مقالات عمومی

نگاه ویتالیک بوترین به فناوری بلاک چین از زاویه ای دیگر!

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران اتریوم، در توییتر خود طی چندین توییت مرتبط در مورد اپلیکیشن های غیر پولی و مالی برای فناوری بلاک چین صحبت کرد. از زمان موفقیت بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال، مردم اندکی بر روی برنامه های پولی بلاک چین تمرکز کرده و علاقه نشان دادند، از این جهت خالق اتر خود تصمیم گرفت تا موارد استفاده از این فناوری جدید را نام ببرد.

ویتالیک بوترین متوجه این واقعیت شد که مردم اطلاعات کمی در مورد اپلیکیشن های بلاک چین دارند و در توییتر خود مثالی از امنیت و اپلیکیشن های این تکنولوژی زد. ویتالیک طی ۱۵ توییت استفاده های احتمالی از بلاکچین را بیان کرد و به بحث با مشتاقان کریپتو پرداخت.

وی موضوع را با معرفی جنبه های پیشرفت و بهبود بلاک چین همراه با مقیاس پذیری، تجربه کاربر و در نهایت تاثیر کارمزدها آغاز کرد. طبق گفته های ویتالیک، این موارد ممکن است تاثیر زیادی در صنعت داشته باشد.

سپس ویتالیک یکی از کاربردهای این فناوری را توضیح داد که نادیده گرفته شده است:

یکی از قابلیت های نادیده گرفته شده بلاک چین، رمزنگاری های مختلف است. کریپتوگرافی به شما اجازه می دهد تا داده ها را رمزنگاری کنید، داده هایی که توسط فرد دیگری امضا شده اند را ثابت کنید و یا کارهای دیگر انجام دهید. OTOH بلاک چین به شما امکان می دهد تا آن داده ای که منتشر نشده بود را اثبات کنید.

بوترین توضیح داد که چگونه بلاکچین می تواند در طیف وسیعی از موارد دارای تاییدیه مورد استفاده قرار گیرد. وی همچنین در مورد جنبه کریپتوگرافیک بلاک چین و نحوه استفاده آن برای بررسی صحت و اعتبار هر تراکنش سخن گفت. بوترین در مثال دیگری در مورد استفاده از فناوری بلاک چین برای تاییدیه کریپتوگرافیک در اپلیکیشن تاییدیه مدرک دانشگاهی اشاره کرد.

توییت ویتالیک بوترین

پس از توضیح در مورد موارد استفاده از فناوری بلاک چین، ویتالیک در مورد آینده آن نیز صحبت کرد. وی در مورد اهمیت بلاک چین عمومی و اقدامی در جهت عملی کردن آنها اظهار نظر کرد. وی در توییتر خود نوشت:

بلاک چین های عمومی یک رقابت منحصر به فرد نسبت به سرورهای متمرکز و کنسرسیوم زنجیره ها در بی طرفی تشخیص اعتبار دارند. در حال حاضر به نظر می رسد چنین مزایایی به هزینه های زنجیره های عمومی نمی ارزد اما این شروع راه زنجیره های عمومی است.

ویتالیک بوترین در ادامه توییت های خود افزود که گواه اثبات سهام و شاردینگ (sharding) موثرتر خواهند بود. بوترین این مورد را هم با مثالی از کارآمدی بلاک چین توضیح داد. وی پیش بینی کرد که دریافت های خریدهای روزانه با بلاکچین در دسترس خواهد بود. وی مدعی شد که این فناوری یکی از ساده ترین ابزار برای دستیابی به تضمین اثبات پذیری و عدم دوبار خرج کردن و سایر موارد است.

در آخر ویتالیک بوترین از مشتاقان کریپتو خواست تا اپلیکیشن های غیر پولی را جدی بگیرند زیرا این برنامه ها قادر به ایجاد روشی مناسب برای پیاده سازی بهتر قابلیت های مالی فناوری بلاک چین خواهند بود.

اپلیکیشن ها غیرپولی بهتر از اپلیکیشن های پولی هستند: اگر شکست بخورند خسارت کمتری می‌بینند بنابراین دلایل کمتری برای ترس از اجرای آن ها وجود دارد. در نتیجه این برنامه ها می‌توانند اولین برنامه هایی باشند که به طور گسترده اجرا شوند، مخصوصا در بافت سازمانی.

نظر شما در مورد فناوری بلاک چین و اپلیکیشن های غیر پولی چیست؟

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا