اخبار بیت کوین

با انتشار خبر پیروزی گری اسکیل قیمت بیت کوین از ۲۸٬۰۰۰ دلار عبور کرد؛ آیا صعود ادامه دارد؟

هیجان ناشی از خبر پیروزی گری اسکیل بر کمیسیون SEC جان تازه‌ای به بازار بیتکوین بخشید و احتمال یک بازار صعودی جدید را تقویت کرده است. واکنش فوری قیمت بیت کوین به این خبر اهمیت آن را برای معامله‌گران نشان داد. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که آیا صعود بیت کوین ادامه خواهد داشت یا خیر؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین تلگراف، پس از حمایت نئومی رائو (Neomi Rao) قاضی دادگاه تجدید نظر ایالات متحده از پرونده شکایت گری اسکیل علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، قیمت بیت کوین بیش از ۵٪ افزایش یافت و با یک کندل شارپ و صعودی به ۲۸٬۱۴۲ دلار رسید.

نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت BTC/USDT؛ منبع: تریدینگ ویو

علاقه سرمایه‌گذاران سازمانی باعث افزایش قیمت بیت کوین می‌شود

قاضی رائو دستور SEC مبنی بر رد ETF اسپات GBTC را به دلیل نگرانی‌ها از «تقلب و دستکاری» لغو کرد. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که این شرکت در ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ (۹ تیر ۱۴۰۱)، SEC را به دادگاه تجدیدنظر برد. رائو در حکم خود اظهار داشت:

بر اساس نظر دادگاه، دادخواست تجدیدنظر گری اسکیل پذیرفته می‌شود و دستور کمیسیون لغو می‌شود.

این تصمیم باعث افزایش علاقه نهادی به بیت‌کوین از سوی شرکت‌هایی مانند بلک راک (BlackRock) و فیدیلیتی (Fidelity Investments) می‌شود. این شرکت‌ها به همراه چند شرکت دیگر قرار است در ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) پاسخ‌ درخواست‌های خود برای ایجاد ETF اسپات بیت کوین را از کمیسیون SEC دریافت کنند. هر چند که SEC می‌تواند پاسخ به این درخواست‌ها را تا مارس ۲۰۲۴ (اسفند ۱۴۰۲) به تعویق بیندازد.

برنامه زمان‌بندی پاسخ به درخواست‌های ETF
برنامه زمان‌بندی پاسخ به درخواست‌های ETF؛ منبع: بلومبرگ

این تصمیم، همچنین باعث شد قیمت سهام GBTC در ۲۹ آگوست (۷ شهریور) بیش از ۱۷٪ افزایش یافت و به ۲۰.۶۰ دلار رسید. مقدار تخفیف (Discount) GBTC نیز به بالاترین حد خود در سال ۲۰۲۳ به زیر ۲۵٪ نزدیک شده است.

وضعیت تراست گری اسکیل
وضعیت تراست گری اسکیل: منبع: کوین‌گلس

کاهش عرضه بیت کوین در صرافی‌ها

همزمان با افزایش قیمت بیت کوین در ۲۹ آگوست (۷ شهریور)، عرضه بیت کوین در صرافی‌ها به پایین‌ترین سطح از ژانویه ۲۰۱۸ (دی ماه ۱۳۹۶) کاهش یافته است.

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها
موجودی بیت کوین در صرافی‌ها؛ منبع: گلس‌نود

بازار، خروج دارایی‌ها از صرافی‌ها را به‌عنوان یک سیگنال صعودی تلقی می‌کند؛ ضمن اینکه معامله‌گران معمولا بیت کوین‌های خود را زمانی که می‌خواهند آنها را در درازمدت نگهداری کنند، از صرافی خارج می‌کنند.

جالب است که داده‌های آنچین نشان می‌دهند خروج بیت کوین از صرافی‌ها از ۱۸ می ۲۰۲۳ (اردیبهشت) ادامه داشته است. به عبارت دیگر، بخش‌های بزرگی از سرمایه‌گذاران بیت‌کوین حتی در میانه روند طولانی بازار نزولی سال ۲۰۲۳، در حال موقعیت‌یابی برای افزایش قیمت بیت‌کوین بوده‌اند.

وضعیت ورود و خروج بیت کوین در صرافی‌ها
وضعیت ورود و خروج بیت کوین در صرافی‌ها؛ منبع: گلس‌نود

افزایش نقدینگی در بازار بیت کوین

حساب توییتری متریال ایندیکیتورز (Material Indicators) داده‌های دفتر سفارش صرافی بایننس را به اشتراک گذاشته و اشاره کرده سفارشات خرید در بازاری که فاقد نقدینگی بود افزایش یافته است.

یک نمای ۶ ماهه از داده‌های دفتر سفارش نیز نشان می‌دهد نقدینگی اندکی بالا رفته است که احتمال آزمایش مجدد ۳۰٬۰۰۰ دلار را افزایش می‌دهد، اما هنوز احساسات کافی برای انجام این کار مشاهده نمی‌شود، زیرا بازار هنوز می‌ترسد که شاید بیت کوین یک کف پایین‌تر ثبت کند.

داده‌های دفتر سفارش BTC/USD در صرافی بایننس
داده‌های دفتر سفارش BTC/USD در صرافی بایننس؛ منبع: توییتر

این حساب توییتری اظهار داشت:

معامله‌گران محافظه‌کار قصد دارند مینیمم محلی قیمت را برای کاهش ریسک و بهبود ریسک به ریوارد (R:R) آزمایش کنند. من فکر می‌کنم که آزمایش یک کف پایین‌تر (Lower Low) کمتر از ۲۵٬۰۰۰ دلار محتمل است، اما متقاعد نشده‌ا‌م که این هفته اتفاق بیفتد؛ مگر اینکه شاهد کم شدن نقدینگی باشیم و گزارش‌های اقتصادی پنجشنبه یا بسته شدن کندل ماهانه موجب برخی نوسانات شود.

احتمال شورت اسکوییز و افزایش قیمت بیت کوین

با ادامه خروج بیت کوین از صرافی‌ها، احتمال لیکویید شدن پوزیشن‌ها بالا رفته و باعث نوسان می‌شود. تنها در ۲۴ ساعت گذشته، بیش از ۴۶.۵ میلیون دلار پوزیشن شورت BTC و بیش از ۱۰۰ میلیون دلار پوزیشن شورت در کل بازار کریپتو لیکویید شده‌اند.

نمای کلی وضعیت لیکوییدیشن در بازار کریپتو
نمای کلی وضعیت لیکوییدیشن در بازار کریپتو؛ منبع: کوین‌گلس

علیرغم زیان فروشندگان کوتاه مدت، ۴۸٪ از پوزیشن‌های بازار آتی بیت کوین همچنان پوزیشن شورت هستند. با چنین نسبت بالایی، ممکن است یک فرصت احتمالی برای یک شورت اسکوییز رخ دهد که منجر به افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

نسبت پوزیشن‌های شورت به لانگ
نسبت پوزیشن‌های شورت به لانگ؛ منبع: کوین‌گلس

در حالی که قیمت بیت کوین در کوتاه مدت پس از پیروزی گری اسکیل و لیکویید شدن پوزیشن‌های شورت حرکت صعودی را نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع بیت کوین در منطقه خنثی قرار گرفته و از منطقه ترس خارج شده است.

شاخص ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع بیت کوین؛ منبع: Alternative

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا