رپورتاژ آگهی

یوتوپیا ، پیام رسانی رمزنگاری شده بر پایه بلاکچین

این مقاله یک رپورتاژآگهی است و مجموعه میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در قبال صحت و درستی این محتوا ندارد و این موضوع به عهده کاربر خواهد بود.

ما در دنیایی از نظارت کامل زندگی می‌کنیم که هر اقدام ما اثری برجای می گذارد. اطلاعات روزمره در دنیا در توده‌های بزرگ داده ذخیره می‌شوند و این اطلاعات توسط کامپیوتر و انسان پردازش می‌شوند تا دولت‌ها و شرکت‌های بزرگ دنیا بتوانند به نفع خود از آن استفاده کنند و با توسط آن اطلاعات به بیشتر کردن منافع خود بپردازند.

اگر این اطلاعاتی که انسان‌ها در روزمره از خود به جای می‌گذارند جایی ذخیره نشود و هیچ شخصی نتواند از آن استفاده کند، دیگر چنین شرکت‌هایی نمی‌توانند از سرقت اطلاعات پول‌های کلان در بیاورند و افراد می‌توانند حریم امن شخصی که حق هر انسانی است را داشته باشند.

حال یوتوپیا اکوسیستمی متشکل از پیام رسان فوری، سیستم نامه پستی یا ایمیل، ارز مجازی، ذخیره سازی پرونده و یک مرورگر داخلی این امکان را یکجا فراهم آورده است. در ادامه این مطلب با یوتوپیا بطور کامل آشنا می‌شوید.

Utopia  اکوسیستم تحت بلاکچین ( https://u.is )

Utopia یک شبکه  غیر متمرکز  Peer-To-Peer است که با آن می‌توانید پیام‌های صوتی را ارسال کنید، فایل‌ها را انتقال دهید، چت‌ها و کانال‌های گروهی ایجاد کنید، ایمیل ارسال کنید و بحث خصوصی انجام دهید. در حال حاضر Utopia  برای Windows ، Mac  و Linux قابل دسترس است که تمام ویژگی‌های یک برنامه را ارائه می‌دهد.

اکوسیستم یوتوپیا برای کاربران در داخل اکوسیستم یک مرورگر داخلی Idyll را برای مشاهده وب سایت‌های درون شبکه همتا به Utopia فراهم می‌کند. یوتوپیا ارز دیجیتال مخصوص به خود را هم دارد که Crypton نام دارد.

همچنین شما با نصب یوتوپیا دارای یک کیف پول مجازی هم می‌شوید که Uwallet  نام دارد و به شما امکان ذخیره، انتقال Crypton (CRP) یا حتی ایجاد کوپن و کارت اعتباری را می‌دهد. در ادامه به معرفی تک تک این امکانات می‌پردازیم.

اکوسیستم Utopia اوج تلاش چند ساله توسط گروهی از علاقه مندان به فناوری است که به آزادی بیان و حفظ حریم شخصی اختصاص داده شده است.  این گروه ۱۹۸۴ نام دارد که به گفته خود در هر زمینه متخصصان درجه یک و کارامدی دارند که هر کدام کارهای تخصصی مخصوص به خود را انجام می‌دهند؛ مانند رمزنگاری، نرم افزار، مهندسان شبکه و بسیاری دیگر.

پروژه‌ای مثل یوتوپیا قبلا هرگز انجام نشده بود و وجود نداشت. سرانجام ، گروه ۱۹۸۴ یک اکوسیستم را ارائه دادند که شیوه ارتباط جهان و انجام معاملات مالی را تغییر می‌دهد.

این اکوسیستم مخصوص کسانی است که به حریم خصوصی خود اهمیت می‌دهند؛ مخصوصا در این دنیایی که شرکت‌های بزرگ همواره در حال سرقت و دستبرد اطلاعات و استفاده از آن برای منفعت خود هستند.

نحوه نصب Utopia

پس از دانلود برنامه در سایت رسمی یوتوپیا ، اقدام به نصب کنید و پس باز کردن آن، به شما یک Public key یا کلید عمومی  داده می‌شود که این رمز برای مواردی مثل دریافت ارز از بقیه کاربرد دارد. در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم:

پس از نصب اولین چیزی که می‌بینید صفحه داشبورد یوتوپیا می‌باشد.

داشبورد  Utopia

اولین نگاهی که به این برنامه داریم، در داشبورد است که از منوی پیمایش برای دسترسی آسان به بسیاری از ویژگی‌های مختلف آن می‌توان استفاده کرد و دسته بندی‌های مختلف قابل مشاهده است .

Utopia یک پلت فرم غنی از ویژگی است که به طور خاص برای محافظت از حریم خصوصی ارتباطات، محرمانه بودن و امنیت داده‌های شخصی طراحی شده است. این برای عموم افراد آگاه در مورد حریم خصوصی ایجاد شده است که معتقدند حریم خصوصی بسیار مهم است. Utopia یک شبکه غیرمتمرکز است و هیچ سرور مرکزی در انتقال یا ذخیره اطلاعات دخیل نیست.

سرویس ایمیل یوتوپیا (uMail)

uMail یک جایگزین مطمئن و امن  برای نامه الکترونیکی قدیمی  است.

با uMail شما می توانید به دیگر کاربران Utopia نامه الکترونیکی  ارسال کنید.

با تمام قابلیت‌های ایمیل بومی سازی شده در uMail از هیچ سروری برای انتقال یا ذخیره سازی اطلاعات استفاده نمی‌شود.

حساب uMail ، که به صورت پیش فرض هنگام پیوستن به شبکه Utopia ایجاد می‌شود، پیام رسانی و ذخیره سازی پیوست نامحدود را امکان می‌سازد.

رمزگذاری اکوسیستم Utopia امنیت انتقال و ذخیره سازی نامه را تضمین می‌کند.  uMail شما، به عنوان یک قسمت داخلی Utopia ، نمی‌تواند مسدود یا ضبط شود.

برای حفظ کامل حریم خصوصی داده‌ها اطلاعات مستقیم به سمت کاربر تعیین شده می رود و هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند داده‌ها را رهگیری کند.

ارز مجازی Crypton

Utopia  دارای یک cryptocurrency داخلی به نام Crypton (CRP) است که قابلیت ماین دارد. بنابراین یک ماشین متوسط ​​نیز می تواند برای ماین کریپتون ها از طریق برنامه Utopia مبتنی بر GUI یا با استفاده از بات مبتنی بر ترمینال که همراه با برنامه است، استفاده کند.

یوتوپیا با پرداخت کریپتون‌های جدید به کاربرانی که از طریق Mining از اکوسیستم پشتیبانی می‌کنند، پاداش می‌دهد.

وقتی نرم افزار Utopia یا ربات خود را اجرا می‌کنید، سهم پاداش جمعی خود را دریافت خواهید کرد. استخراج کریپتون کامپیوتر شما را کند نمی‌کند و سازگار با محیط زیست است. همچنین ممکن است تعدادی از ربات‌ها را در چندین سرور یا رایانه اجرا کنید تا سرعت ماین Crypton را چندین برابر کنید.

کیف پول مجازی uWallet

تمام عملکردهای مالی را می‌توان در UWallet یافت uWallet به شما این امکان را می‌دهد که هر مبلغی را که می‌خواهید با ارز مجازی یوتوپیا Crypton (CRP) پول پرداخت و دریافت کنید و حتی سیستم پرداخت در وب سایت خود داشته باشید؛ توسط Crypto Cards  بدون فاش کردن هویت خود و یا قبض کاربران Utopia برای خدمات خود، پرداخت کنید.

با  uWallet می‌توانید پول های خود را در Cryptons ذخیره کنید، از جوایز استخراج  ارزمجازی  Crypton بهره ببرید، از uVouchers استفاده، و با استفاده از API داخلی سرویس پرداخت برای سایت خود داشته باشید.

همه اینها در حالی است که شما ناشناس هستید. همه پرداختها فوری است و قابل برگشت نیست.

مرورگر داخلی Idyll

اکوسیستم یوتوپیا در خود  یک مرورگر داخلی هم دارد که به شما امکان مرور وب به صورت کاملا ناشناس را می‌دهد. در مرورگر داخلی یوتوپیا شما می‌توانید به وب سایت‌هایی که درون شبکه Peer to Peer یوتوپیا ساخته شده‌اند را دسترسی داشته باشید.

File Manager مدیریت فایل

تقریبا هر نوع فایلی را می‌توانید در مدیریت فایل یوتوپیا ذخیره کنید بدون این که نگران پاک شدن و یا سرقت توسط شخص دیگری باشید.

مدیریت فایل یوتوپیا یک باز کننده عکس و  تصویر نیز دارد تا امنیت به حداکثر برسد.

یادداشت‌های صوتی: Utopia همچنین از ارسال و دریافت پیام‌های صوتی پشتیبانی می‌کند که می‌توانید برای کسانی که می‌خواهید پیام صوتی ارسال کنید.

رمزگذاری  Utopia

هر کاربر در انتقال داده‌های شبکه شرکت می‌کند اما فقط گیرنده می‌تواند داده‌ها را رمزگشایی کند. رمزگذاری پیشرفته کانال ارتباطی ضد رهگیری را برای کلیه کاربران Utopia تضمین می‌کند. کلیه ارتباطات توسط رمزنگاری منحنی بیضوی  Curve25519 با سرعت بالا محافظت می‌شود؛ در حالی که ذخیره سازی محلی توسط AES 256 بیتی رمزگذاری شده است.

uNS  سیستم نامگذاری دامنه

uNS  سیستم نامگذاری Utopia را معرفی کرده است که یک سیستم نامگذاری منحصر به فرد و مستقل از سیستم نامگذاری دامنه معمولی یا DNS است.

DNS از قوانین بین المللی تحت فشار و سانسور قرار دارد.  دامنه‌ها به دلایل مختلف از جمله عدم پاسخ به WhoIS یا سایر خط مشی‌های ثبت نام، عدم پرداخت، اقدامات دولت و غیره قابل لغو یا تعلیق هستند.

در عوض ، uNS یک رجیستری غیرمتمرکز است که توسط شرکت کنندگان شبکه Utopia بدون تاریخ انقضا، هزینه تمدید، تعلیق و ابطال پذیرفته شده است.

در حالی که ثبت نام رایگان نیست و هزینه ها به صورت رمزپرداخت با کریپتون پرداخت می‌شود و هزینه نسبت به چند حرفی بودن دامین متفاوت است هم اکنون :

یک حرفی :CRP  16384

دو حرفی :CRP  4096

سه حرفی :CRP   1024

چهار حرفی و بیشتر : 10 CRP

نقشه یوتوپیا

یوتوپیا دارای نقشه سراسر دنیا نیز می‌باشد و شما می‌توانید برای کانالی که می‌سازید مکان نیز مشخص کنید تا بقیه بتوانند از این طریق کانال شمارا پیدا کنند.

ویژگی‌های دیگر اکوسیستم

ساختن گروه، افزودن کاربر، چت و ایمیل، ارسال ایمیل و معدن کریپتون ممکن است بسیار پر کاربرد باشد؛ اما یوتوپیا یک اکوسیستم است و بنابراین، ویژگی‌های بسیار بیشتری را در خود دارد تا کاربران اکوسیستم Utopia نیازی به بیرون رفتن از آن نداشته باشند.

کانال‌های یوتوپیا هم می‌توانند مثل گروه امکان نوشتن رو به افراد بدهد و یا فقط قابل خواندن باشد. این را هنگام ساخت کانال می‌توانید انتخاب کنید و همچنین به عنوان ادمین کانال هر وقت که بخواهید میتوانید این ویژگی رو تغییر بدهید.

همچنین شما می‌توانید کانال‌های خصوصی بسازید و رمز برای آن بگذارید تا فقط کسانی که رمز رو دارند بتوانند وارد کانال بشوند . همچنین می‌توانید ورود به کانال را پولی کنید و مبلغی دلخواه برای ورود از افراد با استفاده از ارز کریپتون بگیرید.

این ویژگی بسیار منحصر بفرد است و مشابه آن تقریبا در هیچ پیام رسانی تا کنون ندیده بودیم.

سایر ویژگیهای مفید درون برنامه Utopia

  • Forwarding Packet: uNS Manager “Packet Forwarding”

این امکان به هر کاربر امکان میزبانی وب سایتی را می‌دهد که توسط مرورگر  Idyll  قابل دسترسی است. آموزش نحوه ساخت وبسایت در یوتوپیا هم در یوتیوب در دسترس است.

با استفاده از API می توانید مبلغی را به صورت Crypton در وب سایت خود بپذیرید، کانال‌های خود را به طور خودکار مدیریت کنید، پیام‌های فوری و موارد دیگر ارسال کنید. پس از فعال کردن API، می‌توانید به اسناد API نیز دسترسی پیدا کنید.

استیکرهای Utopia

Utopia دارای یک مجموعه استیکر  بسیار غنی است، که بسیار منحصر به فرد می‌باشند و نمی‌توانید این برچسب‌ها را در هر نقطه خارج از Utopia پیدا کنید.

استیکرها تقریبا برای هر اقدام یا رویدادی، هر روحیه و لحظه‌ای وجود دارد.و بسیار با کیفیت طراحی شده‌اند.

لوگوی یوتوپیا در استیکرها قابل مشاهده است.

ویژگی‌های دیگری مثل پشتیبانی از ۲۹ زبان دنیا که زبان فارسی هم شاملش می‌شود.

در عکس پایین می‌بینید که زبان فارسی یوتوپیا به چه صورت است:

بازی‌های آنلاین چند کاربره، تم دارک و بسیار موارد دیگر که حتما می‌تواند شما را حیرت زده کند.

هم اکنون یوتوپیا را نصب کرده و از امکانات آن استفاده کنید. بعد از اینکه به Utopia می‎‌پیوندید، کانال “ایرانی های یوتوپیا” را جستجو کنید و عضو شوید و با هموطنتان در یوتوپیا آشنا شوید.

چه کسی صاحب اتوپیا است؟

سازندگان Utopia قصد دارند ناشناس بمانند همانطور که در اسناد راهنما گفته‌اند.

Utopia در طی سالهای گذشته توسط گروهی از علاقه مندان به فناوری شبکه توسعه یافته است. برای از بین بردن هرگونه تأثیر در این پروژه، توسعه دهندگان Utopia برای همیشه ناشناس خواهند ماند.

هیچ کس نمی‌داند “در حال حاضر” چه کسی در پشت پروژه است و اهداف پنهان کردن هویت‌ها ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. این امر به سازندگان این امکان را می‌دهد تا بدون هیچ گونه فشار و مشارکت در پروژه خود کار کنند و آنها می‌توانند آن را برای همه ایمن و امن نگه دارند.

نسخه موبایل نرم افزار یوتوپیا به گفته تیم، تا آخر سال جاری منتشر می‌شود.

شما می‌توانید هم اکنون قبل از انتشار نسخه موبایل، یوتوپیا را در کامپیوتر خود نصب کنید و کانال‌ها و سایت خود را در بستر شبکه غیر متمرکز یوتوپیا بسازید و از امکانات متنوع آن استفاده کنید.

لینک دانلود برای سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک: https://u.is/fa/download.html

این مقاله یک رپورتاژآگهی است و مجموعه میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در قبال صحت و درستی این محتوا ندارد و این موضوع به عهده کاربر خواهد بود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا