مقالات

دارک کوین ها چه هستند و چگونه کار می کنند؟

پدیده دارک کوین ها اخیرا وارد دنیای ارزهای دیجیتال شده و شروع به استفاده از نام بعضی از برترین ارزها کرده است. بیت کوین دارک و اتریوم دارک دو دارک کوینی هستند که جدیدا در این صحنه ظاهر شده و اطلاعات بحث برانگیزی را در بیانیه های خود فاش کرده اند. این دارک کوین ها، نشان دهنده ی عقاید کمال گرایانه گروهی از طرفداران این صنعت اند که نسبت به ایده بنیادی غیرمتمرکزسازی و ایده آل های همراه آن بسیار وفادار هستند.

این گروه به تکه ای نوشته که در اوایل دهه ۹۰ نوشته شده بود اشاره می کنند که در آن نیاز به شکل جدیدی از اینترنت مطرح می شود که امنیت و حفظ حریم شخصی را در عصری که مخابره داده ها هر روزه در حال افزایش است تضمین کند. شرکت ها می توانند از اینترنت به منظور جمع آوری مقادیر بی سابقه ای اطلاعات بدون اجازه یا اطلاع صاحبان آن استفاده کنند.

سایفرپانک ها

در سال ۱۹۹۳، گروهی از حامیان حفظ حریم شخصی با اشاره به افزایش تعداد ردیابها در اینترنت، ادعا کردند که امنیت و حریم شخصی افراد در اینترنت در معرض خطر است. این گروه به خصوص نگران رمزنگاری و تفاوت امنیت و حریم شخصی بودند.

این گروه وفادار معتقد بودند حریم شخصی، به معنی فاش کردن اطلاعات شخصی بصورت اختیاری و انتخابی برای مقاصدی مانند احراز هویت است و امنیت به معنی حفظ و نگهداری اطلاعات حساس از متجاوزان آنلاین می باشد. آنها اعتقاد داشتند که رمزنگاری برای حفظ حریم شخصی آنلاین ضروری بوده و به کاربران اجازه می دهد تا خود، نوع اطلاعات و افرادی که می خواهند این داده ها و اطلاعات را با آنها به اشتراک بگذارند انتخاب کنند.

با بازگشت به زمان حال می بینیم که این تکنولوژی ها از طریق ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک چین در حال ورود به زندگی روزمره هستند. شرکت های بزرگی مثل گوگل و فیسبوک را می بینیم که بدون پاسخگو بودن و یا حتی وجود حق انتخاب حفظ حریم داده ها، صدها میلیون دلار از داده های روزانه کاربرانشان درآمد کسب می کنند. همانطور که در بحران مالی سال ۲۰۰۸ دیدیم، نمی توانیم از امنیت پول و داده هایمان در دستان افرادی که میلیون ها دلار را کنترل می کنند اطمینان داشته باشیم.

این وفاداران معتقدند که اطلاعات و داده ها برای آینده اینترنت ذخایر ارزش هستند. این گروه ارزهای دیجیتال را به عنوان فرصتی طلایی به منظور ایجاد راهی برای مبادله ارزش در اینترنت، که هم توسط عموم قابل بررسی بوده و هم غیرقابل شناسایی باشد، دیدند.

دارک کوین ها به این دلیل توسط این گروه ایجاد شدند که باور داشتند چهره های متمرکزی در حال در دست گرفتن جنبش ارزهای دیجیتال هستند. بروزرسانی های اخیر پروتکل اتریوم و بیت کوین منجر به این باور شدند که ارزهای دیجیتال در حال هدایت شدن به شکلی متمرکز و کنترل شده هستند، موضوعی که این گروه به هیچ وجه با آن موافق نیست.

بیت کوین دارک

بیت کوین دارک، نشان دهنده ی ۴ ایده آلی است که ادعا می شود این ارز را تبدیل به سنگرگاه حامیان غیرمتمرکزسازی در سراسر جهان می کند. آنها اعتقاد دارند این ایده آل ها از جامعه تازه شکل گرفته ی ارزهای دیجیتال در مقابل متمرکز گرایی یا کنترل شدن توسط افراد برجسته یا بخش کوچکی از جامعه، محافظت می کنند. این قوانین توسط اکثر دارک کوین ها دنبال شده و با سرنام D.A.R.K نشان داده می شوند:

غیرمتمرکز سازی (Decentralization)

تمام دارک کوین ها قویا به این موضوع باور دارند که حرکت از گواه اثبات سهام (proof-of-stake) به سمت گواه اثبات کار (proof-of-work)، نسبت به میزان نیازهای زیرساختی، نیازمند مطالبات بسیار بیشتری از شرکت های بزرگ بود. این عمل در چشمان آنها، باعث ایجاد روندی متمرکزسازی شده و وابستگی به مقام نظارتی مرکزی شد. آنها اعتقاد دارند، استفاده از گواه اثبات سهام، کلید حفظ قدرت در میان جامعه، تصمیم گیری و منافع به شکلی کاربرمدار است.

ناشناسی (Anonymity)

یکی از مشخصه های دارک کوین ها ناشناس بودن است، که عملکردی حیاتی در این پلتفرم است. آنها باور دارند ناشناس بودن باعث ایجاد آزادی در ارتباط و تراکنش با دیگران بدون ترس از بررسی ها و موشکافی های دولتی می شود. در بیانیه این گروه، آنها از اینکه این تراکنش های ناشناس ممکن است برای فعالیت های پنهانی و گاها غیرقانونی و خطرناک استفاده شود، اعلام آگاهی کردند. ولی از سوی دیگر، معتقدند که دادن آزادی به کاربران و حفظ جامعه ای غیرمتمرکز بر این موضوع اولویت دارد.

مبادله آنی (Real Time Exchange)

بیشتر ارزها از لحاظ سرعت تراکنش با مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده اند، و بیت کوین دارک به منظور حل این مشکل، صرافی آنی را در این سیستم پیاده کرده است. این صرافی کاملا غیرمتمرکز بوده و هم با ارزهای نقدی و هم انواع ارزهای دیجیتال کار می کند. بیت کوین دارک به دلیل ماهیت غیرمتمرکزش، به منظور قادر ساختن کاربران به مبادله ارزهایشان بصورت آنی و بدون هیچ کارمزد و تاخیری از صرافی Instant DEX استفاده می کند.

ارزهای کلیدی (Key Currencies)

بیت کوین دارک این موضوع که نوسان قیمت باعث نگرانی و بدبینی بسیاری نسبت به آینده ارزهای دیجیتال شده است را دانسته و به این موضوع اشاره می کند که یک حباب قیمتی قبل از اینکه بیشتر رشد کند، مطمئنا می ترکد. بیت کوین دارک به کاربران اجازه می دهد سرمایه خود را در مقابل ارزهای نقدی و کالاهای دنیای واقعی و همچنین سهام قفل کنند. زمانی که کاربران بخواهند پول خود را برداشت کنند، می توانند این کار را بعدها و بر اساس ارزش اصلی که در آن زمان داشتند، انجام دهند. در ترکیب با صرافی Instant DEX، بیت کوین دارک به شکلی کاملا مجزا از سیستم پولی فعلی فعالیت خواهد کرد.

اتریوم دارک

اتریوم دارک از هر لحاظ مشابه بیت کوین دارک می باشد و تنها تفاوتش مبادله با نشان ارزی ETHD است. این ارز تراکنش هایی کاملا خصوصی و آنی و با کارمزدی بسیار پایین تر از ارزهای دیجیتال دیگر فراهم می کند. اتریوم دارک توسط بسیاری به عنوان نوعی کلاهبرداری شناخته می شود، ولی این ارز به وعده های عنوان شده در بیانیه خود پایبند است. برای این ارز یک عرضه اولیه کوین (ICO) برگزار شده و تمام کاربران از ابتدا شانسی برابر برای ورود داشته اند.

همچنین استفاده از پروتکل PoS باعث می شود شرکت کاربران در این اکوسیستم و حمایتشان از آن، قابل جبران باشد. با این حال هنوز باید منتظر بود و دید که این پلتفرم برنامه ای کلاهبرداری بوده و یا رقیبی جدی برای بیت کوین و اتریوم می باشد.

نگرانی اصلی توسعه دهندگان BTCD این است که طبیعت انسان به شکلی است که در حال دور شدن و فاسد کردن ارزش های بنیادی ارزهای دیجیتال می باشد. بروزرسانی های اخیر بیت کوین و اتریوم باعث بهبود سرعت انجام تراکنش و مقیاس پذیری هر دو شده است، ولی در عین حال وابستگی آن به زیرساختی مرکزی و کنترل شده به منظور پشتیبانی از آن نیز بیشتر شده است.

وابستگی آنها به زیرساخت باعث از بین رفتن قدرت بخشی از جامعه و تکیه بیشتر آن بر صاحبان این زیرساخت ها شده است. همانطور که در وبسایت این توسعه دهندگان بیان شده است، تمام چیزی که این افراد می خواهند بستری عادلانه برای تمام مشارکت کنندگان در این اینترنتِ ارزشِ جدید است، بستری که جامعه ی دارای سهم بتواند با رشدش، از منافع آن سود ببرد.

با BTCD و ETHD، کاربران کارمزدهای کمتری خواهند پرداخت، حریم شخصی شان بیشتر خواهد بود و در کنار جبران شراکتشان، صدایی از خود در جامعه خواهند داشت. همانطور که بسیاری باور دارند این پروژه ها تنها اسم های بزرگی از ارزهای دیجتال را قرض گرفته و با چسباندن لفظ دارک در کنار آنها به دنبال جذب پول و سپس ناپدید شدن هستند، قابل اعتماد و خوشنام بودن این پلتفرم ها را هنوز نمی توان با قطعیت اعلام کرد.

دارک کوین ها خروجی های جانبی جالبی از ارزهای دیجیتال هستند که نشان می دهند ارزهای دیجیتال تا چه حد در جوامع ریشه دوانده و همچنین به چه شدت سیستم کنونی در حال زمین خوردن می باشد.

منبع
worldcryptoindex

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا