اخبار بیت کویناخبار عمومی

آمار فراتر از انتظار مشاغل آمریکا در ماه سپتامبر؛ واکنش قیمت بیت کوین چه بود؟

روز گذشته اداره آمار کار آمریکا داده‌های بیکاری ماه سپتامبر را منتشر کرد و از اضافه شدن ۳۳۶٬۰۰۰ شغل جدید به بازار کار این کشور خبر داد. این در حالی است که پیش از این اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کردند تنها ۱۷۰٬۰۰۰ شغل جدید اضافه شود. نرخ بیکاری نیز در حالی که پیش‌بینی می‌شد به ۳.۷٪ کاهش یابد، در سطح ۳.۸٪ ثابت ماند. به این ترتیب، انتشار داده‌های غیرمنتظره اشتغال و حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) بازارها را متلاطم کرد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین دسک، در واکنش به انتشار این آمار فراتر از حد انتظار، قیمت بیت کوین حدود ۲٪ کاهش یافت و برای مدت کوتاهی تا حدود ۲۷٬۱۸۵ دلار کاهش یافت. پس از آن گاوها موفق شدند این ضرر را جبران کنند و قیمت بیت کوین را تا ۲۸٬۲۹۵ دلار هم رساندند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم‌فریم ساعتی و واکنش به انتشار آمار مشاغل؛ منبع: تریدینگ‌ویو

این نوسانات به خاطر افزایش تعداد مشاغل غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) به دو برابر رقم مورد انتظار برای سپتامبر، ۳۳۶٬۰۰۰ (در مقابل ۱۷۰٬۰۰۰) رخ داد.

با نشان دادن انعطاف‌پذیری مداوم بازار کار در برابر اقدامات ضد تورمی فدرال رزرو، پیامدهای نتیجه ماه سپتامبر برای دارایی‌های ریسکی از جمله ارزهای دیجیتال باعث ریزش کوتاه مدت بازار شد. این موضوع احتمال افزایش مجدد نرخ بهره را بالا برده است؛ موضوعی که برای بازارهای پرریسک مطلوب نخواهد بود.

گزارش آمار مشاغل این ماه آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چرا که در حال حاضر قیمت اوراق قرضه دولتی در حال کاهش است و این اتفاق باعث شده است تا بازدهی اوراق ۱۰ ساله از ۴٪ در اوایل این هفته به ۴.۸۰٪ افزایش یابد. شرایط کنونی بازار اوراق قرضه دولتی تاثیر منفی روی بازار سهام گذاشته است؛ به طوری که شاخص نزدک و S&P 500 از اوایل سپتامبر حدود ۶٪ کاهش یافته است.

بخوانید:‌ بحران در بازار اوراق قرضه آمریکا؛ تاثیر آن روی قیمت بیت کوین چیست؟

به دنبال انتشار آمار مشاغل آمریکا، بازار سهام و اوراق قرضه با ریزش مواجه شد؛ به طوری که معاملات آتی نزدک ۱۰۰ بیش از ۱٪ کاهش یافت و بازدهی اوراق قرضه دولتی با ۰.۰۸٪ افزایش به به ۴.۸۰٪ رسید. بر اساس داده‌های CME FedWatch Tool، در حال حاضر ۲۷.۱٪ احتمال می‌رود فدرال رزرو در نشست بعدی خود در ماه نوامبر نرخ بهره را افزایش دهد. پیش از انتشار داده‌های مشاغل این احتمال تنها ۲۴٪ بود. گفتنی است هنگام انتشار داده‌های دور از انتظار اشتغال، این احتمال به ۳۱٪ نیز رسیده بود.

نمودار احتمالات نرخ هدف فدرال رزرو
نمودار احتمالات نرخ هدف فدرال رزرو؛ منبع: CME Group

در کنار افزایش تعداد مشاغل، میانگین درآمد ساعتی این ماه برخلاف پیش‌بینی رشد ۰.۳٪، کمتر از حد انتظار و برابر ۰.۲٪ اعلام شد. در مقیاس سال به سال، میانگین درآمد ساعتی برخلاف پیش‌بینی ۴.۳٪، ۴.۲٪ افزایش یافته است.

شایان ذکر است، روز پنجشنبه هفته آینده داده‌های CPI منتشر خواهد شد و بازار امیدوار است دید واضح‌تری نسبت به آینده نرخ بهره پیدا کند.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا