اخبار اتریوم

ویتالیک بوترین نقشه راه اتریوم در سال ۲۰۲۴ را به‌روزرسانی کرد؛ تاثیر آن بر قیمت ETH چه خواهد بود؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، یکی از بنیان‌گذاران شبکه اتریوم، نقشه راه جدید این شبکه برای سال ۲۰۲۴ را منتشر کرده که نسبت به سال ۲۰۲۳ تغییر چندانی نداشته است؛ اما سعی کرده چالش‌هایی مثل کاهش تمرکززدایی را حل کند. این نقشه راه می‌تواند به رشد قیمت ETH کمک کند و آن را به یک رکورد قیمتی جدید برساند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به‌روزرسانی نقشه راه اتریوم

به نقل از دبلاک، ویتالیک بوترین در نقشه راه به‌روزرسانی‌شده اتریوم برای سال ۲۰۲۴ اولویت‌های اصلی اکوسیستم آن را مشخص کرده است. این اولویت‌ها شامل موارد زیر هستند:

  1. مرج (Merge): یک مکانیسم اجماع اثبات سهام قوی
  2. سرج (Surge): با هدف پردازش ۱۰۰٬۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه در سراسر شبکه اتریوم و شبکه‌های لایه ۲ آن
  3. اسکرج (Scourge): کاهش خطرات در مورد حملات MEV و استخرهای نقدینگی اتریوم
  4. ورج (Verge): آسان‌تر کردن فرآیند تایید بلاک
  5. پرج (Purge): ساده کردن پروتکل
  6. اسپلرج (Splurge): موارد دیگر

بوترین روش «SSF (Single Slot Finality)» به معنی فاینالیتی در تک اسلات واحد را به عنوان ساده‌ترین راه برای رفع بسیاری از نقاط ضعف فعلی طراحی اثبات سهام اتریوم تایید کرد. هدف Finality این است که اطمینان حاصل شود تغییرات در یک بلاک بدون سوزاندن حداقل ۳۳٪ از کل ETH سهامدار غیرقابل برگشت باشد. طبق مفهوم SSF‌، بلاک‌ها می‌توانند در اسلات‌ها پیشنهاد و نهایی شوند تا زمان مورد نیاز برای تایید هر تراکنش کاهش یابد. انتظار می‌رود SSF بسیاری از ایرادات فعلی اتریوم در طراحی PoS را برطرف کند و منجر به تراکنش‌های سریع‌تر و ایمن‌تر شود.

بوترین علاوه بر این پیشرفت‌های انجام‌شده در شبکه‌های لایه ۲ و فرآیند پیاده‌سازی درخت ورکل (Verkle) را هم تحسین کرد.

نقشه راه اتریوم
نقشه راه اتریوم – منبع: Ethereum

او همچنین توضیح داد که اولویت اسکرج حول محور مبارزه با تمرکز اقتصادی در دو بخش کلیدی است: MEV و استخر لیکویید استیکینگ. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، رشد سرویس لیدو (Lido) نگرانی‌هایی را در مورد کاهش تمرکززدایی اتریوم از زمان انتقال آن به اجماع اثبات سهام ایجاد کرده است.

با وجود این، اولویت‌های اصلی اکوسیستم اتریوم نسبت به سال گذشته تغییر زیادی نکرده است. بوترین زمان دقیق اجرای این تغییرات را اعلام نکرد، اما تاکید کرد که آن‌ها را تقریبا بر اساس اولویتشان نوشته است. با این حال، اجرای چنین طرح‌هایی مطمئنا کار آسانی نخواهد بود. توسعه‌دهندگان اتریوم با چالش‌هایی مثل تابع تاخیر قابل تایید (Verifiable Delay Functions یا به اختصار VDF‌) مواجه شده‌اند اما همچنان به تحقیق و بهبود آن متعهد هستند.

پیش‌بینی قیمت ETH

به نقل از بی‌این کریپتو، اتریوم همواره اهمیت زیادی در بازار کریپتو داشته است؛ چرا که هم به اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز تبدیل شده و هم دومین رمزارز بزرگ بازار کریپتو (از نظر مارکت کپ) را در خود جای داده است. به نظر می‌رسد این ۲ ویژگی نقش زیادی در افزایش جذابیت و تقاضای آن دارد.

رائول پال (Raoul Pal)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت «Real Vision»، اظهار داشت قیمت اتریوم در آینده‌ای نه چندان دور با رشد قابل‌توجهی مواجه می‌شود. او این پیش‌بینی را بر اساس شاخص نقدینگی جهان انجام داده و تاکید کرده است هرچند این پیش‌بینی‌ها کاملا دقیق نیستند، اما نشان‌دهنده احساسات صعودی در مورد ETH هستند. پال خاطرنشان کرده است:

اتریوم ممکن است در نیمه اول سال ۲۰۲۴ به شدت رشد کند. هدف شاخص نقدینگی محدوده ۵٬۳۰۰ دلار است. اتریوم باید در نیمه اول سال ۲۰۲۴ به رکورد تاریخی خود برسد. باید ببینیم که چطور این اتفاق می‌افتد اما در هر صورت، این مسئله من را نسبت به آینده رمزارزها خوش‌بین کرده است.

پیش‌بینی قیمت اتریوم با توجه به شاخص نقدینگی جهان
پیش‌بینی قیمت ETH با توجه به شاخص نقدینگی جهان – منبع: Global Macro Investor

پال علاوه بر این روی تاثیر صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETFها) بر عملکرد ETH تاکید کرده است. وی معتقد است راه‌اندازی یک ETF اسپات بیت کوین می‌تواند راه را برای یک ETF اسپات اتریوم هموار کند که به نوبه خود باعث تقویت اکوسیستم آن می‌شود. پال ادامه داد است:

اتریوم فقط کاری را انجام می‌دهد که قرار است انجام دهد، اما فکر نمی‌کنم شگفتی بزرگی را برای ما به ارمغان آورد. من فکر می‌کنم این شگفتی زمانی رخ می‌دهد که ETF اسپات بیت‌ کوین تایید شود و مردم بر ETF اسپات اتریوم تمرکز کنند. در این صورت اکوسیستم ETH زنده می‌شود.

پیش‌بینی‌های پال با چشم‌انداز ویتالیک بوترین برای سال ۲۰۲۴ مطابقت دارد. آپدیت نقشه راه اتریوم تعهد به بهبود مستمر و نوآوری را نشان می‌دهد. این پیشرفت‌ها مقیاس‌پذیری و کارایی اتریوم را افزایش می‌دهند که برای موفقیت بلندمدت آن بسیار مهم است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا