اخبار خارجی

ویتالیک بوترین: پل‌های بین زنجیره‌ای امنیت کاربران را به خطر می‌اندازند

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم اخیراً در پستی در شبکه اجتماعی ردیت به پل‌های بین زنجیره‌ای و محدودیت‌های اساسی آنها در امنیت پرداخته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بوترین روز جمعه در پستی نگرانی‌های امنیتی حیاتی پیرامون پل‌های بین زنجیره‌ای در شبکه‌های بلاکچینی را به اشتراک گذاشت.

به گفته بوترین، ذخیره دارایی‌ها در بلاکچین بومی آنها، به عنوان مثال اتر در شبکه اتریوم، سولانا در شبکه سولانا و … باعث می‌شود سرمایه کاربران در برابر حملات ۵۱ درصدی ایمن بماند چراکه حتی اگر هکرها و افراد مهاجم بخواهند تراکنش‌ها را دستکاری و یا معکوس کنند، نمی‌توانند بلاک‌ها را به نحوی تغییر دهند که سرمایه افراد از بین برود.

این قانون در رابطه با اتریوم نیز صادق است؛ به عنوان مثال، اگر هکرها با کنترل ۵۱ درصد از کل عرضه اتریوم در حال گردش حمله ۵۱ درصدی صورت دهند، اگر یک فرد ۱۰۰ واحد اتریوم را با ۳۲۰٬۰۰۰ استیبل کوین DAI مبادله کند، وضعیت نهایی ثابت خواهند ماند؛ این یعنی سرمایه‌گذار همواره یا ۱۰۰ واحد اتر خود و یا ۳۲۰٬۰۰۰ واحد DAI را دریافت خواهد کرد.

با این حال، بوترین معتقد است چنین سطح امنیتی برای پل‌های بین زنجیره‌ای اعمال نمی‌شود. در مثالی که وی مطرح کرده است، اگر مهاجمی اتریوم خود را به پل بین زنجیره‌ای اتریوم – سولانا منتقل کند تا رپد اتریوم در شبکه سولانا دریافت کند و پس از آن، به محض تایید این شبکه تراکنش خود را بازگرداند، کاربرانی که توکن‌هایشان را در قرارداد هوشمند سولانا – رپد اتریوم قفل کرده‌اند متحمل ضرر خواهند شد چراکه دیگر نسبت ۱:۱ برقرار نخواهد بود.

بوترین در ادامه نسبت به اینکه چگونه اضافه شدن پل‌های بین زنجیره‌ای بیشتر می‌تواند امنیت شبکه‌های دخیل را به خطر بیندازد توضیح داد. به گفته وی، اگر فرضاً شبکه‌ای از صد زنجیره مجزا تشکیل شده باشد، به دلیل سطح بالای وابستگی، در صورتی که حمله ۵۱ درصدی به یکی از زنجیره‌ها، به عنوان مثال یکی از کوچکترین شبکه‌ها صورت گیرد، می‌تواند سایر شبکه‌های دخیل را نیز درگیر نماید.

وی تاکید کرد که او انتظار ندارد این حادثه به زودی اتفاق بیفتد چرا که حمله ۵۱ درصدی به یک شبکه به خودی خود سخت و گران است. کسی برای سرقت ۱۰۰ Solana-WETH به شبکه اتریوم حمله نمی‌کند، اما اگر ۱۰۰ میلیون اتر یا SOL در پل وجود داشته باشد، انگیزه حمله به شدت بالاتر می‌رود.

بر اساس داده‌های وب سایت Crypto 51، انجام حمله ۵۱ درصدی در شبکه اتریوم حدوداً ۱.۷۸ میلیون دلار در هر ساعت هزینه خواهد برد. جالب است بدانید این رقم برای بلاکچین‌هایی همچون بیت کوین کش ۱۳٬۸۴۶ دلار خواهد بود.

می‌توانید برای آشنایی بیشتر مقالات «چرا به اکوسیستم چند بلاکچینی (Multichain) نیاز داریم؟» و «فناوری میان زنجیره ای (Cross Chain)» را مطالعه کنید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا