مقالات

نوآوری های اینترنت نسل سوم می تواند کریپتو را در سراسر جهان گسترش دهد!

اوپرا (Opera Sofware AS) که توسعه دهنده مرورگر وب می باشد، پشتیبانی از تراکنش های داخل مرورگر با بیت کوین (bitcoin) و ترون (TRON) را در ماه اکتبر اضافه نمود. این شرکت قبلا یک کیف پول اتریوم (Ethereum) داخل مرورگر را در سال ۲۰۱۸ راه اندازی کرده بود. این کار ها در راستای تسهیل دسترسی به اینترنت نسل سوم و کریپتو برای مصرف کننده عادی توسط این شرکت انجام گرفته است.

اوپرا (Opera) که در نروژ واقع است، اولین مرورگر برجسته ای است که اقدام به توسعه و ادغام کیف پول های کریپتویی کرده است که تراکنش های مستقیم را نیز پشتیبانی می کنند. این شرکت نمای پرداخت داخل مرورگر را در ماه جولای از طریق یک نسخه آزمایشی از اوپرا برای مرورگر اندروید شروع کرد.

این اقدامات اوپرا در راستای بسیاری از اقداماتی است که شرکت های بزرگ انجام می دهند و تلاش می کنند کریپتو را به سیستم ها و شبکه های موجود وارد کنند. بریو (Brave) نیز یکی دیگر از مرورگر هاست که مدت هاست استفاده از کریپتو را در دستور کار خود قرار داده است. پلتفرم های دیگر نیز در صدد اعمال این ویژگی های اینترنت نسل سوم می باشند.

یک اقدام آغازین

ارز های دیجیتال هنوز هم در کشور های توسعه یافته محبوب تر از کشور های در حال توسعه می باشند. اکثر مردم محروم از لحاظ مالی در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند و اوپرا با درک این نکته، بازار کشور های در حال توسعه را نشانه گرفته است.

این مرورگر در کشور های در حال توسعه بسیار محبوب می باشد و به خاطر ویژگی های ذخیره داده خود، در جا هایی مانند آفریقا محبوبیت زیادی یافته است. بنابراین کیف پول های کریپتو به آسانی توسط این مرورگر در دسترس افراد محروم از خدمات بانکی قرار خواهد گرفت. علاوه بر کریپتو های ذکر شده، این مرورگر از توکن های ERC-20 و TRC-10 هم پشتیبانی خواهد کرد. با استفاده از توکن های ERC-20 بسیاری از محصولات مالی غیر متمرکز را می توان ساخت.

این اقدامات اوپرا، شکوفایی صنعت شرط بندی و قمار را نیز در آفریقا به همراه خواهد داشت. تخمین زده می شود که حجم این بازار برای کینیا، نیجریه و آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۸ تقریبا برابر با ۳۷ میلیارد دلار بوده است. ارز دیجیتال ترون می تواند در این زمینه بسیار مفید واقع شود، از جمله اپلیکیشن غیر متمرکز Wink که بر روی بلاک چین ترون ساخته شده است در حال کار در این زمینه می باشد.

بنا بر گزارش اوپرا، ۳۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این مرورگر استفاده می کنند که تقریبا ۱۲۰ میلیون نفر آنها ساکن آفریقا هستند. شایان ذکر است که کیف پول کریپتویی این مرورگر در اندروید و iOS در دسترس می باشد. این یعنی که کمتر از ۳۵۰ میلیون نفر به این کیف پول های کریپتویی دسترسی دارند و اوپرا نیز در این زمینه توضیحات روشنی نداده است.

رواج ادغام کریپتو در شبکه های موجود 

کریپتو

اوپرا تنها شرکتی نیست که این عملکرد را به شبکه موجود خود برای پذیرش سریع تر اضافه کرده باشد؛ مرورگر بریو یک ابزار دیگر برای جستجو در اینترنت می باشد که در این زمینه از اوپرا پیشی گرفته است. مرورگر بریو با اتکا بر ویژگی های حریم خصوصی خود به گسترش استفاده از کریپتو اقدام کرده است و این مرورگر توانایی بلوکه کردن آگهی ها و سرویس های ردیابی را برای کاربران فراهم آورده است.

بریو این امکان را فراهم آورده که کاربران برای مشاهده تبلیغات توکن بومی بت (BAT) را دریافت کنند. کاربران می توانند با استفاده از این توکن به پلتفرم ها و تولید کنندگان محتوای مورد علاقه خود پاداش دهند. اخیرا این مرورگر اعلام کرده که تعداد کاربران فعال آن به حدود ۹ میلیون در ماه رسیده است.

به نظر می رسد اوپرا کاربرانی را هدف قرار داده که به صرفه جویی در هزینه برای پذیرش کریپتو اهمیت می دهند. اما هدف بریو مصرف کنندگانی است که دوستدار حریم خصوصی هستند. در آگوست، بریو پا را فراتر از کیف پول بومی خود نهاد و اقدام به پشتیبانی از کیف پول اتریوم نیز کرد که اکثر توکن های اتریوم را نیز پشتیبانی می کند. این کیف پول اتریومی نیازمند احراز هویت نیست و کاربران می توانند با استفاده از برنامه های غیر متمرکز (DApps) اقدام به معامله کنند.

مرورگر بریو همچنین به کاربران اجازه می دهد که یک کیف پول سخت افزاری را نیز برای امنیت بیشتر متصل نمایند. کیف پول های کریپتویی بریو را می توان با کیف پول های سخت افزاری مانند لجر نانو مورد استفاده قرار داد و این مناسب کاربرانی است که مایل به امنیت اضافی می باشند.

بریو آشکارا بیان کرده که هدف کیف پول آنها افرادی است که دارای درک قبلی از عملکرد ارز های دیجیتال می باشند. بریو همچنین به استفاده از شبکه موجود برای گسترش پذیرش کریپتو و بلاک چین علاقه مند می باشد.

IOV Labs، RSK و رسانه های اجتماعی

شرکت های مختلف دیگری نیز علاوه بر مرورگر ها در حال استفاده از سیستم ها و شبکه های موجود برای ترویج استفاده از ارز های دیجیتال می باشند. IOV Labs که واقع در آرژانتین است، در ماه سپتامبر رسانه اجتماعی Taringa را خریداری کرد. این رسانه ۳۰ میلیون کاربر دارد.

IOV Labs که نیروی محرکه پلتفرم RSK می باشد، استفاده از این شبکه اجتماعی را برای ساخت، امتحان و توزیع برنامه های غیر متمرکز بر اساس پلتفرم قرارداد هوشمند (smart contract) خود و توکن بومی آن یعنی RIF مغتنم می شمرد. بازار آمریکای لاتین بازاری است که به این گونه سرویس ها بسیار نیاز دارد و نیمی از جمعیت آن را افراد محروم از خدمات بانکی تشکیل می دهد.

IOV Labs قصد دارد که کاربران Taringa را تشویق کند که به طور موثر در جامعه های میزبانی شده بر روی این شبکه اجتماعی مشارکت کنند و با استفاده از توکن RIF به آنها پاداش دهند.

یک اپ استور (app store) جایگزین بنام Aptoide

در سال ۲۰۱۷، Aptoide شروع به توسعه AppCoins کرد که یک پروتکل توزیع شده و متن باز برای اپ استور ها بر اساس بلاک چین اتریوم می باشد. آن در عرضه اولیه خود ۱۶.۸ میلیون دلار برای توسعه AppCoins جمع آوری کرد. برای Aptoide که ادعا می کند بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دارد، ادغام یک سیستم بلاک چینی اقدامی طبیعی بود و مرتبط با رویکرد جامعه محور آن بود.

کاربران با استفاده از Aptoide می توانند به ایجاد برنامه های خود بپردازند و آنها را با خانواده، دوستان و همکاران به اشتراک بگذارند و از این طریق به استفاده عمیق تری از این برنامه ها اقدام کنند. یکی از اهداف Aptoide این است که پرداختی های داخل برنامه ای را در بازار های نوظهور ساده تر کند که اکثریت کاربران آن نیز در این قبیل بازار ها می باشند. در این کشور ها، خرید های داخل برنامه ای برای کاربران دشوار است زیرا این خرید ها را تنها از طریق کارت اعتباری، پی پال (paypal) و غیره می توان انجام داد.

واضح است که مشکل کاربران در این گونه کشور ها توانایی مالی نیست زیرا برای بعضی از این خرید ها تنها ۵۰ سنت کافی است، بلکه مشکل فرآیند خرید می باشد که در این راستا بلاک چین می تواند مشکل گشا باشد.

 

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا