اخبار خارجی

ویتالیک بوترین: ارزش اتریوم از اکوسیستم آن می‌آید

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم در مصاحبه اخیر خود در رابطه با طیف وسیعی از مسائل، از جمله اشتیاق اولیه خود به ریاضیات و حل مسئله، پتانسیل سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز یا DAO ها، جامعه بیت کوین و توکن‌های غیرقابل‌معاوضه صحبت کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بوترین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام عنوان شغلی را ترجیح می‌دهد از خود به عنوان فیلسوف فناوری یاد کرد.

بوترین در این گفتگو با استناد به نقل قولی از مورخ توسیدید (Thucydides) چشم‌اندازهایی را در رابطه با تغییر دوگانگی بین اصول پیشرفت صنعت فناوری و فضای انتزاعی که برای رهبران اندیشه در فلسفه ایجاد شده است ترسیم کرد.

وی به این سوال که آیا اتریوم نه تنها از لحاظ قیمتی بلکه به عنوان یک دارایی برای حفظ ارزش بیت کوین را شکست خواهد داد پاسخ مثبتی داد و افزود:

به عقیده من بزرگترین تفاوت میان اتریوم و بیت کوین این است؛ بیت کوین پلتفرمی است که ارزش کوین آن به اکوسیستم ارزش می‌دهد اما در رابطه با اتریوم، اکوسیستم به ETH ارزش می‌دهد.

هارد فورک لندن اتریوم در اواسط ماه آگوست در شبکه اجرا شد و در حال حاضر بر روی سیستم پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم و درآمد ماینرها تاثیر می‌گذارد. بوترین با استناد به این موضوع و در ادامه مقایسه فوق اظهار داشت:

به‌ویژه پس از طرح بهبود EIP1559، هنگامی‌که کارمزدها را می‌سوزانید، [مقایسه فوق] از منظر اقتصادی واقعی‌تر می‌شود.

در ماه سپتامبر، بوترین در لیست صد فرد برجسته و تاثیرگذار سال ۲۰۲۱ مجله تایم قرار گرفت که می‌توان آن را به رشد شبکه اتریوم و فراتر رفتن ارزش بازار آن تا ۴۰۰ میلیارد دلار نسبت داد.

بوترین در این گفتگو با اشاره به ظهور سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز و توسعه مدل‌هایی چون رای‌گیری و تامین بودجه درجه دوم، پروژه‌هایی چون Gitcoin DAO و آپتیمیزم (Optimism) را به عنوان نمونه‌ای از پروژه‌های درحال‌توسعه این چشم‌انداز بیان کرد.

خالق اتریوم در پاسخ به این سوال که آیا پس از موفقیت دیفای و NFTها، نوبت شکوفایی سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) می‌رسد، گفت:

من تصور می‌کنم DAO ها قطعا در طول زمان اهمیت بیشتری خواهند داشت. من فقدان بزرگی را در DAO نمی‌بینم و بیشتر نبود موارد کوچکی نمایان است. چه زمانی یک DAO تصمیم می‌گیرد یک محور استراتژی بسازد یا چه زمانی دو DAO ادغام خواهند شد؟ این توانایی برای تصمیم‌گیری‌های بزرگ است و تنها ادامه دادن تدریجی یک مسیر مطرح نیست. این چیزی است که من تصور می‌کنم به زودی شاهد آن خواهیم بود.

بوترین در نهایت در رابطه با ظهور بسیار سریع فضای NFTها صحبت کرد و گفت:

به عقیده من NFT ها از منظر فرهنگی جالب بوده‌اند زیرا افراد زیادی را به اتریوم وارد می‌کنند که طرز فکر کاملاً متفاوتی نسبت به دیفای و افراد معمولی فعال در بازار رمزارزها دارند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا