متوسط سیستم‌های کسب درآمد

معرفی ایردراپ‌های هفته؛ ایردراپ Maverick Protocol را چگونه دریافت کنیم؟

یکی از روش‌های جدید توزیع Airdrop،‌ فعالیت در شبکه‌های تستی پروژه‌ها است. این روش نسبت به شیوه‌های رایج قبلی پیچیده‌تر است و کاربران باید زمان نسبتا بیشتری برای انجام وظایف خواسته شده بگذارند، همچنین معمولا زمان توزیع توکن نیز مشخص نیست. هدف از این ایردراپ‌ها بررسی تجربه کاربران و پیدا کردن باگ‌ها و ارورهای احتمالی پروژه است؛ بنابراین طبیعی است که حین انجام کارهای مربوطه با مشکلی مواجه شویم و باید آن را به تیم پروژه گزارش کنیم. در این شماره از سری مقالات هفتگی معرفی ایردراپ، قصد داریم به پروژه Maverick Protocol بپردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

معرفی ایردراپ پروتکل Maverick 

معرفی ایردراپ پروتکل Maverick
منبع: mav.xyz

پروتکل Maverick قصد دارد زیرساخت جدیدی برای دیفای ارائه دهد که نقدشونده‌ترین بازارها را برای تریدرها، تامین‌کنندگان نقدینگی، خزانه‌های دائو و توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. در قلب این پروتکل نیز یک بازارساز خودکار (AMM) جای گرفته است. AMM پروتکل موریک با خودکار کردن تمرکز نقدینگی حین حرکت قیمت، کارایی سرمایه و نقدشوندگی را بالاتر می‌برد، همچنین قیمت‌های بهتری را برای معامله‌گران و کارمزدهای بیشتری را برای تامین‌کنندگان نقدینگی به همراه خواهد داشت.

یکی از ویژگی‌های این پروتکل امکان تامین نقدینگی برای حرکت قیمت یک دارایی در یک جهت خاص است. نقدینگی افراد بر اساس قیمت‌های مختلف در دسته‌های (Bin) مختلفی قرار می‌گیرد. دامنه قیمت در این مجموعه‌ها متفاوت است و توسط LPهایی که در ابتدا استخر را ساخته‌اند مشخص می‌شود. تامین‌کنندگان نقدینگی بر اساس استراتژی‌هایی که دارند، می‌توانند در هر دسته‌ای که می‌خواهند سرمایه‌شان را وارد کنند.

در هر زمان فقط یکی از این دسته‌ها فعال است و سواپ‌ها فقط در همان دسته انجام می‌شود. اگر نسبت دارایی‌ها در استخر به دلیل نوسان قیمت تغییر کند، دسته دیگری که متناسب با قیمت جدید است فعال می‌شود. LPها زمانی کارمزد دریافت می‌کنند که دسته‌ای که در آن نقدینگی ایجاد کرده‌اند فعال باشد. هر LP نیز متناسب با میزان سهمش در یک دسته از استخر نقدینگی، کارمزد دریافت می‌کند.

مودهای تامین نقدینگی

هنگامی که می‌خواهید در پروتکل ماوریک تامین نقدینگی کنید، ۴ حالت یا Mode برای انتخاب دارید. هر یک از این مودها برای نوع خاصی از استراتژی کارآمد هستند. توضیح کامل نحوه عملکرد این مودها از حوصله این مقاله خارج است و ما در ادامه مرور کوتاهی بر این ۴ مود خواهیم داشت.

مود راست (Mode Right)

زمانی که قیمت یکی از دارایی‌های موجود استخر افزایش پیدا کند، تقاضا برای خرید آن در مقابل دارایی دیگر استخر افزایش می‌یابد؛ در نتیجه موجودی دارایی افزایش پیدا کرده در استخر کاهش و موجودی دارایی دیگر افزایش می‌یابد. در این حالت نمودار نقدینگی به سمت راست حرکت می‌کند. در مود راست حرکت قیمت در یک جهت دنبال می‌شود و به تامین‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهد که استراتژی نقدینگی برای بهره بردن از مسیرهای صعودی قیمت داشته باشند.

هدف این مود این است که از ضرر ناپایدار زیاد LP وقتی قیمت طبق تحلیل آن‌‌ها پیش می‌رود، جلوگیری کند. اگر پیش‌بینی تامین‌کننده نقدینگی برای افزایش قیمت دارایی و حرکت به سمت راست درست باشد، از کارمزدها بهره خوبی می‌برد.

برای درک بهتر مثالی می‌زنیم. فرض کنید استخر نقدینگی فعال USDC-ETH داریم. یک LP می‌آید و یک استخر نقدینگی مود راست ایجاد می‌کند که فقط از USDC تشکیل شده است و در سمت چپ دسته فعال فعلی آن را متمرکز می‌کند. اگر قیمت اتریوم رشد زیادی پیدا کند، تمام اترهای دسته فعال فعلی خالی شده و کلا به USDC تبدیل می‌شود؛ در نتیجه قیمت به محدوده دسته بعدی وارد می‌شود که فقط از ETH تشکیل شده است.

در ادامه AMM در پاسخ به این اتفاق تمام نقدینگی LPها را یک دسته به راست برده و مجددا متمرکز می‌کند. دسته فعال قبلی کاملا از USDC پر شده و دسته‌ سمت چپ که فقط USDC بود به راحتی با آن ترکیب می‌شود. بنابراین دارایی تامین‌کننده نقدینگی دوباره در سمت چپ دسته فعال متمرکز شده است و او بدون آن که متحمل ضرر ناپایدار شده باشد،‌ از کارمزدهای جمع‌شده در دسته قبلی به نسبت سهمش بهره خواهد برد. 

مود چپ (Mode Left)

این مود عکس حالت قبلی کار کرده و قیمت را در صورت حرکت به سمت چپ دنبال می‌کند. اگر یک تامین‌کننده نقدینگی اعتقاد دارد که قیمت یکی از دارایی‌ها کاهش می‌یابد،‌ از این حالت می‌تواند ضرر ناپایدار خود را به حداقل برساند.

مود هر دو سمت (Mode Both)

در این حالت نقدینگی کاربر در محدوده قیمت متمرکز خواهد شد و با تغییر قیمت مجددا متمرکز می‌شود. این حالت برای کاربری مناسب است که به دنبال کسب حداکثر کارمزدهای موجود باشد؛ اما در طرف مقابل ریسک ضرر ناپایدار تامین‌کننده نقدینگی را افزایش می‌دهد.

مود استاتیک (Mode Static)

در این حالت کاربران می‌توانند بدون درگیر کردن مکانیزم‌های تغییر نقدینگی AMM موریک، تامین نقدینگی کنند. در این حالت شما نقدینگی را به یک دسته اضافه می‌کنید و نقدینگی شما بدون توجه به حرکت قیمت، در همان دسته باقی می‌ماند. با توجه به ثابت ماندن نقدینگی در یک دسته،‌ احتمالا کارایی سرمایه کمتر خواهد شد؛ اما شاید کاربری استراتژی خاص و سودآوری برای این حالت نیز داشته باشد. در صورت انتخاب این مود ۴ گزینه به کاربر داده می‌شود که عبارتند از:

 • Single Bin: تمام نقدینگی در دسته فعال فعلی قرار می‌گیرد.
 • Flat: نقدینگی به صورت مساوی بین ۱۱ دسته حول دسته فعلی توزیع می‌شود.
 • Exponential-Narrow: بخش زیادی از نقدینگی در دسته‌ای اطراف قیمت فعلی قرار می‌گیرد و توزیع نقدینگی در دسته‌های چپ و راست با شیب زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 • Exponential-Wide: بخش زیادی از نقدینگی در اطراف قیمت فعلی قرار می‌گیرد و توزیع نقدینگی در دسته‌های چپ و راست با شیب کمی کاهش پیدا می‌کند.

سرمایه‌گذاران پروتکل موریک

سرمایه‌گذاران پروتکل موریک
منبع: mav.xyz

پروتکل Maverick تاکنون طی دو مرحله موفق به جذب سرمایه ۹ میلیون دلاری شده است. مرحله اول مبلغ ۱ میلیون دلار به رهبری Jump Crypto و مرحله دوم ۸ میلیون دلار به رهبری Pantera Capital سرمایه جذب شده است. سایر سرمایه‌گذاران این پروتکل عبارتند از:

 • The Spartan Group
 • Circle Ventures
 • LedgerPrime
 • Altonomy
 • GoldenTree Asset Management
 • Coral Capital
 • Taureon
 • Coral
 • Tron Foundation
 • Gemini Frontier Fund
 • CMT Digital
 • Shima Capital

اطلاعات مربوط به ایردراپ پروتکل Maverick 

تمام کاربرانی که در تست‌نت مشارکت کرده و فرم بازخورد را به صورت درست و بدون کپی کردن تکمیل کنند، توکن‌های یکتای OAT دریافت خواهند کرد. این توکن‌های NFT نقشی اساسی در روند قرار گرفتن در لیست سفید (Whitelist)  توکن‌های بی‌همتای Mava III خواهند داشت.

همچنین ۱۱ نفر هم مستقیما وارد لیست سفید NFTهای Mava III می‌شوند که ۱۰ نفر از آن‌ها توسط تیم ماوریک و یک نفر با رای جامعه انتخاب خواهد شد. برای فعالیت در شبکه تستی پروتکل Maverick و شانس دریافت ایردراپ، فقط تا سوم اکتبر (۱۱ مهر ۱۴۰۱) فرصت دارید.

چگونه در ایردراپ Maverick Protocol شرکت کنیم؟

معمولا برای شرکت در ایردراپ‌های تست‌نت یک پیش‌نیاز وجود دارد و آن هم کیف پول مناسب است. برای مشارکت در تست‌نت پروتکل Maverick باید کیف پول متامسک را نصب داشته باشید. اگر با این کیف پول آشنایی ندارید و آن را نصب نکرده‌اید،‌ از مقاله زیر کمک بگیرید. اگر هم کیف پول متامسک دارید،‌ پیشنهاد می‌کنم برای شرکت در ایردراپ‌های تست‌نت یه کیف پول جدید بسازید.

گام اول: متصل کردن کیف پول به پروتکل

متصل کردن کیف پول به پروتکل ماوریک
منبع: Medium.com

وارد تست نت Maverick Protocol شوید و روی Connect Wallet بزنید. اگر کیف پول شما روی شبکه تستی Ethereum Goerly نباشد، پیامی برای تغییر شبکه ظاهر می‌شود که باید روی Switch Network بزنید.

گام دوم: دریافت توکن‌های تستی

دریافت توکن‌های تستی
منبع: Medium.com

روی Mint Test Tokens بزنید. در پنجره‌ای که باز می‌شود با کلیک روی هر رمزارز می‌توانید توکن تستی آن را دریافت کنید. شما برای پرداخت هزینه گس تراکنش‌ها و همچنین دریافت سایر رمزارزهای مشخص شده حتما باید اتر تستی داشته باشید؛ پس اول از همه سراغ دریافت ETH بروید.

دریافت توکن‌های تستی
منبع: Medium.com

کلیک روی ETH شما را به فاست Goerly می‌برد که روزانه ۰.۲۵ اتر تستی می‌توان از آن گرفت. برای این که بتوانید اتر تستی دریافت کنید،‌ نیاز است که در Alchemy اکانتی ساخته باشید. اگر این کار را قبلا انجام نداده‌اید،‌ چند مرحله ساده را باید طی کنید. مطابق با روند سایت پیش بروید، سپس آدرس خود را در فاست وارد کرده و روی Send Me ETH بزنید. با کلیک روی سایر رمزارزها، تایید تراکنش روی متامسک و پرداخت کمی اتر تستی آن‌‌ها را هم می‌توانید به کیف پول خود اضافه کنید. به همین صورت ۲ رمزارز را به دلخواه انتخاب و آن‌ها را به کیف پول خود اضافه کنید.

گام سوم: مبادله توکن‌ها

سواپ کردن در ماوریک
منبع: Medium.com

به قسمت Swap پروتکل Maverick بروید و دو رمزارز مختلف انتخاب کنید. ابتدا باید Approve را بزنید و در متامسک تایید کنید. سپس روی سواپ و بعد Confirm Swap بزنید و تراکنش را روی متامسک تایید کنید. 

سواپ کردن در ماوریک
منبع: Medium.com

اگر حین سواپ کردن با ارور فوق مواجه شدید، تعداد توکن‌هایی که برای سواپ انتخاب کردید را باید کاهش دهید.

گام چهارم: تامین نقدینگی

تامین نقدینگی در پروتکل ماوریک
منبع: Medium.com

به قسمت Pool پروتکل Maverick بروید. جفت ارز مورد نظر برای اضافه کردن نقدینگی را انتخاب کنید (طبیعتا باید از هر دو در کیف پول خود موجودی داشته باشید). از بین سه Fee Tier یکی را انتخاب کنید و روی Next بزنید.

در ماوریک انتخاب مود نقدینگی
منبع: Medium.com

سپس باید از ۴ مود تامین نقدینگی یکی را انتخاب کنید و روی Next بزنید. 

مشخص کردن تعداد توکن ها برای تامین نقدینگی در ماوریک
منبع: Medium.com

در این قسمت باید تعداد رمزارز مورد نظر خود برای تامین نقدینگی را وارد کنید و روی Confirm بزنید.

تایید کردن اطلاعات تامین نقدینگی در ماوریک
منبع: Medium.com

سپس باید در صورت نیاز رمزارزهایی که انتخاب کرده‌اید را Approve کنید و تاییدهای لازم در متامسک را بدهید. نهایتا روی Confirm Amount بزنید. برای تست کامل پروتکل بهتر است نقدینگی‌های مختلفی ایجاد کنید.

تامین نقدینگی از صفحه اصلی home پروتکل ماوریک
منبع: Medium.com

از صفحه Home پروتکل Maverick هم می‌توانید برای اضافه کردن نقدینگی در جفت‌ارزهای موجود اقدام کنید.

گام پنجم: مدیریت نقدینگی

مدیریت نقدینگی در ماوریک
منبع: Medium.com

وقتی بعد از تامین نقدینگی دوباره به صفحه Home بروید، استخر نقدینگی که به آن دارایی اضافه کردید را مشاهده خواهید کرد. برای مدیریت آن روی Manage بزنید. لازم به ذکر است که در زمان نگارش مقاله این دکمه فعال نیست، اما احتمالا به زودی فعال خواهد شد.

گام ششم: نوشتن بازخورد

پس از تست کامل پروتکل به صفحه بازخورد بروید. فقط یکبار می‌توانید این فرم را پر کنید،‌ پس تمام جزئیات و نظر خود در مورد پروتکل را بنویسید. بازخورد کاربران برای تیم پروژه اهمیت زیادی دارد،‌ بنابراین تلاش کنید تا نظری کامل، حرفه‌ای و با توجه به جزئیات بنویسید. اگر در بخشی به باگ و ارور برخورد کردید یا طراحی بخشی از پروتکل به نظرتان نامناسب است، باید همینجا مطرح کنید.

در انتهای فرم بخشی به عنوان Bonus Section وجود دارد. در این بخش شما می‌توانید با ارسال یک توییت با هشتگ‌های MaverickAMM# و mavprotocol@ مثالی بزنید که برای کسب سود بیشتر کدام جفت‌ارز و مود نقدینگی را انتخاب می‌‌کنید و دلیل خود را شرح دهید. متن توییت و لینک آن را باید در فرم وارد کنید. از بین کسانی که توییت را منتشر می‌کنند، ۱۰ نفر با بهترین پاسخ‌ها و محبو‌ترین توییت می‌توانند یک توکن بی‌همتای Mava III مینت کنند.

دریافت ایردراپ پروتکل Maverick برای کاربران ایرانی

با توجه به این که Maverick Protocol غیرمتمرکز است و جایی هم اعلام نکرده که مشکلی با کاربران کشورهای خاصی دارد، ایرانی‌ها می‌توانند از خدمات این پلتفرم استفاده و در ایردراپ تست‌نت آن مشارکت کنند.

مثل همیشه برای جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی توصیه می‌کنیم که حتما از VPN برای مشارکت در این ایردراپ استفاده کنید. همچنین بهتر است یک کیف پول صرفا به همین تست‌نت‌ها اختصاص دهید. کل زمانی که مشارکت در این شبکه تستی پروتکل Maverick از شما خواهد گرفت در حدود ۲۰ یا ۳۰ دقیقه است.

جمع‌بندی

در ایردراپ‌ها معمولا پروژه‌های مختلف فعال در حوزه بلاکچین و رمزارز بخشی از توکنشان یا توکن‌های NFT خاصی را بین کاربران به صورت رایگان توزیع می‌کنند. شیوه رایج ایردراپ در گذشته شامل انجام چند مرحله کار ساده مثل دنبال کردن شبکه‌های اجتماعی پروژه بود. شیوه جدیدتری که در حال رایج شدن است، شامل مراحل پیچیده‌تری است و در آن از کاربران خواسته می‌شود تا در شبکه‌های تستی پروژه مشارکت کنند. به این صورت علاوه بر مشخص شدن باگ‌ها و ارورها، تجربه و نظر کاربران هنگام استفاده از پروتکل نیز ارزیابی می‌‌شود. سه‌شنبه این هفته به معرفی ایردراپ Maverick Protocol پرداختیم و مراحل مختلف مشارکت در تست‌نت این پروتکل را آموزش دادیم. آیا تا به حال کسب درآمد از ایردراپ را تجربه کرده‌اید؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا