اخبار اتریوم

اتریوم در مسیر ۳ گذار اساسی؛ دیدگاه ویتالیک در مورد آینده شبکه چیست؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، در پست جدید وبلاگ خود رودمپ جدیدی را برای این شبکه بلاکچینی منتشر کرد. بر اساس این رودمپ، برای اطمینان از موفقیت بلاکچین اتریوم، لازم است سه تغییر اساسی در مقیاس‌پذیری لایه ۲، امنیت کیف پول‌ها و حریم خصوصی کاربران انجام شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش د بلاک، بوترین معتقد است که بهبود سه ویژگی مذکور برای حفظ غیرمتمرکز بودن اتریوم و تضمین دسترسی تمامی کاربران به آن بسیار مهم است. او معتقد است در صورتی که اقداماتی برای بهبود این سه حوزه انجام نشود، پایداری اتریوم ممکن است تضعیف شود.

در چند سال گذشته راهکارهای لایه ۲ مختلفی از رول‌آپ‌های آپتیمیستیک گرفته تا رول‌آپ‌های دانش صفر، در اکوسیستم اتریوم راه‌اندازی شده‌اند. این راهکارها به کاهش کارمزد تراکنش‌ها کمک کرده‌اند؛ اما با توجه به اینکه بیشتر فعالیت‌ها همچنان در شبکه اصلی اتریوم انجام می‌شود، آن‌ها همچنان نیاز به بلوغ و گسترش بیشتری نیاز دارد.

به گفته بوترین، بدون استفاده از راهکارهای لایه ۲، شبکه اتریوم ممکن است با افزایش سنگین کارمزدها مواجه شود؛ مخصوصا در بازارهای صعودی که فعالیت کاربران در آن افزایش می‌یابد. بنیان‌گذار اتریوم معتقد است که چنین اتفاقی کاربران را به سمت جایگزین‌های متمرکز سوق خواهد داد.

وی در این رابطه گفت:

بدون مقیاس‌پذیری لایه ۲، شبکه اتریوم با شکست روبه‌رو می‌شود؛ چراکه کارمزد هر تراکنش ۳.۷۵ دلار است و در صورتی که بازار صعودی دیگری داشته باشیم، ممکن است به ۸۲.۴۸ دلار هم برسد. هر محصولی که با تقاضای انبوه مواجه می‌شود، ناگریز ماهیت بلاکچینی خود را فراموش می‌کند و راهکارهای متمرکز جای آن را می‌گیرند.

در ادامه این پست، ویتالیک بوترین بر اهمیت امنیت کیف پول‌های ارز دیجیتال تاکید می‌کند. به گفته وی، نگرانی‌های امنیتی احتمالی کاربران را از ذخیره دارایی خود در شبکه اتریوم منصرف می‌کند و آنها را به صرافی‌های متمرکز سوق می‌دهد.

وی افزود:

بدون بهبود امنیت کیف پول‌ها، اتریوم شکست می‌خورد؛ چراکه کاربران احساس خوبی نسبت به نگهداری دارایی‌های خود در این شبکه ندارند و همه به سمت صرافی‌های متمرکز می‌روند.

بوترین به توسعه‌دهندگان پیشنهاد کرده است که مانند فناوری انتزاع حساب (Account Abstraction) به سراغ کیف پول‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند بروند که از ویژگی‌های پیشرفته‌ای مثل «Social Recovery» پشتیبانی می‌کنند. او باور دارد که این کیف پول‌ها برای بهبود امنیت و تجربه کاربری معامله‌گران ضروری هستند.

بنیان‌گذار اتریوم معتقد است که اگر اقدامات قاطعانه‌ای در زمینه حفظ حریم خصوصی داده‌ها انجام نشود، کاربران از این شبکه بلاکچینی استفاده نمی‌کنند. بوترین در پست خود پیشنهاد کرده است که توسعه‌دهندگان از پروتکل‌های آدرس‌های مخفی (Stealth Addresses) برای بهبود حریم خصوصی کاربران استفاده کنند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا