طرح مجلس: استفاده و عرضه رمز ارزها توسط پیام‌رسان‌ خارجی در داخل کشور ممنوع است

طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌ های اجتماعی با امضای ۹۵ نفر از نمایندگان مجلس وصول شده است. این طرح به دنبال آن است که تمامی پیام‌رسان های خارجی را در ایران مسدود کند. این طرح واکنش های زیادی به همراه داشته است و نمایندگان زیادی با آن مخالف بوده اند.

یکی از تبصره های این طرح به موضوع رمز ارزها در فضای مجازی اشاره دارد و طبق ماده ۲۳ آن استفاده و عرضه رمز ارزها توسط پیام‌رسان ‌های خارجی در داخل کشور ممنوع است. تبصره زیر به صورت زیر است:

تبصره: هر گونه ارائه خدمات پولی و بانکی به کسب و کارهای فعال در پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی ممنوع است.

ماده ۲۲- بانک مرکزی موظف است جهت سهولت گردش مالی، کاربردی شدن و کمک به چرخه اقتصادی پیام‌رسان‌های داخلی اثر گذار، مجوز ارائه خدماتی از قبیل پرداخت الکترونیکی (psp)و ابزارهای پرداخت نوین از قبیل ایجاد کیف پول الکترونیکی را به پیام‌رسان های داخلی اعطا نماید.

ماده ۲۳- استفاده و عرضه « رمز ارز» توسط پیام‌رسان‌های خارجی در داخل کشور ممنوع بوده و در پیام‌رسان‌های داخلی مستلزم دریافت مجوز از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست‌های شورای عالی پول و اعتبار می‌باشد و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است پس از تصویب در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، فورا نسبت به مسدود سازی امکان « رمز ارز» توسط سامانه‌ها و پیام‌رسان های خارجی اقدام نماید.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: باید به سمت تولید رمزارز داخلی برویم!

این طرح از سوی نصرالله پژمانفر به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و وی در گفتگو با خبرگزاری مهر در این خصوص بیان کرد:

با تصویب این قانون، جلوی فساد و ناامنی در فضای مجازی را می‌گیریم و اجازه نمی‌دهیم برخی دست در جیب مردم کنند.

وی با اشاره به اینکه گفته شده با قانونی شدن این طرح، ما قصدمان مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌ها در فضای مجازی است، گفت:

اصلاً این‌طور نیست. همه شبکه‌های اجتماعی که در ایران کار می‌کنند، اگر تحت قوانین جمهوری اسلامی ایران به ارائه خدمات بپردازند، ما از آنها حمایت می‌کنیم.

این نماینده مجلس افزود: سوال این است که اگر یک پلتفرمی خدماتش را در قالب مقررات کشور ما مطرح نکرد و هر کاری که دلش می‌خواست را در کشور انجام داد، باید آزاد باشد؟

نماینده مردم شهرستان گرمسار در مجلس شورای اسلامی در توییتی در مورد انسداد پیام‌رسان های خارجی نوشت:

من با طرح انسداد کلیه پیام رسان های خارجی مخالفم. این طرح ها اولویت کشور نیست. معیشت بد فعلی را بدتر هم می کند. اولویت مجلس انقلابی بهبود اوضاع معیشتی و دوری از حاشیه است.


منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر