پیشرفته کیف پول

آموزش کار با کیف پول UniSat؛ ولت NFT و توکن‌های BRC20 بیت کوین

چه موافق باشیم و چه نباشیم، پای توکن‌های NFT و BRC20 به شبکه بیت کوین باز شده است و بسیاری هم روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. الان هم یکی یکی از ابزارهای جدید برای نگهداری و معامله این توکن‌ها رونمایی می‌شود. یونی ست (Unisat) یکی از اولین پلتفرم‌هایی بود که کار در این زمینه را آغاز کرد. یونی ست یک کیف پول، سازنده و بازاری برای توکن‌های BRC20 و NFT شبکه بیت کوین است. در این مطلب به معرفی و آموزش کار با کیف پول UniSat می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

خلاصه مطلب:

👈 یونی ست (UniSat) اولین کیف پول سازگار با توکن‌های BRC20 و NFTهای بیت کوین است.

👈 هزینه مینت توکن در این کیف پول حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد کمتر از سایر کیف پول هاست.

👈 امکان ذخیره و انتقال NFTهای اوردینالز و ذخیره، مینت و انتقال BRC20 با این کیف پول وجود دارد.

👈 رابط کاربری Unisat پیچیده و مراحل تراکنش زدن با آن طولانی است.

کیف پول UniSat چیست؟

کیف پول UniSat چیست
منبع: Binance.com

یونی ست (UniSat) اولین کیف پول سازگار با توکن‌های BRC20 و NFTهای بیت کوین است. ان اف تی‌های اوردینالز، توکن‌های بی‌همتایی هستند که توسط پروتکل اوردینالز روی بلاکچین بیت کوین مینت یا ساخته (به اصطلاح دولوپرهای این استانداردها اینسکرایب) می‌شوند. توکن‌های BRC20 هم توکن‌های قابل معاوضه‌ای هستند که روی بلاکچین بیت کوین ساخته می‌شوند. خدمات و ویژگی کیف پول یونی ست را می‌توانید در ادامه ببینید:

 • امکان ذخیره و انتقال ان اف تی‌های اوردینالز
 • مشاهده NFTهای وریفای نشده
 • متن باز
 • مینت توکن بدون نیاز به راه‌اندازی فول نود
 • هزینه مینت توکن حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد کمتر از سایر کیف پول‌ها است.
 • ذخیره، مینت و انتقال BRC20
 • خرید مستقیم بیت کوین از طریق MoonPay
 • نمایش جزییات تراکنش با استفاده از mempool.space

یکی از مزیت‌های یونی ست نسبت به کیف پول‌هایی مانند ولت اوردینالز این است که در اوردینالز باید نود کامل اجرا کنید. همچنین در کیف پول اوردینالز می‌توانید ان اف تی‌ها را ذخیره کنید، اما امکان انتقال آن‌ها وجود ندارد. در عوض یونی ست یک کیف پول کم‌حجم است که در چند ثانیه بالا می‌آید.

ابزار یونی ست همچنین به شما امکان مشاهده ان اف تی‌های تایید نشده را می‌دهد. یعنی می‌توانید NFTهایی که به تازگی مینت شده‌اند را در ممپول مشاهده کنید. با این قابلیت می‌توانید جزییات ان اف تی را پیش از قرار گرفتن در بلاک چک کنید. حتی در صورت تمایل می‌توانید با پرداخت کارمزد، ان اف تی قدیمی را اصلاح کنید. 

آموزش کار با کیف پول Unisat

به نظر من کار با این کیف پول کمی پیچیده و چالش‌برانگیز است. دلیلش هم تازگی مفاهیم، مراحل نسبتا طولانی پردازش تراکنش و رابط کاربری نامناسب این کیف پول است. در ادامه تلاش کردم موارد زیر را به زبانی ساده توضیح دهم:

 • نصب و راه‌اندازی
 • انتقال توکن‌های BRC20
 • مینت توکن BRC20
 • خرید، فروش و لیست کردن توکن BRC20
 • اینسکرایب NFT در یونی ست

نصب و راه‌اندازی

برای نصب کیف پول یونی ست وارد سایت Unisat شوید. در همان صفحه اصلی روی یکی از لینک‌های دانلود کلیک کنید. لینک سمت راست برای دانلود از گیت‌هاب و سمت چپ از کروم استور است. ما کیف پول را از کروم استور دانلود می‌کنیم.

دانلود کیف پول یونی ست
منبع: cryptorank.io

روی Add to Chrome کلیک کرده و صبر کنید تا نصب شود. سپس اگر قبلا کیف پول ساخته‌اید، روی دکمه I already have a wallet کلیک کنید و عبارت بازیابی خود را وارد کنید. اگر هم برای اولین بار می‌خواهید کیف پول بسازید باید Create new wallet را انتخاب کنید. حال Create Wallet را بزنید. سپس عبارت بازیابی خود را یادداشت کرده و صفحه Step 2 را باز کنید.

ساخت کیف پول یونی ست
mirror.xyz

در این صفحه باید نوع آدرس را به Taproot تغییر دهید. چون ان اف تی‌های اوردینالز از آدرس‌های تپروت پشتیبانی می‌کنند. سپس Continue را بزنید.

انتخاب آدرس تپروت در Unisat
mirror.xyz

انتقال توکن‌های BRC20

فقط نسخه ۱.۱.۱۵ به بعد یونی ست امکان انتقال توکن‌های BRC20 را دارد. بنابراین اول مطمئن شوید که نسخه کیف پول شما همین ورژن یا جدیدترین نسخه است. برای این کار وارد صفحه Settings شوید، تا پایین اسکرول کنید و عدد جلوی Version را بخوانید.

انتقال توکن‌های BRC20 در کیف پول یونی ست
unisat-wallet.medium.com

به صفحه Home برگردید و روی تگ brc-20 کلیک کنید. هر توکن brc20 در کیف پول شما روی یک کارت نمایش داده می‌شود. مثلا در تصویر زیر doge یک کارت برای خودش دارد که میزان قابل انتقال (Trasferable) و موجود (Available) و موجودی (Balance) را نمایش می‌دهد. تفاوت این‌ها با یکدیگر چیست؟

مبلغ قابل انتقال: مقداری که در یک یا بیشتر از یک اینسکریپشن انتقال‌دهنده (Transfer Inscription) قرار گرفته است. (فورا قابل انتقال است.)

موجود: مبلغی که بخشی از موجودی شماست (شامل مینت‌ و دریافتی)، اما هنوز قابل انتقال نیست. برای خرج کردن آن، باید مقدار مشخصی را در یک اینسکریپشن انتقال‌دهنده اینسکرایب کنید.

موجودی هم جمع این‌ها با یکدیگر است.

مشاهده موجودی در کیف پول unisat
unisat-wallet.medium.com

برای مشاهده جزییات، روی کارت کلیک کنید. همه اینسکریپشن‌های خود را می‌توانید اینجا ببینید. آن‌هایی که با رنگ سبز نمایش داده می‌شوند، قابل انتقال هستند. اینجا فعلا چیزی برای انتقال نداریم.

مشاهده جزییات در کیف پول یونی ست
unisat-wallet.medium.com

برای شروع فرآیند انتقال روی Transfer کلیک کنید. همه اینسکریپشن‌های انتقالی اینجا برای شما لیست می‌شوند. مبلغ انقال را نمی‌توانید ادیت کنید. این مبلغ از روی جمع اینسکریپشن‌های انتقالی محاسبه می‌شوند. اگر اینسکریپشن انتقالی کافی ندارید، باید ابتدا آن‌ها را اینسکرایب کنید.

اینسکرایب کردن مبلغ قابل انتقال
unisat-wallet.medium.com

روی دکمه Inscribe TRANSFER کلیک کنید. مقداری که می‌خواهید منتقل کنید را وارد کرده و نرخ کارمزد (Fee Rate) مناسب را هم انتخاب کنید. نرخ کارمزد را می‌توانید از سایت ممپول اسپیس پیدا کنید. سپس Inscribe TRANSFER بزنید.

وارد کردن مبلغ و نرخ کارمزد
unisat-wallet.medium.com

با دکمه Back می‌توانید به صفحات قبل برگردید و مقادیر را اصلاح کنید. اگر همه چیز درست است، باید روی Pay & Inscribe کلیک کنید.

مشاهده تراکنش
unisat-wallet.medium.com

حالا کارت TRANSFER inscription که سبز شده را انتخاب کنید، Next را بزنید و وارد برگه Step2 شوید. سپس آدرس گیرنده را در Receiver انتخاب کنید و دوباره Next را بزنید.

تکمیل فرآیند انتقال در کیف پول یونی ست
unisat-wallet.medium.com
تکمیل فرآیند انتقال در کیف پول unisat
unisat-wallet.medium.com

تراکنش را پیش از ارسال بازبینی کنید. سپس روی Sign & Send کلیک کنید تا در نهایت عملیات انتقال را انجام دهد.

امضا کردن تراکنش
unisat-wallet.medium.com
ارسال تراکنش در unisat
unisat-wallet.medium.com

مینت توکن BRC20

فهرست توکن‌های BRC-20 را می‌توانید در این صفحه مشاهده کنید. توکن‌هایی که Progress روی ۱۰۰ درصد دارند، قابل مینت کردن نیستند. روی بخش In-Progress کلیک کنید تا توکن‌هایی که هنوز به ماکزیمم نرسیدند را پیدا کنید.

جستجوی توکن‌های brc20 در یونی ست
cryptorank.io

وقتی توکن مد نظر را پیدا کردید، روی آن کلیک کنید و سپس Mint را انتخاب کنید.

مینت توکن brc20
cryptorank.io

تعداد توکن‌هایی که می‌خواهید مینت کنید را وارد کنید و دکمه Next را بزنید.

وارد کردن تعداد توکن brc20
cryptorank.io

آدرس ولت را وارد و مقدار گس را هم انتخاب کنید و سپس دکمه Submit & Pay invoice را بزنید.

وارد کردن آدرس ولت
cryptorank.io

سپس Sign & Send را بزنید تا فرآیند مینت کردن تکمیل شود.

تکمیل فرآیند مینت کردن در سایت یونی ست
cryptorank.io

خرید، فروش و لیست کردن توکن BRC20

برای خرید و فروش BRC20 وارد بازار یونی ست شوید و کیف پول خود را به سایت متصل کنید. با این حال برای ترید کردن باید یکی از دو شرط زیر را فراهم کنید:

 • توکن OG Pass داشته باشید (از سایت اوردینالز ولت می‌توانید کالکشن‌ها را مشاهده کنید).
 • ۱۰ امتیاز یونی ست (UniSat points) داشته باشید (مینت هر BRC20 معادل یک امتیاز یونی ست است).

در این ویدیویی که توسط توییتر یونی ست منشرشده می‌توانید نحوه لیست کردن توکن BRC20 در مارکت پلیس را مشاهده کنید. اما به صورت کلی کافی است که کیف پول خود را به سایت متصل کنید و روی دکمه “My Assets” کلیک کنید. سپس روی دارایی مد نظر کلیک کرده و دکمه “List” را بزنید.

فهرست کردن توکن یونی ست
منبع: twitter.com

اینسکرایب NFT در یونی ست

وارد بخش Inscribe سایت یونی ست شوید. سپس فایل خود را مطابق با ملزومات سایت آپلود کنید.

آپلود فایل در unisat
منبع: unisat-wallet.medium.com

سپس آدرس خود را وارد کنید و منتظر بمانید تا میزان کارمزد برای شما نمایش داده شود.

وارد کردن آدرس یونی ست
منبع: unisat-wallet.medium.com

می‌توانید بین Cheap Mode (اقتصادی) و Fast Mode (معمولی) یکی را انتخاب کنید.

انتخاب حالت کارمزد
منبع: unisat-wallet.medium.com

روی “Submit & Pay invoice” کلیک کنید و با اسکن کد QR پرداخت را تکمیل کنید. به محض اینکه پرداخت انجام شود، در صورتی که از کیف پول یونی ست استفاده می‌کنید، NFT خود را به سرعت دریافت خواهید.

دریافت NFT در کیف پول یونی ست
منبع: unisat-wallet.medium.com

بررسی امنیت کیف پول UniSat

نکته اول اینکه لطفا در سرمایه‌گذاری روی توکن‌های BRC20 احتیاط کنید، برخی از این‌ها صرفا میم کوین‌هایی کم‌ارزش هستند. بنابراین حجم بالای سرمایه خود را وارد این بازار نکنید. به علاوه یونی ست هنوز در فاز آزمایشی است؛ یعنی آسیب‌پذیری دارد و ممکن است مورد حمله قرار بگیرد: بنابراین همان توصیه همیشگی؛ هیچوقت بیش از آنچه می‌توانید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید.  

در ۲۴ آوریل ۲۰۲۳، یونی ست گزارش داد که این پلتفرم مورد حمله دوبار خرج کردن واقع شده است. این حمله به دلیل آسیب‌پذیری در پایگاه کد یونی ست رخ داد. توسعه‌دهندگان این پروژه در ماه آوریل مشغول شبیه‌سازی حملات دوبار خرج کردن و بهبود باگ‌ها بودند. اما چون مشکلاتی هنوز در نسخه اصلی وجود داشت، حدودا ۱۴ روز مارکت پلیس را بستند. در تحقیقات خود متوجه شدند که از ۳۸۸ تراکنش، ۷۰ مورد تحت تاثیر این حمله قرار گرفته‌اند. اگر از کاربران این پلتفرم هستید، برای جبران خسارت خود می‌‌توانید از طریق دیسکورد با ادمین‌های یونی ست ارتباط بگیرید. 

کیف پول یونی ست ادعا می‌کند که کلیدهای خصوصی را در سرورهای خود ذخیره نمی‌کند و کلیدهای خصوصی تنها سمت کلاینت (یعنی شما) قرار می‌گیرند. از این نظر تفاوتی با سایر کیف پول‌های نرم‌افزاری ندارد. از طرف دیگر کدهای یونی ست از طریق گیت هاب پروژه در دسترس هستند و می‌توانید آن‌ها را بازبینی کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • کیف پول Unisat چیست؟
  یونی ست (UniSat) اولین کیف پول سازگار با توکن‌های BRC20 و NFTهای بیت کوین است که خدماتی همچون مینت، انتقال و ذخیره این توکن‌ها را ارائه می‌کند.
 • ولت Unisat چه امکانات و ویژگی‌هایی دارد؟
  کیف پول یونی ست یک ولت نرم‌افزاری متن باز است که امکان ذخیره، انتقال و مینت توکن‌های BRC20 و NFT و اتصال به بازار خرید و فروش این توکن‌ها را فراهم می‌کند.

جمع‌بندی

یونی ست (Unisat) اولین کیف پول متن باز برای توکن‌های BRC20 است. این ولت به صورت اکستنشن برای مرورگر کروم موجود است. امکان ذخیره و انتقال توکن‌های BRC20 توسط این کیف پول وجود دارد. یونی ست فقط یک کیف پول نیست و می‌توانید از آن برای اتصال به مارکت پلیس‌های این توکن‌ها هم استفاده کنید. در این مطلب کار با کیف پول Unisat را به صورت کامل آموزش دادیم. نظر شما درباره این کیف پول چیست؟ آیا از تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا