متوسط مقالات عمومی

تریدر‌ها چطور می‌توانند از توییتر برای پیش‌بینی حرکت‌های بیت کوین استفاده کنند؟

بیت کوین این ماه به ۱۰۰۰۰ دلار رسید و استاندارد‌های آنلاین مانند تعداد توییت‌ها و جستجو‌های گوگل در مورد این ارز دیجیتال در این مدت به اوج خود رسیده است و در دو سال اخیر نمونه نداشته است. چندین عامل خارجی با قیمت بیت کوین ارتباط دارند که برجسته‌ترین آنها میزان بحث‌هایی است که در شبکه‌های اجتماعی و در اینترنت در مورد این ارز دیجیتال می‌شود. تحلیل احساسات مردم به نسبت یک پدیده، ابزاری جدید است که سرمایه‌گذاران از آن استفاده می‌کنند. این قضیه برای سرمایه‌گذاران سنتی کمی غریب است.

تحلیل توییت‌ها و قیمت بیت کوین از ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹

بیت کوین

با نگاه به تعداد توییت‌هایی که بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ ذکر کرده‌اند، متوجه افزایشی برجسته در خلال بازار صعودی می‌شویم. در ۷ دسامبر ۲۰۱۷ رکورد این توییت‌ها به ۱۵۵۶۰۰ رسید. در خلال سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ این رکورد به مراتب کمتر شد؛ جز در ۲۶ ژوئن که به دلیل بازار صعودی کوچک بیت کوین، تعداد توییت‌ها کمی افزایش پیدا کرد.

این روند نشان می‌دهد که بین تعداد توییت‌ها و قیمت بیت کوین باید رابطه‌ای وجود داشته باشد. ضریب همبستگی بین قیمت بیت کوین و تعداد توییت‌ها در بازار صعودی سال ۲۰۱۷ به ۰.۸۶ رسید. ضریب همبستگی ۱ به معنی ارتباط کامل بین دو متغیر مذکور است. ضریب ۱- به معنی ارتباط معکوس بین این دو متغیر است و ضریب صفر هم به معنی عدم ارتباط بین این دو متغیر است.

با وجود بازار خرسی سال ۲۰۱۸، باز ضریب همبستگی بالا بود و در حدود ۰.۷۴ قرار داشت. در خلال ۲۰۱۹، این ضریب افت کرد و به ۰.۱۲ رسید؛ با وجود اینکه در این سال قیمت تا حدود زیادی بهبود یافت.

توییت‌ها حجم بیت کوین را پیش‌بینی می‌کنند

ضریب همبستگی بالا ممکن است هواداران را به این فکر بیاندازد که می‌توان از روی تعداد این توییت‌ها به پیش‌بینی قیمت پرداخت. با نگاهی به این ضریب همبستگی در خلال سال‌های مختلف به این نتیجه می‌رسیم که بین حجم و تعداد توییت‌ها ارتباطی معنی‌دار وجود دارد و تحلیلگران تکنیکال باید به این نکته در تحلیل‌های خود توجه داشته باشند.

در سال ۲۰۱۷، به ازای یک درصد افزایش توییت‌ها می‌توانستیم انتظار افزایش ۲.۶ درصد از حجم را در همان روز داشته باشیم. این روند در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تغییر کرد و رقم مربوط به افزایش حجم به زیر یک درصد رسید. پس با تحلیل تعداد توییت‌ها می‌توانیم به نتایج ارزشمندی برسیم. افزایش تعداد توییت‌ها به میزان ۱ درصد در روز باعث افزایش حجم به میزان ۲.۵ درصد در سال ۲۰۱۷، ۰.۶۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۰.۷۲ درصد در سال ۲۰۱۹ شده است.

آیا توییت‌ها به درستی قیمت بیت کوین را پیش‌بینی می‌کنند؟

بیت کوین

توانایی پیش‌بینی قیمت یک دارایی در بازار بسیار جذاب است و باعث سودآوری می‌شود. همان طور که اشاره شد، افزایش تعداد توییت‌ها با افزایش حجم بیت کوین ارتباط دارد. اما توجه داشته باشید که تعداد این توییت‌ها در خلال سالیان گذشته هیچ نوع ارتباطی را با قیمت نشان نداده است و نمی‌توان از روی تعداد توییت‌ها اقدام به پیش‌بینی قیمت و بازده سرمایه‌گذاری کرد.

چشم‌اندازی جدید در مورد این ارتباط

بیت کوین

بیت کوین رشد خوبی در سال ۲۰۱۹ داشت و در این میان آلتکوین‌ها (Altcoin) حتی رشد بیشتری هم از بیت کوین داشتند. تحقیقات بیشتری باید در مورد تاثیر روند‌های اجتماعی بر میزان حجم بازار کریپتو صورت گیرد. حال بررسی روند این توییت‌ها در سال ۲۰۲۰ و مقایسه آن با روند بازار‌های صعودی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ خالی از لطف نیست.

با مقایسه متوسط تعداد توییت‌هایی که بیت کوین در آنها ذکر شده متوجه می‌شویم که تعداد این توییت‌ها در دو ماه اول ۲۰۲۰ به مراتب بیشتر از متوسط این توییت‌ها در سال ۲۰۱۹ بوده است. در ماه فوریه امسال نیز باز نسبت به ماه ژانویه افزایش صورت گرفته است. با بررسی این روند‌ها متوجه می‌شویم که ارتباط بین تعداد توییت و حجم در اویل ۲۰۲۰ محسوس است اما بزرگی این رابطه در مقایسه با سال‌های قبل کم شده است.

آمار نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰، افزایش ۱ درصدی تعداد توییت‌ها منجر به افزایش ۰.۴۲۳ درصدی حجم در همان روز و افزایش ۰.۳۴ درصدی حجم در روز بعد می‌شود که این نشان دهنده کم شدن این ارتباط به نسبت سال‌های قبل است. در کل می‌توان نتیجه گرفت که بررسی تعداد توییت‌ها مفید است و باید آن را در تحلیل‌ها لحاظ کرد. علی الخصوص که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که یک روند صعودی دیگر در حال شکل‌گیری در بازار کریپتو است.

نگاهی به استاندارد‌های شبکه‌های اجتماعی و تعداد توییت‌ها می‌تواند دوران خرید و ذخیره بیت کوین را نشان دهد و به سرمایه‌گذاران کمک کند که استراتژی‌های خود را بر طبق آن تنظیم کنند. نظر شما چیست؟ آیا از توییتر برای تحلیل‌های خود استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا