی بیشتر: موجودی کل بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است. موجودی کل بیت کویم دایموند ۲۱۰ میلیون است. تیم BCD امیدوارست که موجودی بیشتر ارزش کوین را در سطحی قرار دهد که همه از عهده خرید آن برآیند.
 • ماینینگ ساده تر: ماینرها برای کارهایی که روی بلاک چین انجام می دهند پاداش می گیرند. این کارها توان پردازشی زیادی احتیاج دارند.ماینرهای شبکه بیت کوین برای کامل کردن کارهای خود از تجهیزات قدرتمندی به نام ماینر اسیک(ASIC) استفاده می کنند. اسیک ماینینگ اغلب در انبارهای بزرگی با صدها دستگاه انجام می شود. این کار بسیار پرصدا، گران است و حرارت بالایی تولید می کند. این بدان معنی است که بیشتر اعضای جامعه بیت کوین به قادر به ماینینگ بیت کوین نیستند. تیم Evey و 007 این موضوع را ناعادلانه می دانند. ماینینگ BCD آسان است و تقریبا تمامی کاربران قادر به انجام آن هستند. ماینینگ BCD می تواند با استفاده از یک GPU انجام شود و اگر یک گیمر هستید آن را به عنوان کارت گرافیک می شناسید.

حال می توانید به این سوال پاسخ دهید. BCD چه چیزی ارائه می دهد که بیت کوین ندارد. در ادامه درباره مساله مهم امنیت صحبت می کنم. BCD برای امنیت شبکه چه کار کرده است؟

آیا BCD امن است؟

بیت کوین دایموند

بلاک چین ها راهی بسیار امن برای ذخیره و انتقال اطلاعات هستند. شرکت های بزرگ مانند ویزا، گوگل و فیسبوک اطلاعات ما را بر روی چند سرور مرکزی محدود ذخیره می کنند. اگر این سرورها مورد حمله قرار بگیرند، اطلاعات ما نیز به خطر می افتند. بلاک چین ها اطلاعات ما را سرتاسر هزاران کامپیوتر مختلف پخش می کنند. این کار حمله به یک بلاک چین را بسیار سخت می کند.

یکی از خصوصیات امنیتی فناوری بلاک چین رمزگذاری است. اطلاعات شخصی خصوصی با استفاده از کدهای کامپیوتری پنهان می شود. برخی از منتقدین بیت کوین فکر می کنند که اطلاعات کاربران کافی رمزگذاری نشده است. برای مثال هر کس که از شبکه بیت کوین استفاده می کند قادر است تمام تراکنش ها و مقدار آنها را مشاهده کند. این موضوع ردیابی هویت واقعی کاربران را برای دولت ها و دیگر سازمان ها ساده می کند.

تیم پروژه بیت کوین دایموند قصد داشت اطلاعات کاربران بیشتری را رمزگذاری کند. با این حال آنها اخیرا تصمیم گرفته اند تا ویژگی های حریم خصوصی بیشتری به BCD اضافه نکنند. آنها احساس می کنند که دولت ها به زودی قوانینی وضع می کنند که مانع پنهان کردن داده های کاربر توسط ارزهای دیجیتال می شوند. این تیم در بیانیه ای در Medium، ژاپن و روسیه را به عنوان مثال هایی از این روند ذکر کرد.

همچنین این تیم معتقد است که مشاغل از کوین هایی که حریم خصوصی کاربری سطح بالا دارند، پشتیبانی نمی کنند. در ۲۰ آوریل ۲۰۱۸ خاطر نشان کردند که آنها متوجه شده اند که در آینده بیشتر صرافی ها ارزهای دیجیتال ناشناس را از لیست خود حذف می کنند. این اخبار برای طرفداران سخت جان کریپتو ناامید کننده بود زیرا آنها به حریم خصوصی بسیار اهمیت می دادند. هرچند که این موضوع روی امنیت کلی بلاک چین تاثیر نمی گذارد.

ریسک های واقعی که کوین بیت کوین دایموند با آنها روبرو است کلاهبردارانی هستند که عرضه هارد فورک ارزهای دیجیتال جدید را هدف گرفته اند. این کلاهبرداران چه کسانی هستند و BCD در رابطه با آنها چه کاری انجام داده است؟

چگونه می توان از آن سواستفاده کرد؟

کوین های هارد فورک جدید اغلب در سردرگمی پس از عرضه خود مورد سواستفاده قرار می گیرند. هر وقت فورک های کوین جدید در شبکه بیت کوین اتفاق می افتد، دارندگان بیت کوین توسط کلاهبرداران مورد هدف قرار می گیرند.

پس از هارد فورک نوامبر ۲۰۱۸، دارندگان بیت کوین که نمی دانستند چگونه BCD رایگان خود را درخواست کنند با واریز کوین بیت کوین دایموند خود در کیف پول جعلی مورد کلاهبرداری قرار گرفتند. به جای اینکه کوین دایموند رایگان دریافت کنند، ذخیره بیت کوین خود را از دست دادند.

اگر بیت کوین نگهداری می کنید باید هنگامی که هارد فورک اتفاق می افتد بسیار مراقب کوین های خود باشید. همیشه از ترکیب کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده کنید. اگر کوین های خود را در یک صرافی مانند کوین بیس ذخیره می کنید، مطمئن شوید که از کوین هارد فورک جدید پشتیبانی می کنند. اگر پشتیبانی نکنند قادر نخواهید بود تا کوین های جدیدی که هارد فورک ایجاد می کند را تقاضا کنید.

مهمتر از همه: با پیشنهاد کوین رایگان فریب نخورید. تنها از کیف پول هایی استفاده کنید که به آنها اعتماد دارید. کوین های جدید باعث تردیدهای بسیار می شوند پس برای انتخاب گزینه های خود وقت بگذارید.

بیایید به نظرات طرفداران و منتقدان بیت کوین دایموند نگاهی بیاندازیم. BCD چه کارهایی را به خوبی انجام می دهد و در انجام چه چیزهایی مشکل دارد؟

بیت کوین دایموند: طرفداران و منتقدان

تیم بیت کوین دایموند عاشق بیت کوین است اما فکر می کند که این ارز قادر است پیشرفت کند. آیا آنها موفق شده اند؟ ابتدا، BCD چه چیزی را به درستی انجام می دهد.

طرفداران

 • از بیت کوین سریعتر است: بیت کوین دایموند در زمان مشابه بلاک های بزرگتری را نسبت به بیت کوین پردازش می کند. بلاک های بزرگتر به معنای تراکنش های بیشتر و میانگین زمان تراکنش سریعتر است.
 • ماینینگ فراگیر: بیت کوین دایموند ماین کردن BCD را با کامپیوترهای کم قدرت آسان می کند. ماینینگ توسط GPU به کاربران بیشتری اجازه می دهد تا از شبکه حمایت کنند و این یک موضوع بسیار خوب است.
 • تراکنش های حجم بالا/ارزش کم: بیت کوین برترین ارزدیجیتال جهان است اما استفاده از آن همچنان دشوار است. سرعت بالا و قیمت کم تراکنش کوین دایموند آن را برای خرید و فروش محصولات کوچک و ارزان قیمت مانند قهوه یا بلیط اتوبوس ایده آل می کند.

در ادامه بیایید به نقص های آن نگاهی بیاندازیم. BCD چه نقیصه هایی دارد؟

منتقدان

 • ویژگی های حریم خصوصی: بیت کوین دایموند سطح حریم خصوصی کاربر را افزایش نداده است. این موضوع کاربرانی که معتقدند ردیابی تراکنش های بیت کوین آسان است را آزار می دهد.
 • شبکه لایتنینگ: تیم BCD قول فناوری شبکه لایتنینگ را داده اما این موضوع هنوز انجام نشده است. آنها در ارتقاء ویژگی های حریم خصوصی شکست خوردند بنابراین احتمالا در راه اندازی شبکه لایتنینگ نیز همین اتفاق می افتد. برای فهمیدن آن باید تا ۳۱ جولای صبر کرد.
 • اعتماد: کوین های هارد فورک باید اعتماد جامعه کریپتو را جلب کنند. هیچ کس نمی داند تیم Evey و 007 چه کسانی هستند. بسیاری از کاربران آنها را قانونی نمی دانند و برخی نیز آنها را به کلاهبرداری در هنگام راه اندازی متهم کرده اند. بیت کوین دایموند باید خود را در چند ماه آینده اثبات کند وگر نه کاملا محو می شود.

اکنون درک مناسبی درباره اینکه چیستی بیت کوین دایموند و نحوه کارکرد آن دارید. با یک نتیجه گیری مختصر این مطلب را به پایان می رسانم.

نتیجه گیری

یک کدنویس مرموز به نام ساتوشی ناکاموتو پروتکل بیت کوین را نوشته و پس از آن ناپدید شده است. پروتکل بیت کوین هدیه او به جهان بوده است. ناکاموتو از توسعه گران می خواست تا آن را مطالعه کرده و ارتقا دهند.

هارد فورک ها بخشی از یک فرآیند در حال اجرا برای ساختن ارز دیجیتال بی نقص هستند. بیت کوین دایموند چندین تغییر مهم در نرم افزار ناکاموتو ایجاد کرده است. کوین دایمند یک ارز دیجیتال بی نقص نیست اما بیت کوین و بیت کوین کش نیز اینگونه نیستند. با این حال هر ایده جدید ما را به جهانی که انتقال اطلاعات مهم سریع، آسان و رایگان است، نزدیک تر می کند.

۲۰۱۸ سال فورک ها و سالی برای امتحان چیزهای جدید بود. اینها زمان های هیجان انگیزی برای ارز دیجیتال هستند و معتقدم که کوین های هارد فورک باید به دقت بررسی شوند. آنها مانند آزمایشات علمی هستند. چیزهایی که به خوبی انجام می دهند باید کپی شده و شکست هایشان به خاطر سپرده شود تا دوباره اتفاق نیافتند.

 

منبع
bitdegree

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا